Gebelikte 22. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 22. Hafta Hamilelik

Gebelikte 22. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1024ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 22. haftasındasınız. Siz ve bebeğiniz son birkaç hafta içinde inanılmaz değişiklikler yaşadınız ve bu hafta bebeğiniz, daha fazla değişiklik yaşamaya hazırlanırken büyümeye devam ediyor. 22. haftaya kadar muhtemelen bebeğinizin karnınızda hareket ettiğini hissedersiniz ve bebek isimlerinden, bebek yatağını koyacağınız yere kadar gelecek planları yapmaya başlarsınız. 

Gebeliğin 22. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Gebelik Çatlakları: Çatlak izleri cildinizde pembemsi veya morumsu çizgiler olarak başlayabilir. İnce kırışıklıklar ile girintili çizgiler şeklinde oluşmaya devam edecekler. Hamilelik çatlakları göbek, göğüs ve uyluk bölgelerinde sık görülür. Ancak bazı durumlarda, onları belinizde, kalçalarınızda, üst kollarınızda bile görebilirsiniz. Hamilelikte çatlak izleri, hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle cildinizin altındaki elastik dokulardaki değişikliklerden kaynaklanır. Doğmamış bebeğiniz büyüdükçe, cildinizin uyum sağlaması için gerilmesi gerekir. Cildiniz gerildiğinde ve yırtılmaya başladığında çatlama izleri oluşur. Tüm hamile kadınların yüzde 50 ila 70'i hamilelik sırasında, çoğunlukla ikinci ve üçüncü trimesterde çatlaklar geliştirecektir. Hamilelikten önce çatlak izleriniz yoksa, hamilelik sırasında bunları geliştirip geliştirmeyeceğinizi söylemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda risk altında olabilirsiniz:

 • - Ailenizde genetik çatlak izleri varsa. Anneniz hamileliği sırasında belirgin izlere sahipse, sizde de olma olasılığı yüksektir.
 • - Çok hızlı kilo alırsanız
 • - İkiz veya katlarına hamileyseniz
 • - Büyük bir bebeğe hamileyseniz
 • Çatlak izlerini önlemek isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, bunu yapmanın yüzde 100 kesin yolu yoktur. Piyasada çatlak izlerini önlemeye yardımcı olduğunu iddia eden birçok çözüm vardır, ancak bu çözümlerin işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak, hamilelik sırasında önerilen kiloyu alarak ve iyi nemlendirilmiş bir cilt sağlayarak riskinizi en aza indirebilirsiniz. Daha yavaş kilo almak, hamilelik çatlaklarının oluşma riskini de azaltır. Ayrıca, karnınızı, göğüslerinizi ve uyluklarınızı dairesel bir şekilde hareket ettirerek losyonları ve kremleri sürmeyi deneyebilirsiniz. Dolaşımı sağlayacak bir masaj yapmak, cildinizin elastik tabakasına yerleştirilen gerilimi azaltır ve ayrıca karnınıza kan akışını artırabilir. Sonuç olarak, cildinizi daha "esnek" tutmaya yardımcı olabilir ve çatlak izlerinin görünümünü azaltabilirsiniz. Çatlak izleri genellikle endişelenecek bir şey değildir. Kadınların çoğu, bebeklerinin doğumundan altı ay ile on iki ay sonrasında çatlaklarının görünümünde gözle görülür bir fark görürler. 
 • 22. Haftada Kaç Kilo Alınır? Artık, hamileliğinizin yarısını geçtiğiniz şu haftalarda toplamda 6 ila 8 kg almış olabilirsiniz. Ortalama kilodaki bir kadın için önerilen gebelik kilo alımının 9-14 kg arasında olduğunu unutmayın. Yapabiliyorsanız bu kilo alımını hedefleyin. Aşırı kilolu kadınlar daha az kilo (7-9 kg) ve hamileliğe düşük kilolu başlayan kadınlar daha fazla kilo almalıdır. (12.5-18).
 • Gebelikte Cilt Değişiklikleri: Yüzünüzün parladığını fark ettiniz mi? Artan kan hacminiz cildinizin daha parlak görünmesini sağlar. Ne yazık ki, her hamile kadın bu parlamayı yaşamayacak. Aksine, cildiniz daha da kötüye gidebilir. Cilt problemleri yağlı cilt, kuru cilt ve akne problemlerini içerir. Hamilelik hormonları bir zamanlar güzel olan cildinizi değiştirebilir. Bazı anneler ise yağlı bir cilt geliştirir. Bu sivilce ve sivilce patlamalarına yol açabilir. Tekrar 17 yaşında olduğunuzu hissedebilirsiniz! Yağlı cilt ve sivilce ile mücadele ediyorsanız, dermatologlar yüzünüzü günde birkaç kez nazik bir temizleyici ile yıkamanızı önerir. Yağsız makyaj malzemesi kullanmak da yardımcı olacaktır.
  Bazı hamile kadınlar derilerinin kuruduğunu fark ederler. Kuru cilt sık görülen bir hamilelik cilt değişimidir. Kuru cildinizi kontrol altında tutmak için günlük olarak nemlendirdiğinizden emin olun. Ayrıca, banyodan veya duştan hemen sonra losyon yapmanız önemlidir, çünkü bu, cildinizde kalan fazla suyu tutabilir ve kuru cildinizin daha da kötüleşmemesi için buharlaşmasını yavaşlatır.
 • Kaşıntı: Çatlak izleri ile birlikte cildinizin, özellikle de genişleyen göbek çevresinde ve büyüyen göğüslerinizin kaşındığını fark edebilirsiniz. Bu kaşıntı, cildinizin vücudunuzun büyümesine uyum sağlamak için gerilmesi sonucu oluşur. Hamilelikte çok yaygındır ve sizi endişelendirmemelidir. Bazı kadınlar ayrıca kaşıntılı avuç içi ve ayak tabanlarında kaşıntı yaşarlar. Bu kaşınma genellikle vücudunuzdaki östrojen seviyelerinin artmasından kaynaklanır ve bebeğiniz doğduktan sonra kaybolacaktır. Eğer kaşıntılı cildiniz varsa, kaşıntılı bölgeleri nemlendirmeyi denemek isteyebilirsiniz. Kokusuz bir nemlendirici veya losyon seçmek isteyebilirsiniz. Bazı kokular cilt tahrişine neden olabilir. Nadir durumlarda, aşırı kaşıntı, daha ciddi sorunların bir işareti olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.
 • Unutkanlık: Bugünlerde aklınız nasıl? İkinci üç aylık dönemde, bazı hamile kadınlar kendilerini öncekinden daha unutkan hissederler. “Hamilelik beyni” olarak adlandırılan, hamilelik sırasında unutkanlık oldukça yaygındır. Kendinizi kolayca dikkati dağılmış halde bulabilirsiniz. Önemli bir konuşmanın ortasında olabilirsiniz ve aniden bahsettiğiniz şeyi unutursunuz. Ya da yiyecek bir şeyler almak için mutfağa gidiyorsunuz ve oraya vardığınızda neden orada olduğunuzu unutuyorsunuz. Hamilelik hormonları rol oynayabilir olsa da, ek olarak, büyük bir yaşam olayından geçiyorsunuz – bir bebeğe sahip olmak büyük bir değişiklik! Konsantre olamama veya dikkatini verememe haliniz, çevrenizdeki şeylere daha az ve vücudunuza olanlara daha fazla dikkat etmenize bağlı olabilir. Hamilelik beyni sinir bozucu olsa da, geçecek bir hamilelik belirtisidir. Bebeğiniz olduğunda ve anne olarak yeni rolünüze yerleştikten sonra, ortadan kalkar.
 • Uykusuzluk: Daha sık uyanmak, mide ekşimesi ve sırt ağrısı gibi hamilelik belirtileri hamilelik uykusuzluğuna neden olduğu gibi doğum ve annelikle ilgili endişeleri de bir araya getirir. Kafeinli içeceklerden kaçınmak, gece geç saatlerde yemek yememek ve rahatınız için bir hamilelik yastığına yatırım yapmak gibi bazı şeyler yardımcı olacaktır, ancak eğer mümkünse sizi uyanık tutan şeyin temel nedenini ele almaya değer. Satın alacağınız bebek arabasını araştırmak için uyuyamadığınız zamanınızı kullanın ve bunu yapılacaklar listenizden işaretleyin.

 • Saç Değişimi: Saçlarınız çok daha kalın ve daha parlak görünüyor. Bunun nedeni, hamilelik sırasında vücudunuzda dolaşan tüm hormonlar nedeniyle saçlarınızın daha az dökülmesindendir. Ayrıca, vücudunuzun şimdi üretmekte olduğu az miktarda erkek cinsiyet hormonu (testosteron) nedeniyle vücut kıllarınızda bir artış göreceksiniz. Bu kılları çoğunlukla yüzünüzde, karnınızda, bacaklarda, göğsünüzde ve sırtınızda göreceksiniz.
 • Tırnaklarda Değişim: Saçlar gibi tırnaklar da hamilelik sırasında daha hızlı büyür, ancak sert, yumuşak, pürüzlü, pürüzsüz veya kırılgan olmaları vücudunuza bağlıdır.
 • Göğüs Değişimi: Meme uçlarının ve areolanın hiç olmadığı kadar büyük ve koyu olduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca küçük yumrular da olabilir. Bu, emzirmeye başladığınızda meme uçlarınızı çatlamadan korumak için yağlayıcı antibakteriyel yağ üreten yağ bezleri nedeniyle olur.
 • İdrar Kaçırma: Rahminiz şimdi mesanenize baskı uyguladığı için, bazen iç çamaşırınıza sızmasına neden olabilir. Bu oldukça yaygındır. Günlük ped kullanabilir, iç çamaşırınızı sık sık değiştirebilir veya Kegel egzersizlerini öğrenmek isteyebilirsiniz (Kegel egzersizleri rahim, mesane, ince bağırsak ve rektumu destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirir). Fakat sızıntı yapan sıvının tipini takip edin. Bu aynı zamanda amniyotik sıvı da olabilir. (Amniyotik sıvı, hamilelik sırasında fetusu çevreleyen berrak, hafif sarımsı bir sıvıdır. Amniyotik kesede bulunur. Koruyucu bir tabakadır ve kemik büyümesine ve akciğer gelişimine yardımcı olur). İdrar ve amniyon sıvısı arasında ayrım yapmanın bir yolu vardır. Amniyotik sıvı kokusuz, idrarda hafif bir koku vardır. 
 • Geçen haftalarda gördüğünüz belirtileriniz de devam ediyor olabilir. Ayaklarda şişme, hazımsızlık, kabızlık, kramplar, libido artışı, vajinal akıntı, sırt ağrısı, varisler gibi.
 • 20.-23. Haftalarda yapılması gereken detaylı ultrason için doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz sağlıklı olup olmadığını belirlemek ve bebeğinize doğru miktarda besin sağlamadığı görmek için plasentayı ölçebilir. Dudaklar ve gözler neredeyse tamamen oluşmuşsa, hamilelik ortası ultrasonunuz bebeğinizin tüm organ sistemlerine bakmanıza izin verecektir. Tercih edilen fetal pozisyonda uyurken bile yakalayabilirsiniz. Bebeğiniz bu noktada günde 16 saate kadar uyuduğu için herhangi bir hareket görmüyorsanız veya tekme hissetmiyorsanız endişelenmeyin. 

Gebeliğin 22. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

22 haftalık hamileliğinizde, bebeğiniz hiç olmadığı kadar büyük!  Bebeğiniz şimdi yaklaşık 26 cm ila 30 cm ve 360 ​​ila 600 gram arasındadır

Bu hafta bebeğiniz cildinin altında yağ tabakaları oluşmaya devam ediyor. Yağlar sinir ve beyin gelişimi için önemlidir. Bebeğiniz daha fazla yağ tabakası kazandıkça, cildi hamileliğinizin önceki haftalarında olduğundan daha az şeffaflaşır. Küçük çocuğunuzun damarları derinin altında hala görülebilir, ancak bu, önümüzdeki haftalarda yavaşça değişecektir.
Bebeğinizin burnu bu hafta gelişmeye devam ediyor. Küçük çocuğunuzun burun köprüsü tamamen gelişmedi, bu yüzden birçok hamile ebeveynin bu kadar dayanılmaz bulduğu bir “düğme burnu” var. 

Bebeğinizin rahim içinde serbestçe dolaşması için bolca yeri vardır. Bebeğinizin vuruşlarını ve hareketlerini hissetmeye devam ederken, takla atar, döner ve oynar. Bebeğiniz daha fazla hareket etmeye başlar, kaslar geliştikçe ve güç arttıkça koordine olur. Şimdi dönüp uzayabilir. Bu hareketler kas inşa eder, kemikleri güçlendirir ve motor becerilerini geliştirir, ancak aynı zamanda karnınızın ağrımasına da neden olabilir! Bebeğiniz ayrıca karnınızdaki dış baskıya da cevap verir ve bunun sonucunda hareket edebilir. 
Bebeğiniz amniyotik dolu dünyalarını elleriyle araştırıyor. Bebeğiniz sürekli ellerini hareket ettiriyor, yüzüne dokunuyor ve hatta göbek kordonunu tutuyor.
Hamileliğinizin bu haftasında bebeğiniz amniyotik sıvıyı yutmaya ve sindirmeye devam eder. Atığını mekonyum olarak depolar (veya bebeğinizin ilk kakası!) Mekonyum bebeğinizin bağırsaklarında doğana kadar kalır. 

Bebeğinizin iç organları temel fonksiyonlarını geliştirmeye ve uygulamaya devam eder. Kalp kan dolaşım sistemi boyunca pompalanır, böbrekler idrar üretir ve sindirim sistemi amniyotik sıvıyı yutar ve sindirir. Akciğerler, tam gelişen son ana organlar arasındadır. Hamileliğinizin bu aşamasında, akciğer kıvrımları ayrılmaya başlar. Akciğerler hamileliğinizin sonuna kadar tamamen olgunlaşmayacaktır.

Bebeğiniz enfeksiyona karşı doğal bir savunma görevi görecek bir bağışıklık sistemi kurmaya başlar. 
Artık, bebeğinizin vücudundaki her kemik, kırmızı kan hücreleri üretebilen kemik iliğine sahiptir. Bebeğinizin esansiyel kırmızı ve beyaz kan hücrelerini kendinizinkinden daha hızlı ürettiğini biliyor muydunuz? Kırmızı kan hücreleri, 80 gün sonra anne karnındaki bebeğin dolaşımından alınır. Normal bir yetişkinde, 120 gün sonra kırmızı kan hücreleriniz alınır.

Kızsa, bu hafta meme bezleri geliştiriyor ve erkeklerin ise testisleri iniyor.

Bebeğinizin özellikleri şimdi öyle tanımlanmıştır ki neredeyse tam olarak yeni doğmuş bir bebek gibi görünmektedir. Bebeğinizi şu anda görebilseydiniz, bu noktada derisinin buruşuk olduğunu göreceksiniz. Endişelenmeyin: kilo aldıkça, yağ kırışıklıkları doldurur. Gözleri neredeyse iris dışında tamamlandı. Hala renkli olması gerekiyor. Pigment yakında olacak ve iris kararacak.

Gebeliğin 22. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kozmetik Ürünler Gebelikte Güvenli mi? Hepimiz hamileliğimiz boyunca harika görünmek istiyoruz. Ama güvenli olan ve olmayan nedir?  Çoğu kozmetik hamilelik sırasında güvenle kullanılamaz. Özellikle dikkat etmeniz gereken kozmetik ürünü, 'yaşlanma belirtilerini azalttığını' iddia eden kimyasallar veya vitaminler içerenler. Saç Boyaları Güvenli mi? Doktorlar, saç boyalarının % 100 güvenli olduğunu iddia etmekte tereddüt ediyor, çünkü bazı kimyasallar kan dolaşımına emiliyor. 

 • Ödem: Hamileliğiniz ilerledikçe parmaklarınızın daha da büyüdüğünü görebilirsiniz. Ya ödem ya da sadece kilo almaktan kaynaklanıyor. Her iki durumda da, eğer yüzük takıyorsanız, sıkı hissettiriyorlarsa, onları çıkarmak için acı verinceye kadar beklemek yerine şimdi çıkarmak daha iyi olacaktır. Alyansınızı çıkarma fikrine dayanamıyorsanız, onu boynunuzun etrafındaki bir zincire takmayı düşünün - kalbinize daha da yakın olacak! İşteyken veya evdeyken yattığınız zaman, şişmeyi önlemek için ayaklarınızı dik tutmanızı öneririz.
 • Doğumla ilgili duyguların: Hamilelik testiniz pozitif olur olmaz endişe etmeye başlamış olabilirsiniz ki bu da normal bir durumdur. Kadınlar genellikle doğumun acı verici olacağından ya da başa çıkamayacaklarından endişe duyuyorlar. Hepsinden önemlisi, endişelenmenin doğal olduğunu unutmayın. Doğum çok önemlidir ve özellikle daha önce hiç yapmadıysanız, nasıl olacağını tahmin etmek çok zordur. Bir dereceye kadar, yapabileceğiniz en iyi şey akışa bırakmak, muhtemelen korktuğunuz kadar kötü olmayacağını bilmek ve sonunda bebeğinizle tanışmayı hayal etmek.
 • Hem fiziksel hem de duygusal olarak biraz dengesiz hissediyor olabilirsiniz. Hamile kalmak, her türlü beklenmedik etkilere neden olabilir. Muhtemelen duygularınızı kontrol edemediğinizi hissettiğiniz günler olacak sizi sebepsiz yere ağlatacaklar. Ya da vücudunuz sakarlaşmış ve koordine edilmemiş hissediyor ve siz de bir yerlere çarpmaya devam ediyorsunuz. Sadece diğer anne adayları ile konuşun ve bu yan etkilerin hamilelik deneyiminin normal bir parçası olduğunu göreceksiniz!
 • Ne yemeli? Beslenme, hamileliğinizin en önemli yönlerinden biridir. Kilo almaktan korkmayın. Hamilelik döneminde diyet yapmanıza gerek yoktur. Siz ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için çeşitli yiyecekler yemeniz yeterli.

22. haftanızda, hiçbir koşulda atlamamanız gereken birkaç besin var. 22. haftadaki hamilelik yiyecekleri, tercihen organik kaynaklardan elde edilen kalsiyum, demir, magnezyum, B vitamini kompleksi ve çinko gibi besinleri içerir. Büyüyen bebeğe zarar verebileceklerinden, herbisitler veya böcek ilacı ile yetiştirilmiş yiyeceklerden kaçının. Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için önemli olduklarından balık ve fındıktan elde edebileceğiniz güçlü Omega-3 yağ asitlerini unutmayın. Bununla birlikte, bazı balık türleri cıva ile yüklüdür ve kılıçbalığı ve uskumru gibi kaçınılması gerekir. Ayrıca sokaktaki yiyeceklerin zararlı bakterilere bulaştırılmaları nedeniyle tüketilmesi de tavsiye edilmez. Badem ve cevizlerin bebeğinizin beyninin gelişiminde yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Doktorunuz DHA kelimesinden bahsetmişse, bunun nedeni DHA'nın bebeğinizin beyninin ve diğer önemli organların temel yapısal bileşeni olması ve bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olmasıdır. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri alkol, kahve ve sigaraları tamamen kesmektir.

 • Önümüzdeki birkaç hafta içinde, yabancılar size gelmeye başlayıp karnınıza dokunmak isterlerse şaşırmayın. 22 haftalık hamilelikte, şimdi oldukça fazla gösteriyorsunuz - bu her zaman insanların karnınıza dokunmak istemesini sağlar! Bir bebeğin hareketini hissetmek büyüleyicidir. Bu, aile üyeleriniz veya yakın arkadaşlarınız için mükemmel olabilir, ancak çoğu zaman sizi başkası da rahatsız edebilir.  Kimsenin size dokunmasını istemiyorsanız, insanlara ne hissettiğinizi söyleyin ya da geriye doğru bir adım atın ve elinizi kaldırın. “Karnınızdan uzaklaşın” yazan bir gömlek bile almak isteyebilirsiniz.  Unutmayın, istemiyorsanız karnınıza dokunulmamasını söylemenin bir sakıncası yoktur.
 • Yorgunluğunu önlemek için kan şekerinizi yükseltin; Gün boyunca beslenebilecek bir sürü sağlıklı gıdayı taşıyın.
 • Ayrıca alt karnınızdaki garip sıkma duyguları gibi görünen Braxton Hicks kasılmalarına da dikkat edin. Endişelenmeyin çünkü zararsızdırlar ancak çok uzun süre devam ederlerse doktorunuzu arayın veya ziyaret edin.
 • Stres: Kendinizi açık bir şekilde sinirli ya da gergin hissediyorsanız, bir gün izin alın, rahatlayın, TV izleyin, arkadaşlarınızla buluşun ya da eşinizle kucaklaşın.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Ayaklarınız hızla şişerken, satın alınacak en mantıklı şeylerden biri bir çift rahat ayakkabı. Çatlamış cildiniz için nemlendiriciler ve ayrıca sizi ve bebeğinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için doğum öncesi vitaminleri stoklayın. Bu haftalar hamileliğinizde rahat bir nokta. Gözle görülür bir şekilde hamilesiniz, ancak henüz hamileliğinizde olabileceğiniz kadar rahatsız olmayacaksınız. Hala yürüyebilir, kolayca eğilebilir ve rahatça oturabilirsiniz, bu yüzden şu anda (ve gelecek birkaç hafta içinde) bebek için tüm alışverişlerinizi başlatmak ve bitirmek için iyi bir zamandır.
 • Bol su İçin: Vücudunuzun hamilelik sırasında gereken ekstra kan hacmini oluşturmasına yardımcı olmak için hala bol miktarda sıvı (tercihen su) içiyor olmalısınız. Baş ağrısı yaşıyorsanız daha fazla sıvı da yardımcı olabilir. İdrarınız neredeyse açıksa, sıvı alımınızın iyi olduğunu bilirsiniz. Mesaneye baskı yapan rahim nedeniyle, tuvaleti sık sık ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Ancak bu nedenle sıvı alımınız azaltmamalısınız. Su, taze sebze suları, hindistan cevizi suyu gibi yeterli miktarda sıvı için.
 • Yoga: Bir uzman gözetiminde Yoga çalışabilirsiniz. Uzman sizle solunum egzersizlerine başlayabilir.
 • Hamilelikte uykusuzluk: Yatarken ve yanınıza doğru uyurken bacaklarınız arasına bir yastık koymayı deneyin. Ya da gerçekten uyumadan önce meditasyon yapın. Bir kitap okuyarak veya en sevdiğiniz müziği dinleyerek kendinizi stresten arındırın. Ayrıca, yatmadan önce manevi bir söylem dinlemenin, dua etmenin ya da ilahinin uykunuzu almanıza yardımcı olacağına inanılır.  
 • Günlük rutininize “bebekle bağlanma” zamanını eklediniz mi? Her gün bebeğinizle birkaç dakika geçirin - hatta yarım ya da bir saat - sadece bebeğinizle konuşarak karnınızı ovun. Bunu yaparken neden biraz losyon sürtüp karnınıza sürmeyin? Losyon kaşınmanıza yardımcı olabilir, ayrıca bebeğiniz göbek ovmalarınızdan biraz rahatlayabilir.
 • Bu haftalar, aynı zamanda birçok kadının, sizin duymak isteyip istemediğinize dair görüşlerinizi almadan yorum yapabildiği bir zamandır. “Daha fazla kilo almalısın.”… “Çok fazla kilo alıyorsun.”… “Daha iyi yemelisin.”… “Hamileyken…” Bu istenmeyen tavsiyeler size sıkıntı verebilir. Çoğu insan sadece yardımcı olmaya çalışıyor, ama rahatsız oluyorsanız söyleyin. Bu yüzden bu yorumları kendi kararlarınızla almaya çalışın. Doktorunuz, dinlemeniz ve tavsiye almanız gereken tek kişidir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1024 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz