Gebelikte 19. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 19. Hafta Hamilelik

Gebelikte 19. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1020ZİYARET

 • 0YORUM

Zaman hızla geçmeye başlıyor. Hamileliğin 19. haftası ayrıca pek çok sürpriz ve heyecanla dolu geliyor. Şimdi oldukça iyi hissediyorsunuz. Bebeğiniz dış dünyadaki tüm harika sesleri, kokuları ve manzaraları deneyimlemeye hazırlanıyor ve hızla büyüyor. Her zamanki gibi,  hamileliğin 19. haftasında yeni belirtilerin ortaya çıkmasını bekleyebilir ve şu ana kadar alıştığınız mevcut belirtileri görebilirsiniz.

 Gebeliğin 19. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Hamilelikte Duruş Bozukluğu ve Sırt Ağrısı: Hamileliğin 19. haftasında rahminizin karnınızın hemen altında olması gerekir. Rahminiz büyümeye devam ettikçe, bir zamanlar sahip olduğunuz dengenizin olmadığını fark edeceksiniz. Ağırlık merkeziniz genişleyen rahim ile yukarı doğru kaymıştır ve bu değişiklik dengenizi etkilemektedir. Dikkatli olmazsanız, dik durmakta zorlanabilirsiniz. Ağırlık merkezinizdeki bu değişim aynı zamanda duruşunuzu da değiştirecektir. Daha sık geriye doğru durduğunuzu fark edebilirsiniz. Bu, sırt kaslarınızı daha fazla zorlar ve gebelikte sırt ağrısına yol açabilir. İhtiyacınız olduğunda dinlenmeye çalışın ve ağrıyı hafifletmek için ısı kullanın. İyi duruş önemlidir ve sırtınızdaki baskıyı azaltır. Dik durmaya çalışın. Dizleri bükerek belden değil, sırttan dik dururken eğilmeye dikkat edin. Daha sonraki aylarda, yanınıza dönerek ve kendinizi yukarı iterek yatar pozisyondan kalkmayı hatırlamakta fayda var.

 • Hamilelikte Saçlarınız:  İkinci üç aylık dönemden başlayarak, sağlıklı saçlarınızla gurur duyabilirsiniz. Hamileyken hormonlarınız büyüme evresini uzatır böylece saçlarınız daha hızlı uzar ve her gün daha az saç dökülür. Ne yazık ki hormonal değişiklikler sadece kafanızdaki saçı etkilemez. Yüzünüzdeki saçlar, kollarınız ve bacaklarınız ve hatta karnınızdaki, sırtınızdaki ve göğüslerinizdeki kıllar da dahil olmak üzere, vücudunuzun diğer bölümlerindeki kılların eskisinden daha hızlı uzadığı görülebilir. 
 • Baş Dönmesi: Hamileliğin 19. haftasında görülen yaygın bir hamilelik belirtisi baş dönmesidir. Hamilelikteki kan basıncının normal olarak düşmesi nedeniyle baş dönmesi veya sersemlemiş hissedebilirsiniz. Düşük tansiyon, anemi veya yüksek veya düşük kan şekeri de baş dönmesine neden olabilir. Bunu ilk trimesterde yaşamış olsanız da, bazı kadınlar ikinci ve üçüncü trimesterlerinde de yaşamaya devam ediyor. Çok hızlı kalktığınızda ya da sırtüstü yattığınızda başınız dönebilir. Bazı durumlarda, doktorunuz, tansiyonunuzu kontrol edecektir. Baş dönmesi veya değişen ağırlık merkeziniz nedeniyle herhangi bir çarpma, düşme veya tökezlemekten kaçınmak için yatma ve oturma pozisyonlarından yavaşça kalkın, dengeli bir diyet yapın ve öğünleri kaçırmayın veya bir şeyler atıştırmak için uzun süre beklemeyin. 
 • Burun Tıkanıklığı (Hamilelik Riniti): İster inanın ister inanmayın, burun tıkanıklığı hamilelik sırasında oldukça yaygındır. Aslında bir adı var… Hamilelik Riniti. Çoğu kadın ilk üç aylık dönemden sonra herhangi bir zamanda burun tıkanıklığı yaşar. Bazılarının burunları tıkanırken, bazıları ise gün boyunca hafif akma yaşayabilir. Bazı doktorlar hamilelik sırasında okyanus suyu damlası kullanmanızı önerir. Rahatlama yaşayana kadar her bir burun deliğinde birkaç damla kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Bacak krampları, gece saatlerinde sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Bacak krampları, hamile kadınların geceleri uyku bozuklukları yaşamalarının ana nedenlerinden biridir. Bacak krampları, ikinci ve üçüncü trimesterlerde sıklıkla görülen normal bir gebelik belirtisidir. 

 • Doktorlar, hamilelikte bacak kramplarına neyin sebep olduğundan emin değildir, ancak bir teori, bacağınızdaki kasların hamilelik ağırlığınızı desteklemekten yorulduğundan kaynaklanmaktadır.  Bacak krampları rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir, hatta gecenin bir yarısında sizi uyandırabilirler. Rahatsızlığınızı en aza indirmek için etkilenen kasları germemeye çalışın. Yatmadan önce rahatlatıcı bir bacak masajı da size biraz rahatlık verebilir.
 • Kilo almak: İkinci üç aylık döneminiz devam ederken düzenli olarak kilo almaya devam edersiniz. Hamileliğinizin ikinci üç aylık döneminde azami kilo alımı 4 ila 6 kg arasında olmalıdır. Her kadına göre çok fazla değişken olduğunu unutmayın, yani bundan daha fazlasını kazanırsanız, endişelenmeyin. Bu da normal.
 • Alt Karın ve Kasık Ağrısı (round ligament): 19. Haftada beliniz genişliyor. Karnınız önümüzdeki haftalarda daha da hızlı büyümeye başlayacaktır. Bu hızlı büyüme bazı ağrılar ve acılarla ortaya çıkarabilir. Alt karnınızda biraz ağrı hissedebiliyorsunuz, ya da arada bir, neredeyse bıçaklama hissi veren kısa bir ağrı bile olabilir. Bu, bir tarafta veya diğer tarafta veya karnın iki tarafında da olabilir ve çok hızlı hareket ettiğinizde ortaya çıkması daha olasıdır. Muhtemelen rahminizi tutan ligamanların gerilmesinin sonucu olabilir. Buna yuvarlak bağ ağrısı (round ligament) denir. Birçok kadın, bu bölgede, hamileliği sırasında birkaç kez yaşar. Ağrı normaldir ve endişe nedeni değildir. Ancak, ağrı yoğunsa, doktorunuza danışabilirsiniz.
 • Deri değişiklikleri hamileliğin 19. haftalarında meydana gelmektedir. Aslında, hamileliğiniz boyunca devam edeceklerdir. Elinizin avuçlarının kırmızılaştığını fark edebilirsiniz. Yine, bu normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur. Derideki diğer değişiklikler gibi, sisteminize eklenen östrojen miktarlarından da kaynaklanır. Koyu lekeler yanaklarınız, alnınız veya üst dudağınızda da görünebilir. Henüz bunu yaşamamışsanız, buna kloazma veya 'hamilelik maskesi/lekesi' denir. Vücudunuza eklenen hormonlar daha fazla pigment üretmenize neden oluyor. Yine, bu endişe edilecek bir şey değil, ama dışarı çıktığınızda iyi bir güneş kremi kullanmak isteyeceksiniz.
 • Bebeğinizin hareketlerini şimdiye kadar hissetmeye başlamamış olabilirsiniz, ancak endişelenmeyin, hissetmiyorsanız - bebeğinizin nerede yattığına, plasentanın nerede olduğu ve bunun ilk hamileliğiniz olup olmadığını da dahil olmak üzere her türlü şeye bağlı olabilir. Genellikle ikinci ya da sonraki hamilelikte hareketleri daha erken hissedersiniz.
 • Vücudunuz 19 haftada oldukça meşguldür, fazla miktarda kırmızı kan hücreleri yapmaktadır. Hem organlarınıza hem de bebeğinizin vücuduna oksijen almak için vücudunuzda dolaşan sıvıya daha fazla kan hücresi almanız gerekir. İyi haber şu ki, bu sizi daha enerjik hissettirmeli. Sisteminizdeki kan akışının artması nedeniyle terleyip ve daha sıcak hissedebilirsiniz. Doktorunuz, kansızlık geçirmediğinizden emin olmak için doğum öncesi randevularınızdaki kan seviyenizi kontrol eder ve eğer demir seviyeniz düşük görünüyorsa size demir takviyesi verebilir.
 • Nefes Darlığı: Kalbiniz organlarınıza daha fazla kan vermek için çalışıyor, bazıları normalden iki kat daha fazla kana ihtiyaç duyuyor. Sonuç olarak, kalbiniz eskisinden iki kat daha hızlı çalışır ve bazen nefes darlığı yaşayabilirsiniz. 
 • Göğüsleriniz emzirmeye hazırlanıyorlar ve süt üreten bezler büyüyor, bu da göğsünüze giden kanın artması anlamına geliyor. Büyüyen göğüsleriniz, hamilelik kilonuzun önemli bir bölümünü oluşturur. Meme uçlarınız muhtemelen daha koyu renklidir ve karıncalanma veya ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca göğüslerinizdeki damarları daha net görebileceksiniz. Karnınızın ortasında koyu renkli bir çizgi (linea nigra) görülebilir.
 • Mide ekşimesi: Mide ekşimesi hamilelik boyunca tüm kadınların yarısına zarar verir ve haftalar geçtikçe ve bebeğiniz büyüdükçe mide üzerinde baskı yaparak genellikle daha da kötüleşir. Yatmadan önce ağır yemekler yememeye dikkat edin. Ayrıca düz olarak uzanmak, asidin geri kaymasını kolaylaştırdığından daha da kötüleşir, bu nedenle başınızı vücudunuzun geri kalanından daha yüksek tutmak için birkaç ekstra yastıkla yatmayı deneyin. Ancak herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.
 • Bağırsaklarınız genişlemiş rahim nedeniyle çoktan değişti. Şimdiye kadar ilginç olan bir başka değişiklik, idrara çıkma yoğunluğunun ve oranının yavaşlayabileceğidir. Bununla birlikte, vajinal akıntı hamileliğin bu haftalarında yavaşça yükselebilir. Vajinal enfeksiyon riski artabileceğinden, doktorunuza danışılmalıdır. 
 • Ayak bileği ve ayak şişmesi olarak da bilinen ödem: Şimdiye kadar, vücut dokunuz çok fazla sıvı biriktirmeye başlayacaktır - sonuçta, hamile vücudunuz sizin ve bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için sıvı gerektirir. Bu, ayak bilekleriniz üzerinde doğrudan bir sonuç doğurabilir ve akışkanlar yerçekimi kanunları nedeniyle orada birikme eğiliminde olurlar. Ayaklarınızdaki su tutmasını, uzun süre ayakta durmayarak ya da oturarak azaltabilirsiniz. Ayrıca, şişmeyi etkili bir şekilde çözmek için uzanırken bacaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın. Dar ayakkabılar giymekten kaçının ve rahat ayakkabıları tercih edin. Eve gelir gelmez terliğe geçin. Sağlam kan akışınızı tamamen bozabileceklerinden sıkı çorap veya külotlu çoraplardan kaçının. İşin püf noktası, şişmeyi en aza indirmek için sıvının kol ve bacaklarda serbestçe akmasını sağlamaktır.

Gebeliğin 19. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

19. Haftada bebeğiniz şimdi yaklaşık 15 cm muz büyüklüğünde ve 240 gram ağırlığında. Bu haftadan itibaren hızlı bir büyüme bekleyebilirsiniz.

Bebeğinizin kolları ve bacakları şimdi vücuduyla ve birbiriyle orantılıdır. Böbrekleri idrar üretiyor ve bebeğiniz her 30 dakikada bir mesanesini boşaltıyor. Mide, bağırsaklar ve karaciğer dahil olmak üzere karın organları tamamen karın boşluğu içine alınır. Bebeğinizin kafasındaki saçlar oluşuyor ve cilt verniks kazeoza denilen mumsu bir koruyucu kaplama oluşturuyor. Aynı zamanda vernik olarak da bilinen bu kaplama, amniyotik sıvının bebeğinizin hassas cildini tahriş etmesini önleyen beyaz, peynir gibi görünen bir maddedir.

19. haftada, bebeğinizin beyni, duyularını kontrol eden alanları geliştirmek için fazla mesai yapar; tat, koku, görme, duyma ve dokunma. Duyma yeteneği oldukça erken gelişir. Bebeğiniz birkaç haftadan beri rahminizin içinden vücut seslerinizi duyuyor olabilir. Bu duyu daha da geliştikçe, uzmanlar bebeğinizin dış dünyayı da duymaya başlayacağına ve sesinizi başkalarının sesinden ayırt edebileceklerine inanıyor. Aslında, çalışmalar annenin konuşurken bebeğin kalp hızının düştüğünü göstermiştir. Böylece bebeğiniz sizi duyarken ayrıca sesiniz onu sakinleştirir. Bu nedenle, şarkılar söylemeye, kitap okumaya ve her gün bebeğinizle konuşmaya başlayabilirsiniz. Doğduktan sonra, sol tarafta göğsünüze yatırırsanız, kalbinizin tanıdık sesi ile rahatlayabilir. 

Bebeğinizin gözleri hala kapalı, ancak gözler göz kapaklarının altında rasgele hareketler yapıyor. Küçük çocuğunuz gözlerini birkaç hafta daha açamaz, yaklaşık 26 ila 28 haftalığa kadar. Kaşlar kalınlaşmış ve açıkça görülebilir.

Hem süt dişleri hem de altta yatan daimi dişler için diş tomurcukları, diş etlerinin altında artık yerindedir.

19 hafta civarında bebeğiniz hıçkırmaya başlar. Bu hıçkırıklar kısadır, bir saniyeden daha az sürer, ancak genellikle hızlı bir şekilde art arda ortaya çıkarlar. Doktorlar rahimdeki bebeklerin neden hıçkırdıklarını bilmiyorlar, ancak bazıları doğumdan sonra nefes almaya hazırlanmak için küçük çocuğunuzun solunum kasları nedeniyle olabileceği teorisini ortaya koyuyor. Diğerleri, bebeğinizin amniyon sıvısını yuttuktan ve hıçkırıkların sıvının akciğerlere girmesini engelledikten sonra meydana geldiğine inanır. Sebep ne olursa olsun, hıçkırıklar hamileliğin çok normal bir parçasıdır.

Cinsel organlar daha belirgin hale geliyor, bu nedenle 19. haftalık doktor kontrolünüzde cinsiyete bakmak istiyorsanız, ultrasondan anlaşılabilir. Bebeğiniz aynı zamanda ilkel meme dokusunu da büyütüyor ve hem kız hem de erkekler şimdi meme ucu geliştirecek. 

Bebeğin vücudunda lanugo kılı denilen ince bir örtü vardır. Bu tüylerin çoğu doğumdan önce kaybolur, yine de yeni doğan bebeklerde de mevcut olabilir.

Önümüzdeki birkaç gün içinde bebeğinizin hareketlerini ilk kez hissedebilirsiniz. Hareketler ilk başta çok hafif olabilir ama haftalar geçtikçe ve bebeğiniz büyüdükçe kuvvetlenecek.

Bebeğiniz olgunlaşmaya ve büyümeye devam ediyor.

Gebeliğin 19. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Gebelikte Seyahat: İkinci üç aylık dönem genellikle seyahat etmek için en iyi zamandır. Kendinizi daha iyi hissediyor olmalısınız (artık mide bulantısı veya kusma olmaz). Eşinizle iyi vakit geçirmek için tatil yapmak isteyebilirsiniz. Hamilelik sırasında seyahat etmek normal bir hamilelik için genellikle risk oluşturmaz. Gebeliğin ikinci üç ayında, herhangi bir seyahat yöntemini seçebilirsiniz - hava, araba ve hatta deniz yolculuğu. Ancak, herhangi bir plan yapmadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. 
  Hamilelik sırasında seyahat için birkaç ipucu:

 • - Seyahatinizi dikkatlice planlayın. Hazırlanmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Tatil öncesi hazırlıkları yaparken acele etmeyin ve stresli hissetmeyin. (Stres de bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir!)
 • - Valizinizi daha küçük boyutlarda hazırlamaya çalışın. Enerji seviyeniz hamilelik öncesi kadar yüksek olmayabilir, bu yüzden ağır eşyalar taşımak istemezsiniz.
 • - Uçak yolculuğu yapacaksanız, rezervasyondan önce havayoluna danışın. Hamile kadınlar için kurallar her havayolu şirketine göre değişebilir. Çoğu havayolu hamilelik sırasında seyahat etmenize izin vermesine rağmen, herhangi bir sıkıntıdan kaçınmak için havayolunuzun kurallarını iki kez kontrol etmelisiniz.
 • - Eğer araba ile seyahat edeceksiniz, sık mola verin. Sık idrara çıkmak da birçok hamile kadının şikayetidir. Bu nedenle tuvalete gitmek ve bacaklarınızı uzatmak için bolca mola vermek istersiniz.
 • - Yolculuk yaparken susuz kalmamaya çalışın, bolca su için. Su şişenizi el altında bulundurun. 
 • - Güneşte ise, güneş kremini unutmayın. Cildiniz hamilelik sırasında ultraviyole ışınlarına karşı daha hassastır, bu nedenle, eğer güneşte kalacaksanız vücudunuzu güneş koruyucu ile korumalısınız. Mümkünse gölgede kalmayı da denemek isteyebilirsiniz. Güneşe maruz kalma, kloazma denilen hamilelik maskesi (koyu kahverengi lekeler) oluşumuna neden olabilir.
 • - Hamile bir kadının seyahat etmesi için en uygun zaman ikinci trimesterde, 14. hafta ve 28. Hafta arasındadır. Bunun nedeni, yaygın hamilelik şikayetlerinin ve sorunlarının çoğunun birinci ve üçüncü trimesterde meydana gelmesidir. 
 • - Seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahate çıkmadan önce doktorunuzdan kontrol için randevu alın. Doktorunuzdan seyahat etmenin güvenliği hakkında konuşun.
 • - En büyük riskin, erken bir doğumla başa çıkabilecek bir tıbbi bakım tesisine erişim eksikliği olacağını unutmayın. Gideceğiniz yerdeki hastanelerle ilgili bilgi alın.
 • Jakuziler ve Hamilelik: Hamileliğin 19. haftasında, hamilelik sırasında ağrılarınızı hafifletmek için sıcak bir küvete dalmak isteyebilirsiniz, ancak karşı koymalısınız. Hamilelikte sıcak küvetler tavsiye edilmez ve özellikle doğmamış bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Sıcak bir küvette 10 dakika veya daha uzun süre beklemek, kan basıncınızı düşürebilir ve aşırı ısınmanıza neden olabilir. Bu da bebeğinizin oksijen almasını bozabilir ve bebeğinizi strese sokabilir.
 • 19. Hafta, beslenmenizi gözden geçirmek ve sizin ve bebeğinizin ihtiyacınız olan her şeyi aldığınızdan emin olmak için iyi bir zaman. Vücudunuzun haftadan haftaya daha hızlı değiştiğini göreceksiniz ve bu büyümeyi mümkün olan en iyi besinlerle desteklemek iyi bir fikirdir.
 • Gebelikte Demir İhtiyacı: Bu hafta vücudunuzdaki tüm kırmızı kan hücrelerinde, demir seviyesini yükseltmek çok önemli. Demir açısından zengin yiyecekler arasında kırmızı et, bakliyat ve fasulye, ıspanak gibi koyu yapraklı sebzeler bulunur. C vitamini demirin vücuda emilmesine yardımcı olur, bu nedenle demir içerikli yemeğinizin yanına bol limonlu bir salata yapabilirsiniz. Demir seviyeleriniz azalırsa, doktorunuz demir takviyesi almanızı önerebilir. Bunların çoğu zaman kabızlığa neden olduğunu bilmek önemlidir, bu nedenle demir alımınızı arttırırken bol miktarda lif aldığınızdan emin olun. Kuru kayısılar, kabızlığı önlemenin yanı sıra, yüksek demir bakımından da mükemmeldirler. Kabızlık, yaygın bir hamilelik problemidir, çünkü sindirim sisteminiz vücudunuzun yiyeceğinizden daha fazla besin almasını sağlamak için normalden daha yavaş çalışıyor. Bununla mücadele etmek için, meyve, sebze ve diğer lifli yiyecekleri her gün düzenli tüketmeye çalışın, düzenli yürüyüşler yapın ve bol miktarda su için.

 • B vitamini yönünden zengin besinler yemek bebeğin beyninin gelişimive sinir sistemini için önemlidir. İyi yağlar bebeğinizin iyi büyümesine yardımcı olabilir. Bunlar çeşitli fındık ve tohumlardan elde edilebilir. Kuruyemiş ve tohumlar bebeğin beyin gelişimi için omega 3 yağ asitleri içerir. Balıkları, özellikle de bebeğin büyümesi için iyi olan yağlı balıkları unutma.
 • Olumlu ve neşeli kalın. Bazı ruh hal değişimlerinden sonra eşinizle, arkadaşlarınızla konuşmak size iyi gelecektir.
 • Hamilelikte egzersiz yapmalı mıyım? Cevap Evet. Bir maraton koşmak için enerjiniz olmasa da, hamilelik sırasında egzersiz yapmak önemlidir. Hamilelikte egzersiz daha iyi hissetmenize yardımcı olur; Vücudunuzu doğum için hazırlar, hatta hamileliğinizdeki ağrıların çoğunu hafifletebilir. 
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları alın. Bir şey doğru gelmiyorsa doktorunuza danışmaktan çekinmeyin
 • Bolca dinlenin ve uyku saatlerinizi düzenleyin.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Hamilelikte alışveriş yaparken, mümkün olduğu kadar rahat olanı seçmeye dikkat edin. Pamuklu hamile kıyafetleri seçtiğinizden emin olun . Nefes almanıza yardımcı olacak geniş giysiler alın. Kaliteli düz ayakkabıların yanı sıra hamilelik ve ebeveynlik kitaplarını alın. Ağız bakım ve hijyen ürünleri, düşük bağışıklık nedeniyle enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olduğunuz için satın alınmalıdır. Sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için fındık, meyve ve yoğurt gibi atıştırmalık yiyecekler stoklayın. Geceleri iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olabileceğinden, özel hamilelik yastıkları satın alabilirsiniz. Sadece bu değil, bu yastık aynı zamanda hamilelik sonrası emzirme için de kullanışlıdır.
 • Kegel egzersizlerini tercih edin: Alt karnınıza daha fazla güç vermek için harika bir yol, hamilelikte Kegel egzersizlerini yapmaktır. Sadece vajinal kasların güçlendirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Kegels, doğum sonrası şekillendirme için kasları toparlarken, kolay doğum yapmak için harika bir egzersizdir.
 • Karın ve Kasık ağrısı: Bazı hamile annelerde, gebelikle ilişkili pelvis bölgesinde kendine özgü bir ağrı oluşabilir. Bu sık görülen ağrı, anne adaylarını tehlikeye atacak bir şey değildir. Bu ağrılar rahatsız edici olabilir ve uygun egzersizler, fizyoterapi ve destek kuşakları ile tedavi edilebilir, ancak sizin için çok acı verici bir durum varsa, jinekoloğunuza danışın.
 • Tıkalı burun: Vücudunuzdaki yüksek östrojen ve progesteron seviyeleri, vücudunuzdaki mukoza zarına kan akışınızı artırabilir; bu da burnunuzda yumuşamaya ve sıklıkla şişmeye neden olur. Sıcak buğulu bir nemlendirici kullanmak, nefes almanızı kolaylaştırır!
 • Göbek şekliniz değişir: Gebeliğin 19. haftasında, göbek deliğinizin göbek dışına doğru döndüğünü görebilirsiniz. Bu, rahminiz karnınızı ileri doğru ittiği için olur. Bu değişikliklerin tamamen geçici olduğunu ve bebeğinizi doğurur doğmaz, kısa bir süre sonra göbeğinizin orijinal haline döneceğini unutmayın.
 • Sırt ağrısını önlemek veya hafifletmek için ayrıca:
 • - Kemer desteği iyi olan düşük topuklu (düz olmayan) ayakkabılar giyin.
 • - Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçının. Yardım isteyin. Çoğu insan hamile bir bayana yardım etmeye isteklidir!
 • - Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa, bir ayağı bir kutunun veya taburenin üzerine koyun. 
 • - Destek için bacaklarınız arasında bir hamilelik yastığı ile yanınıza doğru uyuyun.
 • - Acı veren bölgeye sıcak veya soğuk uygulayın veya masaj yapın. Ayrıca, eşinizden bir sırt masajı yapmasını isteyebilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1020 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz