Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 173ZİYARET

  • 0YORUM

3 haftalık gebelik sürecinde bebeğiniz rahminize yerleşmiş ve büyümeye başlamış halde olmasa da çok yakında bu gerçekleşmek üzere bir süreç başlamış bulunur. Şimdilerde sperm hücresi rahme ulaşmak için bir hikayeye başlamış haldedir. Sperm yumurta hücresiyle döllenince gebelik başlayacaktır. 3 haftalık gebelik döneminde blastosit denilen hücre topu, rahmin duvar bölümüne tutunarak plasenta haline gelen bölümün hamilelik hormonlarını üretmesini söyler. Vücudunuzdaki yumurta üretimi sekteye uğradıktan sonra östrojen ve progesteron salgılanmaya başlar. Böylece rahminizin kalınlaşmış olan duvarları dökülmez; sonuç olarak bebeğiniz rahme ulaştığında dışarı atılmadan tutunarak burada yaşamaya başlayabilir.  Ayrıca bu süreçte amniyotik sıvı, bu hücre topunun çevresini sararak bebeğinizi ilerde koruyacak, sarıp sarmalayacak ve kesenin tamamını oluşturacak o güvenli amniyotik sıvı kesesine dönüşmeye başlar. Bebeğinizin yaşaması için her koşul oluştuktan sonra döllenmiş ve bölünmüş yumurta bu alana ulaşarak bebeğinizi oluşturur.

3 haftalık gebelik döneminde neler olur, 3 haftalık gebelik ne gibi değişiklikler getirir diye merak edenler için hamileliğin 3. haftasına dair bazı bilgiler…

3 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bebeğiniz şu anda sadece yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesinden oluşan ama milyonlarca sperm arasından birinci gelerek yaşam hakkı kazanmış olan küçücük bir nokta halinde! Fakat çok yakında hızla büyüyerek şekillenecek, gelişip evrilecek ve bir gün kucağınıza alacağınız o güzel bebeğe dönüşecek. Şu anda kendi hikâyesinin en başında bulunuyor. Döllenmenin ardından başlayan zigot bölünme nedeniyle gün be gün hücreleri iki kat artan bebeğiniz yakında oluşumuna başlayacak.

3 haftalık embriyonun anne karnındaki görüntüsü

3 haftalık embriyonun anne karnındaki görüntüsü

3 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Eğer gebelik şüpheniz varsa ya da planlı bir hamilelik sürecine girmiş bulunuyorsanız, bu hafta içinde yapacağınız gebelik testlerinden hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Vücudunuzda salgılanan ve HCG adı verilen gebelik hormonunun yüksek seviyesi sayesinde, gebe olma durumu testlerde anlaşılabilir hale gelmiştir. Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenme süreci olduğundan, dışarıdan hissedebileceğiniz herhangi bir etki ya da belirti olmasa da hormon seviyelerinizin yükselmesi nedeniyle ufak tefek baş dönmesi ya da halsizlik gibi belirtiler görebilirsiniz.

3 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

Eğer hamile olduğunuzu bu hafta içinde öğrendiyseniz; bu heyecan dolu ve zaman zaman zorlu sürece başlamış bulunuyorsunuz demektir. Eğer test yaparak hamilelik sonucunuzu öğrendiyseniz, hemen kendinize güvenebileceğiniz ve bu süreci rahatlıkla tamamlayabileceğiniz bir doktor belirleyerek kontrole gitmeniz gerekli. Böylece daha başından bu maceraya ortak olacak olan bir uzman gözetiminde beslenmenizden dinlenmenize, doğumdan bebeğinizin her haftaki gelişim sürecine kadar her detayı takip edebilirsiniz.

Şimdiden heyecanın yanı sıra sizi ufak da olsa endişelerin kuşattığını tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle başta kendi sağlığınıza özen göstererek bebeğinizin de sağlıklı olmasına dolaylı yoldan yardım etmiş olacağınızı unutmayın. Beslenme düzeninizi doktor kontrolünde gözden geçirerek hamilelik sürecine uygun şartlarda beslenmeye başlamanızda fayda var. Bu süreçte sebze, meyve, bol bol süt ürünleri, protein ve kalsiyum içeren besinler tüketmeyi ihmal etmeyin.

 

Bununla birlikte kesinlikle zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız gerektiğini de unutmayın. Gebeliğin ilk haftalarında düşük riskinin daha yoğun olduğu göz önüne alınırsa, sizi zorlayacak ya da yoracak aktivitelerden de uzak durun.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

173 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz