Gebelikte 18. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 18. Hafta Hamilelik

Gebelikte 18. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 915ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 18. haftasındasınız ve bebeğinizin hareketleri şimdi çok daha dikkat çekici olmaya başlıyor. Bebeğinizin merkezi sinir sisteminde de bazı mucizevi değişiklikler meydana gelir. Size gelince, bebeğinizin hareketlerini her geçen gün daha fazla hissettiğiniz için bu heyecan verici bir zaman. Vücudunuz ayrıca günlük aktivitelerinizi etkileyecek bazı değişiklikler yaşıyor. 

Gebeliğin 18. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Bebek Hareketleri: Hamileliğinizin 18. haftasında midenizde küçük kelebekler olduğunu veya birisinin rahminize dokunduğunu hissedebilirsiniz. İlk başta bunları gaz kabarcıkları zannedebilirsiniz, ama yakında bebeğinizin hareketleri olduğu belli olacak! Eşinizin elini karnınıza yerleştirirseniz, bir şey hissetmek için çok erken olabilir. İkinci üç aylık döneminiz ilerledikçe ve bebeğinizin vuruşları güçlendikçe rahatlıkla fark edeceksiniz.
 • Yorgunluk azalıyor. Muhtemelen bu hafta kendinizi iyi hissediyorsunuz. 18 haftalık hamilelikteki belirtileriniz genellikle hafiftir ve çok rahatsız edici değildir. Enerji seviyeleriniz ilk trimesterde olduğundan daha yüksek ve ayrıca libidoda da bir artış olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. 
 • İştahta artış da yaygındır. Hamileliğinizin bu noktasında artık bulantı hissetmediğiniz için, normalden daha aç hissedebilirsiniz. Küçük bebeğinizin ihtiyaç duyduğu vitaminler ve besin maddeleri bakımından sağlıklı ve zengin yiyecekler ve atıştırmalıklar seçtiğinizden emin olun. Patates cipsi ve şeker yemek cazip gelse de, bu isteğinizi sağlıklı alternatiflerle karşılamaya çalışın. 
 • Unutkanlık beklenen normal bir hamilelik belirtisidir. Randevuları, toplantıları ve hatta önemli günleri unuttuğunuzu görebilirsiniz. Can sıkıcı olmasına rağmen, ikinci ve üçüncü trimesterlerde de yaşanacak ortak bir deneyimdir. Unutkanlık ile başa çıkmanıza yardımcı olmak için, daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacak her şeyi yazdığınızdan emin olun. Telefonunuzda uyarıları ayarlamak da yardımcı olabilir. 

 • Baş dönmesi de oluşabilir. Sandalyenizden çok çabuk kalktığınızda baş dönmesi yaşadığınızı fark edebilirsiniz. 
 • Sırt ağrısı ve rahatsızlıkları şimdi başlayabilir. Hamileliğinize devam ederken sırt ağrıları hissetmeyi beklemelisiniz. Değişen ağırlık merkezinizle rahminiz, sırt kaslarınızı gererek sırt rahatsızlığına neden olabilir. Ağrıyan kaslara sıcak veya soğuk uygulayarak ve sırt masajı yaparak rahatlatabilirsiniz. 
 • Canlı ve çılgın rüyalar şimdi ve ikinci ve üçüncü trimesterlerde normaldir. Rüyalarınız o kadar canlı olabilir ki, ilk uyandığınızda gerçek zannedebilirsiniz.
 • Kilo almak: İkinci üç aylık dönemde, birçok kadın haftada yaklaşık yarım kilo alır. İkinci trimesterde 4 ila 6 kilo alınması önerilir. Tüm hamilelik kilonuzun bebeğinizden olmadığını unutmayın. Ekstra ağırlık ayrıca plasenta, amniyotik sıvı, artan kan hacmi, rahmin genişlemesi, sıvı tutması, daha büyük göğüsler ve doğum sonrası emzirme için yağ depolarının ağırlığından gelir. Kadınların çoğu ayrıca hamilelik sırasında bebeklerini izole etmeye yardımcı olmak için kabaca 7 kilo fazladan yağ alırlar ve bu ekstra yağ doğumdan sonra emzirmeleri için gereken enerjiyi sağlamaya yardımcı olur. Hamilelikte kilo alımı her kadın için farklıdır. İlk hamilelikte daha fazla, sonraki hamilelikte daha az alabilirsiniz.
 • Gebelikte Alınması Gereken Kilo Ne Kadardır? Tavsiye edilen kilo alımı hamilelik öncesi kilosuna bağlı olarak hesaplanır. Ortalama kilolu bir kadın hamilelik sırasında 9 ila 14 kg almayı hedeflemelidir. Zayıfsanız, 12 ila 18 kg almaya çalışın. Fazla kilolu kadınların sadece 7 ila 9 kilo alması gerekiyor. İkiz veya katları ile hamileyseniz daha fazla kilo almanız gerekecektir. Fazla kilolu veya az kilolu kadınlar bazı hamilelik komplikasyonları ile karşı karşıya kaldığından, önerilen miktarda kilo almayı denemek önemlidir. Düşük kilolu kadınlar erken doğmuş bir bebek veya düşük kilolu bir bebeği doğurma riski altındadır. Fazla kilolu kadınlar, gebelik diyabeti ve yüksek tansiyon gelişimi için daha yüksek risk altındadır. Hamilelikte ideal kilo almak için sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz.
 • İştahınız: Hamileliğinizin 18. haftası, iştahınız açılmış olabilir. Bunun birkaç nedeni var, ancak asıl sebep daha iyi hissetmeye başlamanız. Sabah bulantılarınız azalıyor ve hatta tamamen ortadan kalkmış olabilir. Artık çok daha fazla enerjiniz var ve daha aktifsiniz. Bebeğiniz büyüyor ve vücudunuzdan daha fazla besin gerektiriyor. Her ne kadar iştahınız artmış olsa da, özlediğiniz her şeyi yemeyin. Sadece diyetinize ekstra 300 kalori eklemeniz yeterli. Tatlı isteğinizi sağlıklı meyve alternatifleri ile gidermeye çalışın. Abur cubur bebeğinize, sağlıklı bir bebeğe dönüşmesi için gereken besinleri ve vitaminleri vermeyecektir!  Yemek zamanı geldiğinde akıllıca kararlar almanız çok önemlidir. Besin değeri yüksek ve sizin için iyi yiyecekleri seçin. Kızartılmış yiyeceklerden ve tatlılardan uzak durmaya çalışın. Bunlar sadece boş kalorilerdir ve sizin veya bebeğiniz için iyi değildir. İsteklerinizi tamamen görmezden gelmek zorunda değilsiniz - sadece sürekli olmadığından emin olun. Hamilelikte kilo almanız konusunda endişeleriniz varsa, endişelerinizi doktorunuzla görüşün. Hamilelikteki kilo alımınızı yakından takip eder.
 • Kalp damar sisteminiz de şu anda bazı değişiklikler yaşıyor. İkinci üç aylık dönemde, kan basıncınız normalde olduğundan daha düşük olabilir. Bu normal bir belirtidir ve endişe edilecek bir şey değildir, ancak hissi tanımanız gerekir. Çok hızlı ayağa kalkarsanız veya yataktan çok hızlı çıkarsanız başınız dönebilir. Yani, sadece yavaşlayın, her şey yoluna girecek.
 • Hamilelikte Sırt üstü Yatmak: Uzandığınızda, sırt üstü düz yatmak yerine yanınıza yatmanız en iyisidir. Bunun nedeni, büyümekte olan rahminizin sırtınızdan düz uzanırken ana damarlarınızdan birini sıkıştırabilmesidir. Tehlike, kalbinize giden kan akışının azalmasıdır. Bu yüzden farklı pozisyonları deneyin ve kalçanızın altındaki yastıkları kullanın ya da yan tarafınıza yatarken üst bacağınızı yukarı kaldırın.

 • Karnınız gün geçtikçe büyümektedir. Aynada fark edemeyeceğiniz değişikliklere daha iyi bir bakış açısı için haftadan haftaya resim çekmeyi deneyin.
 • Cilt değişiklikleri: Cildinizin kuru ve kaşıntılı olduğunu, özellikle de kol ve bacaklarınızda fark edebilirsiniz. Nemlendirici kullanarak dökülme ve kaşıntıları hafifletebilirsiniz. Gebeliğin 18. haftasında, cilt dokunuzda ve esnekliğinizde de bir değişiklik olabilir. Ekstra östrojen sayesinde avuçlarınız kırmızı olabilir. Ayrıca, pigmentteki geçici yükselme nedeniyle koyulaşmış cilt lekeleri de olabilir. Özellikle koyu dudak, alnınız veya yanaklarınızın çevresinde, chlosma veya 'hamilelik maskesi' olarak da bilinen koyu lekeler olduğunda, tamamen normal olduğunu lütfen unutmayın. Sadece bu değil, aynı zamanda yara izlerinde, koltuk altı, uyluk ve vulvada bir miktar koyulaşma, izler ve çiller ile karşılaşabilirsiniz. Göbek deliğinizin tam üzerinden kasık kemiğinize doğru uzanan koyu renkli çizgi linea nigra olarak bilinir. Endişelenmeyin, bu lekeler doğumdan hemen sonra kaybolacak. Sadece uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığınızdan emin olun.
 • Terleme: Cildinizdeki kan damarlarının normalden daha sıcak olmasından dolayı, daha fazla terleyebilirsiniz. Kasıklarınızda ve kollarınızın altında terden kaynaklanan isilikler olabilir. Rahat kalmak için düzenli banyo veya duş alın ve pamuklu kıyafetler kullanın.
 • Nefes: Nefes alıp verdiğinizde daha hızlı ve daha derin nefes alıyor gibi hissedebilirsiniz. Progesteronu suçlayın, ancak aniden nefesinizin farkında olursanız endişelenmeyin. Siz ve bebeğiniz kesinlikle yeterince oksijen alacaksınız.
 • Hamilelikte Çatlak: Vücudunuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi karnınızın etrafında da bazı çatlaklar bekleyebilirsiniz.
 • Uyku sorunları: Bu haftalarda sol tarafınıza yatarak uyumaya başlamanız gerektiğinden, bu durum sizi rahatsız edebilir ve uykunuzu kesebilir.
 • Kramplar ve ağrılar: Vücudunuz bebeğinize yer açmak için çok çalışıyor; bebeğiniz hızla büyüdükçe ve ağırlaştıkça bazı ağrıları bekleyebilirsiniz. Rahminizi destekleyen bağların, artan ağırlığa uyması için gerilmesiyle alt karın ve kasık bölgesinde ağrılar olabilir. Bu durum hakkında endişe edilecek bir şey olmamasına rağmen, istirahat ederken bile ağrı devam ederse, doktorunuza iletin.
 • Şişlik: Vücudunuzun artan sıvı üretimi nedeniyle, ellerinizde veya bacaklarınızda bir miktar şişlik olabilir.
 • Burun kanaması: Bunlara kan damarlarınızdaki basınç artışı neden olur.
 • Meme uçlarınız muhtemelen daha koyu renklidir ve karıncalanma veya ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca göğüslerinizdeki damarları daha net görebileceksiniz. 

Gebeliğin 18. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğinizin 18. Haftasında bebeğiniz artık yaklaşık 190 gram ağırlığında ve yaklaşık 14 cm boyutuna sahiptir.

Bebeğinizin cinsel organları ayırt edilebilir olmalıdır. Şimdi bir kız mı yoksa erkek mi olduğunu öğrenebilmelisiniz. 

Bebeğiniz zaman geçtikçe giderek daha fazla insan görünümünde oluyor. Bebeğinizin cildi artık yarı saydam görünümünü kaybediyor ve ten rengini belirleyen pigmenti geliştiriyor. 

Bebeğiniz artık kaşlarını çatma dahil olmak üzere yüz ifadeleri yapabilir. Gözler hala kapalı, ancak karnınızın dışındaki parlak ışığa karşı hassastır. Saç ve kaşlar daha da yoğunlaşıyor.

Bebeğinizin ciğerleri gelişmeye devam eder. Akciğerler henüz tam olarak gelişmemiş olsa da, trakea (veya soluk borusu) iki ana bronşta (hava yolu) dallanmıştır. Bu haftadan, 28. haftaya kadar, iki bronştan her biri daha küçük bronşlara dallanacaktır. Ancak doğumuna kadar plasenta bebeğinizin oksijenini sağlayacak.

Bebeğinizin 18. Haftadaki gelişiminde bir kilometre taşı, miyelin olarak bilinen ve sinirlerin etrafında koruyucu miyelin kılıfının oluşumu olan sürecin başlangıcıdır. Bu bebeğinizin merkezi sinir sisteminde önemli bir gelişmedir. Miyelin, sinir hücrelerinde dürtü iletimini sağlamak için beynin ve omuriliğin sinirlerini izole etmeye hizmet eder. Miyelin oluşumu hamileliğiniz boyunca ve yaşamın ilk yılına kadar devam eder.

Kulaklar, çene çizgisinden başın üstündeki son pozisyonlarına yükselmiştir. Dış kulak iyi gelişmiştir ve bebeğiniz zaten rahim dışından sesler duyabilir. Bebeğinizin iç kulakları gelişmeye devam eder, ancak ikinci trimesterinizin sonuna kadar tamamen olgunlaşmazlar. Bebeğiniz artık sesleri tanıyabilir, duyabilir ve belirli seslere duyarlıdır. 

Bebeğinizin beyni bu aşamada milyonlarca motor nöron geliştirir. Bu nöronlar beyin kaslarının iletişim kurmasına yardımcı olur. Beyindeki sinirler, bebeğinizin sahip olması gereken 5 duyuyu geliştirmek için hızla temelleri oluşturur. Gözler de şimdi son pozisyonundalar ve öne doğru bakıyorlar. Gözler kapalı kapakların altında rasgele hareketler yapar.

Ossifikasyon veya bebeğinizin kemiklerinin sertleşmesi bu hafta devam ediyor. Bebeğinizin vücudunda kalsiyum kemikleri güçlendirmeye devam eder. Küçük çocuğunuzun diş tomurcukları sertleşmeye devam ediyor ve çene büyümeye devam ediyor. .

Bebeğinizin hareketleri her geçen gün artmaktadır ve şu anda sürekli olarak tüm kol ve bacak kaslarını, boyun kaslarını, yüz kaslarını ve hatta ayak parmaklarını kıvırmaktadır. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmediyseniz, yakında hissedeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başladıysanız, bu noktadan itibaren yoğunluk artacak ve her gün yeni ve farklı hisler yaşayacaksınız.

Geçen her hafta, göbek kordonu her zamankinden daha güçlü ve kalınlaşıyor. Büyüyen bebeğinizin ihtiyacı olan kan ve besin maddelerini taşımak için büyümeye devam eder.

Parmakların altlarında, bebeğin parmak izlerinin deseni, kişisel kimlik kartı belirginleşiyor.

Bu aşamadaki en tuhaf şey, bebeğinizin her tarafında verniks kazeoza denilen koruyucu bir kaplamaya sahip olmasıdır. Bu katman, amniyon sıvısının sıkışmasını önlemek için derisinde gelişiyor. Bu beyazımsı, vernik kaplama, bebeğinizin cildini kaplayan koruyucu bir maddedir. Görsel olarak görülürse, beyaz, yağlı görünür ve cildindeki ince tüylerden, ölü cilt hücrelerinden ve bebeğinizin bezlerinden elde edilen yağdan oluşur. Bu mumsu madde bebeğinizin hassas cildini çevresindeki amniyon sıvısından korumak için önemli bir husustur. Bu madde olmadan bebeğiniz doğumda kırışık gibi görünecektir - bebeğinizin dokuz ay boyunca banyoda bekletildiğini hayal edin ve bu nedenle bebeğinizin cildinin korunması önemlidir. Bu verniks, doğumdan önce kaybolur. Ancak bazı bebeklerin doğduklarında hala verniksle kaplı olabileceğini unutmayın.

Gebeliğin 18. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyor musunuz? Ebeveynlerin çoğu bu konuda ayrılmıştır. Bazıları bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanıyor, bazıları ise doğumda şaşırmayı tercih ediyor. Verdiğiniz karar tamamen size ait olmalıdır. 
 • Bu haftalar kegel egzersizleri yapmaya başlamayı düşünebilirsiniz. Kegels nedir? Pelvik kasları güçlendirecek bir egzersizdir. Ayrıca hamileliğiniz ilerledikçe oluşabilecek mesane kaçağını önlemeye de yardımcı olur. Ek olarak, Kegel yapmak hamilelik hemoroidlerinin oluşmasını önleyebilir ve doğumdan sonra daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Kegel egzersizinin nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin ve şimdi başlayın.
 • Anomali taraması: 20 haftalık taramanız olarak da bilinen anomali taramanız, bugünden 20. haftaya kadar herhangi bir zamanda olabilir ve gitmeden önce göz önünde bulundurmaya değer bazı şeyler olabilir.
 • 18. Haftada Ne yemeli? Sağlıklı seçimlere sadık kalmak muhtemelen en iyisidir. Acıkmamak için öğünlerinizi gün içerisinde bölün. Bebeğinizi ve kendinizi güçlendirmek için diyetinize birçok protein, sebze, meyve, vitamin ekleyin. Yağ bakımından zengin balıklar, mükemmel bir Omega 3 yağ asidi kaynağı oldukları için diyetinizin bir parçası haline getirilmelidir. Folik asit ürünleri de eklenmelidir.
 • Yağlarla mantıklı bir dostluk kurun: Hamileliğiniz sağlıklı bir şekilde devam ederken daha fazla yağ tüketmeniz gerekir. Yağlar, bebeğinizin büyümesinin ve gelişmesinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, önemli olan sağlıklı yağları seçmektir. Bitkisel yağ (zeytinyağ, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi), yağsız et, az yağlı süt, fındık, baklagiller, tohumlar ve doymamış yağları seçin. Tamamen işlenmiş yiyecekler gibi doymuş yağlardan, kızarmış ve margarinler gibi trans yağlardan, cips, kraker ve çerezler gibi işlenmiş yiyeceklerden kaçının.

 • Krampları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olacağından her ne pahasına olursa olsun susuz kalmamaya dikkat edin.
 • Egzersiz yapın, çünkü sahip olmak zorunda olduğunuz ağrıların bir kısmını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bazı yoga seanslarına zaman ayırın ve rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olacak masajlar yaptırın
 • Beyin ve omurga hücrelerinin gelişim hızını azaltabileceğinden alkol ve sigaradan uzak durun.
 • Enfeksiyonlara yatkın olduğunuz için kişisel hijyeninize özen gösterin.
 • Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: 18. Haftaya kadar temel ihtiyaçlarınızı almış olmalısınız. Geciktiyseniz, işte birkaç fikir. Rahat ayakkabılar şimdi sizin önceliğiniz olmalı, çünkü şişmiş ayaklarınızın biraz zamana ihtiyacı var ve bazı yastıklar ağırlık merkezinizi eski haline getirecek. Tercihen pamuklu hamile kıyafetleri, yatırım yapmak istediğiniz başka bir şey olmalıdır. Kendinize geniş bir çanta alın çünkü kendiniz için bir şeyler taşımalısınız. Bazı nemlendiriciler satın alın, çünkü cildiniz de biraz nem isteyebilir. Bunların dışında bebeğinizle ilgili alışverişlere de cinsiyeti öğrenmenizle birlikte başlayabilirsiniz.
 • Muhtemelen bebeğinize gün geçtikçe daha fazla bağlı olduğunuzu göreceksiniz. Bebeğinizi gerçek bir insan olarak düşünmek artık çok daha kolay, özellikle onun hareketlerini hissettiyseniz. Neredeyse tamamen oluşmuş ve organlarının işlevi çok iyi durumda. Annelik sorumluluklarınızı çok ciddiye alacaksınız, ancak endişelerinizin artmasına izin vermeyin. Eşinizle ve doktorunuzla olabilecek endişeleriniz hakkında konuşun; birçok hamile kadın da annelerinden rahatlık ve tavsiye ister.
 • Sırt ağrıları: Sıcak bir banyo yaparak veya doğum öncesi masajı yaptırarak ağrıyan kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Ayrıca, belinizden biraz baskı almak için uyurken veya otururken ayaklarınızı hafifçe yükseltmek de sizi rahatlatabilir.
 • Mide ekşimesi:  Bu sıkıntı, yavaşça yiyerek, düzgün çiğneyerek, daha küçük öğünlerde yiyerek ve yemekten sonra birkaç saat dik durarak önlenebilir. Uyku sırasında başınızı dik tutun ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • İştah artışı, kabızlığın artmasıyla sonuçlanabilir:  Ayrıca çok fazla abur cubur ve işlenmiş yiyecekler yemek, kabızlığa neden olabilir. Özellikle demir açısından zengin besinler kabızlığınızı kötüleştirebilir. Sindirim sisteminizi tekrar harekete geçirmek için jinekoloğunuza danışın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

915 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz