Gebelikte 28. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 28. Hafta Hamilelik

Gebelikte 28. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 879ZİYARET

 • 0YORUM

Üçüncü üç aylık döneme hoş geldiniz! Bebeğiniz şimdi gerçekten büyüyor ve vücut yağları birikiyor. Bu noktadan itibaren büyüme hızlanacak. Bebeğinizin gelişimi ile birlikte, bu son üç aylık dönemde hamilelik sırasında daha fazla vücut değişikliği yaşayacaksınız.

Gebeliğin 28. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Nefes Darlığı: Hamileliğiniz ilerledikçe, nefes almakta zorlandığınızı veya biraz nefes darlığı hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, rahminizin diyaframınızı sıkıştırmasından kaynaklanan yaygın bir hamilelik belirtisidir. Hamilelik sırasında bebeğiniz rahminizin üst tarafında konumlandıysa ya da ikizler ve katlarına hamileyseniz, nefes darlığı hissetme olasılığınız artar. Nefes darlığı şimdi rahatsız edici bir duygu olsa da, hamileliğinizin son haftalarında bebeğiniz pelvisinize düştüğünde rahatlarsınız.
 • Bebeğinizin hareketlerini saymaya başlamak isteyebilirsiniz. Fetal vuruşları sayarak bebeğinizin sağlıklı olduğunu bilmek daha güvenli hissetmenin iyi bir yoludur. Aşağıdakiler, bebeğinizin iyi durumda olduğunu gösteren bebek tekme sayımı yapmanın üç yoludur:
 • - 12 saatlik normal anne aktivitesi sırasında en az 10 hareket
 • - Dinlenirken ve saymaya odaklandığınızda iki saat boyunca en az 10 hareket
 • - Dinlenirken ve saymaya odaklandığınızda bir saatte en az 4 hareket
 • Kilo Alma: 28. haftaya kadar normal ağırlık artışı 7 ila 10 kilo arasında olmalıdır. Bebeğiniz doğmaya hazır olduğunda, ortalama ebatta bir kadın için 9 ila 14 kg arasında bir yerde kilo almış olabilirsiniz. Fazla kilolu kadınlar 7 ila 9 kilo arasında alabilir ve düşük kilolu kadınlar da 12 ila 18 kilo almayı hedeflemelidir.
 • Gebelikte Rh Duyarlılığını Önleme: Hamileliğinizin başlarında, kanınızın Rh faktörüne (kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein) sahip olup olmadığını görmek için kanınızı test ettiniz. Eğer Rh faktörüne sahipseniz, Rh pozitifisiniz. Kanınızda bu protein bulunmuyorsa, Rh negatifsiniz. (Çoğu insan Rh pozitiftir). Bazı durumlarda, bu kan testi gebelik diyabeti için şeker yükleme testi yaptırdığınızda, ikinci trimesterinizde gerçekleşir. 
  Rh negatifseniz ve eşiniz Rh negatif ise, bu hamilelik sırasında bir sorun teşkil etmez. Bununla birlikte, çoğu durumda, eşinizin Rh faktörünün ne olduğunu bilemezsiniz. Eşiniz Rh pozitif ve siz Rh negatifseniz, bu bebeğinizin Rh pozitif olma ihtimalinin olduğu anlamına gelir. 

 • Gebelikte RH Hassasiyeti: Rh negatif hamile kadınlar Rh hassasiyeti riskiyle karşı karşıyadır - Rh negatif kanınız bebeğinizin Rh pozitif kanı ile temas ettiğinde ve kanınız bebeğinizin kanına saldıran antikorlar ürettiğinde ortaya çıkan bir gebelik komplikasyonudur. Bu, doğmamış bebeğinizde anemiye neden olabilir, küçük çocuğunuzda beyin hasarına, ciddi hastalıklara yol açabilir. 
  İlk hamileliklerde bebeğinizin zarar görmesine neden olacak kadar antikor geliştirmeden önce doğum gerçekleşir. Ancak, sisteminizde bu antikorlar bulunduğunda, gelecekteki gebeliklere zarar verme potansiyeli vardır. 
  Rh Hassasiyeti Nasıl Önlenir? Rh hassasiyetini önlemek için, hamile kaldıktan sonra 28. haftada Rh immün globulin enjeksiyonu yapılır. Bu, vücudunuzun son üç aylık dönemde bu zararlı antikorları üretmesini önler. Vücudunuz zaten bu antikorları hamileliğinizin bu noktasında üretiyorsa, bu enjeksiyonu alamazsınız. Bunun yerine, bebeğiniz yakından izlenecektir. Bebeğinizin doğumundan sonra bebeğiniz Rh pozitif ise, bu antikorların oluşmasını önlemek için başka bir Rh enjeksiyonu alacaksınız. Bebeğiniz Rh negatif doğarsa, antikor geliştirme riskiniz olmadığından başka bir enjeksiyon almazsınız.
 • Sık Tuvalete Gitme İsteği: Hamileliğinizin 28. haftasında, önceki haftalara göre daha sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, bebeğinizin şimdi daha büyük olması ve mesanenize sürekli olarak baskı yapmasıdır. Mesaneniz az miktarda idrar bulundursa bile, ilave ağırlıkla patlayacak gibi olabilir.
 • Geceleri Uyku Eksikliği: Bu son üç aylık dönemde sık rastlanan bir durumdur ve bebeğinizin tekmelemesi, büyüyen göbeğiniz, banyoya sık sık gitme ve daha pek çok faktörlerden kaynaklanır.
 • Braxton Hicks (Yalancı Doğum) Kasılması: Hamileliğinizin bu noktasında, yaşadığınız herhangi bir Braxton Hicks kasılması daha da güçlenebilir. Kasılmalar 12 dakikadan daha kısa aralıklarla gelirse, bulantı hissedersiniz ya da su veya kan akıntınız varsa, erken doğum ihtimaliniz vardır. Bu semptomları yaşarsanız, hemen doktora başvurun.
 • Göbeğinizde Çatlak İzlerinin Görülmesi: Bunlar göbeğinizde görünen küçük yırtılma izleridir ve hamileliğinizin son aşamasında cildin gerilmesi nedeniyle olur. 
 • Bu aynı zamanda genetik olabilir, bu nedenle anneniz hamileliği sırasında çatlama yaşadıysa, sizin de çatlakları geliştirme ihtimaliniz vardır.
 • Ayağınızın şişmesi: Ödem olarak da bilinir, buna su tutmasının yanı sıra ağırlık artışı da neden olur.
 • Yorgunluk: Üçüncü trimesterde, hamileliğiniz vücudunuzdan çok şey ister, bu da düzenli yorgunluğa neden olur. Aşırı yorgunluktan kaçınmak için iyi beslenmeli ve aktif olmalısınız.
 • Sırt Ağrısı​: Büyüyen göbek, omurga üzerinde büyük bir baskı uygulayarak bel ve sırt ağrısına  neden olur. Geri basıncı azaltmak için her iki ayağınızı yukarıda tutmanız önemlidir.
 • Huzursuz Bacak Sendromu: Bazı hamile kadınlar, alt bölgelerinde ürpertici bir his yaşayabilir, bu da uyurken veya dinlenirken bile bacaklarınızı hareket ettirmeye devam etme dürtüsüyle sonuçlanabilir. Bacaklarınızı germek veya masaj yapmak, huzursuz bacak sendromunu hafifletmeye yardımcı olabilir veya herhangi bir demir takviyesi için doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Preeklampsi: 20 haftalık hamilelikten sonra tansiyonu yüksek olan kadınlarda görülebilir. Preeklampsinin sık görülen belirtileri arasında yüzünüzde ani bir şişlik veya göz çevresindeki şişlik, hızlı kilo alımı, inatçı baş ağrıları, bulantı veya kusma sayılabilir. Şiddetli preeklampsi hayatı tehdit edici sorunlara neden olabilir, bu nedenle bu semptomlardan herhangi biri varsa doktorunuza danışmanız en iyisidir.
 • Sızdıran Göğüsler: Vücudunuz şimdiye kadar bebeğiniz için yiyecek hazırlıyor, ancak göğüslerinizden sızan bir miktar sütle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Fetal Büyüme Geriliği (İntrauterin Büyüme Kısıtlaması): Fetal büyüme geriliği, gebelik haftasına göre kilosu yüzde 10'un altında olan bir bebek için kullanılan terimdir. Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını ve sadece küçük olup olmadığını veya hamilelik sırasında bebeğiniz için sorunlara yol açabilecek fetal büyüme geriliği geliştirme riski altında olup olmadığını belirlemesi doktorunuz için önemlidir. 

Fetal Büyüme Geriliğinin Ortak Nedenleri:

 • - Genetik faktörler ve kromozomal anormallikler
 • - Çoklu hamilelik
 • - Hamileliğinizde daha erken gelişen enfeksiyonlar (kızamıkçık, toksoplazmoz, herpes, sıtma vb.)
 • - Plasenta anomalileri
 • - Annenin beslenme yetersizlikleri veya hamilelikte çok az kilo alımı
 • - Hipoksemi (düşük kan oksijeni)
 • - Kan hastalıkları ve otoimmün hastalıklar
 • - Madde bağımlılığı ve sigara içme
 • - Yardımcı üreme teknolojileri ile gebelik (IVF tüp bebek gibi)

Doktorunuz Fetal Büyüme Geriliğini Nasıl Belirler?

Ultrason Tanısı - Doktorunuz bebeğinizin Fetal Büyüme Geriliği olduğundan şüphelenirse, teşhisi doğrulamak veya hariç tutmak için bir ultrason yapılır. Bebeğinizin ağırlığının ultrason tahmini Fetal Büyüme Geriliğini taramanın ve teşhis etmenin en iyi yoludur.

Bebeğinizde Fetal Büyüme Geriliği varsa, doktorunuz aşağıdakileri gerçekleştirecektir: 
İlk Değerlendirme

 • - Majör anomalileri aramak için tüm fetal büyüme geriliği vakalarında bebeğinizin vücudunun ayrıntılı ultrasonu önerilir.
 • - Major bir anomali bulunursa, genetik kromozom testi (amniyosentez) yapılır.
 • - Hamileliğinizde daha erken gelişen enfeksiyonlar olup olmadığına bakılır. (kızamıkçık, toksoplazmoz, sitomegalovirüs, herpes, sıtma vb.)
 • - Mevcut viral enfeksiyonların kanıtlarını bulmak için kan testleri yapılacaktır.

Gebeliğin 28. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğin 28. haftasında bebeğiniz şimdi topuk uzunluğu boyunca ortalama 39 cm ve ortalama ağırlığı 1.2 kg'dır. Fetal gelişimin bu aşamasında farklı bebekler arasında değişkenlik olduğunu unutmayın. Bazı bebekler daha büyük olur; diğerleri daha küçüktür.
Hamileliğinizin 28. haftasında bebeğinizin vücudu şimdi onu sıcak tutacak ve cildindeki tüm kırışıklıkları dolduracak şekilde yağ geliştirir, bu nedenle cildi pürüzsüzleşmeye başlar. 

Bebeğinizin saçları uzuyor ve onun güzel kirpikleri ve kaşları da uzuyor ve kalınlaşıyor. 

28. ve 29. gebelik haftaları arasında, ikizlerin veya katlarının büyümesi, rahimindeki sınırlı boşluk nedeniyle tek bebeklere kıyasla yavaşlayacaktır. Bununla birlikte, ikizler ve katları hala hareket edebilecek ve olabildiğince tekmeleyecek. 
Gebeliğin 28. haftası ile 32. haftanın arasında, rahminizdeki amniyon sıvısının seviyesi azami seviyeye ulaşacaktır. 32. haftadan sonra, bir miktar düşmeye başlayarak, bebeğiniz doğana kadar miktar sabit kalacaktır.
Birçok bebek şimdiye kadar baş aşağı pozisyona geçecek (daha kolay doğum için en iyi pozisyon). Ancak, bebeğinizin gelecek haftalarında asıl doğum pozisyonuna yerleşene kadar takla atmaya devam etmesi mümkündür. 
Bebeğiniz nefes alma hareketleri yapıyor ve bebeğinizin ciğerleri hamileliğinizin bu aşamasında amniyotik sıvı ile doludur. Bu haftaya kadar, bebeğinizin solunum hareketleri rastgele olmuştur. Bebeğinizin ciğerleri hala tam olarak olgunlaşmamış, ancak hamileliğinizin bu erken evresinde bile, şu anda doğarsa, ciğerleri tıbbi yardım ile hayatta kalabilecek kadar gelişmiştir.

Bebeğinizin kasları şimdi sürekli çalışıyor ve kas dokusu artıyor. Her hareket bebeğinize egzersiz yapmak gibidir, rahim dışındaki yaşama hazırlanır. Boyun kasları daha da geliştikçe şimdi düz bir şekilde başını kaldırabilir. Bu kaslar doğumdan sonra gelişmeye devam edecek, birkaç aylıkken nihayet başını kaldırabilecek.

28. haftada bebeğiniz gözlerini kırpabilir ve görme yeteneğini geliştirir. Ayrıca ışığı görebilir ve ona tepki verebilir. Aslında, göbeğinize parlak bir ışık konursa, bebeğiniz başını ışığa çevirirdi. 

Beyin merkezlerinin tanımladığı gibi küçük beynindeki nöronlar gelişmeye devam ediyor ve göz kırpma, rüya görme ve vücut ısısını kontrol etme gibi yetenekleri gerçekleştirebiliyor.

 Bu hafta bebeğinizin beynindeki doku miktarı artar ve bebeğinizin beyninin yüzeyi oluklar, çıkıntılar ve girintiler oluşturmaya başlar. 
İnce lanugo kılları bebeğin vücudunu örter. Birçoğu doğumdan önce kaybolacaktır, ancak doğumda bebeğin sırtında hala görülebilir.

Sarmal göbek kordonundaki jöle benzeri bir sıvı, bebeğiniz dönerken sıkışmasını önler.

Bebeğiniz şimdi 20-40 dakika kadar kestiriyor. Bazı araştırmacılar bu haftadaki bebeklerin bir seferde 90 dakikaya kadar uyuyabileceğini düşünüyor.

Gebeliğin 28. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Bebek Hareketleri: Bebeğiniz düzenli olarak tekmeleyecek, dönecek veya yuvarlanacaktır. Bunu daha az sıklıkta yapmaya başlarsa, bu durumun farkında olmanız gerekir. Kadınlara, bebeklerinin saatte 10 kez hareket ettiğini hissetmeleri gerektiği söylenirdi. Fakat her bebeğin anne karnındaki rutini farklıdır. Bebeğinizin gün içinde ne zaman hareket etmeye başladığı, günün hangi saatlerinde hareketlendiğini ve o sırada sizin ne yaptığınızı not almayı deneyin. Bir süre sonra, bir modelin geliştiğini görmeye başlayacaksınız ve bebeğinizin en aktif olduğu günün yanı sıra, onu daima harekete geçiren herhangi bir şey olup olmadığını da göreceksiniz.
 • Çoğu durumda, her şey yolundadır. Kadın Doğum Uzmanları hamilelikte tek bir hareket kaybı olayı yaşayan kadınların % 70'inin tamamen sağlıklı bir bebek sahibi olmaya devam ettiğini, bu yüzden derhal panik olmamalarını söylüyor. Bununla birlikte, bebeğinizin daha az hareket ettiğini ve onu uyandıracak (yüksek ses, soğuk bir şeyler içmek vb.) tüm olağan şeyleri denediğinizi düşünüyorsanız ve onu hissettiğinizden emin değilseniz, doktorunuzu aramalısınız. 
 • Ne yemeli? Bebeğiniz bu üç aylık dönemde en hızlı büyümeyi yaşadığı için, 28. haftadaki beslenmeniz büyümesini desteklemeye yardımcı olacaktır. Bu üç aylık dönemde porsiyon kontrolü uygulayın, çünkü mide ekşimesi ve gazla mücadelede size yardımcı olacaktır.

Miktar yerine, temel besin bakımından zengin kaliteli yiyecekleri tercih edin. Büyük öğünler yerine, gün boyunca 6 veya daha fazla küçük öğün veya atıştırmalık seçin. Makarna, hamur işleri, patates, pilav ve şekerler gibi karbonhidratları mümkün olduğunca az tüketin. Doktorlar ayrıca üçüncü trimesterde balık yemeyi tavsiye eder, çünkü balık bebeğiniz için birçok yarar sağlar. Yüksek oranda cıva içerdiğinden kral uskumru ve kılıç balığı gibi balıklardan kaçının.

 • Günlük egzersiz programınızı koruyun.
 • Çok uyuduğunuzdan emin olun.
 • Düşük bebek ağırlığına ve solunum problemlerine yol açabileceğinden sigara içmekten kaçının. Bebeğinizin genel gelişimini büyük ölçüde etkileyebileceğinden alkol tüketmeyin.
 • Çiğ veya az pişmiş et veya yumurta yemeyin. Sosisli sandviç ve sosis gibi şarküteri etlerinden kaçının.
 • Sauna veya spa küvetinde oturmaktan kaçının.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler:  Karnınızın hızla büyümesi, karın bölgesinde gerilmeler ve çatlaklar yaratabilir. Önleyip önlemediği net olarak bilinmese de gerginliği gidermek amacıyla doğal kremler alabilirsiniz. Çok ağır hissetmediğiniz bu zamanlar bebek alışverişi yapmak için iyi bir zaman. Hastane çıkışı, süsleme yapacaksanız malzemeler, aksesuarlar ve daha bir çok ihtiyacınızı listeleyip almaya başlayabilirsiniz.
 • Kabızlık hamilelik sırasında sık görülür ve karın ağrısı veya rahatsızlığa, sık bağırsak hareketlerine ve sert dışkıya neden olabilir. Meyveler, sebzeler, lifli gıdalar bu süreci rahat atlatmanıza yardımcı olur.
 • Ayak Rahatlığı: Gevşemiş eklemler ve değişen ağırlık merkezi nedeniyle masalara çarpmaya ve ayaklarınızın üzerine düşmeye duyarlı olabilirsiniz. 
 • Rahatsızlığa neden olabilecek topuklu ayakkabıları giymekten kaçınmalısınız. Düz ayakkabılar giyin ve yürüdüğünüz yere bakın.
 • Şu ana kadar bebeğinizin gelişi için ihtiyacınız olan her şeyi ayarladınız. Şimdi kendinize dikkat etmenin zamanı geldi. Bebeğiniz doğduğunda bunun için fazla zamanınız olmayacak. Bu yüzden en sevdiğiniz kitapların hepsini toplayın, TV dizileri izleyin, arkadaşlarınızla zaman geçirin ve doğum yaptıktan sonra yapamayacağınız tüm etkinlikleri yapın.
 • Bebek bakımı ve emzirme ile ilgili her şey hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Ne kadar önceden bilirseniz, bebek geldiğinde o kadar kolay olur.
 • Diğer hamile kadınlarla tanışabileceğiniz hamile forumları veya oturumları tercih edebilirsiniz. Gebeliğinizin iniş ve çıkışlarını paylaşabilir ve endişeleri ve sıkıntıları tartışabilirsiniz. Bu sizi sakinleştirmeye yardımcı olur.
 • Daha uzun süre oturmaktan kaçının: Kan dolaşımını kısıtlayacağı için uzun süre tek pozisyonda kalmayın. Ayrıca çapraz ayaklarla oturmayın. Halihazırda sıkışık olan bacaklarınızın dolaşımını kesebilir ve daha acı verir.
 • Doğum öncesi fotoğraf çekimi, hamileliğinizi sonsuza dek sürdürmek için iyi bir fikir olacaktır.
 • Anın tadını çıkarın: Hamilelik zamanının tadını çıkarın. Düzenli yürüyüş yapın, akşam yemeğine çıkın, bebeğinizle ilgili düşüncelerinizi yazın ve sizi sakinleştiren şeylerin tadını çıkarın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

879 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz