Gebelikte 14. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 14. Hafta Hamilelik

Gebelikte 14. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 924ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 14. haftasında hamile olduğunuzu göstermeseniz bile, endişelenmenize gerek yok. Bebeğiniz hızlı bir büyüme yolculuğuna başlarken, önümüzdeki haftalar da aynı derecede heyecan verici olacak. Daha da önemlisi, vücudunuz epeyce değişime uğrayacak ve yakında bebeğinizin hareket ettiğini hissedeceksiniz!

Gebeliğin 14. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Gebeliğin 14. haftasında, muhtemelen geçen hafta olduğundan daha iyi hissediyorsunuz. Sabah bulantılarınız ortadan kalkmış olabilir (bazı hamile kadınlar hamileliği boyunca mide bulantısı yaşayabilirler) ve yakında daha da fazla enerjik olacaksınız. 
 • Karnınız hafifçe dışarı çıkmaya başlamalı. Rahim kasık kemiğinizin hemen üstünde ve bu size biraz daha yuvarlak bir göbek görüntüsü verebilir - ama fazla değil.
 • Bu hafta, sırt ağrısı, gaz ağrısı ve ödem (su tutma) gibi yeni hamilelik belirtileri yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunların hepsi gebeliğin orta kısmında çok yaygındır ve vücudunuzdaki değişikliklerden kaynaklanır. 
 • Sırt ağrısı - Tüm hamile kadınların yüzde 50'sinden fazlası hamilelik sırasında bir noktada sırt ağrısı yaşar. Ayakta dururken veya otururken hatta yatağınızdayken sırt ağrınız olabilir.
  Sırt ağrıları uterusun ekstra ağırlık yaparak sırt kaslarınızı zorlamasından kaynaklanır. İyi bir sırt desteğiyle oturarak, az topuklu ayakkabılar giyerek, duruşunuzun farkında olarak (kambur durmayarak), ağır cisimleri kaldırmaktan kaçınarak ve sert bir yatak üzerinde uyuyarak sırt rahatsızlığınızı en aza indirmeyi deneyebilirsiniz. 
  Sırt ağrıları normal bir hamilelik belirtisi olsa da, şiddetli bel ağrısına dikkat edin. Bu ciddi bir problemin veya hamilelik komplikasyonunun bir işareti olabilir. Ateş veya diğer semptomların eşlik ettiği şiddetli bel ağrısı yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurun. 
 • Hamilelikte Gaz - Eğer şimdi karnınızda tuhaf bir çırpınma yaşamaya başlarsanız, onun gaz olduğunu düşünebilirsiniz. Muhtemelen haklısınız. Hormonlar kaslarınızı gevşetir. Bu, sindiriminizi yavaşlatır, bu bebeğiniz için iyidir ancak sizin için gaza neden olabilir. Hamilelik sırasında gaz çok yaygındır ve asitli içecekler, kuru fasulye gibi belirli yiyecekler tarafından tetiklenebilir. Gaz azaltmak için, büyük öğünler yerine, gün boyunca daha küçük öğünler yemek isteyebilirsiniz.  
 • Hamilelik Ödemi- Ayak ve ayak bileklerinin şişmiş olduğunu fark etmeye başlayabilirsiniz. Ödem olarak da adlandırılan hamilelik şişmesi rahatsız edicidir, ancak hamilelikte normal bir deneyimdir. Bazen yaşam tarzı alışkanlıkları ödemi arttırabilir. Uzun süre ayakta durmak ve çok fazla tuzlu yiyecek tüketmek şişmenizi daha da kötüleştirebilir. 
 • Hamilelikte Kaşıntı – Hamilelik kaşıntısı oldukça yaygındır ve birçok nedenden ötürü ortaya çıkabilir, Cildiniz gelişiminize uyum sağlamak için gerilirken göğüslerinizde, karnınızda, avuç içi ve tabanda kaşıntı olabilir. Hormonal değişiklikler de hamilelikte kaşıntıya katkıda bulunabilir. Kaşıntılarınızdan kurtulmak için yulaf ezmesi banyosu denemek ve cildinizi nemli tutmak isteyebilirsiniz. 

 • Kaşıntı göreceli olarak normaldir, ancak cildinizde kaşıntılı, kırmızı noktalar ve hatta kovan benzeri bir kızarıklık hissetmeye başlarsanız, bu, pruritik ütrikeryal papüller (PUPPP)/ürtiker  adı verilen gebelik komplikasyonunun bir işareti olabilir.  
 • 14. haftada kaç kilo aldınız : 2. trimesterde hamilelikteki kilolarınız kabaca 4 ila 6 kilodur. Bazı kadınlar daha fazla kilo almış olabilir, bazıları daha az. Bu sadece bir ortalama. İkiz veya kat taşıyorsanız, bundan birkaç kilo daha fazla almış olabilirsiniz. Hamileliğinizin sonunda toplam 9 ila 14 kilo arasında bir kilo almayı hedeflemeyi unutmayın. (Fazla kilolu kadınların daha az alması gerekir; az kilolu kadınların biraz daha fazla alması gerekir.)
 • Gebelikte kabızlık: Hamileliğin 14. haftasında, kabızlığın düzenli bir sıkıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Kabızlık hamilelik sırasında oldukça yaygındır ve diğer şeylerin yanı sıra, hamilelik sırasında anemiden kurtulmak için tükettiğiniz demir miktarının artması ile ilgili olabilir. Neyse ki, kabızlığı doğal olarak hafifletmek için yapabileceğiniz birçok şey var. Bunu yapmak isteyeceksiniz, çünkü kronik kabızlık hamilelik sırasında hemoroitlere neden olabilir veya daha da kötüleşebilir. Birincisi ve en önemlisi, çok fazla su içtiğinizden emin olun. Yüksek lifli yiyecekler yemek, kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Ancak dikkatli olun, bir kerede çok fazla yüksek lifli gıda eklemek, hamilelik sırasında çok rahatsız edici olan aşırı gaza neden olabilir. Meyve ve sebze gibi yüksek lifli yiyecekleri diyetinize yavaşça ekleyin, böylece vücudunuz bunlara uyum sağlayabilir.
 • Memede değişiklik: İkinci üç aylık hamileliğinize girerken, göğüslerinizin daha önce olduğu kadar hassas veya ağrılı olmadığını görebilirsiniz. 
 • Sık tuvalete gitme: Geçen hafta yaptığınız kadar idrar yapmak zorunda olmadığınızı fark edebilirsiniz. İkinci üç aylık dönemde, banyoya gitme gerekliliğinin sürekli olarak hissedilmemesi için mesane basıncı azalır. Bunu tadını çıkarın çünkü üçüncü üç aylık dönemde geri geliyor.
 • Burun Tıkanıklığı: Bu hafta görünebilecek yeni bir semptom burun tıkanıklığıdır. Burnunuz dahil tüm bölgelere kan akışı artar. Kan akışındaki bu artış, burun içindeki mukoza zarının şişmesine ve burnunuzun tıkalı hissetmesine neden olur. Bir oda nemlendiricisinin kullanılması bu rahatsız edici semptomun hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Kasık ve Karın Ağrısı: Alt karnınızda biraz ağrı hissedebilirsiniz. Telaşlanmayın. Bu ağrılar genellikle uterus büyüdükçe bağların gerilmesinden kaynaklanır. Bu ağrıları doktorunuza iletebilirsiniz. Doktor genellikle ağrıları gidermek için ayaklarınızı kaldırmanızı ve dinlenmenizi söyler.
 • Hamilelik maskesi: Göbek bölgeniz, iç uyluk veya koltuk altı gibi cildinizin bazı bölgelerinin daha koyulaştığını fark edebilirsiniz. Yüzde de belli yerler koyulaşabilir. Buna 'hamilelik maskesi' olarak tercüme edilen kloazma denir. Kadınların yarısına kadar etki eder ve genellikle burun, yanaklar ve koltuk altlarında görülür. Bebeğiniz doğduktan sonra kaybolur.
 • Linea Nigra: Ayrıca 'linea nigra' olarak bilinen, karnınızın ortasına doğru koyu renkli bir çizgi de fark edebilirsiniz. Hamilelik sırasında benler, doğum lekeleri ve çiller de koyulaşabilir. Güneş daha da kötüleştirdiğinden, güneş koruyucu kullanmayı unutmayın. 

Gebeliğin 14. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Hamileliğinizin 14. haftasında bebeğiniz şimdi bir limon büyüklüğünde ve yaklaşık 8,6 cm uzunluğundadır. Bebeğinizin ağırlığı, geçen haftadan bu yana neredeyse iki katına çıktı ve yaklaşık 42 gram ağırlığına ulaştı.

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor ve şu anda doğrudan plasentadan besleniyor. Plasenta tamamen gelişti ve zengin kan damarları ağı bebeğinizin yaşam destek sistemi olarak çalışıyor. Plasenta ayrıca hamilelik hormonlarının da bir kısmını üretir.
Vücudun geri kalanıyla karşılaştırıldığında, bebeğinizin başı hala büyük. Hamileliğiniz devam ederken, bebeğiniz yavaş yavaş daha simetrik hale gelecektir. İkinci üç aylık dönemde, küçük çocuğunuzun bedeni başını tutacak. 

Bebeğinizin yüz özellikleri daha belirgin hale geliyor.14. haftanın sonunda, gözleri ve kulakları kafadaki uygun pozisyonlarına ulaşmış olacak. Bebeğinizin kaşları da büyüyor! Çok yakında, küçük çocuğunuzun kendine özgü yüzü olacak. 

Bu haftaki gelişmelere gelince, bebeğiniz şimdi yüz ifadeleri yapabilir! Yüz kasları bebeğin ifadeleri üzerinde tamamen kontrol sahibi olmasa da kaşlarını çatmayı, yüzünü buruşturmayı ve hatta gülümsemeyi pratik ediyor.

Elleri ve ayakları artık aktif olarak içinizi yumrukluyorlar. Eğer bu hareketi hissedemiyorsanız, endişe etmeyin, bu hareketler muhtemelen hala hissetmeniz için çok küçük. Kollar şimdi vücuda daha orantılıdır ve bacaklar da büyümeye devam ediyor.(bu aşamada bacak büyümesi hala biraz daha yavaş olmasına rağmen). Bebeğinizin boyun kasları artık daha belirgin ve başını ileri geri, aşağı ve yukarı doğru çeviriyor. 

Bebeğinizin profili artık daha insandır ve çene, alın ve burun gibi özellikler daha açık bir şekilde tanımlanmıştır. Parmak ve ayak parmakları tamamen oluşuyor ve dış üreme organları farklılaşıyor. 

Bebeğinizin böbrekleri idrar üretebilir ve karaciğeri safra üretmeye başlamıştır. Dalağı, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardım etmeye bile başladı. Bebeğinizin plasentası şu anda tam olarak çalışıyor, oksijen, yağ, protein, vitamin ve mineral sağlıyor ve atık malzemeleri uzaklaştırıyor ve filtreliyor. 

 Ek olarak, bebeğin vücudunun ve yüzünün her tarafı ince tüylerle kaplanmıştır. Buna lanugo denir ve bebeğin vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmak için vardır. Lanugo tüyleri genellikle yağ üretilmeye başladıkça doğumdan önce dökülür. Bazen de, lanugo tüyü doğumdan sonra da hala mevcuttur ve kısa bir süre sonra dökülür. Şaşırtıcı bir şekilde, lanugo kılları rahimde dökülmeye başladığında, bebek tarafından yutulur ve bağırsaklarda amniyon sıvısından gelen hücrelerle birlikte depolanır. Bu bağırsak birikintileri, bebeğin doğum sonrası ilk bağırsak hareketini, mekonyum olarak bilinen şekilde üretmesini sağlar. 

Bebeğiniz eğer bir kızsa, yumurtalıkları şimdiye kadar üreteceği tüm yumurtaları yarattı. Yumurtalıklar hala karnın içinde kalır, fakat sonunda pelvisine doğru hareket eder. Bebeğiniz bir erkek ise, prostat bezi büyüyecek. Testisler hala karnında ve birkaç hafta boyunca orada kalacak ve sonunda skrotuma (testis torbası) doğru ilerleyecektir. Bebeğinizin cinsiyetinin görünmesi için hala erken bir zaman.

Sonunda, tiroid bezi  beyin gelişimi için ihtiyaç duyacağı tiroid hormonlarını üretiyor. Aslında şu anda henüz kendi tiroid hormonları kaynağına güvenmediği için ihtiyaç duyduğu tüm beyin gelişimini sürdürmek adına plasentadan sizinkini yeterince alıyor.

Göbek kordonu da tamamen olgunlaşmıştır ve üç dolaşık kan damarı yağlı bir tabaka ile kaplanmıştır. Göbek kordonunun büyük damarı fetüs için besleyici ve oksijen bakımından zengin kan taşıyor, iki küçük arter ise fetustan plasentaya atık ürünleri ve karbondioksiti taşımaktan sorumlu, sonra da atıkları işliyor. 
 

Gebeliğin 14. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Doktorunuz, hamilelik sırasında kalp atış hızınızı dakikada 140 atışın altında tutmanızı önerecektir. Bu, fazla yorulmamanızı ve bebeğinizin fiziksel aktivite sırasında yeterli miktarda oksijen almasını sağlar.
 • Hamilelikte ağırlık kaldırmak güvenli olsa da, çok ağır kaldırmadığınızdan emin olmak gerekir. Kaldırmakta olduğunuz ağırlık nefesini tutmanıza ve sert bir şekilde bastırmanıza neden oluyorsa, çok ağırdır. Çok ağır olan ağırlıkların kaldırılması, hamilelik sırasında kaçınmak istediğiniz bir şey olan rahiminize oksijen beslemesini geçici olarak kesebilir.
 • Hamilelik sırasında egzersiz yapmak genel sağlığınızı iyileştirir ve doğumdan sonra kilonuzu azaltmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz sadece doğum ve doğum sırasında size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda hamilelikten önce, hamilelik sırasında ve sonrasında vücudunuz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Hamilelikte bazı mükemmel egzersiz seçenekler şunlardır: yürüyüş, yüzme ve doğum öncesi yoga.
 • Ayrıca sırt üstü yatmanıza neden olacak egzersizlerden kaçınmanız gerekebilir. Yatar bir pozisyondayken uterusun ağırlığı, vena kava adı verilen geniş bir vene basar. Bu büyük damar kanı bacaklarından kalbe taşıyor. Sırt üstü yatarsanız, kalbe giden kan akışını azaltabilir ve kalbiniz yorulmaya başlayabilir. Bu nefes darlığına neden olabilir ve pozisyonunuzu değiştirmezseniz zorlanabilirsiniz.
 • Egzersiz yaparken veya herhangi bir aktivite sırasında terlediğinizde, daha fazla sıvı alarak ter kaybını telafi etmelisiniz. Denklem, her yarım saatlik egzersiz için, günlük toplamınıza ekstra bir bardak su veya sıvı eklemektir.
 • Ne yemeli? Gebeliğin 14. haftasında yiyecek seçenekleri hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besinlerle dolu olmalıdır. Aslında, tüm hamileliğiniz boyunca, gökkuşağının her rengine sahip meyve sebzeleri yemek oldukça önemlidir. Bunlara pancarlar, yeşil yapraklı sebzeler, proteinler, kalsiyum açısından zengin yiyecekler vb. dahildir.  Hamilelikte sık görülen bir yanılgı, bebeğiniz sizden beslendiği için fazla yemek yemeniz gerektiğidir. Bu fikri göz ardı ettiğinizden emin olun, çünkü yapmanız gereken tek şey sağlıklı beslenmenize devam etmektir. Eğer beslenmeyle ilgili kafanız karışıyorsa bir diyetisyenle ilerleyebilirsiniz. Diyetisyeniniz hem sizin hem bebeğiniz için hem de fazla yemek zorunda kalmadan bir beslenme planı hazırlayacaktır. Bu arada, sık sık atıştırmalıklar için can atıyorsanız, bazı meyveleri el altında bulundurun. Fındık ve yoğurttan stok aldığınızdan emin olun çünkü atıştırmalıklar için sağlıklı seçimler yapmak akıllıca olacaktır. Doğum kusurlarını önlemek için folik asit bakımından zengin yiyecekleri yiyin ve gerekli miktarda Omega 3 yağ asidi içeren yağlı balık çeşitlerini unutmayın. Süt ve süt ürünleri, diyetinizin bir parçası olmalıdır, çünkü kemik gücü önemlidir.

 • Hamileyken Diyet Yapmaktan Kaçının: Bu haftalarda artan iştahınızla birlikte hamilelik sırasında alacağınız ekstra kilo da gelir. Bazı kadınlar, aldıkları kilo miktarını azaltmak için diyet yapmaya teşvik edilir. Hamilelikte asla diyet yapmamanız önemlidir. Bebeğiniz hamilelik sırasında yaşamsal besinler konusunda size güvenir. Kilo vermeye çalışırsanız, bebeğinizin sağlığını riske atarsınız. Hamilelik sırasında diyet, yetersiz beslenmiş, düşük doğum ağırlıklı bir bebek ve daha karmaşık bir doğum ile sonuçlanabilir. Ayrıca, susuz kalmayla sonuçlanabilecek ve bebeğinizi olumsuz yönde etkileyebilecek diüretikler gibi diyet ilaçlarından kaçınmalısınız. Ancak hamilelikte daha sağlıklı yiyecekler yemeye karar verebilirsiniz. Rafine şekerleri kesmeyi ve aşırı işlenmiş yiyeceklerden kaçınmayı düşünün.
 • Zararlı Maddelerden Kaçının: Vücudunuza koyduğunuz her şeyin, hamileliğiniz boyunca, plasentayı geçebileceğini ve bebeğinizi etkileyebileceğini unutmayın. Bu, yalnızca yiyecek ve koruyucular gibi yediğiniz şeyleri değil aynı zamanda ev spreyleri veya diğer temizlik maddeleri gibi cildinizle temas edebilecek şeyleri de içerir . Yediğiniz veya soluduğunuz her şey doğrudan veya dolaylı olarak bebeğinizi etkileyebilir. Sağlıklı besinler seçmek, çocuğunuzun iyiliği için çok önemlidir. Hamilelik sırasında sigaradan, alkolden ve bazı zararlı yiyeceklerden kaçınmak, doğmamış bebeğinize mutlu ve sağlıklı bir ortam sağlamak için önemlidir. Hamileliğiniz sırasında sigara içiyorsanız, lütfen şimdi durun.
 • Hamileyken asla yapmamanız gereken bir diğer şey, bir kedinin kumunu değiştirmektir. Bunu yapmak, Toxoplasmosis adlı bir hastalığa yakalanma riskini doğurabilir. Bu, enfekte bir kedinin dışkısıyla temas ederek ortaya çıkabilecek bir enfeksiyondur. Bebeğiniz için risklidir. Fakat uzun süredir kedileri olan evcil hayvan sahiplerinin çoğu, yaşamlarında bir noktada hastalığa zaten maruz kalmıştır ve bu bebeğiniz için risk değildir. Ancak daha önce bu hastalığı geçirmemişseniz bu konuya dikkat etmelisiniz. Dış ortamdaki kediler bazen dışkılarını bahçe topraklarında bırakmayı tercih ettikleri için bahçeyle ilgilenmeye de bir süre ara verebilirsiniz. Kesinlikle bir kedi kumunu değiştirmek ya da bahçeyle ilgilenmek zorundaysanız, eldiven ve maske taktığınızdan emin olun ve bu yüksek riskli etkinliklerden herhangi birini yaptıktan sonra ellerinizi dikkatlice yıkayın.
 • Sigara içmek sizin veya bebeğiniz için iyi değildir, bu yüzden henüz bırakmadıysanız, şimdi yapma zamanı. Sigara içiyorsanız prematüre bir bebek sahibi olma riskiniz sigara içmeyenlere göre üç kat daha yüksektir. Yani bu hafta şu ana kadar vazgeçmekte zorlanan herkes için ikinci bir şans.
 • Sırt ağrısı: Ağırlık merkeziniz, içinde fetus bulunan bir rahime sahip olduğunuzdan dolayı değişmiş olacaktır. Sırtınızın alt kısmı, dengelemeye çalışacak, böylece sallanmayacaksınız ve kendinizi geriye doğru yaslanmış ve bacaklarınızı birazcık birbirinden ayrı yürürken bulacaksınız.  Sırtınızı hasardan korumak için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:
 • Ayaktayken dik durmaya çalışın.
 • Sırt desteği olmayan sandalyeleri tercih etmeyin. Otururken belinizin bir yastıkla destekleyin.
 • Düz ve rahat ayakkabılar giyin 
 • Doktorunuzun önereceği hafif sırt egzersizleri yapabilirsiniz.

 • Kabızlıkla mücadeleye yardımcı olmak için bol su için (günde en az 10 bardak). Hamile kadınların bağırsaklarını ve bebeklerini sağlıklı tutmak için normalden daha fazla su içmeleri gerekir. Armut, ıspanak, kuru kayısı, incir, erik gibi lifli yiyecekleri yiyin. Kabızlığı iyileştirmenin başka bir yolu da egzersizdir. Hafif veya orta derecede yürüme bile bağırsaklarınızı gevşetmenize ve şişkinliği gidermenize yardımcı olabilir. Alternatif olarak sıcak ve soğuk içecekler ayrıca bağırsaklarınızı doğal olarak uyarabilir ve gazı azaltabilir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, her zaman doktorunuzla konuşabilirsiniz. Doktorunuz hamilelik sırasında almanız için güvenli bir dışkı yumuşatıcı önerebilir.
 • Bolca dinlenin ve uykunuz iyi aldığınızdan emin olun. Size biraz rahatlık vermesi için bir vücut yastığı alabilirsiniz.
 • Olumlu düşünün ve neşeli olun. Bazı güzel ebeveynlik kitaplarını okuyabilirsiniz. Ya da size ne iyi geliyorsa onu okumak, sevdiğiniz müzikleri dinlemek, arkadaşlarınızla buluşmak, sosyalleşmek pozitif hissetmenize yardımcı olacaktır. Sizi strese sokan koşullardan ve arkadaşlardan uzak durun.
 • Kişisel hijyeninize ve ağız hijyenine dikkat edin.
 • Kendini radyasyondan koruyun. Bilgisayar, cep telefonunu karnınızdan uzakta tutmaya çalışın.
 • İlaçlarınızı ve takviyelerinizi doktorunuzun önerdiği şekilde almayı unutmayın.
 • Alışveriş: Hamileliğin bu aşamasında, kendinizi olabildiğince konforlu tutmanız gerekir. Bol pamuklu giysiler alın ve nefes almanıza izin verin. Cildiniz kuru hissetme eğiliminde olabileceğinden cildinize uygun doğal losyonlar alabilirsiniz. Göğüsleriniz yakında daha da büyüyeceğinden iyi bir sütyen alma zamanıdır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

924 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz