Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

Gebelikte 3. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 983ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 3. Haftasında henüz belirtiler görülmeyebilir. Çünkü hamilelik belirtilerinin çoğuna, hamilelik hormonları neden olur ve muhtemelen vücudunuzda henüz çok yüksek seviyelerde yoktur. Hamileliğin 3. Haftası, yumurta ve spermin karşılaşıp döllenmenin olduğu ve döllenen yumurtanın rahime hareket ettiği haftadır. Döllenmiş yumurta rahime yerleşme (implantasyon) sürecinde olduğundan bazı ağrılar hissedebilirsiniz. Aslında, hamileliğin bu aşamasında, PMS (regl)  sırasında yaşadığınız aynı semptomları yaşayarak regl döneminizin eşiğinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Göğüsleriniz hassaslaşabilir, kramplarınız olabilir ve hatta yerleşme sürecinin bir sonucu olarak hafif miktarda lekelenme şeklinde kanamanız olabilir. Kadınların çoğu, hamile olmadıklarını ve regl dönemlerinin gelmek üzere olduklarını farz ederler, sadece birkaç hafta sonra, tüm bu kramplar ve kanamanın rahime yerleşen bebek olduğunu öğrenirler.

Çocuğunuzun genetik yapısı cinsiyet de dahil olmak üzere döllenme anında kararlaştırılmıştır. Cinsiyet babadan gelen kromozomlarla belirlenir. Babadan gelen sperm X kromozomluysa bebeğiniz kız, Y kromozomluysa erkek olacaktır.

Hamilelik ilk hafta içinde kolayca belirlenemez, ancak zaman geçtikçe vücudumuz değişmeye başlar ve hormonal ve fiziksel değişimler yaşamaya başlarsınız. 

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, gebelik testi yapmak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz, ama gerçekten beklemeniz gerekir. Bu noktada, hCG (hamilelik hormonu) seviyelerinin sadece artmaya başladığı göz önüne alındığında, yanlış bir negatif alma şansı hala çok yüksektir. (Rahime yerleşme tamamlandıktan sonra günlük olarak iki katına çıkarlar). Hamilelik testi yapmak için en uygun zaman, regl döneminizi beklediğiniz gündür. 3 haftalık gebelikte, ultrason için giderseniz, bundan herhangi bir görünür sonuç beklemeyin. Bu aşama, bebeğizi tespit etmek için çok erkendir.

Gebeliğin 3. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği folik asit takviyesi veya doğum öncesi multivitamin almaya devam edin. Folik asit, fetüsün düzgün büyümesi için hayati bir vitamindir. Ne kadar çabuk almaya başlarsanız, o kadar iyi olur. Bütün tahıl ve yeşil yapraklı sebzeler folik asit veya folat bakımından zengindir. Bu nedenle, günlük diyetinize bol miktarda dahil etmeniz iyi olacaktır. 
 • Hamilelikte dengeli beslenmek, bebeğinizin dokuz ay boyunca en iyi ortama sahip olmasını sağlar ve ayrıca hamileliğinizi zorlaştırabilecek beslenme yetersizliği olasılığını azaltır. 
 • Bol sıvı tüketin.
 • Vücudunuz yavaşlamanız veya durmanız gerektiğini gösterirse hemen yanıt verin.
 • Röntgen vb tetkikleriniz varsa hamilelik şüpheniz olduğunu söylemeyi unutmayın.
 • Sigara, alkol gibi gebelik sürecinize zarar verecek alışkanlıklarınızı bırakın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

983 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz