Gebelikte 15. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 15. Hafta Hamilelik

Gebelikte 15. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1005ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 15. haftasındasınız ve bebeğiniz hızla büyüyor. Şimdi yavaşça kilo alıyorsunuz ve henüz almadıysanız sevimli hamile kıyafetlerini almayı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu hafta bebeğiniz için dönüm noktası, nefes almak için pratik yapmasıdır! 

Gebeliğin 15. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Hamilelikte mantar enfeksiyonu: Hamileliğin en erken belirtilerinden biri, daha önce bahsedilmiş olan, genellikle süt beyazı olan vajinal akıntının artmasıdır. Bu, hormon seviyelerindeki bir dalgalanmadan kaynaklanmaktadır ve mantardan farklı olarak genellikle hiç acı, tahriş veya kızarıklık yoktur. Mantar enfeksiyonu, hamilelikte son derece yaygın bir belirtidir. Vajina ve vulva çevresinde kaşıntı ve ağrıya neden olur, kızarıklık, süzme peynir gibi görünebilecek beyaz akıntı (ancak kokmuyor) ve idrar yolunun etrafındaki iltihaplanma nedeniyle seks yaptığınızda veya idrarınızı yaptığınızda ağrıya neden olur. Hamileyken, mantar tedavilerine başlamadan önce doktor veya eczacınıza danışmalısınız.
 • Gebelik Çatlakları: Hamile kadınların neredeyse % 90'ında çatlak izleri olur. Çatlak izleri, cildiniz büyümekte olan vücudunuz üzerinde gerilirken cildin altındaki kollajen tabakasından kaynaklanır. Göğüslerde hamileliğin erken dönemlerinde başlar, sonra karın, kalça ve uyluklarınızda görülebilir. Çatlak izi riski kısmen genetiktir ve ayrıca yaşa bağlıdır - yaşlı insanlar daha az elastik cilde sahip olabilir. Birçok krem ve losyon tedavi edebildiğini iddia etse de hiçbir krem ​​onları tersine çeviremez, ancak zaman kızarıklıklarının solmasına neden olur. Yavaş yavaş kilo almak, çatlaktan kaçınmaya yardımcı olabilir.
 • Gebelikte rinit: Gribal bir hastalığınız olmamasına rağmen burnunuz tıkalı ise hamilelik nezlesi ya da riniti denilen belirtiyi yaşıyor olabilirsiniz. Burun tıkanıklığı, şişmiş kan damarlarının ve burun dokularında biriken sıvının, burun geçişlerini tıkayarak ve burun içindeki mukus bezlerini uyararak iltihaba neden olmasından kaynaklanır. Buna hamilelikteki hormon dengesizlikleri neden olur. Durum zararlı değildir, ancak aşırı derecede rahatsız edici olabilir. Kortikosteroid içeren bir burun spreyi gibi herhangi bir ilacı almadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Ev yapımı bir solüsyon ya da eczaneden satın alınan okyanus suları da yardımcı olabilir.

 • Gaz yaygın bir hamilelik belirtisidir. Sindirim sisteminizdeki kasları gevşeten yüksek progesteron seviyelerinden dolayı bu rahatsız edici belirtiyi yaşayabilirsiniz. Bu hormonal değişim sindirim süreçlerinizi yavaşlatabilir ve gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Her ne kadar beklenmedik bir şekilde şişkinlik ve geğirmek hoş olmazsa da, gaz hamileliğiniz boyunca sürecek yaygın bir semptomdur. 
 • Uykusuzluk ve uyumakta zorluk şimdi başka bir ortak deneyim. Bütün anne adaylarının yüzde 70'inden fazlası uykusuzluk yaşamaktadır. Bacak krampları, uykunuzu kesen sık idrara çıkma ve huzursuz bacak sendromu gibi diğer hamilelik rahatsızlıkları nedeniyle uykuya dalmak (veya gece boyunca uyumak) zorlaşıyor olabilir. Karnınız büyüdükçe, rahat bir uyku pozisyonu bulmanın zor olduğunu da görebilirsiniz. Daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için, eşsiz yastıklar tüm alanlarda destek sağladığından, hamilelik yastığına yatırım yapmayı deneyin. Yatmadan önce masaj yaptırmak veya diğer rahatlama tekniklerini denemek uykusuzluğunuza da yardımcı olabilir. 
 • Mide ekşimesi sizi ilk kez rahatsız etmeye bu haftalarda da başlayabilir. Göğsünüzde hissettiğiniz yanma hissi, ikinci ve üçüncü trimesterlerde sık görülen bir belirtidir. Yemek borusu ve mide arasındaki kapak ( alt özofagus sfinkteri) yüksek progesteron seviyelerinden dolayı yeterince sıkı kapanmadığında, mide asidi yemek borusuna geri kaçabilir. Bu, göğüs kemiğinizin hemen arkasında yanma hissine yol açabilir. Mide ekşimesi normal olmasına rağmen, hoş değil. Rahatsızlığınızı en aza indirmek için, baharatlı veya yağlı yiyecekler, asitli ve gazlı içecekler gibi tetikleyicilerinden kaçının.
 • Aşırı tükürük mide ekşimesine eşlik edebilir. Normalden daha fazla tükürük ürettiğinizi fark edebilir ve hatta sürekli bir mendil içine tükürmek zorunda kalabilirsiniz. Aşırı tükürük çok tuhaf bir yan etki olsa da, endişelenecek bir şey yok. Hormonal değişiklikler bir rol oynayabilir ve mide ekşimesi ile mücadele etmek için daha fazla tükürük üretmeniz de mümkündür. 
 • Gebeliğin 15. haftasında kilo alımı: 2. trimesterde toplam 4 ila 6 kg almış olmanız beklenir. Bununla birlikte, bundan daha fazla da almış olabilirsiniz. Bazı kadınlar hamilelikte daha fazla kilo alırken, diğerleri daha yavaş kilo alma eğilimindedir. İkiz veya katlarına hamileyseniz, bu ortalama kilo alımını aşmışsınızdır. Almanız gereken normal kilo, bebeğinizin doğduğu zaman toplam 9 ila 14 kg'dır. İkizler taşıyorsanız ve ortalama bir boyuta sahipseniz, 17 ila 20 kg ağırlık kazanmayı hedefleyeceksiniz.
 • Çok fazla kilo alıyorsanız: Bazı kadınlar hamilelik sırasında çok fazla kilo almaya meyillidir ve bu gibi durumlarda sadece öğün atlamak ya da düşük kalorili diyet yapmak tavsiye edilmez. Bunun yerine, güne karbonhidratlar, lifler, sağlıklı yağlar ve proteinlerden oluşan bir kahvaltı ile başladığınızdan emin olun. Öğle yemeğiniz sağlıklı sebzeler, yağsız et ve az yağlı süt ürünlerinden oluşmalıdır. Şeker yüklü tatlılardan, paketlenmiş atıştırmalık yiyeceklerden kaçının ve bunun yerine sade yoğurtlar, çiğ kuruyemişler, havuç, salatalık, elma gibi yiyecekleri sağlıklı atıştırmalık olarak yanınıza alın. Gazoz içmek yerine su için ve günlük 20-30 dakika egzersiz yapın.
 • Yeterince kilo almakta zorlanıyorsanız: Yeterli ve sağlıklı beslendiğinizi düşünüyorsanız bu durum aslında sakıncalı değildir. Öğünlerinizi atlamamaya ve aç kalmamaya dikkat edin. Ara öğün sıklığınızı arttırabilir, kuru kayısı, muz gibi gıdalar ekleyebilirsiniz.
 • Sırt ağrıları: Bebeğiniz büyüdükçe ve sırt ağrılarınız üzerinde ekstra baskı almak zorunda kalırsınız ve bu da sırt kaslarınızı zorlar. Sıcak bir banyo yaparak veya doğum öncesi masajı yaparak ağrıyan kasları gevşetebilirsiniz.
 • Diş eti kanamaları: Gebeliğin 15. haftasında hassas diş veya diş etleri sorunu yaşamaya devam edebilirsiniz. Genellikle dişeti iltihabına neden olan bu belirti korkutucu bir şey değildir, çünkü bu problem doğumdan sonra azalır. Ancak dişlerinize iyi bakmazsanız, diş eti iltihabının daha ilerisi olan periodontitis denilen kemik ve doku enfeksiyonlarına yol açabileceğinden endişelenmeniz gerekir. Genellikle preeklampsi ve erken doğumla bağlantılı olan bir durum. İyi bir ağız hijyeni sağlayın ve günde en az iki kez dişlerinizi fırçalarken diş ipi kullanmayı da unutmayın. Bu sadece diş eti şişkinliğinin azaltılmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kanama ve ağrının tedavisinde de yardımcı olacaktır.
 • Seks isteği: Bu resmen hamileliğinizin 15. haftasının yeni belirtisidir. Son birkaç aydır, kendinizi hasta hissediyor, karamsar hissediyor ve genel olarak cinsel ilişkiden kaçınıyor olabilirsiniz. Ancak, 15. haftanın başlamasıyla birlikte, zevk almak için kendinizi enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz.
 • Nefes darlığı: Vücudunuz başka bir insanı ağırlamaya çalışırken nefes darlığınız yaşayabilirsiniz.
 • Varis: 15 hafta civarında ortaya çıkabilecek yeni bir semptom varisli damarlardır. Kadınların çoğu, hamilelikte alınan kilolardan kaynaklandığına inanmaktadır, ancak bu sebebin yarısıdır. Varisli damarlar oluşur çünkü dolaşım sistemi vücudunuzda artan kan miktarını pompalamak için fazla mesai yapar. Nadiren, bu ekstra kan miktarı bir toplardamar duvarının gerilmesine veya topla damar kapakçığının düzgün kapanmamasına neden olur. Bu, kanın bir bölgede toplanmasına neden olarak damarın genişlemesine ve düzensiz şekillenmesine neden olur. Varisler genellikle doğumdan sonra kaybolacak olsa da, hamileliğiniz sırasında rahatsız edici olabilirler. Rahatsızlığı hafifletmek için, bacaklarınız kalbinizden daha yükseğe çıkacak şekilde dinlenin, uzun süre ayakta durmanız gereken durumlardan kaçının ve kanın akması için günlük yürüyüşler yapın.
 • İdrar yolu enfeksiyonları: Rahiminiz ikinci trimesterde genişledikçe, idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) karşı dikkatli olmanız önemlidir. Mesane enfeksiyonu olarak da adlandırılan İYE, tüm hamile kadınların yüzde 2 ila 7'sini etkileyen yaygın bir gebelik komplikasyonudur. İdrar yapma sıklığınızın artması zaten bir hamilelik belirtisi olduğundan, doktora gidene kadar idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizi bile bilmiyor olabilirsiniz.
  İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
  Belirtiler değişebilmekle birlikte bir İYE'nin ortak işaretleri arasında:
 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Kasıklarda baskı veya alt karın ağrısı
 • İdrar yaparken ağrı, rahatsızlık ve yanma hissi
 • Pis kokulu idrar veya köpüklü idrar
 • İdrarda kan

İdrar yolu enfeksiyonu olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, belirtilerinizi doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir, çünkü tedavi edilmemiş İYE'ler hamilelik sırasında erken doğum gibi komplikasyonlara neden olabilir. Herhangi bir ateş, titreme, bulantı veya kusma yaşamaya başlarsanız, derhal bir hastaneye başvurun. Bu belirtiler olası bir böbrek enfeksiyonu belirtisi olabilir. 

Gebeliğin 15. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

15. haftada, bebeğiniz artık bir portakalının boyutuna yaklaşık 10 cm uzunluğa ulaşmıştır. Geçen hafta bebeğiniz yaklaşık 42 gram ağırlığındaydı. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı tekrar neredeyse ikiye katlandı ve yaklaşık 70 gram oldu.

Hamileliğin 15. haftasında göze çarpan bir gelişme, bebeğinizin nasıl nefes alacağı konusunda pratik yapmasıdır. Bu küçük akciğerler henüz tam olarak gelişmemiştir, ancak solunumu kontrol eden kaslarını amniyon sıvısını solumak için kullanıyor. Bu bebeğinizin hava keselerinin hamilelik sırasında gelişmesine yardımcı olacaktır. 
Bebeğinizin kemiklerinin çoğu artık sertleşiyor ve röntgeniniz olsaydı, tam bir iskeletin neye benzediğini görebilecektiniz.  Bebeğinizin boynu artık daha güçlü ve kafasını daha uzun tutabiliyor, bu da daha uzun bir vücudun görünümünü veriyor. Bebeğinizin saç derisindeki saç şekli zaten gelişmektedir. Dirsekler ve dizler bu hafta daha serbestçe bükülüyor ve kollar ve bacaklar daha uzun ve daha güçlü büyümeye devam ediyor. Bebeğinizin kolları, yüzünün önüne uzatabilecek kadar uzundur. Elleri belirgin parmak ve parmak uçlarının artık iyi bir şekilde geliştiğini görüyoruz. 

İç organlar her hafta daha verimli bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bebeğinizin minik kalbi, şaşırtıcı dolaşım sistemi sayesinde her gün yaklaşık 25 litre kan pompalamaktadır. Bu miktar hamileliğiniz boyunca artar ve bebeğinizin doğduğu gün başına günde 200 litre gibi etkileyici bir seviyede olacaktır.

15. haftada, cildi hala ince ve şeffaftır, ancak vücudunu korumaya yardımcı olmak için ince bir tabaka tüyler geliştirmiştir. Bu tüylere lanugo denir ve bebeğinizin vücudunun her yerinde, tırnaklarında bile bulunur.

Küçük kulakları ve sıkıca kapanan gözleri, neredeyse nihai konumlarına ulaştı. Gözleri hala kapalı olmasına rağmen göz kapaklarındaki ışığı zaten görebiliyor. İç kulaktaki küçük kemikler sertleşmeye başlar, böylece sesleri titreştirebilir ve iletebilirler - bu hafta duymaya başlar ve kalbinizin attığı, karın ağrıları ve kan boğucu sesleri hakkında kulak misafiri olur. Hamileliğin 15. Haftası bebeğinizle konuşmaya başlamanız için harika bir zaman. Küçük çocuğunuzun kulakları artık sesiniz de dahil olmak üzere sesleri alabilecek kadar gelişmiştir. Eşinizi de dahil edin. İkiniz de bebeğinize şarkı söylemek veya onunla konuşmak isteyebilirsiniz.  Aslında, çalışmaların birçoğu bebeğinizin rahimde duyduğu şarkıyı, doğduğunda da tanıma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır, bu nedenle tanıyabiceğini düşünerek ninnilerinizi seçebilirsiniz.

Şimdi karnınızın içindeki küçük hareketleri (çırpınmalar) fark etmeye başlayabilirsiniz. Birçok kadın 18 ila 20 haftaya kadar bebeklerinin hareketini hissetmese de, bazı kadınlar bebeklerinin hareketlerini daha erken hissederler. 

Yaklaşan ultrasonunuz bebeğinizin cinsiyetini açığa çıkarabilir, ancak görünmeme ihtimali de var - hepsi görüntünün netliği ve bebeğinizin konumuyla da ilgilidir. Kesin sonuç için birkaç hafta daha bekleyebilirsiniz.

Gebeliğin 15. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Genel olarak, hamilelik sırasında herhangi bir ilaç alınması, kesinlikle gerekli oluncaya kadar önerilmez. Bununla birlikte, bazı kadınların hamilelik sırasında bir antibiyotik alması gerekecektir. Bir ilacı almanın yararının, ilacın yan etkisinden daha ağır bastığı zamanlar vardır. Genellikle ilaçlar, hamilelik sırasında ne kadar güvenli veya güvensiz olduklarını açıklayan belirli kategorilere ayrılır. 

  A Kategorisi ilaçlar genellikle güvenli olarak kabul edilir ve şu ana kadar hamilelik sırasında gelişmekte olan fetüs için zararlı olduğu kanıtlanmamıştır. 
  Kategori B ilaçlar doğum kusurları veya hamileliğe bağlı komplikasyonlar ile bilinen bir ilişkisi bulunmayan ilaçlardır. Güvenli kabul edilirler. 
  C Kategorisi ilaçları güvenli olan veya olmayan ilaçlardır. Kesin sonuçlar çıkarmak için onlar hakkında yeterli bilgi yoktur; Bununla birlikte, insanlarda doğum kusurları ile ilgili hiçbir bağlantı bildirilmemiştir. 
  D kategorisindeki ilaçlar: Gebelikte sakıncalıdır ve doğum kusurları dahil olmak üzere çok belirgin problemlerle ilişkilidir. 
  Her türlü durumu doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun. Hamileliğiniz sırasında aldığınız ilaçların yararlarını ve risklerini anlamalısınız.
 • Sırt ağrıları hamilelikte sık görülür, ancak ayakkabılarınızın da sırt ağrısına neden olabileceğini biliyor muydunuz? Parmak arası terliklerin yanı sıra topuklu ayakkabılar da sorunlara neden olabilir. 
 • Sizinle aynı hamilelik aşamasında olan kadınlarla tanışmak ve konuşmak size iyi gelecektir. Hamile olmayan arkadaşlarınız için sonsuz şişlik konuşması ve ağrılar hakkında endişelenmek, bir süre sonra biraz sıkıcı olabilir, bu nedenle küçük bir gruba sahip olmak iyi bir seçenektir.
 • Kegel egzersizleri yapmaya başlamanın en iyi zamanı ne zaman? Şimdi! Pelvisinizin tabanındaki kaslar rahim, mesane ve bağırsaklarınızı destekler, ancak hamilelik ve doğum sırasında bu kaslar gerçekten işini zor yapmaya başlar. Pelvik tabanı güçlendiren egzersizler, doğum sırasında ve sonra iyileşirken size yardımcı olabilir. Seks hayatınızı bile iyileştirebilirler.

Kegel egzersizleri nasıl yapılır:

 • Mesaneni boşalt
 • Önce üretra çevresindeki kasları sıkın ve gevşetin, sonra vajina ve nihayet anüsünüz. (idrarınızı tutar gibi pelvik kaslarınızı sıkın)
 • 10 saniye boyunca sıkıca tutun. Bu kasları gerçekten sıktığınızı hissetmelisiniz. 10 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizi doğumunuza ve sonrasına kadar yapın.

 • Amniyosentez: Hamileliğiniz sırasında, bebeğinizde genetik ya da kromozomal bir rahatsızlığı tespit etmek için bir test olan amniyosentez önerilebilir. Bu, yalnızca bebeğinizin genetik bir hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olduğunda gerçekleşir. Test genellikle hamileliğin 15. ve 20. haftaları arasında yapılır ve amniyon sıvısından hücrelerin çıkarılmasını ve test edilmesini içerir - abdominal duvarınızdan ve fetusu çevreleyen amniyon kesesi içine bir iğne yerleştirilir. Bütün işlem yaklaşık 30 dakika sürebilir ve prosedürün kendisi sadece 10 dk civarında sürmeli - ve acı verici olmaktan daha çok rahatsız edicidir. Eğer istemiyorsanız yaptırma zorunluluğu yoktur. Eğer testiniz bebeğinizin genetik veya kromozomal bir durumu olduğunu ortaya çıkarırsa, doktorunuz tüm seçenekleri sizinle görüşecektir.
 • Gebelikte düzenli bir günlük egzersiz rutini sürdürmek önemlidir. Yürüyüş, yüzme ve yoga özellikle tavsiye edilir.
 • Burun akıntısını etkili bir şekilde tedavi edin: Gebeliğin 15. haftasında, burun tıkanıklığı, burun tıkanıklığı veya burun kanaması olabilir. Bu çoğunlukla oluyor çünkü vücudunuz ekstra miktarda kan pompalıyor, bu da burnunuz için hasara yol açıyor. Burnunuzu nemli tutmak iyi gelecektir.
 • Bu haftalarda her an bebeğin hareket ettiğini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu ikinci üç aylık döneme bazen hamileliğin balayı evresi denir. Bu zamanlarda sırtüstü yatmayı bırakmanız önerilir. Bu, vücudunuzu desteklemek için ekstra yastık kullanmak anlamına gelir. Vücudunuzdaki kan akışındaki artış yüzünüzü daha parlak göstermesini sağlayabilir. Aktif hormonlardaki artış, bu günlerde cildinizi daha yağlı ve daha parlak hale getirmeye başlayabilir. Hamilelik parlaması olarak adlandırılır.
 • Pek çok kadın bu süre zarfında hamileliklerinin sabah bulantı evresini geçirmiştir. Bununla birlikte, kabızlık, mide ekşimesi ve hemoroid gibi diğer problemler sorun olabilir. Kabızlık sorunlu olursa, taze ve kuru meyveler, sebzeler, fasulye, badem, kepekli tahıllar ve diğer tam tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekleri yediğinizden emin olun. Peynir ve işlenmiş etler gibi yüksek yağ oranı, düşük lifli gıdalara dikkat edin. Eğer mide ekşimesi gelişirse kızarmış veya baharatlı yiyecekleri bırakın.
 • İdrar yolu enfeksiyonu: Gebelikte artan hormon değişiminden dolayı görülebilen idrar yolu enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için
 • Mesanenizi tamamen boşalttığınızdan emin olun. İdrarınızı tutmaktan kaçının. Eğer gitmek zorundaysan, mutlaka tuvalete gidin! 
 • Her gün en az sekiz bardak su için. Şekersiz kızılcık suyu da enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olabilir.
 • Kadınsı koku giderici spreyler veya güçlü sabunlar kullanmayın. Bu ürünler, idrar yolunuzu ve cinsel organları tahriş edebilir ve bakteriler için kolay hedefler oluşturabilir.
 • Pamuklu iç çamaşırı giyin ve dar kıyafetlerden kaçının.
 • Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silin. Bu, rektumdaki bakterilerin idrar yoluna bulaşmasını önleyecektir.
 • Yaz hamileliği yaşıyorsanız vücut ısınız zaten biraz yükseldiğinden, pamuklu ve keten kumaşlar gibi yaza uygun kumaşlar giyerek sizi ve bebeğinizi serin tutun. Vücut ısınızı daha soğuk tutmaya yardımcı olacağından sık sık banyo yapın. Ayrıca, her zaman yanınızda çantanızda su bulundurun. Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.
 • Kış hamileliği yaşıyorsanız - Genellikle hamile annelerin aşırı ısındığı ve kışın kesinlikle vücutlarında ve zihinlerinde serinletici bir etki sağlayabileceği görülmektedir. Kış aylarında kuru ve kaşıntılı cilt sorunlarını önlemek için etkili bir krem kullanın, ancak en önemlisi soğuk ve gripten uzak durmak için uygun önlemleri aldığınızdan emin olun.
 • Diyetinize bütün meyvelerin bir kısmını ve yeşil yapraklı sebzeleri ekleyin.
 • Bebeğinizin kemik gelişimi için kalsiyum almanız gerektiğinden diyetinize süt ürünlerini dahil edin.
 • Özellikle yağsız etler, yağlı balıklar, yumurta gibi protein kaynaklarını tüketmeye çalışın. İyi pişmiş kırmızı etin küçük bir kısmı da temel proteinleri almanıza yardımcı olacaktır.
 • Bolca dinlenin ve düzenli uyuyun.
 • İlaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alın
 • Alışveriş Yapmanız Gerekenler: Bir bebek sahibi olmak söz konusu olduğunda, alışveriş listeniz elbette sonsuz olacak. Ancak, kullanışlı olacak bir pratik liste inceleyelim.
 • Rahat ayakkabılar
 • Uyumanıza yardımcı olacak vücut yastıkları.
 • Sizi formda tutmak ve açlığınızı dindirmek için sağlıklı atıştırmalıklar.
 • Hamilelik ve ebeveynlik üzerine kitaplar.
 • Pamuktan yapılmış rahat hamile kıyafetleri.
 • Losyonlar ve nemlendiriciler, cildinizin kurumasına meyilli olabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1005 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz