Gebelikte 13. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 13. Hafta Hamilelik

Gebelikte 13. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 943ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 13. haftasında, muhtemelen önceki haftalarda olduğundan çok daha iyi hissediyorsunuz. İkinci trimestere girerken sabah bulantılarınız, ruh halinizdeki değişimler ve halsizlik dahil olmak üzere erken gebelik belirtilerinin bir kısmı hafifler. Bunun nedeni hamilelik hormonlarınızın ikinci trimesterde düzelme eğiliminde olmasıdır. 

Gebeliğin 13. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Yorgunluğun Azalması: Artık vücudunuz hamileliğe alıştıktan sonra, enerjinizi geri kazanmaya başlayacaksınız. Daha önce olduğundan daha fazla enerjiniz olduğunu fark edebilirsiniz. Kadınların çoğu için, geçen haftalara göre yorgunluk azalıyor. Önümüzdeki haftalarda yüksek enerji seviyelerinizin tadını çıkarın. Hamileliğinizin ikinci bölümünde tekrar yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.
 • Yiyecek isteği: Sağlıklı beslenmenize devam ederken yine de abur cubur yemek isteyebilirsiniz. Hamilelik boyunca çok sık olmayacak şekilde abur cubur yemeye izin verilir.
 • Midede Yanma Hissi: Hamileliğiniz ilerledikçe, midenin üstündeki kas gevşer ve özofagusta sindirim asitlerinin yükselmesine neden olur. Bu, midede yanma hissinin nedenidir. Bununla birlikte, çikolata, asitli içecekler ve baharatlı yiyecekler gibi mide ekşimesini tetikleyen yiyeceklerden uzak durmanın yanı sıra bu konuda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Ancak, mide ekşimesi bebeğinizin çok kıllı olduğuna dair bir işaret değildir. Bu (biraz tuhaf ve rahatsız edici) bir efsanedir.
 • Libidodaki Değişiklikler: Bu dönemde pelvise kan akışının artması, seks isteğinizde önemli bir değişikliğe neden olur. Ya tamamen uzak durmak ya da daha yüksek bir libido hissetmek isteyebilirsiniz.
 • Yukarıdaki listeye ekleyebileceğiniz diğer hafif belirtilerden bazıları kabızlık, baş dönmesi ve kan akışının artmasına bağlı olarak görünen damarlardır.
 • Sabah bulantısı yaşadıysanız bu haftalardan itibaren azaldığını hissedersiniz. Belki daha önce midenizi bulandıran kokulara şimdi tahammül edebilirsiniz.
 • Düşük yapma riskiniz artık önemli ölçüde daha azalmıştır. Aslında, tüm düşüklerin yüzde 80'i gebeliğin ilk 12 haftasında meydana gelir.
 • Meme değişiklikleri - şimdi ve hamileliğiniz boyunca yaygındır. Areolalarınızın daha koyu olduğunu ve göğüslerinizdeki mavi damarların daha belirgin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bazı kadınlar ayrıca areolayı çevreleyen kısımda minik çıkıntılar olduğunu da fark eder. Bunlara Montgomery'nin tüberkülleri adı verilir ve bunlar normal bir gebelik değişikliğidir. 
 • Nefes darlığı- Bazı hamile kadınlar hamileliğin bu döneminde nefes darlığı yaşarlar. Bu endişe verici olsa da, çok yaygın bir hamilelik belirtisidir. Kadınların yüzde 60 ila 70'i bu belirtiyi hamileliği sırasında bir noktada yaşıyor.  Büyüyen uterusunuz ve yer değiştiren organlarınız diyaframınıza baskı yapar (nefes almamıza yardımcı olan ana kas). Karnınız büyüdükçe, nefes alıp verme işinizin daha da zorlaştığını hissedebilirsiniz. Neyse ki, bebeğinizi doğurduktan sonra bu nefes darlığı kaybolacaktır. Otururken nefes darlığı genellikle daha kötüdür. Daha kolay nefes almanıza yardımcı olmak için dik durmak isteyebilirsiniz. Bu, ciğerlerinize genişlemesi için daha fazla yer verebilir. Göğüs kafenizden baskıyı azaltmak için kollarınızı başınızın üzerine de kaldırabilirsiniz. 
 • Karın ve kasık ağrısı (Round ligament ağrı) - Genellikle karnınızın sağ tarafında, kramp, keskin ağrı veya bazen donuk bir ağrı hissedebilir (bazı kadınlar bu acıyı her iki tarafta da yaşarlar). Acı birkaç saniye veya birkaç dakikadan fazla sürmemelidir. Ani hareketler sonucunda karın rahatsızlığı veya ağrı yaşamaya başlayabilirsiniz. "Round ligament ağrı" denilen bu belirti, ikinci trimesterde daha sık görülen normal bir hamilelik belirtisidir, ancak bazı kadınlar daha erken yaşarlar. 
  Rahatsız edici olmasına rağmen, bu ağrılar büyüyen rahminizin fiziksel bir hatırlatmasıdır. Hamileliğinize devam ederken uterusunuz genişlemeye devam edecek ve onu destekleyen bağlar da gerilecek, yakınlardaki sinir liflerini çekecek ve size keskin bir ağrı ve / veya rahatsızlık verecektir.  Rahatsızlığınızı azaltmak için hareket halindeyseniz durmak ve oturup dinlenmek tek ihtiyacınız olan şedir. Ağrınız gittikçe kötüleşiyorsa doktorunuza bu durumu iletin. 

 • Diş eti kanmaları- Şiş, hassas diş eti yaygın bir hamilelik belirtisidir. Vücudunuz hamilelikte normal kan dolaşımının iki katına sahiptir ve bu dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken diş etlerinizi yumuşatabilir ve küçük tahrişe neden olabilir. Fırçalarken veya diş ipi kullanırken diş etleriniz de kanayabilir. Buna gebelik dişeti iltihabı denir. Diş eti hastalığına yakalanmamak için iyi ağız hijyeni sağlamak gerekir.
 • Kilo almak: İkinci trimesterde (3 aylık dönem) kilo alımınız 4 ila 6 kilo arasında olabilir.  Ortalama bir kadınsanız, hamilelik sırasında 9-14 kilo kazanmayı hedeflemelisiniz. Bu, önerilen hamilelik kilo alımıdır. 
 • Gebelik çatlakları: Kilonuz arttıkça, karnınızda, belinizde, kalçalarınızda ve göğüslerde görünen çatlakları da fark etmeye başlayabilirsiniz. Çoğu kadın için çatlaklar kaçınılmazdır. Pek çok kişi, E vitamini yağı gibi sürülebilir solüsyonlar, badem yağı vs kullanarak hamileliği sırasında çatlakların cilt hasarını azaltabileceğini düşünüyor. Aynı zamanda bol sıvı alımının, çatlakların miktarını ve derecesini azaltacağı da bilinmektedir. 
 • İdrar yolu enfeksiyonları hamilelik sırasında sık görülen bir durumdur ve birçok kadın bu süre boyunca bunları yaşayacaktır. İdrar tolu enfeksiyonlarını önlemek için bol miktarda sıvı alın ve idrarınızı tutmayın. İdrarınızı tuttuğunuzda bakteri üremesine izin verilir. İdrar enfeksiyomu olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, reçetesiz ilaçları kullanmaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun.

Gebeliğin 13. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

13 haftada bebeğinizin boyutu nedir?

13 haftada bebeğiniz yaklaşık 7,5 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 20 g ağırlığındadır - büyük bir yumurtanın büyüklüğü kadar.


Bu hafta, bebeğinizin iskeleti gelişmeye başlar. Oluşan ilk kemikler klaviküller (yaka kemikleri) ve femurlardır (uyluk kemikleri) ancak kısa sürede kollarda ve bacaklarda daha fazla kemik gelişir.

Bebeğinizin ayak parmakları şimdi ayrı ve yaklaşık aynı uzunluktalar. Ayak bileği eklemleri olgunlaştı. Ne yazık ki, ikinci üç aylık döneme kadar bebeğinizin akrobasi özelliklerini hissetmeyeceksiniz. 
Bebeğinizin yüzü şimdi olması gerektiği gibi daha fazla görünüyor. Bazen yüz ifadeleri yapıyor gibi görünebilir - bunlar gerçek ifadeler yerine rastgele hareketlerdir, ama yine de hayret vericidir

Kapalı olmasına rağmen gözleri göz kapaklarının altında yavaşça hareket edecektir. Ağzını açıp kapatabilir ve dilini çıkarabilir. Kulakları da başının yan tarafından biraz öne çıkmaya başlıyor. Biraz hareket ediyor, tekme atıyor, kollarını fırlatıyor ve elleriyle kavrıyor. Şimdi parmağını bile emebilir ve onu bir ultrasonda görüyor olabilirsiniz - doğumdan sonra kendi kendine rahatlama için tüm bu pratikler.

Vücudundaki tüm organlar büyümeye devam ediyor. Bebeğiniz göbek kordonundan ihtiyaç duyduğu oksijeni alıyor.  Bebeğinizin, amniyotik sıvının içinde rahatça dolaşıyor. Bu hafta, 25 ml'ye kadar amniyon sıvısı olabilir. Hamileliğinize devam ettikçe, bu miktar hamilelik haftasına kadar istikrarlı bir şekilde artacaktır. 32. Hamileliğin son birkaç haftasında bu miktar yavaşça azalır.

Bebeğinizin cildi hala şeffaftır. Eğer şu anda uterusunuzun içine bakacak olsaydınız, bebeğinizin şeffaf cildinin altında kemikler görürdünüz. Bebeğinizin altında yatan vücut yağları yoktur, ancak bu yakında değişecektir. İkinci üç aylık dönemde teni daha az saydam hale gelecektir. Ayrıca, bebeğinizin kemikleri sertleşmeye devam eder ("ossifikasyon" olarak adlandırılır).

Ses tellerinin bu haftada gelişmekte olduğunu düşünülüyor. Bu nedenle, akciğerler, ses telleri ve bağırsakların tümü yolunda ilerlerken, bu hafta çığlık atma ve kaka yapma konusunda biraz pratik yapıyor - yaşamının ilk haftalarında düzenli olarak kullanacağı tüm beceriler.

Bebeğinizin kalbi de gelişim aşamasında. Kalp atışını duyuyorsanız, endişe verici bir şekilde hızlı gelebilir - çılgınca bir dörtnala midilli gibi. Bu normal. Bebeğinizin kalp atışı, sizinkilerden iki kat daha hızlıdır.

Bebeğinizin beyninin sağ ve sol beyin yarım küreleri birbirine bağlanmaya başlıyor. Her yarım küre, vücudun karşısını kontrol eder, sol yarım küre bebeğinizin sağ tarafını ve sağ yarım küre ise vücudun sol tarafını kontrol eder. Bebeğinizin beyni geliştikçe, küçük çocuğunuzun hareketleri üzerinde daha fazla kontrolü olacaktır. Önce beyindeki motor lifleri gelişecek, daha sonra duyusal sinirler gelecektir. Bebeğinizin beyni yaklaşık on hafta içinde tamamen gelişecektir!

Gebeliğin 13. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bebeğiniz şimdi hızlı bir şekilde büyüdüğü için yemeğinize dikkat etmelisiniz. Vitaminler, mineraller ve diğer besinler açısından zengin bir diyetin sürdürülmesi esastır. Taze meyveler ve sebzeler ile yağsız et, kuru fasulye ve az yağlı süt ürünleri gibi proteinli yiyecekleri diyetinize dahil etmeye çalışın.
 • Hamile kadınlarda listeriyazis denilen bir enfeksiyonu tetikleyen bir bakteri olan listerileri içerebileceğinden yumuşak peynirlerden kaçının. Sadece pastörize sütle yapılan peynirlere yediğinizden emin olun. 
 • Temelde balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri, siz ve gelişmekte olan bebeğiniz için sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Fakat köğek balığı, kral ve uskumru gibi balıklardan uzak durun, çünkü bu balık çeşitleri hamilelik sırasında kaçınılması gereken çok yüksek bir civa seviyesine sahiptir, bebeğin gelişen beyin ve sinir sistemine zarar verebilir.

 • Çok fazla folat, kalsiyum, demir, çinko ve lif tüketin.
 • Sağlıklı ve sade yiyecekler yiyin. Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeye özen gösterin.
 • Her gün 8 ila 10 bardak su içmeye çalışın. Kahve ve çayı azaltmak en iyisidir. Yararlı diye bitki çaylarını da çok abartmayın.
 • Uykunuzu almaya özen gösterin.
 • Gıda güvenliğini göz ardı etmeyin. Yumurta kabuğuna dokunduktan sonra ellerinizi yıkmayı ihmal etmeyin.
 • Abur cuburdan uzak durun.
 • Henüz bir şey satın almadıysanız, şimdi sizi ve gelecek altı ay boyunca genişleyen karnınızı rahat ettirecek birkaç yeni kıyafet ürününe yatırım yapmak için ideal bir zaman olabilir.
 • Birçok kadın libidolarının ilk trimesterin sonunda normale döndüğünü tespit etti. Aslında, birçok kadın, cinsel organları da dahil olmak üzere, vücutlarının tüm bölümlerine giden kanın artmasından dolayı kısmen daha kolay uyandırıldığını fark eder. Libidonuzun geri dönüşüyle ​​birlikte ve ilk üç ay belirtilerinin de sona ermesiyle sevişmeye istekli olduğunuzu görebilirsiniz, ancak cinsel ilişki bebeğe zarar verebileceğinden mi korkuyorsunuz. Genel olarak, hamilelik sırasında sevişmek, yüksek riskli bir hamilelik değilse veya erken doğum için risk altında olmamanız koşuluyla, çoğu kadın için güvenlidir.
 • Hamilelikte bağışıklık sisteminiz bastırılır. Bunun nedeni, vücudunuz için yabancı bir cisim olan fetüsün, bedeniniz tarafından reddedilmemesi gerektiğidir. Bu nedenle, vücudunuz sürekli olarak bazı mikrop savaşlarına karışıyor. Ellerinizi sık sık yıkamak, içeceklerinizi, yiyeceklerinizi veya diş fırçalarınızı paylaşmamak gibi güvenli hijyen uygulamalarını takip etmek ve uygulamak çok daha önemli hale geliyor. Ve evet, mikroplar onlardan kolayca geçebileceklerinden hasta insanlardan uzak durun.
 • Orta derecede egzersiz yapın ve egzersiz yapmakta aşırıya kaçmayın: Yeni bir enerji ile aşılandığınızı hissetseniz de, ofis çalışmalarını fazla abartmayın ya da ağır egzersizler yapmayın! Aslında, bu durumdan yararlanmak ve sadece hafif veya ılımlı bir egzersiz yapmak daha iyi olacaktır. Egzersiz hamilelikte oluşabilecek gebelik şekerine karşı da bir önlem olacaktır.
 • Fazla kilo almaktan kaçının: Gebeliğin 13. haftası normalden daha fazla yemek için en hassas zamanlardan biridir. Sadece doğru ve sağlıklı besinler yemeye ve boş kalorilerle aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Gece geç saatlerde atıştırma yapmaktan, abur cubur yemekten ve çok fazla yağ ve şeker yemek yemekten kaçının.
 • Mümkün olduğunca yavaş yediğinizden emin olun, çünkü yemeğinizin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Yemeğinizden kısa bir süre sonra yatmadığınızdan emin olun, çünkü yiyeceğinizin düzgün bir şekilde sindirilmesi için en az yarım saat yeterli olması gerekir. Aynı anda çok fazla yiyerek gazınızı ve şişkinliğinizi arttırmayın.
 • Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için sigara içmek, alkol, uyuşturucu kullanmak gibi belirli yaşam tarzı alışkanlıklarından kaçınmayı unutmayın. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

943 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz