Gebelikte 23. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 23. Hafta Hamilelik

Gebelikte 23. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1008ZİYARET

 • 0YORUM

23. haftaya hoş geldiniz. Gebeliğin bu aşamasında, bebeğiniz büyürken ve kritik organlar gelişirken, vücudunuz önemli fiziksel ve hormonal değişikliklere uğrar.  Hamileliğinizin 23. haftasına girdiğinizde, bebeğinizin şimdi daha fazla hareket ettiğini ve geçen haftaya göre biraz daha sert tekmelediğini fark edeceksiniz. Karnınız her hafta büyümeye devam edecek ve bebeğiniz önümüzdeki dört hafta boyunca ağırlık olarak ikiye katlanacak şekilde aşırı bir büyüme dönemine girecek. 23. hamilelik haftasına ulaştığınızda, hamileliğin altıncı ayına girersiniz. İkinci üç aylık dönemin sonuna geliyorsunuz ve en kısa zamanda üçüncü trimestere gireceksiniz.

Gebeliğin 23. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Kilo almak: Ortalama kilodaysanız, 23. haftada aldığınız kilo 7 kilo veya daha fazla olabilir. Sadece her kadının farklı kilo aldığını unutmayın. Vücut büyüklüğünüz için önerilen kilo alımını aklınızda bulundurun ve bu toplamı hedefleyin. Düşük kilo ile gebeliğe başlayan kadınlar için 12 ila 18 kg arasında bir kilo artışı normaldir. Ortalama kiloda olan kadınlar toplam gebelik ağırlığının 9 ila 14 kilo arasında olmasını hedeflemelidir. Aşırı kilolu veya obezseniz, bundan daha az kazanmanız gerekir - tercihen sadece 7 ila 9 kg.
 • Braxton-Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Sancıları): İkinci üç aylık döneminin sonlarında olduğunuza göre, Braxton-Hicks kasılmalarını veya yalancı doğum sancılarını hissetmeye başlamanız çok uzun sürmeyecek. Bu sahte kasılmaları zaten yaşamış olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu "sahte" sancılar, üçüncü trimesterde daha yaygındır. Braxton-Hicks kasılmaları genellikle ağrısızdır, ancak bazı kadınlar biraz baskı hissederler. Rahim kaslarınızın düzensiz bir şekilde sıkılması gibi bir his olabilir. "Kasılmalar" gelir ve gider ve düzenli aralıklarla gerçekleşmez. Ayrıca zaman geçtikçe birbirine yaklaşmazlar. 
  Hamileliğiniz ilerledikçe Braxton-Hicks kasılmaları daha sık meydana gelecektir. Sinir bozucu olmalarına rağmen, onları gerçek doğum sancılarından ayıramayacağınız için, sadece vücudunuzun bebeğinizin doğumuna hazırlanma şekli olduğunu unutmayın. 

Yalancı Doğum Sancısıyla Gerçek Doğum Sancısı Arasındaki Fark:
Doğum kasılmaları ile Braxton-Hicks kasılmaları arasındaki farkı öğrenmelisiniz. Bu, korku ve endişelerinizden herhangi birini hafifletir. 

- Braxton-Hicks kasılmaları düzensizdir ve zaman geçtikçe sıklaşmazlar. Öte yandan, doğum kasılmaları çok düzenli aralıklarla gelir ve 30 ila 70 saniye sürer. Zaman geçtikçe birbirine yaklaşırlar.

- Gerçek doğum sancıları zamanla kuvvetli bir şekilde artmaktadır. Yalancı doğum kasılmaları normalde zayıftır ve güçlenmez. 
- Braxton-Hicks kasılmaları bazen dinlendiğiniz zaman ya da pozisyon değiştirdiğinizde durabilir. Gerçek doğum sancıları ise pozisyon değişmeye veya dinlenmeye rağmen durmayacaktır. 

- Genellikle Braxton-Hicks kasılmalarını karnınızın önünde veya pelvik bölgenizde hissedersiniz. Doğum sancıları ise, belinizin altından başlar ve karnınızın önüne geçer. 
Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız
Hamileliğin erken döneminde gerçek doğum sancısı yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza hemen danışmanız önemlidir. Braxton-Hicks kasılmaları veya doğum sancısı olup olmadığını bilmiyorsanız bile, yine de doktorunuzu arayın. 

 • Ödem: Hamileliğiniz hızla ilerledikçe, ayak bileklerinizde ve ayaklarınızda bir miktar şişlik hissetmeye başlayabilirsiniz. Şişlik, hava sıcak olduğunda, ayaklarınız uzun süre boyunca yattıktan sonra veya günün sonunda ortaya çıkar. Kan akışı, artık kilo aldığınızdan yavaştır ve kan kimyası değişmiştir. Bu su tutma veya ödeme yol açar. Bebeğiniz doğduktan sonra, kan kimyası hamilelik öncesi durumuna döndüğünde vücudunuz doğal olarak fazladan sıvıyı atacaktır. Aslında, doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde çok terleyeceğinizi ve sık sık idrara çıkmanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Ayak ve ayak bileklerinde şişlik hissetmeye başlarsanız, dolaşımı artırmak için bacaklarınızı yukarı kaldırdığınızdan ve sol tarafınıza yattığınızdan emin olun. Bol su içmeyi de unutmayın. Birçok kadın, ödemin azalmasına yardımcı olacağını düşünerek şişlik yaşadıklarında sıvıdan kaçınırlar. Durum bu değil. Ödemi önlemek için vücudunuzun nemli kalması gerekir. Şişliğin daha da kötüleşmemesi için günlük egzersiz yapmak da gereklidir. Şişlik, özellikle hamileliğin sonraki aylarında yaygın olarak görülürken; eğer aşırı şişlik varsa, preeklampsi denilen ciddi bir durumun göstergesi olabilir. Preeklampsinin tipik semptomları arasında ani şişlik veya ayak bileklerinde ve ayaklarda şiddetli şişlikler, ellerde, yüzlerde ve gözlerde şişlik bulunur. Yüksek tansiyon preeklampsiye de eşlik eder ve tedavi edilmezse anne ve bebek için son derece tehlikeli olabilir. Doktorunuza, yaşadığınız herhangi bir şişliği anlattığınızdan emin olun. 
 • Hemoroit/Basur: Kabızlık ve basur hamileliğin pek çok değişikliklerinden sadece ikisidir. Sildiğinizde sert, üzüm benzeri topakların alttan çıktıklarını fark edebilir veya tuvaletten sonra tuvalet kağıdı üzerinde parlak kırmızı kan görebilirsiniz. Her ikisi de basur belirtileridir - rektumun en alt kısmında doku yastıkları içinde oturan şişmiş kan damarları. Hamilelik onları teşvik eder, çünkü kilo alımı ve büyüyen rahminiz rektumdaki damarlara baskı uygular. Ek olarak, sindirim sisteminiz hamilelik sırasında normalden daha durgundur ve kabızlığa neden olur, bu da sizi tuvalete zorlayarak basura neden olabilir. Biraz kaşınabilir veya ağrılı hissedebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği kremler sıklıkla semptomlara yardımcı olabilir. Steroid ve ağrı kesici içeren kremlere genellikle ihtiyaç duyulmaz ve bebeğinize ulaşabilecek aktif maddeler bulunur, bu nedenle kaçınılması gerekir.

Nasıl Önlenir: Bol  taze meyve ve sebze ve bol su içme gaitayı yumuşatarak kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Siz de aktif kalmaya çalışın. Hamilelik sırasında güvenli olan hafif egzersizler, tüm vücudunuza iyi gelecektir. Ağrı çok şiddetli ise, sıcak bir banyo, yatıştırıcı olabilir veya alternatif olarak soğuk bir kompres de hoş bir rahatlama getirebilir. İyi haber şu ki, bebeğiniz doğduktan kısa süre sonra hemoroit tekrar kayboluyor.

 • 23 haftalık hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları (İYE): Kadınlar, İYE'lere erkeklerden daha yatkındır, çünkü bakteriler idrar yolu (üretra) ve mesaneye girip rahatsızlığa neden olmaya başlamak için kısa bir mesafeye sahiptir. Hamilelik sırasında, progesteron hormonu idrar yolunu daha rahat ve dolayısıyla bakterilere daha açık hale getirdiğinden işler daha da kötüleşir. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma veya karıncalanma hissi ve idrara çıkma ihtiyacı duymuş gibi hissetmek, ancak başarılı olmamak, karın ağrısı şikayeti olması durumunda hemen doktorunuza görünmelisiniz. İYE'ler bazen doğmamış bebeğinizi tehlikeye atabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda alınması gereken güvenli antibiyotikler vardır.
 • Sırt Ağrıları: Sırt ağrıları 23 haftalık hamile kadınlar için yaygındır, çünkü büyüyen bebek omurgaya baskı yapmaya başlar ve sırt kaslarınızda strese neden olur. Düzenli egzersiz rahatlık sağlayabilir.
 • Diş Kanaması ve Şişkin Diş Etleri: Gebelik hormonlarının, diş etlerinin şişmesi ve kanamasına neden olarak kan akışını arttırdığı bilinmektedir. Diş etleri normalden daha hassassa, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş hijyeninizi biraz arttırın: her yemekten sonra fırçalayın, yatmadan önce diş ipi kullanın ve gargara yapın.
 • Horlama ve Burun Tıkanıklığı: Bu durum esas olarak burun kan damarlarınızı şişiren artan östrojen seviyelerinden kaynaklanır.
 • Diğer Belirtiler: Hamileliğin 23. haftasında, karnınız büyüdükçe ağırlık merkeziniz değişmeye başlar ve sakar hissedebilirsiniz. Göbek deliğiniz ortaya çıkabilir. Solgun veya sarımsı bir vajinal akıntınız olabilir; Bu aşamada, çatlak izleri daha belirgin hale gelir ve karnınızın merkezinde linea nigra adı verilen koyu bir çizgi görebilirsiniz. Linea nigra, hamilelik sırasında cilt renklerinde bozulmaya neden olan ve göbek deliğinden kasık bölgesine kadar uzanan aynı hormonlardan kaynaklanır. Bazı kadınlar, özellikle burun, yanaklar, gözler ve alnın çevresindeki alanda, yüzdeki renk bozulmalarını fark edebilirler.
 • Uykusuzluk: Karnınız büyüdükçe uyumak zorlaşabilir. Artık uyumakta zorluk çekmeniz için birçok neden var. Sık karşılaşılan sorunlardan bazıları sık idrara çıkma, rahatsız edici bir zihin, stres, bacak krampları veya rahat bir pozisyona girememektir. 
 • Unutkanlık: Yaklaşan doğumunuz hakkında karışık duygular yaşıyor olabilirsiniz. İlk kez anne iseniz, iyi bir ebeveyn olamayacağınız için endişe duyabilir veya doğum yapmanın acısından korkabilirsiniz. Tecrübeli anneler kardeş rekabeti ve diğer çocukların yeni bebeğe nasıl tepki vereceği konusunda endişe duyabilirler. Bu yeni bebekte endişe duyduğunuz her şeyle, bugünlerde daha unutkan ve dağınık hissetmeniz şaşırtıcı değil! Hamileliğiniz devam ederken, bir duygu kasırgası bekleyin. Tüm bu hamilelik hormonları duygularınıza zarar verebilir. Bir saniye mutlu ve neşeli hissedebilir ve bir sonraki saniye huzursuz ediyor olabilirsiniz. 
 • Bebek Hareketleri: Bebeğinizin rahminizde hareket edebileceği çok fazla yer vardır, bu nedenle onun hareketleri muhtemelen oldukça güçlüdür.  Bu harika bir deneyim, bu yüzden bu anları doyasıya yaşayın.

Gebeliğin 23. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

23. haftada bebeğiniz olgunlaşmaya devam ediyor. 23. haftada bebeğiniz baştan topuğa yaklaşık 29 cm ve yaklaşık 500 g ağırlığında.

Bebeğinizin vücudu ve yüzü yeni doğan bebeğin görünümünü andırmaya başlar. 
Bebeğinizin sinir ve kas sistemleri, geçtiğimiz haftalardan daha fazla gelişmiştir. 
Bebeğinizin tüm vücudu lanugo ile kaplıdır (yumuşak, tüylü saç örtüleri). Lanugo kılı sürekli dökülüp değiştiriliyor. Bu noktada bebeğinizi yalıtır ve sıcak tutar, çünkü çok fazla vücut yağına sahip değildir. 
Hamileliğinizin son haftalarında, lanugo kılları kalıcı olarak dökülmelidir, kalıcı kıllar uzayacaktır. (Ancak, prematüre bebekler gibi bazı bebeklerin doğdukları zaman hala lanugoları olabilir).

Bebeğinizin akciğerlerinde bulunan minik kan damarları, solunum hazırlığı için her gün gelişiyor. Aslında, bebeğiniz rahim içinde az miktarda amniyotik sıvının solunması yoluyla nefes alıp vermeyi uygulayacaktır. Pankreas düzenli olarak kanındaki şeker seviyelerini düzenleyen insülin üretiyor ve vücudundaki tüm kemikler sertleşmeye devam ediyor.

Bebeğinizin aktivite seviyesi muhtemelen dış dünyadan bir şeyler duyma yeteneğine sahip olduğu için artmaktadır. Bir kapı çarpıyor, köpek havlıyor, korna çalıyor ve hareketlenmeye başlıyor, siz ve ailenizin sesleri çok yakında küçük bebeğinize tanıdık gelecek. Şimdilik, ani yüksek sesler korkmuş gibi atlamasına neden olabilir. Endişelenmeyin. Bu aşamada, küçük çocuğunuz korkma kavramını anlamıyor; hareketleri sadece bir refleks.

23. haftada parmaklarındaki ve ellerindeki küçük kaslar daha da geliştikçe bebeğiniz bunları vücudunun farklı kısımlarını tutmak ve ona dokunmak için kullanıyor. Göbek kordonunu, kulağını, burnunu kavrayabilir ve diğer elinden bile tutabilir. Ayrıca parmaklarını ayrı ayrı sallayabilmenin yanı sıra parmaklarını tek tek de sallayabilir.

Saç ve tırnaklar büyümeye devam ediyor, ancak bazı bebekler diğerlerinden daha fazla saçlı doğuyor. Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişimi bu dönem de devam eder ve vücudun bakteri ve diğer enfeksiyonlara saldırmak için kullandığı beyaz kan hücrelerini üretmeye başlar.

Bebeğinizin uykuya dalması ve uyanık kalması, doğduğu zamanki gibi aynıdır. Herhangi bir 24 saatlik sürede yaklaşık altı saat uyanık ve 18 saat uykuda kalacak ve belli pozisyonlarda uyuyacak. Henüz bir uyku düzenine sahip olmayacak, o yüzden orada bir gece kuşu varmış gibi göründüğünde endişelenmenize gerek yok.

Göz kapakları hala kapalı. Altlarında gözler ince bir zarla korunur.

Bebeğin hızlı kalp atış hızı biraz yavaşladı. Ultrason sırasında kalbin atışını tespit etmek genellikle kolaydır.

Gebeliğin 23. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Erken Doğum Olasılığı: Bebeğiniz hamile kaldıktan 23 hafta sonra doğmuşsa, bebeğinizin rahim dışında hayatta kalma olasılığı çok düşüktür. Birçok kadın, bebeği erken doğarsa ne olacağını merak etmeye başlar. 24 ila 26 hafta arasında doğan bir bebeğin yüzde 50 yaşama şansı vardır. 

Erken doğmuş bebekler - 34 hafta ile 36 hafta -% 99 sağ kalım oranı

Çok erken doğmuş bebekler- 27 hafta ile 32 hafta arasında -% 83 hayatta kalma oranı

Son derece prematüre bebekler- 24 ve 26 haftalar arasında -% 50 hayatta kalma oranı

Çok erken doğan ve oldukça normal bir hayat süren bebekler var, diğerleri ne yazık ki beklenmedik komplikasyonlar nedeniyle yaşayamıyor. Genellikle, 26. gebelikten sonra, hayatta kalma oranı yüzde 80-90'a yükselir. 
Erken doğumun sebebi nedir? 
Aşağıdakiler, erken doğumun bilinen nedenleridir:

 • - Rahim Kanaması
 • - İkiz veya katları bebek taşıyorsanız
 • - Amniyotik kese veya rahim enfeksiyonu
 • - Stres

Erken doğmuş bir bebeğin doğumdan sonra yaşayabileceği birçok sorun var. Hamileliğin erken döneminde bebeğiniz hala rahimde gelişiyor. Prematüre bebeklerin büyüme ve gelişmeleri kesintiye uğradığı için sorunları vardır. Erken doğum ile ilgili daha sık karşılaşılan sorunlardan bazıları şunlardır:

Sıcak tutma sorunu - Çok küçük bebekler vücut ısısını hızlı bir şekilde kaybeder ve sıcak kalmakta zorlanabilirler.

Nefes alma sorunları - Prematüre bebekler akciğerlerini tam olarak geliştirmemiş, bu da bebeğinizin kendi başına nefes almasını zorlaştırmıştır.

Kalp problemleri - Bebeğiniz çok erken doğarsa, doğumda kapanması gereken bir kan damarı açık kalabilmekte ve dolaşımın zayıf olmasına neden olabilir.

Enfeksiyon - Erken doğmuş bebekler enfeksiyonlarla da savaşamazlar.

Sindirim sistemi sorunları - Bazı prematüre bebeklerde olgunlaşmamış bağırsaklarından dolayı bağırsak hareketlerinde ishal, kusma ve bazen de kan bulunur. Bu komplikasyon genellikle doğumdan birkaç hafta sonra görülür.

Beyinde kanama - Çok erken doğan bebekler beyinlerinde kanama ile ilgili bir sorun yaşayabilir.

Sarılık - Sarılık, cildin veya gözün beyaz kısmının sararmasıdır. Bu kolayca tedavi edilebilir hafif bir erken doğum komplikasyonudur.

Erken Doğumun Tahmin Edilmesi:
Erken doğumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ve ne zaman olacağını tahmin etmede yardımcı olabilecek iki test belirlenmiştir. 
- Fetal fibronektin - Bebeği saran amniyotik membranlarda (bebeğin su kesesi) fetal fibronektin adı verilen bir madde bulunur. Doktorlar bu maddenin vajinal akıntıda yüksek konsantrasyonlarda bulunmaması durumunda erken doğumun mümkün olmadığını bulmuşlardır. 
- Servikal uzunluk - Serviks uzunluğunun ultrason ölçümü, erken doğum riskini öngörmede yardımcı olabilir; servikal uzunluk kısaldıkça erken doğum olasılığı artar. 
Doktorunuzu aramalısınız:

 • - Rahminizin gergin olduğunu hissediyorsanız,
 • - Sulu, kalın veya kanlı vajinal akıntıda bir artış varsa.
 • - Alt karın veya pelviskte bir basınç hissi duyduğunuzda.
 • - Eğer anormal derecede sabit bir bel ağrısı yaşıyorsanız.
 • - Bağırsak alışkanlıklarınızda ishal ile kramp gibi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz.
 • - Eğer “Su keseniz patlarsa”, vajinadan sıvı damlayabilir veya sıvı sızıntısı olabilir.
 • Ne yemeli? Bebeğiniz hızla kilo alıyor ve kritik organlar şekilleniyor. Bebeğinize yeterli besin sağlamanız önemlidir. Besin alımı vitamin, protein, kalsiyum, demir gibi temel besinlerden yüksek olmalı ve aşırı yağ, yağ, şeker veya tuz içeren sağlıksız yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Süt ürünleri, fındık ve tohumlar, balıklar, incirler veya kayısılar, ıspanak, brokoli gibi yeşil sebzeler, demir, kalsiyum ve gerekli diğer takviyeleri sağladıkları için, 23 haftalık hamilelik listenizin bir bölümünü oluşturmalıdır. Çiğ et, şarküteri eti, yüksek cıva içerikli balıklar (kral uskumru, kılıç balığı, vb.), Çiğ yumurtalar, pastörize edilmemiş sütler, vs. gibi hamilelikte tüketilmesi yasak olan yiyeceklerden kaçının.

 • Stres:Hamileliğinizin yarısına geldiğinizde, hem heyecanlı hem de gergin olmanız normaldir fakat anksiyete ile birlikte vücut değişiklikleri strese neden olabilir. Böyle bir durumda, sakin olmanız ve kendinize iyi bakmanız önemlidir. Spor yapmak, yoga yapmak veya meditasyon yapmak gibi sizi stresten uzaklaştıracak faaliyetlere yönelin. 
 • Su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Düzenli sağlık muayenenizi kaçırmadığınızdan emin olun.
 • Çok fazla hareketten kaçının.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: İkinci üç aylık dönemde karnınız büyüyor ve hayat önemli değişimlerden geçiyor. Erken hazırlık ve uygun bakımın stressiz bir hamilelik için anahtar olduğunu unutmayın. İşte gelişmelere ayak uydurabilmek için alışveriş yapmanız gereken ürünlerin bir listesi.
 • - Hamile Kıyafetleri: Kilonuz arttıkça ve vücut genişledikçe rahat etmenize yardımcı olacak elbiseler satın almanız gerekecektir.
 • - Uyku Yardımcıları: Bu aşamada iyi uyumak önemlidir. Rahat yastıklar, kulak tıkaçları ve göz maskeleri gibi uyku yardımcıları kullanışlı olabilir.

 • - Hamilelik Kitapları: Hamileliğinizden en iyi şekilde yararlanmak için, hamilelik kitapları çok yardımcı olabilir. Hamilelik ve çocuk bakımı kitaplarını okurken kendinizle tanışın.
 • - Ayrıca bebeğiniz için yeni doğan alışverişi yapmaya, bebek yatakları ve çocuk bakım aksesuarlarını incelemeye başlayabilirsiniz.
 • Kaşıntı: Karnınızı veya göğsünüzü kaşındığını görebilirsiniz. Bunun nedeni, cildinizin gerilmesi ya da kurumasıdır.  Karnınızı kaşımaktan kaçının, çünkü bu daha fazla çatlak izlerine neden olur.  Kaşıntı losyon veya yağ uyguladıktan sonra bile azalmazsa doktorunuza haber verin. Herhangi bir endişenizi ortadan kaldırmak için LFT (Karaciğer Fonksiyon Testi) olarak bilinen bir kan testine girmenizi önerebilir.
 • Ödem: İşteyken veya evde uzanırken, şişmeyi önlemek için ayaklarınızı dik tutun. Mesleğiniz uzun süre oturmanızı gerektiriyorsa, masanızın altına bir tabure yerleştirin.
 • Şeker alımını azaltın. 24-28. Haftalar arasında doktorunuz, temel olarak gebelikle ilgili yüksek kan şekeri rahatsızlığı olan gebelik diyabetini kontrol eden bir Glikoz Tarama Testi (GST) yaptırmanızı önerecektir. Çikolatalara ve tatlılara boğulmak yerine meyve yemeniz en iyisidir.
 • Mide ekşimesi: Sık sık mide yanmalarınız varsa, gün boyunca daha küçük öğünler yemelisiniz. Günde beş veya altı küçük öğün yerseniz, mide ekşimesi olasılığınız azalır. Ayrıca, kızarmış yiyecekleri ve atıştırmalıkları sınırlandırın.
 • Hamilelikte özen göstermenize rağmen, aşırı mevsimlerde özel dikkat göstermek önemlidir.
 • Yaz: Kaşıntı çekiyorsanız, bol kıyafetler giyin. Sentetik malzemelerden kaçının ve pamuklu ve keten kumaşları tercih edin. Bunlar, havanın cildinize yakın dolaşmasına izin verdiği için nefes alabilen kumaşlar olarak kabul edilir. Serin bir banyo veya nemlendirici uygulamak kaşıntıyı yatıştırmaya yardımcı olabilir.
 • Kış: Yünlü kıyafetler kullanmaktan kaçının. % 100 pamuktan yapılmış kazakları tercih edin. Sert yünler sadece kaşıntılarınızı daha da kötüleştirir. Beslenme uzmanınıza / doktorunuza danıştıktan sonra bitki çaylarını (şekersiz) yudumlayın. Sıcak çorbalar beslenmenizin düzenli bir bölümünü oluşturmalı, çünkü bunlar sadece besleyici değil aynı zamanda sizi sıcak ve mutlu tutar!
 • Şu anda egzersize devam etmek gerçekten önemlidir, çünkü genel olarak aktif olmak, tüm vücut fonksiyonlarınızın güçlü kalmasına yardımcı olur, kabızlık ve baş ağrıları gibi sorunları önler. Düzenli egzersiz aynı zamanda doğum için olabildiğince uygun olmanızı sağlar.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1008 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz