Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

Gebelikte 16. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 987ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 16. haftasında hamileliğinizin en heyecan verici bölümlerinden birine girmek üzeresiniz. Her an bebeğiniziz hareket ettiğini hissetmeye başlayabilirsiniz. Birçok kadın için, 16. hafta, bebeklerinin ilk hareketlerini hissedecekleri zamandır! Hamileliğiniz devam ederken, karnınızın ne kadar hızlı büyüdüğüne şaşıracaksınız.

Gebeliğin 16. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • 16. haftada bebek hareketleri hissedilir mi? Bu hafta bebeğinizin büyümesiyle birlikte artık hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Başlangıçta, bu hareketleri yalnızca düzensiz olarak tespit edebilirsiniz; ancak hamileliğiniz ilerledikçe, gittikçe düzenli hale gelmeliler ve midenizdeki bu küçük çırpınmalar kendini tekme gibi hissettirecek. Bazen, anneler 20 haftalık hamileliğe yakın olana kadar hareketi hissetmezler. Bu ilk hamileliklerde sık görülür. Çoğu zaman, bebeğiniz hareket ederken gaz ya da sadece bağırsak hareketleri olduğunu düşünebilirsiniz. Tecrübeli annelerin hareketleri erkenden tespit etmesi muhtemeldir ve bunları gaz veya bağırsak hareketlerinden ayırt edebilirler. Bu ilk hareketlere bazen 'hızlanma' denir. Ayrıca kabarcıklar, kelebekler ve çırpınmalar olarak da bilinir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde güçlenecekler ve onları daha sık hissedebileceksiniz. 

 • Genel belirtiler azaldı. Çoğu kadın şu anda oldukça iyi hissediyor. Gebeliğin erken döneminde sizi rahatsız eden rahatsızlık, yorgunluk ve sık idrara çıkma gibi belirtiler birçok kadın için tamamen ortadan kalktı. (Bazı anne adayları, 40 hafta boyunca mide bulantısı ve bitkinlik hissediyorlar. Her gebeliğin farklı olduğunu unutmayın.) 
 • Cilt Değişiklikleri: Arkadaşlarınız ve aileniz parlayan, pembe cildiniz hakkında yorum yapmaya başlayabilir. Karnınız çok belirgin olmasa da, insanlar size sadece hamile göründüğünüzü söyleyebilirler. Bu parlaklık heyecan verici bir hamilelik belirtisidir ve hormonal değişiklikler ve artan kan akışından kaynaklanır ve bu da size daha güzel, daha parlak bir görünüm verir. 
 • Daha hızlı büyüyen el ve ayak tırnakları beklenebilecek bir başka hamilelik belirtisidir. Tırnak değişikliklerinizden hamilelik hormonları sorumludur. Tırnaklarınızın her zamankinden daha hızlı büyüdüğünü görebilirsiniz. Alternatif olarak, bazı kadınlar hamile kaldıklarında daha kırılgan tırnaklar yaşarlar. Tırnak değişiklikleri normal ve geçicidir. Bebeğiniz doğduktan sonra giderler. 
 • Burun tıkanıklığı, sıkıntılı bir gebelik belirtisi olabilir. Burun tıkanıklığı tüm hamile kadınların yüzde 30'unu etkiler ve buna hamilelik riniti denir. Mukoza zarının şişmesine neden olan yüksek östrojen seviyelerinden kaynaklanır. 
 • Artan vajinal akıntı hamilelikte beklenen normal bir belirtidir. Cinsel organlarınıza daha fazla kan akışı ve vücudunuzdaki östrojen seviyelerinin artması nedeniyle, hamilelikte fazla vajinal akıntı olması yaygındır. Normal vajinal akıntı kokusuz olmalıdır.
 • Kilo almak: Hamileliğinizin ikinci trimesterinde kilo alımı, 4 ila 6 kilo arasında olabilir. Ancak şimdiye kadar az ya da çok kazanmış olabilirsiniz. Tavsiye edilen hamilelik kilo alımınız toplam 9 ila 14 kg olmasına rağmen, ortalama bir kadından daha fazla kilo alıyorsanız endişelenmeyin. Her kadın ve her hamilelik farklıdır. Çok fazla kilo aldığınızdan ya da yeterince kilo almadığınızdan endişeleniyorsanız, bunu doktorunuzla görüşün. Hamilelikteki kilo artışınızı kontrol altında tutmak için bir beslenme planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Uykusuzluk: Uykusuzluktan muzdarip iseniz ,şimdi bir vücut yastığı alarak uyumaya başlamanın tam zamanı. Sol tarafa yatmak bebeğe giden kan ve plasentadan ulaşan besinlerin miktarını maksimumda tuttuğu için en iyisidir. Sırtüstü yatarsanız, iki büyük kan damarı üzerine baskı uygular - aortunuz (büyük bir arter) ve aşağı vena kava (büyük bir damar). Bu hem size hem de bebeğinize verilen kan alımını etkileyebilir ve üzerine baskı yapmak sizi nefessiz ve baş dönmesi hissetmenize neden olabilir. Sırtınızdaki baskıyı almak için bacaklarınız arasında bir yastıkla sol yanınıza yatmayı daha rahat bulabilirsiniz. Muz şeklindeki hamilelik yastıkları sırtınızı desteklemede iyidir, ancak birkaç sıradan yastık da aynı işi yapacaktır.
 • Karın ve kasık ağrıları (round ligament ağrısı): Bebeğinizle birlikte rahminiz de büyüdüğü için diğer organlara baskı yapılır ve alt karın ve kasık bölgesinde bazı ağrılar hissedebilirsiniz.  Yatma veya oturma pozisyonundan kalkarken, banyodan çıkarken, öksürürken veya hapşırırken ağrının daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Karın ve kasık ağrıları (round ligament ağrısı) genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak çabuk geçmezse veya özellikle çok ağrılı hissediyorsa, doktorunuza danışmanız iyi olacaktır.
 • Bu zamana kadar, her zamanki hamilelik belirtileri ile uyum sağlama olasılığınız yüksektir. Elbette, bazı belirtiler hamileliğin sonuna kadar devam etmekle birlikte, her hafta ilerledikçe yenileri gelişecektir.
 • Sırt Ağrısı: Artık bebeğinizin ağırlığına bağlı olarak sırt ağrınız olabilir.
 • Göğüsleriniz kesinlikle daha büyük olacak ve hassas olmaya devam edecek.
 • Gözler: Değişen hormonlar sayesinde gözleriniz daha hassas olacaktır.
 • Kabızlık: Daha sık kabızlığa yaşayabilirsiniz.
 • Unutkanlık: Vücudunuzun sürekli olarak geçirmekte olduğu hormonal değişiklikler nedeniyle unutkan olabilirsiniz.
 • Bazen nefes nefese kalabilirsiniz. Bu, bebeğinizin büyümesi, kilo alması ve genellikle karnınızın içinde serbestçe hareket etmesi nedeniyle oluşur.  Daha da önemlisi, bebeğiniz tekmelemeye veya hareket etmeye başlamış olabileceğinden, karnınız içinde oldukça fazla aktivite olacaktır ve kas seğirmeleri ve gaz hala hamileliğin 16. haftasının ortak semptomları olduğundan dikkatli olmak isteyebilirsiniz.
 • Tarama Testleri: Sağlıklıysanız, 35 yaşın altındaysanız ve ailenizde kalıtsal veya genetik probleminiz yoksa, özel hamilelik testlerinden herhangi birine girmeniz gerekmeyebilir. Yapılabilecek çok sayıda özel test vardır: eğer doktorunuz bir sorun olduğundan şüpheleniyorsa veya belirli bir yaşın üzerindeyseniz talep etmeniz durumunda Modern testler, risk kategorisinde olduğu düşünülen anormalliklerin erken tespitini sağlar. Ciddi anormalliklerin erken tespiti, hamileliğinizle ilgili ilerleme kaydedip etmeme konusunda karar vermenize olanak sağlar. 16. Hafta civarında yapılabilecek özel testlerden AFP Testi - nöral tüp defekti (omurganın oluşumunda bir anormallik) artışı riskini taramak için 16 hafta civarında uygulanabilen bir kan testidir. Test, bebeğin karaciğerinde üretilen ve daha sonra kan dolaşımınıza geçen bir protein olan alfa-fetoprotein seviyesini ölçer. Kanınızdaki yüksek düzeyde AFP, nöral tüp defektini gösterebilir. Kanda çok fazla AFP 100 kadından üçünde görülür, ancak panik yapmayın, çünkü yüksek AFP seviyelerinin başka nedenleri de olabilir. İkizleriniz olduğu veya hamileliğinizin düşündüğünüzden daha ileride olduğu anlamına gelebilir. Bu mutlaka bebeğin etkilendiği anlamına gelmez, ancak daha kesin sonuçlar için bir amniyosenteziniz olması önerilebilir. Öte yandan,  diğer iki hormonun seviyeleri de ölçülebilir. Buna üçlü tarama denir.
  Üçlü Tarama Testi / Bart Testi - bu test, Down sendromu veya diğer kromozomal anormallikler riskinin arttığının kanıtı için maternal kanın taranması için yaklaşık 16. haftada yapılabilecek üçlü bir kan testidir. Test AFP, hCG ve östriol seviyelerini ölçer. Eğer sonuç yüksek risk gösteriyorsa, amniyosentez yaptırıp yaptırmamaya karar verebilirsiniz.
 • Amniyosentez: Şu anda size amniyosentez olarak adlandırılan bir test önerilebilir. Bu test Down Sendromu veya Spina Bifida gibi bebeklerde kromozomal problemleri veya genetik doğum kusurlarını tespit edebilen bir testtir. Testte küçük bir düşük ve diğer komplikasyon riski vardır, bu nedenle teste neden ihtiyacınız olduğunu ve risklerin neler olduğunu anladığınızdan emin olun. Amniyosentez, birkaç testten geçirilecek az miktarda amniyotik sıvının alınması için uterus içinden ince bir iğne geçirilerek gerçekleştirilir. Acı verici bir test gibi gözüküyor, ama aslında o kadar da kötü değil.

Gebeliğin 16. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

16. haftada bebeğiniz 11-12 cm uzunluğundadır - yaklaşık bir avokado büyüklüğü - ve 80-100 g ağırlığındadır. Bu, bu kadar kısa bir süre için inanılmaz miktarda bir büyümedir!

16. haftada cinsiyet belli olur mu? Heyecan verici bir gelişme - Bu hafta cinsel farklılaşma daha kesindir.  Bebeğinizin cinsel organları artık ultrasonda görülebilir, bu nedenle bu aşamada bir ultrason yaptırmak isteseniz, eğer bebeğiniz uygun pozisyondaysa kesinlikle cinsiyeti bilirsiniz.  

Bebeğinizin yüz kasları, çocuğunuzun rahimde yüzünü buruşturması, kaşlarını çatması ve diğer yüz mimiklerini yapması için yeterince gelişmiştir. Bebeğiniz şu anda ifadeleri üzerinde kontrol sahibi olmasa da, bu önümüzdeki haftalarda değişecektir. Spesifik olarak, kaşlar ve kirpikler artık geliştiğinden, bebeğiniz giderek daha fazla insana benziyor. Ağız düzenli olarak açılıyor ve kapanıyor ve bebeğiniz yutuyor, esniyor ve bazen hıçkırıyor. Aslında, bebeğinizin doğumda taşıyacağı hayatta kalma reflekslerinin çoğu şimdiye kadar rahimde mükemmelleşiyor. Bebeğiniz küçük hıçkırıklardan muzdarip olabilir ve onları hissedebilir ya da hissetmeyebilirsiniz. 


Bebeğinizin parmakları diğerlerinden farklı ve ayrıdır. Bebeğin parmakları bu hafta uzuyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bebeğinizin ayak parmakları ve el parmakları da yaşamı boyunca onunla birlikte olacak olan benzersiz desenlerini ve parmak izlerini oluşturuyor. Tamamen bireysel kıvrımlar ve kırışıklıklar ile süslenen bebeğin parmak uçlarını ve ayak parmaklarını düşünmek ne kadar güzel, değil mi?

Bebeğiniz bu noktada on el tırnaklarının ve on ayak tırnaklarının hepsine sahiptir. Aslında, bir bebeğin hemen kesilmesi gereken uzun el ve ayak tırnakları ile doğması çok yaygındır. Tırnakları büyüyor ve doğumdan hemen sonra kesmeniz gerekiyorsa şaşırmayın!

Küçük çocuğunuzun elleri üzerinde daha fazla kontrolü var ve baş parmağını bile emebilir! Bu da bebeğin emzirmeye veya biberonla beslemeye hazırlanmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun ayaklarının kemeri şekillenmeye başlıyor. 

Bebeğinizin saçları uzamaya başlar. Doğumdan sonrasına kadar saç rengini söyleyemeseniz de, bu yine de ilginç bir gelişme. Bebeğiniz tam bir saçla doğsa bile, saçları dökülebilir ve yaşamın ilk birkaç ayında renkleri tamamen değiştirebilir. 

Hamileliğinizde ilk kez, bebeğinizin vücudu başından daha uzundur. Küçük bebeğiniz her geçen gün daha da orantılı olmaya başladı. Bebeğinizin bacakları artık kollarından daha uzundur ve hareket ediyorlar. Bebeğinizin hareket ettiğini hissetmek mümkün olabilir. Ancak henüz hareket hissetmediyseniz endişelenmeyin - bu durum 16. hafta ile 20. hafta arasında biraz zaman alacaktır. Buna ek olarak, bebeğiniz artık karnınızın içinde esneyebilir!

Göbek kordonu bu noktada karnına sıkıca tutturulur. Göbek kordonu bebeğiniz için hayati öneme sahiptir. Bebeğinizin cildi saydam ve şeffaf olmaya devam ediyor. Unutulmaması gereken ilginç bir şey, hamileliğin 16. haftasında, bebeğinizin derisinin altında kahverengi yağ geliştireceğidir - doğumdan sonra bebeği sıcak tutacak bir yağ tabakası. Er ya da geç, ek yağ katmanları gelişir. Bebeğiniz ayrıca, akciğerler dallanma işlemini tamamlarken hava geçişleri de geliştirme eğilimindedir. Bu zamana kadar bebeğiniz oksijeni almaya hazırlanır.

Şu andan itibaren, bebeğiniz dikkatini karmaşık dolaşım konularına yoğunlaştıracak. Örneğin, küçük bebeğinizin kalbi her gün yaklaşık 25 litre kan pompalar. Greyfurttan küçük biri için oldukça etkileyici. Kalp atışları şimdi beyinlerle düzenleniyor ve dakikada 140-150 atış hızında atıyor, bu da sizinkilerin neredeyse iki katı kadar hızlı.

Bebeğinizin mesanesi de düzenli olarak çalışıyor, her 40 ila 45 dakikada bir dolduruyor ve boşaltıyor. 

 Bebeğiniz hareketlerini arttırıyor ve hatta takla yapıyor. Rahminizde her şey hareketli hale geliyor. Bebeğinizin etrafta dolaşacak çok yeri var ve en iyi şekilde uzanıyor, esnetiyor ve dönüyor. Tüm bu aktiviteler bebeğinizin gelecekteki fiziksel ve zihinsel gelişimi için iyidir. Biraz rahatlama hissedebilirsiniz, bu yüzden biraz ara vermeyi düşünün. İkinci üç aylık dönem genellikle hamilelikte seyahat etmek ve dışarı çıkmak için en uygun zaman olarak kabul edilir.

Gebeliğin 16. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamilelikte kilo alımı: Hamilelikte kilo almanın en iyi yolu, bunu yavaş ve kademeli olarak yapmaktır. Hamile bir kadının tüm hamilelik döneminde yaklaşık 10 ila 12 kg kilo alması oldukça yaygındır. Ancak, kadınların tamamen sağlıklı beslenmeye odaklanmaları gerekir. İyi dengelenmiş bir diyet, meyveler, sebzeler ve karbonhidratların yanı sıra proteinler ve süt ürünlerinden oluşmalıdır.    

 • Bebeğinizi aç bırakmamak için düzenli aralıklarla yediğinizden emin olun. Bir parça çikolata size iyi gelebilir, ancak düzenli bir uygulama olarak, sindirime yardımcı olan meyve ve yoğurt yemeye devam edin. Beyaz peynir, kalsiyum ve protein bakımından zengin olduğu için tuzlu yiyecekler isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Bebeğinizin büyüme için gerekli besinleri aldığından emin olmak için diyetinize bir dizi sebze ekleyin. Yağsız et, balık, yumurta, bakliyat, kolayca sindirilebilir proteinleri içerdiğinden diyetinize dahil etmek için iyi bir seçenek. Diyetinize demir, C vitamini ve kalsiyum ilave ettiğinizden emin olun. Meşrubat tüketimi yerine su içmek sağlığınız için daha iyidir.
 • Diyet ihtiyacınızı Omega 3 yağ asitleri ile doldurun: Omega 3 yağ asitlerini seçerken, dip balıklarını değil yüzey balıklarından uskumru, palamut, istavrit gibi balıkları düşünün. Göz gelişimine yardımcı olurken, bebeğinizin beynini geliştirmesi için de gereklidir. Yağlı balıklar söz konusu olduğunda, haftada ikiden fazla porsiyon yememeye dikkat edin.
 • Vejetaryenler tofu, ceviz, soya fasulyesi, süt, susam, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurtalar gibi yiyecekleri tercih etmeli. Ayrıca, özellikle hamile kadınlar için formüle edilmiş olan doktor tavsiyesi ile bir balık yağı takviyesi almayı da deneyebilirsiniz.
 • Bu aşamada iyot alımının önemi: Bu sırada, bebeğinizin tiroid bezleri oluşur ve hormonları da artar, bu nedenle yeterli miktarda iyot almanız önemlidir. Zengin iyot kaynakları arasında uskumru, somon ve sardalye bulunur. Vejetaryenler tereyağı, yoğurt gibi süt ürünlerini, soğan ve ıspanak gibi besinleri tercih edebilirler.
 • Hamilelik ilerledikçe, vücudunuzun artan ihtiyaçları nedeniyle çok fazla yemek yemek isteyebilirsiniz. Tuvalete sık gitme günleriniz artık sona ererken, kadınlar hamileliğin 16. haftasında ani açlık hissi yaşayacaklardır. Ancak bu aşamada, en büyük tavsiye iki kişilik yemek yememektir. 
 • Egzersiz yaparken dikkatli olun: Egzersizler söz konusu olduğunda, genellikle sırt üstü düz yatmanızı gerektiren hareketlerin egzersizden çıkarılması önerilir. Çünkü bu aşamada bu pozisyon sizi ana kan hücrelerini sıkışma riskine sokabilir. Sırt üstü yatmak, bebek için kan akışının azalmasına neden olabilir, ki bu kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Horlama sıkıntısını durdurun: Bu haftalarda gebelik hormonları nedeniyle yaşadığınız gebelik riniti denilen burun tıkanıklığı horlamanıza neden olabilir. Horlamadan kurtulmak için yatak odanıza bir nem verici koymayı deneyin yoksa burun şeritlerini kullanabilirsiniz. Bazı insanlar, altlarında bir yığın yastıkla yatmanın onların (ve eşinin) iyi bir gece uykusu almalarına yardımcı olabileceğini düşünebilir. Doğumdan sonra hormon seviyeleri normale dönerken horlama da son bulur.

 • Bacaklarda ağrı: Bu haftalarda, bacaklarınızda ağrı olması muhtemeldir, çünkü bebeğiniz siyatik sinire (rahminizin altından bacaklarına doğru uzanan bir sinir ) baskı uygular. Bacaklarınızdaki ağrıyı hafifletmek için bir ısıtma yastığıyla ısıtmayı ya da bacaklarınızı uzatmayı deneyin.
 • Kızarıklıklarla başa çıkma: Bazı kadınlar hamilelik sırasında vücut döküntülerine ve yeni tür alerjilere de şahit olabilirler. Eğer bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, o zaman bol giysiler giyinin, cildinizi nemlendirin veya devam ederse doktorunuzla konuşun.
 • Günde en az 7-8 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Sırt ağrıları: Büyüyen göbek ve genel ağırlığın artması sırt ağrılarına neden olabilir. Destekleyici bir sandalye ya da sert bir yatak sizi rahatlatabilir. Sırt ağrınızı veya bacak kramplarınızı hafifletmek için egzersiz yapın veya yürüyün.
 • Hamileliğinizin 16. haftası boyunca karnınız büyüdükçe, bazen ayaklarınız üzerinde biraz dengesiz hissetmeye başlayabilirsiniz. Düşme riski yüksek olan durumlardan kaçınmaya çalışın.
 • Ayrıca gözlerinizin daha kuru olduğunu fark edebilirsiniz. Doktorunuzun önerisiyle göz yaşartıcı damlalar kullanmak yardımcı olabilir.
 • Hamileliğin 16. Haftasındaki muayyeninizde bir kan testine girebilirsiniz. Bu kan testi, üçlü veya dörtlü bir tarama testi olabilir. Amniyosentez de 16-20. Haftalar arasında gerekirse yapılabilir. Bu hafta, doktorunuzla testler hakkında olabilecek her türlü soru veya endişenizi tartışmak için harika bir zamandır.
 • Gebeliğin 16. haftasında, düşük riski çok azdır. Düşüklerin yüzde sekseni ilk trimesterde veya gebeliğin ilk 13 haftasında meydana gelir. Bununla birlikte ikinci trimesterde de düşükler meydana gelebilir, fakat bunlar nadirdir. Bu haftadan sonra, bebeğinizi kaybetme riskiniz yüzde 0,6'dan az. Ağır sigara kullanımı, orta ila yüksek alkol tüketimi ve kokain ve uyuşturucu kullanımı, ikinci üç aylık dönemde düşüklere neden olabilir.  İkinci trimester gebelik kayıpları, kadının rahmiyle ilgili sorunlar, çok erken açılan zayıflamış bir serviks, bebekte kromozomal bozukluklar ve enfeksiyonlar gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Nadir durumlarda, tanı testlerinden kaynaklanan (amniyosentez gibi) düşük de görülebilir. Bu testler yüzde 1'lik düşük riski ile birlikte geliyor. Düşük olabileceğine dair uyarı işaretleri, karın ağrısı ve krampa eşlik eden ağır veya kalıcı kanama veya kanama olmadan vajinanızdan bir sıvı fışkırmasıdır. Bu belirtilerden herhangi birini 16. Gebelik haftasında yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın. Düşük yapma konusunda endişelenmeyin. Riskiniz çok düşük ve hamileliğiniz ilerledikçe de azalmaya devam edecek.
 • Ağırlık arttıkça ve belirtiler arttıkça, günlerinizi buna göre planlamanız gerekir. Kendinizi çok yormayın, rahatlamak ve dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Hamilelik sırasında rahatlamak, doğru şekilde yemek yemek kadar önemlidir. Kitap okumak, müzik dinlemek, derin nefes almak gibi vücudunuza bir mola sağlayan her şey size iyi gelecektir.
 • Bir doktora danışın ve uygun vitamin takviyesi aldığınızdan emin olun. Bunlar, yiyeceklerle tek başına alamadığınız vitaminleri elde etmenizi sağlar.
 • Bebeğinizin sağlığına kötü şekilde yansıyacağı için sahip olduğunuz tüm kötü alışkanlıklarınızı bırakın. Bebeğinizin genel sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğinden çok fazla kafein almayın.
 • Gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin.
 • Ağız sağlığınıza özen gösterin.
 • Aşırı egzersizden kaçının.
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Sizi rahat ettirecek kıyafetler için alışveriş yapın. İyi ayakkabılara ayakkabılara yatırım yapın. Cildinizi kuru hissedeceğinizden bazı losyonlar ve kremler satın alabilrsiniz. Temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek pratik bir el çantasına yatırım yapmayı unutmayın. Ağız bakım ürünleri de önemlidir. Son olarak, iyi ebeveynlik kitapları almayı unutmayın. Bebeğinizin cinsiyetini öğrendiyseniz bebek alışverişi yapmaya daha istekli olabilirsiniz. Fakat bebeklerin hızlı büyüdüğünü unutmayın ve ihtiyacınız kadar almaya çalışın.
 • Doğum sonrası sizi neler bekleyeceği konusunda bir fikriniz olursa, bu dönemde karşılaşabileceğiniz zorlukların üstesinden daha kolay gelebilirsiniz. Bazı aileler, çocuk bakımı için en uygun ve arzu edilen seçeneğin, ebeveynlerden birinin evde çocukları ile birlikte kalması olduğunu belirler. Bunu bir olasılık olarak görüyorsanız, şimdi bir maaşla yaşamaya başlamak ve evde kalmayı planlayan kişinin maaşından tasarruf etmek iyi bir test olabilir. Her iki ebeveyn de başarılı olmak için çok çalıştıkları ve zevk aldıkları bir işten vazgeçmek istemeyebilir. Ya da her iki maaşın da gerekli olduğu durumlar olabilir. Sebep ne olursa olsun, hamileliğin erken döneminde bir çocuk bakım planı geliştirmenin kesin faydaları vardır. Evde çocuk bakıcılığı yapan bakıcılardan, çocuk bakım merkezlerine kadar pek çok seçenek vardır. Maliyetler, yaşadığınız bölgeye, çocuğunuzun katılacağı saatlere, yaşlarına ve seçtiğiniz bakımın türüne bağlı olarak geniş ölçüde değişir. Tüm dikkatli planlamanıza rağmen, bebeğiniz doğduğunda fikrinizi değiştirmek için kendinize izin verdiğinizden emin olun. Çocuğunuzun bakımı için en uygun düzenlemeyi bulma konusunda içgüdülerinizi bir ebeveyn olarak izleyin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

987 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz