Gebelikte 17. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 17. Hafta Hamilelik

Gebelikte 17. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 969ZİYARET

 • 0YORUM

Artık hamileliğinizin 17. haftası ve bebeğiniz yeni bir büyüme aşamasına giriyor. Size gelince, bu hafta bebeğinizin hareketlerini hissettiğiniz hafta olabilir. Geçen haftalarda olduğu gibi, vücudunuz bebeğinizde olduğu gibi değişiklikler görecektir.

Gebeliğin 17. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Karnınız büyüdükçe, ağırlık merkezinizin yukarı doğru kaydığını unutmayın. Ayaklarınız üzerinde huzursuz  veya dengesiz hissetmeye başlayabilirsiniz Bu normal bir gebelik değişikliğidir ve sizi endişelendirmemelidir. Düşmeleri önlemek için, yüksek topuklu ayakkabılar yerine alçak topuklu ayakkabılar tercih etmek isteyebilirsiniz. 
 • Duruşunuz değişebilir: Bu aşamada bebeğiniz göbek deliğinizin hemen altında hissedilir ve bu durum duruşunuzu doğrudan etkiler. Karnınıza daha fazla ağırlık ve baskı eklendiğinden, vücudunuz biraz geriye eğilebilir.
 • Mide ekşimesi ve Hazımsızlık: Rahim büyümeye devam ettikçe göbeğinizin hemen altına yükselmiştir. Genişleyen rahminiz, karnınıza ve diğer organlara karşı yukarı doğru bastırıyor. Bu olurken, mide ekşimesi , hazımsızlık ve diğer sindirim rahatsızlıkları yaşamaya başlayabilirsiniz. Rahmin büyümesine ek olarak, hamilelik hormonlarınız da mide ekşimesine neden olur. Progesteron hormonunun yüksek seviyeleri, midenizi yemek borunuzdan ayıran valfı(kapakçıkları) gevşeterek, mide asidinizin yemek borunuza geri sızmasını ve mide yanması ile ilişkili yanma hissini vermesini kolaylaştırır. Ne yazık ki, mide ekşimesi bebeğiniz dünyaya gelene kadar sürecek olan hamileliğin yaygın bir yan etkisidir. Tamamen ortadan kaldıramazsınız, ancak gerçekleşmesini önlemek için yapabileceğiniz bazı adımlar vardır.

 • - Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Büyük öğünler yemek yerine, gün boyunca daha küçük öğünler yiyin. Ayrıca iyice çiğnemeli ve yavaşça yemelisiniz. Bu, midenizin yediğiniz yiyecekleri sindirmesini kolaylaştıracaktır.
 • - Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Yatmadan önce bir veya iki saat beklemek isteyebilirsiniz.
 • - Yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafein içeren içecekler gibi mide yanmasını tetikleyen yiyecekleri yemekten kaçının.
 • - Sakız çiğnemeyi seviyorsanız, yedikten sonra bir parça sakız almalısınız. Tükürük, midenizdeki asidi nötralize etmeye yardımcı olabilir.
 • - Rahat ve bol kıyafetler giyin. Çok sıkı veya dar olan giysiler mide yanmasına neden olabilir. 
 • - Rahatsızlığınızı kolaylaştırmak için kalsiyum veya magnezyum içeren reçetesiz bir anti-asit alabilirsiniz. Ancak, almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Bazı anti-asitler, bazı hamile kadınlar için tavsiye edilmeyen maddeler içerir. 
 • Bulantı ve Yorgunluk: Bu haftalarda sabah bulantısı açısından daha iyi hissediyor olmalısınız. Ayrıca, vücudunuzun daha az yorgun hissetmesi gerekir. Birçok hamile kadın bu haftalarda artık daha fazla enerjiye sahip olduklarını görmektedir. 
 • Vajinal Akıntı- Hamileliğinizin bu aşamasında daha fazla vajinal akıntı geçiriyor olabilirsiniz. Artan vajinal akıntı kokusuzdur ve sütlü veya berrak bir renktedir. Daha fazla vajinal salgı üretme nedeninizin bir kısmı vücudunuzun artan östrojen üretimi ve genital bölgeye daha fazla kan akışı oluşturmasıdır. Aslında hamileliğinizin son yarısında şimdiden daha fazla vajinal akıntı fark edeceksiniz. Akıntınızın normal olup olmadığından emin değilseniz veya kanlıysa doktorunuza danışmalısınız. Akıntıya kaşıntı veya yanma eşlik ederse, bir mantar enfeksiyonu olabilir. Kötü kokulu akıntı da bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu belirtilerin herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanız önemlidir.
 • Kilo almak: Gebeliğin 2. üç aylık döneminde 4-6 kilo almanız beklenir. Hamileliğiniz süresince sağlıklı yemeye devam edin ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün. Bebeğiniz gelişmeye ve büyümeye devam eder, böylece her hafta en az bir veya iki kilo alırsınız.
 • Karpal Tünel Sendromu: Bazı kadınların hamileliği sırasında ilk kez karpal tünel sendromu belirtileri olur. Karpal Tünel Sendromu parmaklarda veya el bileğinde şişlik, iltihaplanma, ağrı ve uyuşukluk ile karakterizedir. Ağrı ve rahatsızlık akşam saatlerinde, uyurken ve bilgisayarda çalışırken daha da kötüleşebilir. Parmaklarınızdaki ağrı ve uyuşukluk, hamilelik sırasında, kısmen meydana gelen şişlik ve sıvı gerginliği nedeniyle sık görülür. Çoğu kadın, sıvı tutulmasının daha şiddetli hale geldiği ikinci trimesterde belirtileri fark etmeye başlayacaktır. İyi haber şu ki, Karpal Tünel Sendromu genellikle doğumdan birkaç hafta sonra azalır. Belirtileri hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • - Ergonomik bir klavye kullanın.
 • - Bileklerinizi sabitlemek için bir bilek koruyucu kullanın.
 • - Ellerinizi uzatmak için sık sık ara verin.

Karpal tünel sendromu ile ilişkili ağrı ve uyuşukluk, uykunuzu veya işinizi bozacak kadar şiddetli hale gelirse, doktorunuz ekstra bir adım atabilir ve el ateli takmanızı isteyebilir. Bu genellikle Karpal Tünel Sendromu'nun belirtilerinin çoğunu hafifletir. Fizik tedavi de hamilelik sırasında yardımcı olabilir.

 • 17. Haftada Bebek Hareketleri: Hamileliğinizin 17. haftasına girdiğinizde, bebeğiniz yüzerken ve kıvranırken karnınızdaki hareketlerini fark etmeye başlayacaksınız. Neredeyse midenizde kelebekler varmış gibi. İlk kez anne olanlar, bu duyguları ve bebeğin hareketlerini tanımakta zorluk çekebilir. Hareketler ilk başta o kadar hafiftir ki, gaz bile sanabilirsiniz. Daha önce bebeğiniz varsa, onları anında bebek hareketi olarak tanıyabilirsiniz. Gelecek haftalarda, bebeğinizin içinizdeki hareketleri daha da fark edilir olacak.
 • Ciltteki Değişikleri: Artan kan akımı ve melanindeki artış, cilt tonunuzda bazı değişiklikler görebileceğiniz anlamına gelir. Karnınızın altında koyu renkli bir çizgi görülebilir - linea nigra - midenin kasların gerildiği bölgedeki pigmentasyon havuzlarından kaynaklanır. Ayrıca kloazma olarak bilinen ellerinizde, ayaklarınızda ve yüzünüzde koyu renkli hamilelik lekeleri görebilirsiniz. Hepsi hamilelikten sonra tekrar kaybolur, bu yüzden onlar için endişelenmeyin.
 • Libido: Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde, cinsel dürtünün yeniden canlandığını hissetmek yaygındır. Birçok çift, seks yapmanın bir şekilde bebeğe zarar vereceğinden endişe eder, ancak durum böyle değildir. Plasenta previa (alçak yalancı plasenta) gibi bir komplikasyon veya kanama veya zayıf bir serviks ile ilgili sorunlar olmadığı sürece, seks yapmak bebeğiniz için zararsızdır. Rahim kasları hafifçe kasılabileceği için seks sonrası hafif bir kramp olduğunu fark edebilirsiniz. Bu kramplar küçüktür ve birkaç dakika içinde geçecektir.
 • Bacak krampları hamileliğin sık görülen bir yan etkisidir. Bacak kramplarının, kaslarınızda asit birikmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Gece bacak kramplarının azalmasına yardımcı olmak için, bol miktarda sıvı alın, bacaklarınızı dinlendirin ve yatmadan önce ılık bir banyo yapın.
 • Çarpıntı: Bu haftalarda kalp atışınızın hızlandığını fark edebilirsiniz. Ancak kalbinizin düzensiz attığını düşünüyorsanız, doktorunuzu görmeli ve kontrol ettirmelisiniz. 17. hamilelik haftasında kan basıncınız düşük olabilir. Bu nedenle ani hareketlerden kaçınmanız tavsiye edilir, çünkü başınızın döndüğünü hissedebilirsiniz. Bir tarafa yatarken sol tarafınıza yatmanız önerilir. Bunun nedeni, sırtüstü düz bir şekilde yatmak, vücudunuzdaki kalbe giden kan miktarını azaltabilecek büyük damarların sıkışmasına neden olabilir. Ekstra rahatlık için kalçanızın altına veya üst bacağınızın altına bir yastık yerleştirmeyi deneyin.
 • Varisler: Bu kan damarlarının şimdi daha elastik hale gelmesiyle varisler oluşabilir. Hamile kadınların yaklaşık % 40'ı bir noktada bu sıkıntıyı yaşar. Genellikle bacaklarda görünürler. Onlardan kaçınmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak kilo alımınızın sabit olmasını sağlamak yardımcı olacaktır. Ayaklarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırmaya çalışın - doğumdan sonra tekrar kaybolmaları gerekir.
 • Unutkanlık: Kafanız dağılmış ve unutkan hissediyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Hem değişen hormon dengesi hem yaşadığınız hamilelik belirtileriyle uğraşmak hem de doğum sonrası düşünceleri zihninizi karıştırabilir ve unutkanlığa sebep olabilir. Böyle hissettiğiniz anlarda durun ve nefes alın. Yorgun hissetmemek için elinizden geldiği kadar uyumaya çalışın, asla hafızanızı yormayın ve kağıt kalem taşıyın ve aklınızdan uçabilecek her şeyi not edin. 
 • Kasık ve Karın Ağrısı: 17. haftanın başında karnınızın boyutunda bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Bazı insanlar daha gevşek kıyafetler giymeye devam edebilir, bazıları ise hamile kıyafetleri giyebilir. Ayrıca, özellikle ayakta dururken rahminizin tepesini göbek deliğinizin hemen altında hissedebilirsiniz. Bazı kadınlar, rahmin boyutu arttıkça ortaya round ligament ağrısı denilen kasık ve karın ağrıları yaşarlar ve oldukça normaldir, ancak zaman zaman rahatsız edici olabilir. Beklenildiği gibi, göbeğiniz kesinlikle hamile olduğunuzu göstermelidir. Daha da önemlisi, karnınızdaki bazı çatlaklar ve damarlar da görülmeye başlamıştır.
 • Testler: Özel durumlarda, sizden bir tarama yapmanız istenebilir, ancak sizi çok fazla endişelendirmemelidir.
 • Kabızlık ve gaz sorunları da hamileliğin 17. haftasında yükseliş gösterebilir.

Gebeliğin 17. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

17. haftada bebeğiniz şimdi bir soğan boyutundadır ve yaklaşık 13 cm uzunluğundadır. Ağırlığı şimdi 150-170 gram'a yakın. Bebeğiniz her geçen hafta daha da büyüyor. 

Bebeğiniz hala çok küçük ama aynı zamanda çok aktif. Bu küçük boyutta bile, bebeğiniz artık tekmelemeye başladı ve gerçekten hissedebileceğiniz hareketler yapabilmesi için yeterince büyük.

Bebeğinizin yüzü, gözler ve kulaklar uygun pozisyona hareket ettikçe gelişmeye devam ediyor. Beyni, tat, dokunma, duyma, koku ve görme duyusunu kontrol edecek alanları geliştirmeye başlıyor. Hamileliğin bu erken evrelerinde bile, bebeğinizin birkaç hafta içerisinde ışığı görebildiği ve duyabildiği bilinmektedir. Bebeğiniz için biraz müzik çalmanın vakti geldi demektir. Nazik ve dinlendirici müzik, rahatlamanız için gerekenler olabilir! Bebeğinizle de konuşmaya başlayabilirsiniz. Yüksek sesle konuşmaktan çekinmeyin. 
Bebeğiniz dokunuşunuzu da hissedebilir, bu nedenle karnınızı yavaşça ovalayın. Bebeğinizin çırpınarak tepki verdiğini fark edebilirsiniz. Bu harika deneyimin tadını çıkarın ve eşinizle paylaşın. İkiniz, göbeğinize dokunup yeni bebeği ve onun neye benzeyeceğini hayal etmek için bazı özel anları paylaşmak isteyebilirsiniz. 
Şu anda, bebeğiniz ilk nefes alma hareketlerini uyguluyor. Her küçük nefes alışında, diyaframı daralır ve göğüs duvarı yükselir. Sıvı, ciğerlerden dışarı itilir. Bu "nefesler" bir saniyeden az sürer ve bebeğiniz ağzını açabilir ve amniyon sıvısını yutabilir. 
Bebeğinizin ellerini yüzüne çıkarması ve hatta baş parmağını emmesi yaygındır. Bebeğiniz artık rahimde küçük bir akrobat. Sürekli hareket halindedir - pozisyonlarını değiştirir, kollarını ve bacaklarını esnetir ve kıvırır.

17 hafta boyunca bebeğinizi görebilseniz, ince bacakları, kolları ve aşırı buruşuk bir cildi olan uzun, ipeksi bir bebek görürsünüz. 

Artık bebeğinizi avucunuzun içinde tutabilirsiniz, ancak gün geçtikçe daha da güçleniyor ve vücudu başı ile orantılı olarak dolmaya başlıyor. Bu haftadan itibaren fetüs üzerinde yağ oluşmaya başlar ve ısı üretimine ve metabolizmaya yardımcı olur. Bebeğiniz yağ dokusunu geliştirmeye başladığında, vücudu dolmaya başlar ve tombul yanakları ve bacakları olan yeni doğmuş bir bebeğe daha çok benzeyecektir. Bu haftalarda ayrıca, doğduğunda onu koruyacak bir şekilde 'kahverengi yağ' olarak adlandırılan özel bir tür yağ oluşturuyor.

17. haftanın sonunda bir amniyotik sıvı banyosunda yüzen bebeğiniz, verniks adı verilen bütün vücudu ve başını örten, beyaz renkli bir krem ​​şeklinde, onu koruyan bir madde ile kaplanır. Bebeğin yağ bezlerinden yapılır ve narin cildinin amniyon sıvısı tarafından sıkışmasını önlemek için su geçirmez bir tabaka görevi görür. Bebeğinizin doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır, dışarı çıktığında onu kayganlaştırır, böylece doktorlar onu çıkarmak için bir havluyla hızlıca ovalarlar. Yine de doğumdan hemen sonra bebeğinizin derisinde birkaç kalıntı göreceksiniz.

Bebeğinizin kalp atışı artık düzensiz değildir ve bebeğin beyni tarafından kontrol edilen 150 atışı geçebilir.

Bebeğiniz bir kızsa, zaten bu hafta rahim ve fallop tüpleri vardır. Bir erkek ise, şu anda fark edilebilen cinsel organlara sahiptir.

Ayrıca, bebeğinizin iskeletinin, şu ana kadar oluşan yumuşak kıkırdak yapısından yavaşça katı kemiğe dönüştüğünü bilmek sizi mutlu edecektir.

Gebeliğin 17. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamilelikte ev temizliği: Hamileliğin 17. haftasında, evi temizlemek için enerji patlamanızı kullanmak isteyebilirsiniz. Yaygın ev temizlik ürünlerine için bazı önlemler almalısınız. Bazı ev temizleyicileri, cildinizden solunabilen veya emilen zararlı kimyasallar ve toksinler içerdiğinden (plasentadan bebeğinize geçtikten sonra) temizlemek için kullandığınız ürünler konusunda dikkatli olmalısınız. 

 • Hamilelik sırasında temizlik yaparken, aşağıdaki önlemleri aklınızda bulundurun:
 • - Temizlik ürünlerindeki etiketleri dikkatlice okuyunuz. Hamileliğiniz boyunca, "toksik" olarak kabul edilen ürünlerden kaçınmanız gerekir.
 • - Temizlerken daima lastik eldiven kullanın. Ayrıca uzun kollu ve uzun pantolon giymek iyi olabilir. Temizleme ürünlerini cildinize temas etme riskini almak istemezsiniz.
 • - Temizlemekte olduğunuz alanın iyi havalandırıldığından emin olun. Pencereleri ve kapıları açık tutmak isteyebilirsiniz.
 • - Eşinizden fırını temizlemesini isteyin. Ticari fırın temizleyicileri toksik olarak kabul edilir ve doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Ayrıca, fırın dar bir alandır ve iyi havalandırma sağlamaz.
 • - Farklı kimyasalları (amonyak ve beyazlatıcı gibi) birlikte karıştırmayın, çünkü size zarar verebilecek tehlikeli dumanlar oluşturabilirler.
 • - Dumanlardan uzak durun. Tehlikeli olmasının yanı sıra aynı zamanda mide bulantısını tetikleyebilir.
 • - Ticari temizleyicileri kullanmaktan endişe ediyorsanız, onun yerine daha doğal ürünler kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, yağlı alanları, tencere tavaları, küvetleri ve fırınları temizlemek için kabartma tozu kullanabilirsiniz. Tezgahlarda, sirke ile suyu karıştırarak etkili bir temizleyici sağlayabilirsiniz. Limon suyu, temizleyici olarak kullanabileceğiniz bir başka doğal maddedir. 
 • - Çamaşır suyu ve oda spreyleri kullanmak bazı çalışmalarda gelecekte bebeğinizin astım gelişimi ile ilişkilendirmiştir. Onlardan kaçınmak isteyebilirsiniz, özellikle de kokuları mide bulantısı yaparsa. 
 • - Hamilelik döneminde temizlik ürünleri kullanacağınız zaman eşinizden yardım istemek de iyi bir seçenektir. Hamilelik, babanın ev işlerine katılması için harika bir zaman!
 • Gebelikte Stres: Stresli bir ortamda çalışıyorsanız, stres seviyenizi azaltmak önemlidir. Stres hamilelik ve doğum üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. Aslında, stresin, erken doğumla bağlantılı olan CRG veya kortikotropin salgılayan hormonun daha yüksek seviyelerine çıkmasına neden olabileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır. Bu hormon, vücudunuzu kasılmalara neden olabilecek prostaglandinleri serbest bırakmaya teşvik edebilir. Bu nedenle, hamilelikteki stres düzeyinizi mümkün olduğunca sınırlandırmak için mümkün olan her şeyi yapmanız çok önemlidir.
 • Hamilelikte Tatil: Son dakika tatili için harika bir zaman. Hamileliğin bu aşamasında, kaçamağınızın tadını çıkarmaya yetecek kadar enerjiksinizdir. Tatilde dikkat etmeniz gerekenler:
 • - Hastane çantanızın tamamını el bagajı olarak paketlemenize yoktur, ancak gideceğiniz yerde rahat ulaşabileceğiniz bir hastane olması önemlidir.
 • - Gıda ve hijyen standartlarının iyi olduğu bir yer seçmeyi düşünün, böylece beslenme düzeninizi bozmamış olursunuz.
 • - Birçok egzersiz ve spor türü hamilelik için mükemmeldir ancak dekompresyon (vurgun) hastalığı bebeğiniz için çok fazla bir risk oluşturduğu için tüplü dalışa gitmeyin.

 • - Unutmayın ki, hamile kalmadan önceye göre daha hızlı bronzlaşırsınız, çünkü vücudunuzda dolaşan kan miktarı arttı ve daha fazlası cildinize ve mukoza zarlarına gidiyor. Güneşten korunmanız güneş çarpmalarını ve susuz kalmanızı önler.  Güneş koruyucu seçerken doğal kremleri almaya özen gösterin.
 • - Hamilelikte ısı seviyeniz normalden daha yüksek olduğu için sıcak iklimleri seçmeden önce bir daha düşünün.
 • - Vücudunuzun etrafından dolaşan bu ekstra kan aynı zamanda burnunuzun daha kolay tıkanmasına neden olabilir. Eşiniz horlamanızdan şikayet ediyorsa, yanınıza fazladan bir yastık alın ya da otelden bazı ekstralar isteyin…
 • - Gitmeden önce yeni bir mayo veya bikini almayı düşünün. Karnınızın büyümesi dışında, bu aşamada, büyüyen süt kanallarınız ve göğüslerinize kan akışının artmasıyla size kendinizi rahat hissettirecek daha büyük ve biraz daha destekleyici mayo almak isteyebilirsiniz.
 • 17. Haftada Beslenme: Şimdiye dek zaten hamilelik öncesi beslenmenize göre daha fazla kalori almaya başlamış olacaksınız. Daha önceki beslenmenizi aklınızda bulundurarak ve aşağıdaki listeye göz atarak, 17. hafta için gerekli temel yiyecekleri beslenmenize ekleyin.  Ayrıca, fazla yemek veya iki kişilik yemek zorunda değilsiniz - normalde tüketeceğiniz kalorilerde hafif bir artış sağlayın.
  • - Kan basıncını kontrol altına almak ve anemi risklerini azaltmak için bol miktarda yeşil yapraklı sebze ve taze meyve yiyin.
  • - Yağsız et, balık, bakliyat, fasulye ve yumurta şeklinde proteinler ekleyin. Diyetinize biraz kırmızı et eklenmesi de tavsiye edilir.
  • - Kemik sağlığını geliştirmek için süt, yoğurt, peynir ve diğer süt ürünleri şeklinde kalsiyum stoklarını unutmayın.
  • - Doğum kusurlarını önlemek için diyetinize  Folik Asit ekleyin. lahana, baklagiller, ıspanak, tahıl vb)
  • - C vitamini de meyve veya takviye şeklinde ekleyin. Bunlar doku tamirinde yardımcı olur
  • - Diyetinize Çinko (fındık, bakliyat, kepekli tahıllar, ıspanak, bezelye vb) eklemeyi unutmayın; sağlıklı bir hamileliği teşvik eder.
  • - Kendinizi aç bırakmamak için öğünlerinizi bölün. Açlık dürtüsü için fındık ve az yağlı atıştırmalıklar tercih edin.
 • Hamileliğin bu aşamasında en önemli şey kendinizi güçlü ve neşeli tutmaktır. Bazı yoga ve  meditasyonlar gibi hafif egzersizlerle kendinizi şımartın. Düzenli uyku saatlerini koruyun ve gün boyunca bolca dinlenin.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Hamileliğin bu aşaması için alışveriş yapmak çok zor olmamalı. Unutmayın ki rahatlığı öncelikli olarak tutmalısınız. Pamuklu güzel hamile kıyafetleri için alışveriş yaptığınızdan emin olun. Rahatlamanıza yardımcı olacak güzel vücut yastıkları almayı unutmayın. Sizi motive edecek bazı kitaplar alabilirsiniz. Mutfağınıza sağlıklı yiyecekler eklemeyi unutmayın, çünkü her an ihtiyacınız olabilir.
 • Bazı hastaneler doğum öncesi eğitimi vermektedir. Bu eğitimler hamileliğiniz, doğumunuz ve sonrasında bebek bezi değiştirmek de dahil olmak üzere birçok konuyu kapsar. 
 • Egzersiz rutininizi değiştirmek tavsiye edilir mi? Hamilelikten önce de spor yapıyorsanız, egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, büyüyen karnınıza uyum sağlamak için egzersiz türünde ve egzersiz çeşitliliğinde birkaç değişiklik yapmayı tercih ettiğinizden emin olun. Egzersizlerde pozisyonlardaki ani değişiklikler ani ağrılara ve kasılmalara neden olabileceğinden, sıkışma ve zıplama hareketlerini tamamen atlayın.
 • Şimdiye kadar oldukça hareketsizseniz, ancak egzersiz yapmaya başlamak istiyorsanız, o zaman dikkatli olun: Doktorunuza danışın ve kısa bir süre boyunca hafif egzersizlerle başlayın. Haftada birkaç kez 15 dakikalık küçük egzersizler yaparak yavaş yavaş yoğun günlük rutinlere devam edin. Vücudunuzu güçlendirmenin yanı sıra ağrıları ve kasılmaları hafifletmek için harika bir yol olan yürüyüş, yüzme ve doğum öncesi yoga egzersizleri yapmak en iyi seçeneklerdir.
 • Kegel egzerszileri: Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için kegel egzersizleri rahim, vajina, rektum, mesane ve idrar yolunuzu desteklemenin harika bir yoludur. Bu egzersizleri yapmak için yapmanız gereken tek şey, idrar akışını engelliyormuşçasına, vajinanızın etrafındaki kasları sıkmak. 10 saniye sıkarak tutun ve ardından serbest bırakın. Bunu günde üç ila dört sete kadar yapabilirsiniz.
 • Sürekli sırt ağrıları: Sıcak bir banyo yaparak veya doğum öncesi masajı yaparak ağrıyan kasları gevşetebilirsiniz. Ayrıca, belinizden biraz baskı almak için uyurken veya otururken ayaklarınızı hafifçe yükseltebilirsiniz.
 • Eğer bu süre zarfında karnınızda alışılmadık bir hareket hissediyorsanız, o karnınızdaki minik bebeğinizden başka bir şey değildir. Şu ana kadar herhangi bir hareketi hissetmemiş olsanız bile, endişelenecek bir şey yok, çünkü bu ilk birkaç vuruşun tespit edilmesi birkaç hafta daha sürebilir.
 • Ayak bileklerinin ve ayakların şişmesi olarak da bilinen ödem: Şimdiye dek, vücut dokunuz çok fazla sıvı biriktirmeye başlar - sonuçta, hamile vücudunuzun sizin ve bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için sıvıya ihtiyacı vardır. Bu, ayak bilekleriniz üzerinde doğrudan bir sonuç doğurabilir ve akışkanlar yerçekimi kanunları nedeniyle orada birikme eğiliminde olurlar. Ayaklarınızdaki su tutmasını, uzun süre ayakta durmayarak ya da oturarak azaltabilirsiniz. Ayrıca, şişmeyi etkili bir şekilde çözmek için uzanırken bacaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın.
 • Kış Depresyonu: Hamileliğiniz kış ayına denk geliyorsa kendinizi kış depresyonundan koruyun. Bu, kış aylarında güneş ışığının azalmasından dolayı oluşabilecek bir depresyondan başka bir şey değildir. Belirtileri Kasım ayından Mart ayına kadar sürebilir ve hem fiziksel hem de duygusal olarak hamile anneler üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir. Yorgunluktan yiyecek isteklerine, kas ağrıları, umutsuzluk, depresyon, ilgisizlik, kaygı, sinirlilik ve sosyal geri çekilmeye neden olur. Sağlıklı beslenmek, temiz havada dışarı çıkmak, meditasyon yapmak, pozitif yazılar okumak, erken kalkıp uzun süre uyuşukluk yaşamamak bu zamanları daha iyi geçirmenizi sağlar.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

969 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz