Gebelikte 2. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 2. Hafta Hamilelik

Gebelikte 2. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 938ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin ikinci haftası, yumurtalıklarınızdan biri, olgunlaşan bir yumurtayı serbest bırakır. Yumurtlama adı verilen bu süreç genellikle adet başlangıcınızdan yaklaşık 11 ila 14 gün sonra gerçekleşir. Yumurtlama döneminizi hesaplamak için linke tıklayınız. Yumurtlamadan sonra yumurta, yumurtalıklarınızı ve rahminizi bağlayan fallop tüplerinden birine girer ve döllenmeyi bekler. Yumurtlama sırasında ilişkiye girerseniz, hamile kalabilirsiniz. Sperm vücudunuzda altı gün kadar yaşayabilir, ancak yumurtanız serbest bırakıldıktan sonra 12 ila 24 saat içinde döllenmiş olmalıdır. Vücudunuz yumurta serbest kaldığı anda hamilelik hormonu progesteronunu üretmeye başlar; Progesteron, döllenmiş yumurta için rahminizi hazırlamaya yardımcı olur.

Gebeliğin ikinci haftası, bir sperm tarafından döllenecek bir yumurtayı serbest bırakmak üzere olabileceğiniz zamandır. Bu, henüz hamile olmadığınız anlamına gelir. Bu durumda, karnınızda herhangi bir değişiklik görmezsiniz. Bazı kadınlar yumurtlama sırasında pelvik ağrıdan şikayetçidir ve muhtemelen bu süre boyunca hissedeceğiniz en büyük şeydir. Hamileliğin 2. haftasında fetüsün kendisi hakkında konuşmak için henüz çok erken. Daha çok sperm tarafından döllenmeyi bekleyen bir yumurtadır. Yumurta döllenip rahime girdiğinde, gelişim sürecine başlar ve bir embriyo haline gelir. Yani gerçek bir hamilelik haline dönüşür. İlk haftalardaki hCG hormon seviyesi 0 ila 5 mU / ml arasındadır; Böyle bir sayı, bebek beklemeyen bir kadın için normaldir. Embriyo rahim içine girdiğinde, rahim duvarı bu hormonun üretimine başlar. Gebeliğin 2. Haftasında fetusun kendisi henüz gerçekleşmediğinden, böyle erken bir aşamada test yaptırmak anlamsızdır. Hamilelik testleri hala pozitif sonuç vermez. Bu, iki hafta boyunca ultrasonun yapılmamasının sebebidir.

Gebeliğin 2. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Gebe kalmaya istekliyseniz, menünüze yeşil yapraklı sebzeler, incir, somon, patates ve farklı türde meyveler gibi doğurganlığı arttırıcı besinler eklemeyi deneyin. 
 • Gebe kalma şansını düşürdüğünden, kafein alımını azaltın.
 • Hamileliğin erken döneminde sağlıklı yemek seçimleri yapmak bebeğinizin iyi gelişmesini sağlamak için önemlidir.
 • Böyle erken bir aşamada yanlış bir negatif olabileceğinden, heyecanlanmayın ve hamilelik testleri yapmak için acele etmeyin. 
 • Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe doğum öncesi vitaminler dışında herhangi bir ilaç almayınız.
 • Bitki çayları (adaçayı özellikle), temizlik ürünleri (çamaşır suyu, yağ çözücüler vb), böcek ilaçları, radyasyona maruz kalmak gebeliğinize zarar verebilir. Doktorunuza danışarak, sürece zarar verecek unsurları belirlemeli ve bunlardan uzak durmalısınız.
 • Sağlık kontrolleri, gebelik planlanmadan önce yapılması gereken bu süreçteki en önemli unsurdur. Bu nedenle gebelik öncesi muayenenizi geciktirmeden yapmanız çok önemlidir. Bu muayene neleri içerir: tansiyon, şeker hastalığı, kalıtsal genetik hastalıklar, anemi, alerji, kan uyuşmazlıkları, tiroit sorunları, geçirilen ameliyatlar, önceki gebelikler ve sorunlar, aşı durumu (kızamıkçık, tetanos aşısı olup olmadığı).
  Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca kılavuz amaçlıdır. Hamileliğiniz ile ilgili endişeleriniz varsa veya rahatsız edici belirtiler yaşıyorsanız tavsiye ve yardım için doktorunuzla görüşünüz. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

938 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz