Gebelikte 24. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 24. Hafta Hamilelik

Gebelikte 24. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 891ZİYARET

 • 0YORUM

24. hafta hamileliğinizin ikinci trimesteri bitmek üzere ve şimdi üçüncü trimesterin eşiğindesiniz. Bebeğinizin beyni hızla gelişiyor ve akciğerleri olgunlaşmaya başlıyor. Karnınız daha da büyüyor. Şimdi karnınızdaki değişiklikleri gerçekten görüyorsunuz. Rahminizin tepesi artık karnınızın üst kısmındadır.

Gebeliğin 24. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Gebelik Şekeri: Pek çok doktor, hamileliğin 24. ile 28. Haftaları arasında bir şeker yükleme testi yapılmasını önermektedir. Bu, vücudun insülini uygun şekilde oluşturma ve kullanmadaki yetersizliği nedeniyle glikoz birikmesine neden olan gebelik diyabetini tespit eden bir kan testidir. Hamilelik diyabeti, doğru şekilde tedavi edilmediğinde doğmamış bir bebek için tehlikeli olabilir. Diyabeti olan annelerden doğan bebekler genellikle olması gerekenden daha kiloludur çünkü fazla glikoz plasentadan bebeğe verilen fazla miktarda yağa dönüşür. Kilolu bebekler kemiklerde şekil bozukluğu, solunum problemleri ve kilo problemleri riski altındadır.  Kadınların yalnızca küçük bir kısmı hamileliği sırasında gebelik diyabeti geliştirir. Ek olarak, doğumdan sonra diyabet azalır. Gelecekte kadının tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir, ancak ilave risk düşüktür. Doktorunuz size gebelik diyabetinizin olduğunu söylüyorsa, panik yapmayın. Bu durum tamamen tedavi edilebilir ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı gerektirir. Kanınızda düşük şeker seviyelerini korumak, günlük egzersiz yapmak ve kilonuzu yakından izlemek için tasarlanmış bir diyetle ilerlemelisiniz.

 • Kuru gözler: Hamilelikteki hormonal değişiklikler gözlerinizi kuru ve kumlu hissetmenize neden olabilir. Onları ovmamaya çalışın, çünkü bu daha kötü hale getirir ve enfeksiyona neden olabilirsiniz. Soğuk suya batırılmış bir parça pamuk tutmak onları rahatlatmaya yardımcı olabilir ve ayrıca evde bir hava nemlendirici kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Kabızlık: Çoğu kadın hamileliklerinde kabızlıktan muzdariptir ve bunun nedeni demir takviyesi almanız olabilir. Rahatsızlığı azaltmanın en iyi yolu taze sebze meyveler yemek ve egzersiz yapmaktır.
 • Ayak şişmesi: Bu hamileliğin bu döneminde sık görülen bir semptomdur ve vücuttaki aşırı sıvıdan kaynaklanır. Şişlik genellikle ayak bileklerinde, ayaklarda ve ellerde olur. Ancak, şişliğin yüz, eller ve parmaklar gibi vücudun diğer bölümlerine yayılıp yayılmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, sadece bir ayaktaki şiddetli şişme bir diğer tehlikeli gebelik komplikasyonu olan preeklampsi belirtisi olabilir.
 • Kramplar: Bacak krampları dehidratasyon (su kaybı) belirtisi olabilir, bu yüzden gün boyunca bol su için, bacaklarınızı sık sık gerin ve yürüyüşlerde mola verin. Kramplar, magnezyum eksikliğinden de kaynaklanabileceği için doktorunuza danışarak önerdiği takviyeyi kullanabilirsiniz.

 • Meme uçları - hamilelik sırasında meme uçlarınız daha koyu ve belirgin hale gelebilir. Emzirme için şu anda yapabileceğiniz bir hazırlık yoktur. Emzirme, bebekler için en iyisidir, sadece kısa bir süre için olsa bile. Anne sütü, bebekler için mükemmel ve doğru sıcaklıkta bir besindir. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu her şeyi, yaşamın ilk altı ayı sadece anne sütüyle ve altı aydan itibaren iki yaşına kadar katı maddelerle birlikte sağlar. Anne sütünün bebeğinizin daha sonraki yaşamında alerji, astım, egzama ve diyabet geliştirme risklerini azaltmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Emzirmenin bir diğer avantajı da, rahimi orijinal boyutuna daha çabuk küçülmesini teşvik eden hormonları serbest bırakmasıdır. Ayrıca, hamilelikte fazladan yağ depolarının kullanılmasına yardımcı olarak kayda değer miktarda kalori kullanır. Emzirmeye karar vermek kişisel ve rahat hissetmeniz gereken bir karardır. Kararınız ne olursa olsun buna saygı gösterilecektir. Emzirmek için sabır ve pratik gerekir. Bazı kadınlar sorun yaşamaz, bazıları ise kısa süreli olsa da, zorluklar yaşayabilir. Emzirme için ebeler ve emzirme danışmanları bulunmaktadır. 
 • Sınırlı Hareketler: Daha önce olduğu kadar hızlı hareket edemeyeceğinizi hissedebilirsiniz. Sabırlı olun. Herhangi bir acı, baş dönmesi veya nefes darlığı hissederseniz çalışmayın ve derhal durun. Ayrıca, uzun süre sırtüstü yatmayın.
 • Braxton Hicks (Yalancı Doğum Sancıları) kasılmaları geçirdiyseniz, muhtemelen bebeğinizin onları hissedebildiğini merak ettiniz. Pek çok kadın, gebeliğin ikinci üç ayında Braxton Hicks kasılmaları yaşayacak. Bu yaygın bir yan etkidir ve servikste herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Bu kasılmalar bazen nefesini kesecek kadar keskin olsa da, endişelenmeyin. Bebeğiniz bunun farkında bile değil. 
 • Anemi (Kansızlık): Birçok kadın hamilelik sırasında anemi yaşayabilir. Doktorunuz tarafından önerilen şekilde demir takviyesi alın. Ayrıca, protein bakımından zengin bir diyete odaklanın çünkü demir dışında protein de kanınızda hemoglobin oluşturur.
 • İYE: İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), hamilelik sırasında çok yaygındır ve zamanla idrar yapamamaya ve ağrıya neden olabilir. İYE belirtisi, idrar yaparken yanma ya da acı hissettiğiniz zamandır ya da idrarınızın değişik bir kokusu vardır. Bu belirtiler varsa, hemen doktorunuzu arayın. 
 • Sırt Ağrısı: Bu belirti muhtemelen erken haftalardan itibaren devam ediyor ve gün geçtikçe kötüye gidiyor. Rahminiz bebeğinize uygun şekilde büyüyor ve bu da rahimi omurgaya doğru iter, böylece duruşunuz değişir ve sırt ağrılarınız oluşur.
 • Unutkanlık: Rahatsız edici bir hamilelik belirtisidir. Stres, yorgunluk ve hormonal değişiklikler sizin daha unutkan olmanıza katkıda bulunabilir. Hamileyken unutkanlıkla baş etmek için tüm toplantılarınızı, randevularınızı ve görevlerinizi takip ettiğinizden emin olun. Bir planlayıcı kullanın, cep telefonunuzda alarmları ayarlayın veya her zaman küçük bir dizüstü bilgisayarı yanınızda bulundurun. 
 • Vajinal Akıntı: Daha önce olduğundan daha fazla vajinal akıntınız olduğunu fark etmeye başlarsanız endişe etmeyin. Gebelerin çoğunda, cinsel organlara ve vücudunuzda işleyen tüm gebelik hormonlarına kan akışının artması sonucu, hamileliklerinde daha fazla akıntı olur. Hamilelik sırasında vajinal akıntı rengi açık veya beyaz renkte olmalıdır ve tipik olarak kokusuzdur. 
 • Burun Tıkanıklığı: Yaygın bir hamilelik belirtisidir. Vücuduzda tıkalı burnunuz hariç alerji veya virüs enfeksiyonu geçirdiğinize dair hiçbir iz olmadığını görebilirsiniz. Bu duruma ‘hamilelik riniti" denir ve bunun nedeni vücudunuzdaki yüksek seviyelerde bulunan hormonun burnunuzu kaplayan mukoza zarını şişirmesidir. Hamilelikte başa çıkmanıza yardımcı olmak için, geceleri başınızın altına yastık koyabilirsiniz. Buharlı bir duş da yardımcı olabilir. Geceleri bir hava nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanmak da size biraz rahatlama verebilir. 

 • İştahta Artış: Fark edebileceğiniz en hoş hamilelik belirtilerinden biridir. Hamile annelerin yiyecek için aç olması nadir değildir. Siz de yiyecek istekleriyle mücadele edebilirsiniz. Yiyecek isteklerine cevap vermek sorun olmazsa da, sağlıklı beslenmeye devam ettiğinizden ve besleyici yiyecek seçimleri yaptığınızdan emin olun. Buzdolabında mevcut olan her şeyi tüketmenize gerek yok.
 • Bebek Hareketleri: 24 haftalık hamilelikte, öncekinden biraz daha güçlü ve belirgin vuruşlar yaşayacaksınız. Eşiniz de bebeğinizin hareket ettiğini ve tekmelediğini hissedebiliyor.  Şimdi hissettiğiniz hareketler muhtemelen her zamankinden daha güçlü. İlk başta, bebeğinizin hareketlerini hissettiğinizde, bebeğiniz düzenli olarak hareket etmeye devam etse bile, rastgele görünebilir. Bebeğinizin ne zaman hareket ettiğine dikkat etmeye başlarsanız, uykululuk ve uyanıklık kalıplarını fark edeceksiniz. İster inanın ister inanmayın, fakat bebekler anne karnında uyurlar. Bebeğinizin jimnastiğinin keyfini çıkarın. 
 • Kilo almak: Sağlıklı bir hamilelik için kilo alımını kontrol etmeniz gerekecek, ancak 24. haftada 6-7 kilo almak normaldir, bu yüzden endişelenmeyin. Birkaç hafta içinde gerçekleşen ani kilo alımı sizin için endişe kaynağı olmalı ve doktorunuza haber vermelisiniz.

Gebeliğin 24. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

24. haftada, bebeğinizin ortalama uzunluğu 34 cm'dir ve ortalama ağırlık 660 g'dır. Bebeğinizin ağırlığının çoğu, kasları, kemikleri, yağları ve büyüyen organlarının bir sonucudur. 


Bebeğiniz bu hafta bir dönüm noktasına ulaştı. Bebeğiniz bu hafta erken doğmuşsa, "yaşayabilir" kabul edilir ve yeni doğan yoğun bakımda yüzde 40'lık bir hayatta kalma oranına sahip olur. 
Bebeğinizin akciğerleri olgunlaşmaya devam eder ve işlevlerini geliştirir. Hayatta kalma şansını değiştiren şey, ciğerlerinin daha iyi gelişmesidir. Akciğerlerdeki hava tüpleri bir ağaç gibi görünür - uçlarında küçük hava keseleri oluşana kadar daha küçük 'dallara' bölünürler. 24. haftada zaten birkaç tane küçük hava kesesi vardır, bu nedenle akciğerler hala tam olgunlaşmasa da kesinlikle o sürecin içindeler.

Hala beklenen en önemli şey, bu keselerin duvarlarındaki hücrelerin, surfaktan adı verilen bir sıvı oluşturmaya başlamasıdır; bu, bebeğinizin rahim dışında hayatta kalması için çok önemlidir. Bu sıvı küçük küçük hava yollarını açık tutar ve yeni doğan bebeklerin yeterli miktarda oksijen solumasını sağlar. Bebeğiniz şimdi doğmuşsa, henüz herhangi bir yüzey aktif madde yapmadığı için yapay olarak havalandırılması gerekir. Üçüncü üç aylık döneminizin son haftalarına, yaklaşık 37 haftaya kadar dış dünyadaki yaşama hazır olmayacaklar. 
Bebeğinizin kemikleri hala sertleşiyor. Şimdiye kadar, bebeğinizin iskeleti yavaş yavaş kemik ile yer değiştiren kıkırdaktan yapılmıştır.
Küçük çocuğunuzun cildi hala ince ve yarı saydamdır, ancak cilt hücreleri arasında yağ tabakaları gelişmeye başladığından, bu yavaşça değişmektedir. 
Bebeğinizin göz kapakları ve kaşları gelişmiştir, ancak küçük çocuğunuzun gözleri hala kapalıdır ve birkaç hafta daha açılmaz. 

Bebeğin yüzü son derece küçüktür, ancak saçları, kaşları ve kirpikleri ile güzel bir görünüm elde etmek için tam oluşumuna yaklaşmaktadır. Bebeğinizin saçları, henüz pigmentler ortaya çıkmadığı için renk kazanmamıştır.
Bebeğinizin cildi bu hafta "keratinize" oluyor. Keratin, cildinizin dış katmanını oluşturan çok güçlü bir proteindir. Aslında cildin dış katmanını, sonunda dökülen koruyucu bir ölü hücre katmanına dönüştürür. Keratinizasyon sırasında cildin en derin kısmında üretilen yeni cilt hücreleri yavaş yavaş olgunlaşırken cildin yüzeyine doğru hareket eder. Bu cilt hücreleri cildin dış koruyucu katmanının bir parçası olduktan sonra, yavaş yavaş dökülürler.
Lanugo kılı - bebeğinizin vücudunu kaplayan yumuşak, tüylü kıllar - "verniks" i cilt yüzeyine hapseder. "Verniks", yeni doğan bebeklerin cildinde sıkça gördüğünüz beyaz, mumsu bir maddedir. Bu, bebeğinizin cildini rahimde çevreleyen tüm sulardan ve amniyon sıvısındaki atık ürünlerden korur. 
Bebeğinizin kalp atışı, oldukça hızlı bir şekilde atmasına rağmen, 24. gebelik haftasında hafifçe yavaşladı. 

Bebeğiniz sık sık, belki de herhangi bir zamanda ciğerlerindeki sıvı veya kan miktarını düzenlemenin bir yolu olarak esniyor.

Göbek kordonu ve plasentadan geçen kan akışı bebeğin ısısını düzenler ve vücudunuzun ısısıyla aynıdır.

Bebeğiniz şimdi burun deliklerinden nefes alıp gerçek dünyaya hazırlanıyor. Bununla birlikte, hava yerine şimdi solunmakta olan amniyon sıvısıdır. 

Bebeğinizin beyni gebeliğin bu aşamasında hızla olgunlaşıyor.

Gebeliğin 24. haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • 24. haftada, yaklaşık 6 aylık hamilesiniz ve ikinci trimesterinizin sonuna yaklaşıyorsunuz.  Gergin misiniz? Heyecanlı mı? Bu aşamada duygularınızın karışık olması doğaldır. Kendinizi hamileliğin son zamanlarına hazırlamak için, yoga veya meditasyon deneyebilirsiniz. ,
 • Ne Yemeli: Kalori kontrollü diyet, hamilelikte önerilmemektedir ancak ne yediğiniz önemlidir. Çok fazla kilo almamaya çalışın. Çoğu kadın 9-14 kg alır, bu kiloların çoğunu da 20. haftadan sonra bebeğinizin en çok büyüdüğü ve emzirmek için yağ depoları bıraktığınız zaman alırsınız. Hamilelik sırasında ne yediğinizi kısıtlamamanız gerekirken, daha sağlıklı seçimler yapmak, doğru yiyecekleri yemek önceliklidir. Hamilelikte çok fazla kilo alımı, preeklampsi , yüksek tansiyon veya gebelik diyabeti riskinin yanı sıra çatlak izleri gibi rahatsız edici şeyleri de beraberinde getirebilir. Beslenmenize taze sebzeler, taze meyveler ve kuru meyveler / kuruyemişler gibi birçok yüksek lifli gıda ekleyin. Havuç, portakal, tatlı patates ve ıspanak beta-karoten açısından harika A Vitamini kaynaklarıdır ve bu süre zarfında beslenmenizin bir parçası olmalıdır. Restoranlarda yemek yerken, yüklü şekerlere, kalorilere ve yağlara dikkat edin. En iyi yol, evde biraz yemek yemektir, böylece restoranda aç kalmazsınız ve sizi özendiren zararlı yiyeceklerden kaçınırsınız. Bir avuç fındık veya en sevdiğiniz meyveden bir dilim, dışarı çıkmadan önce yemek için idealdir.
 • Bebek isimleri: Artık fetüsünüz resmen bir bebek, muhtemelen onun için bir isim düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Bir bebek ismi seçmek, özellikle siz ve eşinizin farklı zevkleri varsa, uzun bir süreç olabilir. Dışarıda yüzlerce, binlerce ve hatta milyonlarca bebek adı var. Bebek ismi seçmenin basit olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Özellikle sevdiğiniz bir isim, bir ay içinde nefret ettiğiniz bir isim olabilir. Çocuğunuzun adının kişiliğini ve kimliğini belirleyici bir işaret olduğunu unutmayın. Bir isim seçerken, sizin ve aileniz için özel bir anlamı veya önemi olan bir isim bulmaya çalışın. Mükemmel ismi bulursanız, niye o ismi düşündüğünüzü unutmayın, çünkü çocuğunuza anlatmak için güzel bir hikaye olacaktır. Bebeğinizin ismini doğumhanede de değiştirebilirsiniz. Bu senaryo düşündüğünüzden çok daha fazla olur. Bazı ebeveynlerin önceden belirlenmiş bir bebek ismi vardır fakat bebeklerinin doğduğu an, çocuklarının yüzüne bakarlar ve önceden seçilen isim hakkındaki fikirlerini değiştirirler.
 • Hamile kaldıktan 24 hafta sonra uçabilir misin? Bebeğinizin doğumundan önce bir tatile çıkmayı umuyorsanız uçabileceğinizi bilmek sizi memnun edecektir. Aslında, şimdi gidilecek en iyi zaman olabilir, çünkü ilk üç aylık dönemdeki yorgunluk ve sabah bulantılarını (umarım) arkanızda bırakmışsınızdır. Dahası, karnınız hala uçuşta rahatsızlığa neden olmayacak kadar küçük. Havayollarının hamilelik sırasında uçuşlarla ilgili kendi kuralları vardır, ancak çoğu, yaklaşık 36. hafta hamileliğinize kadar uçmanıza izin verecektir.

 • Su içmeyi unutmayın, böylece lifler emilir ve kabızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olur. Şekeri yüksek ve tamamen sağlıksız olan gazlı içeceklerden uzak durun. Bunun yerine ayran ve hindistan cevizi suyu tercih edin.  
 • Ayaklarınızın şişmesini azaltmak için, otururken onları yüksek bir seviyede tutun.

 • İyi bir duruş ve sırt ağrısını uzak tutmak için kısa bir yürüyüş gibi hafif bir egzersiz rutini oluşturun.
 • Kaşıntılı ve kuru gözler için doktorunuza danıştıktan sonra göz damlası kullanın.
 • Plasentaya kan akışını kısıtlayabileceğinden uzun süre sırt üstü yatmayın.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Hamileliğinizin 24. haftasına girerken, alışverişe başlamanız gereken birkaç şey var. Hamile elbiseniz şu anda alışveriş listenizin en üstünde olmalı çünkü genişleyen karnınız eski elbiselere ve pantolonlara sığmayabilir. Kulak tıkacı ve göz bandı alabilirsiniz, bunlar daha iyi uyumanıza ve dinlenmenize yardımcı olur. Bebeğinizin odasını planlıyorsanız, yavaş yavaş bir şeyler almaya ve doğumdan önce odayı dekore etmeye başlayın.
 • Egzersiz endorfinleri (mutlu hormonlar) serbest bırakır ve size bir destek verir. Yürüyün, yüzün, yoga yapın ya da bir dahaki sefere nefes alıp verin. Dengenizi kaybetmenize ya da vücudunuzun alışkın olmadığı bir şeylere neden olabilecek sporlardan kaçının.
 • Duygusallık: Çeşitli duygular yaşayacaksınız - neşe, korku, panik, pişmanlık ve güvensizlik. Bunların hepsi normaldir. Duygunuzu kabul edin ve üstesinden gelmenin yollarını arayın. Sizi mutlu eden, olumsuz konuşmalardan ve olumsuz insanlardan uzak durun.
 • Diş bakımı: Şişmiş diş etleri veya kanama, diş eti sorunlarını gösterir. Diş hekiminize bir ziyaret planlayın ve her yemekten sonra dişlerinizi temizleyin. Mümkünse, diş ipi ile temizleyin.

 • Hamile olmak, enerjinizi sınırlar. Daha fazla ev işi yaparak kendinizi zorlamayın. Evet, yapılacak çok şey var! Çocuk odasını boyamak ve süslemek, halıları temizlemek, evi bebeğinizin geleceği hale getirmek, liste uzayıp gidiyor. Ancak, kendinizi yormamanız ve kimyasal maddelere maruz bırakmamanız gerektiğini unutmamanız önemlidir.  Merdivenleri tırmanmaktan, boyamaktan, ağır kaldırmaktan ve zorlanmalara neden olan zorlayıcı işlerden kaçınmalısınız. Temizlik, çamaşır yıkama, market alışverişi - bu görevleri güvendiğiniz birisine devredebilirsiniz. İnsanlar yardım etmek istiyorlar; Sizden tek istedikleri adım atmak için bir işaret.
 • “GST (Gebelik Şekeri Testi) henüz yapmadıysanız, bunu 28. haftadan önce yapın. Anemi, hamile kadınlar arasında yaygındır. Doktorunuzun önerdiği vitaminleri düzenli kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Hamileliğinizin bu noktasında, bebeğinizin iç kulak organları sesinizi duyabilecek kadar olgunlaştı. Rahimdeyken bebeğinizle bağlantı kurmak için bebeğinizle birlikte bir kitap veya hatta bir dergi okumayı düşünebilirsiniz. Küçük bebeğiniz, annesinin sakinleştirici sesini duymaktan zevk alacak. Bazı hamile kadınlar klasik müzik çalıyor veya yatıştırıcı sesler bebeklerine dinletiyor. Bebeğinizin kulakları dış dünyayı dinleyebilmenin keyfini çıkarır. Çocuğunuz gürültülü bir ses duyduğunda zıplar veya yanlış yere vurursa şaşırmayın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

891 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz