Gebelikte 21. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 21. Hafta Hamilelik

Gebelikte 21. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 983ZİYARET

 • 0YORUM

Şu an 21. hamilelik haftanızdasınız ve bu, yarı yolda olmanız anlamına geliyor! Bebeğiniz her dakika büyüyor ve her gün daha aktif oluyor. Siz de bazı değişiklikler yaşıyorsunuz ve 21. haftada bebeğinizi normalden daha fazla hissedebileceksiniz. 

Gebeliğin 21. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Bebek Hareketleri: 21. Haftaya girdiğinizde çoğu kadın bebeklerinin hareketlerini rahatlıkla hissedebilir. Hamileliğinize devam ederken, giderek daha koruyucu hale geldiğinizi ve bebeğinize bağlı olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu, bebeklerinin düzenli olarak tekmelediğini ve hareket ettiğini hisseden anneler için çok doğaldır. Bu hareketleri hissetmek çoğu zaman gebe kalmanın en büyülü parçalarından biridir. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmediyseniz endişelenmeyin!  Fazla kilolu kadınlar ve plasenta previa olanlar, bebeklerinin hareketlerini daha sonra hissedeceklerdir. Bebeğinizin bu hamilelik haftasında ne sıklıkta hareket ettiğine odaklanmamalısınız. Doktorunuz, 24. Haftadan sonra bebeğinizin hareket şeklini takip etmenizi önerebilir. 
 • Gebelikte Çatlaklar: Gebeliğin 21. haftasında karnınız büyümeye devam ediyor. Şimdi, çatlakların başlaması ve sırt ağrıları da dahil olmak üzere, hoş olmayan birkaç hamilelik belirtisi yaşamaya başlayabilirsiniz. Deri çatlağı şimdi karnınızda görünmeye başlayabilir. Cildiniz büyümeye devam ettikçe, göbeğinizde, kalçalarda, göğüslerde ve uylukta pembe veya morumsu girintili çizgiler oluşabilir. Hormonal değişiklikler, derinin fiziksel olarak gerilmesi ve genetik yatkınlık çatlak gelişiminde rol oynar. Çatlaklar doğumdan bir veya iki yıl sonra hafifler, ancak tamamen kaybolmazlar ama daha az görünür hale gelirler. Şu anda, çatlak izlerini önlemenin veya tedavi etmenin bir yolu yoktur.

 • Sırt Ağrısı: Artık hamileliğinizde olduğundan daha fazla  sırt ağrısı çektiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde sık görülen bir sorundur. Artık sırt ağrınız, ağırlık merkezinizin yukarı doğru kayması nedeniyle daha fazla sorun yaratıyor, bu nedenle ayakta dururken sırt kaslarınızı germek için geriye yaslanma eğilimindesiniz. Hamilelikte sırt ağrısı yaygın olsa da, her zaman görmezden gelmemelisiniz. Bazen düşük, donuk bir sırt ağrısı, erken doğum belirtisi olabilir. Sırt ağrınızın kökenine ulaşmak için doktorunuzla konuşmanız önerilir. Doktorunuz, rahatsızlığınızı nasıl hafifleteceğiniz konusunda size önerilerde bulunabilir. Hamilelik sırasında sırt ağrıları gidermek için ortak yollar listelenmiştir:

 • - Sıcak bir banyo yapın veya bölgeye soğuk ve sıcak kompres uygulayın.
 • - Hamile kadınlarla çalışan deneyimli bir terapiste masaj yaptırın veya kocanızdan güzel bir sırt masajı yapmasını isteyin.
 • - Dururken duruşunuza dikkat edin. Ayrıca, otururken bacaklarınızı kaldırdığınızdan emin olun.
 • - Sırt kaslarınızı hafifçe germek ve güçlendirmek için yoga sınıfına katılın.
 • - Sırt üstü değil yan yatın. Yan uyurken dizlerinizi bükün.
 • Kilo almak: Muhtemelen geçen her hafta ile bir veya iki kilo alıyorsunuz. Normal kilodaki bir kadın için 21. haftadaki ortalama kilo alımı yaklaşık 5 ila 7 kg'dur. Bundan daha fazla veya daha az almış olabilirsiniz, her kadının farklı şekilde kilo aldığını unutmayın. Birçok hamile kadın hamileliklerinin bir noktasında "büyüme hamlesi" yaşar. Büyüme hamlesi sırasında oldukça hızlı bir şekilde birkaç kilo alabilirsiniz. Sonrasında kilo alımı tekrar yavaşlar. Bu hamilelikte normaldir ve sürekli hızlı kilo alımı olmadıkça sizi endişelendirmemelidir.
 • Gebelikte Fibroid/Miyomlar: Fibroidler rahimin iyi huylu düz kas tümörleridir ve en sık 30-40 yaş arası kadınlarda görülür. Ağrı en sık karşılaşılan problemdir. İkinci ve üçüncü trimesterlerde miyom boyutunda az bir artış olabilir. Çoğu durumda, miyomlar hamilelik sırasında tedavi gerektirmez. Miyomu olan hamile kadınların çoğunda, hamilelik sırasında miyomla ilgili herhangi bir komplikasyon görülmez. 
 • Sivilce: Bu haftalarda, sivilce gibi başa çıkmanız gereken bazı küçük cilt sorunları olabilir. Evet, 'sivilce', tıpkı gençken yaşadığınız gibi! Hormon seviyeleriniz, bezlerinizdeki sivilceye neden olabilecek yağ üretimini artıracaktır. Günlük bir cilt temizleme rutininiz yoksa akneyi uzak tutmak için şimdi başlayın. Doktorunuza danışana kadar herhangi bir sivilce ilacı veya kremi kullanmayın. Bu ürünlerdeki bileşenlerden bazıları doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir.
 • Gebelikte Varis ve Örümcek Damarlar: Örümcek damarlar hamileliğiniz boyunca kilo aldığınızda ortaya çıkabilir. Örümcek damarı, cildinizin yüzeyine yakın görünen bir grup küçük kan damarıdır. Genellikle bacaklar, yüz veya ayak bileklerinde görülürler. Hamilelikte, bu örümcek damarları vücudunuzda dolaşan kan miktarının artmasına neden olur. Zararsızdırlar ve çoğunlukla doğumdan sonra giderler. Çok çekici olmayan bir başka hamilelik belirtisi varislerdir. Onlar oluştuktan sonra onlar hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, ancak günlük egzersiz yaparak en aza indirebilir veya önleyebilirsiniz. Mümkün oldukça ayaklarınızı ve bacaklarınızı kaldırmak, sol tarafınıza doğru uyumak hamilelik sırasında kan akışına yardımcı olduğu için önerilir.

 • Kaşıntı: Hormonlar, özellikle östrojenler hamilelikte kaşıntıya neden olabilir. Cildiniz normalden daha gergin olduğundan, karın bölgenizde daha sık rastlanabilir. Yüksek vücut sıcaklığı ve artan kan akımı nedeniyle avuç içi ve ayak tabanı da kırmızı ve kaşıntılı olabilir. Cildi soğutacak bir şey, soğuk, nemli bir bez veya bir yumuşatıcı krem ​​size yardımcı olur. Yulaf banyosu, kaşıntılı cilt için gerçekten rahatlatıcıdır. Kaşıntı oldukça yaygın bir hamilelik belirtisidir, ancak vücudunuzun her tarafında ve özellikle el ve ayaklarda şiddetli kaşıntı hissediyorsanız, cildinizde biriken yüksek safra tuzlarının oluşmasına yol açabilen karaciğeri etkileyen bir problem olan obstetrik kolestaz denilen olağandışı bir durumdan kaynaklanabilir. Bu durum bebeğinize zarar verebilir, bu nedenle, şiddetli kaşıntı varsa doktorunuza söylemeniz gerekir.
 • Yalancı Doğum Kasılması (Braxton Hicks) : Hamilelik sırasında yaklaşık 20. Haftadan itibaren, göbeğinizin üzerinde bir sıkışma yaşayabilirsiniz, bu Braxton Hicks kasılmalarıdır. Genellikle 20 dakika ila bir saat arasında kaybolur. Ama korkmayın – bu kasılmalar, acı vermekten ziyade rahatsız edicidir ve sabah bulantıları ve diğer tüm hamilelik belirtileri gibi, size veya bebeğinize zarar vermezler.
 • Baş ağrısı: Hamilelik sırasında hormonlar veya dehidrasyon nedeniyle baş ağrıları yaşamak yaygındır. Ancak iki ya da üç saatten fazla süredir devam eden kötü bir baş ağrınız varsa, yüksek tansiyonun neden olduğu bir pre-eklampsi belirtisi olabilir. En iyi tedavi için doktorunuzla konuşun.
 • Bacaklardaki Kramplar: Bu, bacaklarınızın alışkın olduklarından daha fazla ağırlık taşıması nedeniyle görülen çok yaygın bir semptomdur. Germe egzersizleri yapın ya da rahatlamak için bacak masajlarını yapın.
 • Daha büyük meme uçları ve daha koyu areolalar: Meme uçlarının renginde bir değişiklik görürseniz panik yapmayın. Meme uçlarının etrafındaki alan da daha koyulaşıyor olabilir. Bazı anneler, areolalarında Montgomery'nin tüberkülleri olarak bilinen küçük şişlik benzeri şeyler bulur. Bunlar, bakterilerle savaşmaya yardımcı olan yağ üreten bezlerdir.
 • İltihaplı Diş Etleri: Diş etleriniz normalden çok daha hassas olacaktır, bu nedenle dişlerinizi hafifçe fırçalamaya dikkat edin. İyi bir ağız hijyeni sağlayın ve her gün diş ipi kullanırken günde en az iki kez fırçalayın. Bu sadece diş eti şişkinliğinin azaltılmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kanama ve ağrının tedavisinde de yardımcı olacaktır.
 • 21. Hafta Gebelikte Göbek:  21 haftada, muhtemelen biraz gösteriyorsunuz - henüz çok fazla değil. Karnınız büyümeye devam ederken, göbek deliğinin bazı durumlarda düz döndüğünü veya dışarı fırladığını görebilirsiniz.
 • 21 Hafta Ultrason: Hamileliğin ortasındaki ultrason kontrolünüz bu haftaysa, bebeğinizin kalp odaları ve beyin yarım küreleri gibi vücudunun karmaşık ayrıntılarını görebilirsiniz. Küçük çocuğunuzun uzuvlarının, duyu organlarının ve saçlarının detayları da görülebilir. 
 • Denge Sorunu: Doğal olarak, bedeninizden dolayı ayaklarınız üzerinde biraz titrek ve kararsız hissetmeye başlayacaksınız. Dikkat ettiğinizden emin olun ve düşerseniz endişelenmeyin! Bebeğiniz onu güvende tutmak için birçok koruma ile çevrildi.

Gebeliğin 21. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Gebeliğin 21. haftasında bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Bebeğiniz şimdi bir muz boyutunda veya yaklaşık 26 cm (şimdi baştan ayağa ölçülmüş) civarında ve yaklaşık 360 gram ağırlığındadır.

Bebeğiniz düzenli olarak amniyon sıvısını yutmaya başladı ve bebeğiniz amniyotik sıvıyı yutunca, sindirim sisteminden, böbreklerine geçer ve idrar gibi çıkar. Evet, doğru. Bebeğiniz şimdi düzenli olarak rahimde idrar yapıyor!
Bebeğinizin tırnakları büyüyor! Tırnak yatakları çoktan oluşmuş ve küçük tırnakları büyümeye başlamıştır. Bu noktada, tırnaklar henüz sertleşmiş değildir. 

Bebeğinizin ağırlığı arttıkça, yağ birikmesi de artar. Hamileliğiniz boyunca, bebeğinizin her yerinde oluşan ince saç tabakası (lanugo adı verilir) sıcaklığı ayarlama işini yapar. Yağ biriktikçe, bu saç tabakası dökülmeye başlar ve yağ bebeğinizin sıcaklığını düzenleme görevini üstlenir.

Yağ rezervleri sıcaklığı kontrol edecek ve küçük çocuğunuza doğumdan sonra enerji sağlayacak.
Hamileliğinizin bu noktasında, bebeğinizin cildi şimdi verniks denilen mumsu, beyaz bir koruyucu ile kaplanmıştır. Bu, küçük çocuğunuzun cildini, etrafındaki amniyotik sıvıya sürekli maruz kalmaktan koruyacaktır. Verniks miktarı hamileliğinizin sonunda azalır, ancak bebeğiniz erken doğmuşsa verniks ile kaplanmış olarak doğabilir. 
Bebeğinizin sinir yolları olgunlaşmaya başlıyor. Küçük çocuğunuzun şu an hareketleri üzerinde küçük bir kontrolü olmasına veya hiç kontrol etmemesine rağmen, bu önümüzdeki haftalarda değişmeye başlayacaktır.
İkizler bekliyorsanız, bebeklerinizin birbirlerinden daha fazla haberdar olduklarını bilmek sizi heyecanlandırır. Ultrasonda, ikizlerinizi birbirleriyle etkileşim halinde bile görebilirsiniz. İkizlerin rahminde birbirlerini tekmelemeleri ve tutmaya çalışmaları yaygındır.

Bebeğinizin hareketleri şimdi daha planlı hale gelecek. Belki de sabahları akşamlardan daha hareketli olabilir, ya da yemek yedikten sonra bebeğinizin gün boyunca diğer hareketlerinden farklı bir şekilde hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin her zamankinden daha fazla hareket ettiğini ve hatta bir uyanma ve uyku düzeni oluşturduğunu fark etmeye başlayacaksınız - sadece her zaman kendinize uygun olmasını beklemeyin.

Yediğiniz yemekler, amniyotik sıvının lezzetini değiştirir - yani şimdi bir parça çikolata yerseniz, birkaç saat içinde tadacaktır 

Gebeliğin 21. haftasında bebeğiniz aslında uyumaya başlar. Evet, bebeğiniz rahminizde uyuyor! Sonunda, bebeğinizin uyku sırasında hızlı bir göz hareketi veya REM yapabileceğini öğrenince şaşırabilirsiniz. 

Saçları ve kaşları, köklerinde kalınlaşırken pigment belirtileri göstermeye başlıyor ve şeffaf rengi pembeden kırmızıya dönen dudakları daha belirginleşiyor. Sadece bu değil, göz kapakları artık oluşmuş ve göz kırpması da mümkün.

Bebeğinizin hafızası da gelişmeye başlıyor. Rahminizde olduğunuzu hatırlamayacak ama rahimde duyduğu bir müziği veya sesinizi doğduktan sonra hatırlayıp rahatlayacak.

Gebeliğin 21. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • 21. Haftada Ne Yemeli: Bebeğe ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamak adına daha fazla kırmızı kan hücresi ürettiğiniz için demir ihtiyacınız bu noktada normalden daha fazladır. Demir rezervleriniz düşerse, halsizlik, nefes darlığı ve hatta bilinç kaybına neden olabilecek anemik belirtiler görülebilir. Hamilelikte ıspanak, kırmızı et, baklagil ve sebzeler ve balık gibi demir açısından zengin olan gıdalar tavsiye edilir. Yeterli gelmezse doktorunuz tarafından demir takviyeleri reçete edilir. Limon, üzüm, karpuz ve biber gibi çok fazla C vitamini içeren yiyecekler tüketin.
 • Su İçin: Her şeyden önce, günde en az 2-3 litre su içmeyi unutmayın.
 • Çok Fazla Kilo Alıyorsanız: Bazı kadınlar hamilelik sırasında hızlı bir şekilde çok kilo almaya meyillidir ve bu durumda, hamilelik sırasında öğün atlamak veya düşük kalorili diyet yapmak uygun değildir. Bunun yerine, güne karmaşık karbonhidratlar, lifler, sağlıklı yağlar ve proteinlerden oluşan bir kahvaltı ile başladığınızdan emin olun. Öğle yemeğiniz sağlıklı sebzeler, yağsız et ve az yağlı süt ürünleri içermelidir. Şeker yüklü tatlıları, paketlenmiş atıştırmalık ve işlenmiş yiyecekleri tercih etmeyin ve bunun yerine sade yoğurtlar, fındık ezmesi, bebek havuç, salatalık, elma ve muzları tercih edin. Gazoz içmek yerine su içmek ve günde en az 20 - 30 dakika boyunca egzersiz yapmak da yapılacaklar arasındadır.

 • Yeterince kilo almakta zorlanıyorsanız: Böyle bir senaryoda, kalori alımınızı artırmak için günlük olarak besin değeri yoğun gıdalar kadar tüketmeye çalışın ve çok fazla taze meyve yemek yerine kuru meyveler yiyin.
 • İkinci Trimesterde Egzersiz Yapmak: İkinci trimesterde ve hamileliğinizin geri kalanında düzenli olarak egzersiz yapmaya devam etmeyi unutmayın. Hamilelikte düzenli egzersiz yapmak sizi daha sağlıklı kılar, duruşunuzu geliştirir, daha az yorgun hissedersiniz, sırt ağrılarınız azalır ve doğumunuzu sizin ve bebeğiniz için daha da kolaylaştırabilir. 
  Hamilelikteki hafif egzersizin doğum eyleminizi kısalttığı ve komplikasyon riskini azalttığı bilinmektedir. Egzersiz yapmak aynı zamanda gebelik diyabeti ve preeklampsi gelişimi gibi hamilelikle ilgili komplikasyon riskinizi de azaltacaktır. Egzersiz sürenizi sadece 30 dakika ile sınırlamak, iç vücut sıcaklığınızın güvenli olmayan bir seviyeye yükselmemesini sağlayacaktır. Doktorların hamilelikte en çok tavsiye ettiği egzersiz türü yürüme ve yüzmektir. Kar kayağı, basketbol ve diğer fiziksel temas sporları gibi kolayca düşmeye veya göbeğine zarar vermeye neden olabilecek egzersiz türleri tercih edilmez. 
  Hamilelikte egzersiz yaparken:
 • - Sırt üstü yatmaktan kaçının
 • - Yeni bir egzersiz rutinine yavaş yavaş başlayın.
 • - Sıcak veya nemli havalarda egzersiz yapmayın
 • - Bol su içtiğinizden emin olun.
 • - Göğüslerinizi bir destek sutyeniyle destekleyin
 • - Nefessiz kalmamak için, durup dinlendiğinizden emin olun.

 Egzersiz seansınız şunları içermelidir:

 • - Isınma ve gerilme süresi (5 ila 10 dakika arası)
 • - Egzersiz süresi (30 dakika)
 • - Soğuma süresi (5 ila 10 dakika)

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, egzersizi durdurmalısınız:

 • - Lekelenme veya kanama
 • - Nefes almada zorluk
 • - Gözde parlama
 • - Herhangi bir göğüs ağrısı
 • - Sıvı sızıntısı
 • - Bacak şişmesi veya baldırda ağrı

Gebelikte egzersizin özeti ve önerileri şunlardır:

 • - Hamileliğiniz normal seyrinde ilerliyorsa, egzersiz yapmak hamileliğiniz için risk taşımaz.
 • - Hamilelikte egzersiz yapmak fiziksel kondisyonunuzu koruyabilir ve geliştirebilir.
 • - Egzersiz yaparsanız, gebelik diyabeti geliştirme riskiniz daha azdır.
 • - Egzersiz yaparsanız preeklampsi gelişme riskiniz de daha azdır.
 • - Önerilen yönergeleri izlerseniz, hamilelikte egzersiz yapmak bebeğinize zarar vermez.
 • - Erken doğum riski altındaysanız, egzersiz rutini ikinci ve üçüncü trimesterde azaltmalısınız.
 • - Kaygı: Hamileliğinizde bu aşamada “doğru hislere” sahip olup olmadığınızı merak edebilirsiniz. Bu bebeği yeterince istiyor musunuz? Detaylı ultrasonun iyi olduğu konusunda rahatladınız mı yoksa endişeli misiniz?  Kendinizi emin, endişeli ve önceden hissetmediğiniz kadar heyecanlı hissetmek de normaldir. Ancak, uzun bir süre boyunca üzülüyorsanız veya gelecekle ilgili umutsuzsanız, doktorunuza söylemelisiniz. Depresyon genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkabilir, yardım istemek için korkmayın.
 • Libido: İkinci üç aylık dönemde, libidonun geri dönmesi alışılmadık bir durum değil. İkinci trimesterde eşinizle yakın olmak için harika bir zaman bulabilirsiniz, çünkü henüz çok büyük ve rahatsız değilsiniz. 
 •  Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Bu haftalarda büyüyen karnınıza yönelik kıyafetler, hamilelik ve ebeveyn kitapları, odasını hazırlıyorsanız eşyalar ve bazı aksesuarlara yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Zahmetsiz bir hamilelik ve doğum için erken hazırlık, beraberinde gelen stresi azaltmak için anahtardır.
 • Şişmiş eller ve ayaklar: Şişlik, hamilelikte sık görülür. Ayakkabı numaranızda bir değişiklik bile fark edebilirsiniz. Rahat bir ayakkabı tercih etmelisiniz, tercihen bir numara büyük. Ayrıca, alyansınıza hoşça kal deme zamanıdır. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

983 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz