Gebelikte 26. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 26. Hafta Hamilelik

Gebelikte 26. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 176ZİYARET

  • 0YORUM

26 haftalık gebelik dönemine ulaştınız. Bebeğiniz artık 1 kiloya yakın; 800-950 gram civarında bir ağırlığa sahip. Boyu ise 3- 35 cm. Civarına ulaşmış durumda. Bu haftadan itibaren bebeğinizin artık oldukça büyüyeceği, hızla kilo alıp boy atacağı bir döneme gireceğinizi unutmayın. Bebeğiniz son haftalarda eskisine göre daha çok yağ depolayıp hızla kilo alırken sizin de alacağınızı bilerek bu konuda dikkatli davranmaya çalışın. Bununla birlikte bebeğinizde gerçekleşecek yenilikler ve değişimlere hazır olarak onu ve kendinizi tanıyarak bu haftanın getirilerine uygun hareket edin. ’26 haftalık gebelikte neler olur, 26 haftalık gebelik döneminde ne yapmalıyım’ gibi sorularınız varsa; yazımızın devamı size yardımcı olabilir. İşte 26 haftalık gebelikte anne ve bebeğe dair her şey…

26 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

Gebeliğin 26. haftası içinde bebekler artık göz kapaklarını rahatlıkla kullanabilir duruma ulaşır. Hatta siz göremeyeceğini düşünseniz bile, karnınızın civarında bulunan güçlü ışıkları içerden hissedebilir bile! Hatta bu hafta bebeğinizin güçlü seslere tepki verdiğini de gözlemleyebilirsiniz.

Bu haftada bebeklerin ciğerleri son hızla gelişmeye devam eder. Bebeğin yaptığı ufak nefes egzersizleri ciğerlerinin daha da gelişmesini sağlayarak onu doğuma hazırlar.

Bebeğinizin bu haftadan itibaren eskisine göre daha fazla hareket ettiğini, kendine göre hareket zamanları olacağını bilerek ona göre davranmayı ihmal etmeyin.

26 haftalık gebelik döneminde bebeklerin kirpik, kaş, tırnak gibi detayları daha da belirginleşmeye başlar.

Bebeklerin cilt gelişiminin tamamlanmasına daha biraz zaman var; bu nedenle bebeğinizin cildi bu hafta içinde hala ince, kılcal damarların belirgin olduğu narin bir cilt halinde.

26 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

26 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

26 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Artık bebeğiniz gitgide büyüyor. Bu nedenle bu hafta içinde karnınızda baskı ve ağırlık hissetmeniz çok normal.

Hamileliğin bu döneminde kan oranınız fazlalaşıyor. Bu durum bebeğiniz için iyi bir şey olsa da, sizde şişkinlik ve ödem yapabilir; dikkatli olun.

Bu dönemde anne adaylarının kabızlık sorunları artış gösterebilir. Bu gibi durumlar için beslenmenize özen gösterin.

26 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Hamileliğin bu dönemde kabızlık sorunlarının artacağından bahsetmiştik. Bu nedenle lifli ve tam tahıllı ürünleri bol bol tüketmeye özen gösterin.
  • Artık bebeğiniz büyüyor. Bu nedenle karnınız daha fazla genişleyecek ve çatlaklar oluşacak ya da artacak. Cilt bakımı yaparak bu sorunu önleyebilir ya da azaltabilirsiniz.
  • Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzun şekli de değişecek ve rahim diğer organlara baskı yaparken sırt, bel ağrıları baş gösterecek. Bu nedenle değişen vücudunuza dikkat ederek hareketlerinizi ona göre şekillendirmenizde fayda var.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

176 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz