Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 199ZİYARET

  • 0YORUM

16 haftalık gebelik dönemine gelmiş bulunuyorsunuz. Gebeliğin bu haftasında bebeğinizin boy uzunluğu 11 – 14 cm. Civarına ulaşmışken ağırlığı ise 100 – 120 gram arasında seyrediyor durumdadır. Size güzel bir haberimiz var; bebeklerin cinsiyeti daha öncesinde belli olmadıysa bile bu haftalarda kesin öğrenilir duruma gelmiş bulunur! Erkek bebeklerde cinsiyet bu haftalarda çok belirginken kız olduğu düşünülen bebeklerde görülmeyen erkek cinsel organı yüzünden yanılmalar olabilir; bu nedenle kesin emin olmayı bekleyin. Bu haftaya kadar yavaş yavaş gelişen bebekler, bu haftadan sonra haftalık olarak daha çok kilo almaya başlar. O nedenle gelişimin zirve yaptığı bir haftada bulunuyorsunuz diyebiliriz. 16 haftalık gebelikdöneminde neler olduğunu, bebeklerin ve anne adaylarının ne gibi değişikliklere maruz kaldığını merak ediyorsanız; işte o değişimler…

16 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeklere Neler Olur?

 

Gebeliğin 16. haftasında bebekler artık orta boy bir meyve boyutlarına ulaşmış haldedir. Bu haftadan sonra bebeğinizin daha hızlı büyüyeceğini ve kısa sürede boy ve ağırlığını katlayacağını unutmayın.

Bebeğinizin bacak ve kolları gelişirken artık başını daha dik tutabildiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte organları da gelişimine devam ediyor.

Bu hafta itibariyle bebeklerin gözleri belirginleşerek yüzünde orantı kazanmaya başlarken kulakları ise yerlerine gelmiş bulunuyor.

Yakın bir zamanda bebeğinizin hareketlerini çok rahat bir şekilde hissedebileceksiniz!

16 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü
 

16 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

16 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarına Neler Olur?

Hamileliğin hormonlara etkisi herkes tarafından bilinir. İşte bu hormonların neden olduğu durumlar arasında yer alan burun kanaması, 16 haftalık gebelik dönemiyle birlikte görülmeye başlayabilir. Bununla birlikte kulakların ve burnun tıkanık hissedilmesi, hormon seviyelerinin artışıyla neden olduğu kan çokluğunun ve mukoza artışının bir sonucudur.

Bugüne kadar hamileliğinizin başlarındaydınız; 16 haftalık gebelik ile artık hamileliğin ortalarında yer alıyorsunuz ve karnınızın git gide büyümeye devam edeceğini, şu anda da hatrı sayılır boyutlara ulaşmaya başladığını biliyorsunuz. Bu nedenle artık bebeğinizin ve rahminizin büyümesi, zaman zaman yaşayacağınız kasık ağrılarına neden olabilir.

16 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri yeteri kadar sıvı tüketimidir. Gün içinde birkaç litre tüketilen su, düzgün ve dengeli bir beslenme, ardından gebelik süreci boyunca devam edilecek ufak tefek egzersizler sayesinde sorunsuz bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.
  • Artık uzun zaman boyunca ayakta vakit geçirmekten, ağır ve sizi yoran bazı alışkanlıklardan ve işlerden uzak durmayı öğrenmelisiniz. Aynı şekilde çok uzun saatler boyunca aynı şekilde oturmanız yatmanız da pek uygun değildir; arada bir kısa molalar vermeyi alışkanlık haline getirin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

199 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz