Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1045ZİYARET

 • 0YORUM

İlk üç aylık dönemin sonuna geliyorsunuz. Bulantı şimdi sona erebilir, bebeğiniz için kritik zaman geçmiştir ve daha fazla enerjiye sahip olmaya ve daha iyi hissetmeye başlarsınız. Çoğunuz için çılgına dönmüş hormonlarınız normale dönmeye başlamış olabilir.

Gebeliğin 12. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Haftalardır muhtemelen “Hamileliğim ne zaman belli olmaya başlayacak?” diye soruyordunuz. Artık bu soruyu sormanıza gerek yok. Çoğu kadın için nihayet belli olmaya başladı. Henüz belirgin bir şişkinlik olmayabilir, yine de karnınızda bir fark görebilirsiniz. Ancak bu ilk hamileliğiniz değilse ya da ikiz gebelik yaşıyorsanız zaten belli olmaya önceki haftalarda başlamıştır.
 • 12.Haftada Kaç Kilo Alınır? Annelerin bir kısmı ilk üç ayda yaşadıkları sabah bulantıları nedeniyle kilo verebilecekleri gibi, 12. haftaya kadar genellikle 1-2 kg alınması normal kabul edilir.
 • Düşük yapma riskiniz de şimdi daha az. Düşüklerin çoğunluğu 12. haftadan önce meydana gelir. Bu, büyük haberi ailenize ve arkadaşlarınıza duyurmak için harika bir hafta. Bu harika haftanın ve azalan ilk üç aylık gebelik belirtilerinizin tadını çıkarın!
 • Bulantı: Sabah bulantılarınız ve yorgunluğunuz şimdi azalıyor olmalı. Yakında ikinci trimesterde (3 aylık dönem) daha iyi hissetmeye başlayacaksınız, çünkü hormon seviyeleriniz düzeliyor. Şimdi rahminiz yukarı doğru ve pelvisinizden dışarı doğru kaydıkça mesanenizden baskı azalabilir, böylece çok fazla tuvalete gitmenize gerek kalmaz. Bu sizin için bir rahatlama olabilir, ancak bunun sadece geçici bir mola olduğunu unutmayın. Üçüncü trimesterde bebeğiniz büyüdükçe uterusunuz mesaneye tekrar baskı yapmaya başlar. 
 • Hamilelik Parlaması: İlk 3 aylık belirtiler kaybolmaya başladığında, gebelikle ilişkili yaygın cilt değişiklikleri gibi yeni belirtiler eklenmeye başlayacaktır. Hamile kadınların yüzlerinde bir parlama olduğuna dikkat ettiniz mi? Bazı kadınlarda, artan kan akımı ve artan östrojen seviyeleri onlara güzel, pembe bir cilt veya “ hamilelik parlaması” verir. 
 • Gebelik Maskesi: Bazı kadınların ise cildi hamilelik sırasında kötüleşebilir. Yüzünüzdeki çillerin, lekelerin ve diğer karanlık noktaların daha belirgin ve daha koyu hale geldiğini fark etmiş olabilirsiniz. Alnınız, dudak üstü, yanaklarınız ve çenenizde renksiz ya da kahverengimsi lekeler görmüş olabilirsiniz. Buna “gebelik maskesi ” veya kloazma denir ve hamilelik sırasında çok yaygındır. Aslında, tüm hamile kadınların yaklaşık yüzde 70'i bu izleri yüzlerinde taşımaktadır. Güneş ışığına maruz kalmak bu lekeleri daha koyu hale getirecektir. Kloazmaya, vücudunuzda artan melanin üretimi (cildinizi ultraviyole ışığından koruyan bir cilt pigmenti) neden olur. 

 • Sivilce , hamile kadınların, vücutlarındaki yüksek progesteron seviyelerinden dolayı yaşadıkları sık görülen bir başka cilt değişimidir. Düzenli adet döneminizde koparmalar yaşarsanız, hamilelik sırasında sivilceye daha yatkın olabilirsiniz.  Sivilceler sizi rahatsız ediyorsa, yüzünüzü düzenli olarak yumuşak bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Sivilce ilaçlarını doktorunuzla konuşmadan kullanmayın. 
 • Cildiniz: Gebeliğin 12. haftasında cildinizin daha hassas ve daha çabuk tahriş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu başka bir yaygın gebelik değişikliğidir. En sevdiğiniz sabunların veya deterjanların tahrişe neden olduğunu görebilirsiniz. Tahrişi önlemek için, yumuşak, kokusuz sabunlar kullanmak isteyebilirsiniz.
 • Memede Değişiklikler: Meme başınızı çevreleyen alanın daha koyulaştığını fark etmiş olabilirsiniz. Kentsel efsane, bunun bebeğinizin emzirirken meme ucunuzu daha iyi bulma şansını yakaladığını gösteriyor. Gerçekte, bu meme değişiklikleri hamilelik hormonlarınızdan kaynaklanmaktadır. Hamilelik sırasında fark edebileceğiniz diğer meme değişiklikleri meme ucunuzdaki küçük çıkıntıların daha belirgin hale gelmesidir. Bu çıkıntılara “Montgomery'nin tüberkülleri” adı verilir. Neredeyse tüm kadınlar bunlara sahiptir, ancak artan hamilelik hormon seviyeleriniz nedeniyle hamilelik sırasında daha belirgin hale gelirler. 12. gebelik haftasında, göğüsleriniz genişlediğinden, bu çıkıntıları fark etmiş olabilirsiniz. Göğüsler süt üretmeye başlamak için hazırlanırken ağrı veya hassasiyet devam eder.
 • Linea Nigra: Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde, karnınızın tepesinden pelvisinizin altına kadar uzanan koyu renkli bir çizgi de oluşturabilirsiniz. Bu koyu renkli çizgiye “linea nigra” denir . İkinci trimesterin ikinci bölümünde çok yaygındır, ancak koyu tenli kadınlar linea nigra'yı 12 hafta kadar erken fark edebilirler. 
 • Ödem: Vücudunuzun şimdi biraz daha su tutmaya başlaması muhtemeldir ve bu hafta biraz daha şişmiş hissedebilirsiniz. Kilonuzu takip ediyorsanız, muhtemelen birkaç kilo aldığınızı fark edeceksiniz.
 • Mide ekşimesi: Beklenen bir hamilelik belirtisidir. Artık normalden daha fazla mide ekşimesi yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Mide yanması, boğazda, göğüste ve üst karın bölgesinde yanma hissidir. Bu, 12 haftada hamilelik sırasında çok yaygın bir şikayettir. Gebelikte progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır. Progesteron, mide ve yemek borusu arasındaki kapağı rahatlatır. Bu gevşeme, mide asitlerinin yemek borusuna girmesine ve ciddi yanmalara yol açmasına izin verir; bu da size o yanma hissini verir.
 • Libido: Bu haftalarda cinsel dürtünüzde ani bir yükselmeye şahit olabilirsiniz.
 • Vajinal akıntı: Bu genellikle vajinayı enfeksiyondan korumak için yaşanır.
 • Baş Ağrıları: Birçok kadın kandaki kan şekeri seviyesinin düşük olması nedeniyle baş ağrısı yaşar

 

Gebeliğin 12. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

12. hafta ve bebeğiniz yaklaşık 5 cm uzunluğunda. Kilosu, geçen haftanın iki katına çıktı ve şimdi bebeğiniz yaklaşık 14 gram ağırlığında. Bu, bir kiviyle aynı boyda! Bebeğiniz bu noktada tartılmak için yeterince büyüktür.

Bu hafta doktor kontrolünüz varsa muhtemelen kalbini, kafatasını, omurgasını ve bacaklarını ultrasonda görebileceksiniz ve eğer uyanıksa hareketlerini izleyebileceksiniz.

12. haftada bebeğiniz yürürken ve koşarken kullandığımız kasları geliştirirken bacaklarını ve kollarını tek tek hareket ettirebilir. Bu nedenle küçük oğlan veya kız çocuğunuz muhtemelen bu hafta her türlü pozisyonu deniyordur. 

İkinci üç aylık döneme kadar bebeğinizin hareketlerini hissetmemenize rağmen, rahim içinde mutlu bir şekilde yüzüyor. Başı vücuduyla karşılaştırıldığında hala büyük ama boynu güçleniyor, bu yüzden şimdi daha kolay destekleyebiliyor. Bebeğinizin başı şimdi daha yuvarlak bir şekle sahip ve ağzında sonunda dişlere dönüşecek küçük tomurcuklar var! Bebeğinizin yüzü şimdi mükemmel görünüyor. Ağız açılıyor ve kapanıyor, burun oluşuyor, kulaklar uygun pozisyonda yerleştiriliyor ve kaşlar bile oluşuyor.

12. hafta boyunca bebeğinizin refleksleri gelişmeye başlar. Muhtemelen hareketi fark etmeyeceksiniz, fakat karnınızı ovuşturduğunuzda bebeğiniz bunu biliyor. Şimdi heyecan verici bir gelişme - bebeğiniz bu hafta başlarında ağzıyla emme hareketi yapıyor olabilir. Küçük çocuğunuzun ağzı bu noktada açılıp kapanabilir, bu nedenle bebeğinizin zamanı emme, esneme ve amniyon sıvısını yutmakla geçmektedir.

Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye başlayacak kadar gelişmiş olabilir. (İster inanın ister inanmayın, ama bebekler rahimde idrar yaparlar.) Göbek kordonu tamamen oluşmuştur, ancak hamileliğiniz devam ettikçe uzamaya devam edecektir. Göbek kordonunun gebelikte önemli bir rolü vardır - bebeğe oksijen ve besin sağlar. 
Vücudunun çoğunu kaplayan ve sadece hamileliğin sonuna doğru dökülecek lanugo adında ince, şeftali tüyü tabakası oluştu. Bu rahimde sıcak kalmasına yardımcı olur.

Bebeğinizin kalbi dakikada 167 atış yapıyor, bu bir yetişkinin kalbinin atışının iki katı. Birçok yeni ebeveyn, bebeklerinin kalp atışlarını dörtnala koşan atların sesi veya hızlı çalınan davul sesleri gibi tanımlar. İkinci trimestere bastığınızda, çocuğunuzun kalp atış hızı yavaşlar. 
Çocuğunuzun beyni şimdi hormon üretmeye başlıyor ve sinir hücreleri hızlı bir şekilde çoğalıyor. Bu hafta beyin sinapsları da oluşuyor (sinapslar sinirden sinire bilgi iletmek için sinir hücrelerini birbirine bağlar). 12. Hafta, beyin gelişimi için kritik bir zamanın başlangıcıdır. Hamilelikte bebeğin beyninin bu hızlı gelişimden geçtiği iki aşama vardır; 12 ila 18 hafta arasında ve tekrar 24 ila 36 hafta arasında. Bu süre zarfında, bu gelişmeyi değiştirebilecek herhangi bir şeye maruz kalmamanız özellikle önemlidir. Alkol, tütün, kimyasallar, hatta stres bile bebeğinizin gelişen beyninin içinde gerçekleşen büyümeyi değiştirebilir.

Gebeliğin 12. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ultrason taramasından sonra bebeğinizin bir ultrason görüntüsünü alabilirsiniz. Çıktıya tekrar tekrar bakıyorsanız kendinize şaşırmayın. Küçük bebeğinizin gözünde sevgi ve neşe dolu olacaksınız. 12. Haftayı doldurduktan sonra, harika haberi aileniz ve arkadaşlarınızla (eğer yapmadıysanız!) paylaşmak isteyebilirsiniz. Bazı tepkilerine şaşırabilirsiniz. Bazı insanlar derhal 'Tebrikler' diyecek - ancak 'sizi anne olarak göremiyorum' veya 'Planlanmış mıydı?' gibi garip yanıtlar duyabilirsiniz ve diğer yararsız yorumlar. İnsanların bu beklenmedik yanıtları için kendi sebepleri olabileceğini hatırlamaya çalışın - belki de başarılı olamamış bir bebek için çalışıyorlardı. Kişisel algılamayın ve hamileliğinizin keyfini çıkarın.

 • Bu haftalarda yaşanan mide ekşimesini rahatlatmak ve önlemek için öneriler

 

 • Her öğünde daha az yiyin ve üç yerine günde altı öğün yiyin.
 • Yemeğinizi yeterince çiğneyin ve yavaşça yiyin.
 • Yemeklerden önce ve sonra sıvı alın, onlarla birlikte değil.
 • Sorunu daha da kötüleştirecek yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Gazlı içeceklerden, narenciye sularından ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Yatmadan önce yemek yemeyin.
 • Yatağınızın başını kaldırın veya mide yanmasını en aza indirmeye yardımcı olacak yastıklarla kendinizi destekleyin.
 • İyi bir gece uykusu almak, hamileliğiniz sırasında yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Yan dönerek uyumaya çalışmanız önerilir, böylece karnınızın ilave ağırlığı omurganızda durmaz. Vücut yastığının kullanılması uyku pozisyonlarının daha kolay bulunmasını sağlar.
 • İşvereninize ne zaman söyleyeceğinize de karar vermeniz gerekir. Bebeğiniz doğmadan 15 hafta öncesine kadar onlara söylemek zorunda değilsiniz. Çoğu kadın bu aşamadan önce işverenine söylemeye karar verir. İşvereninize bilgi verildikten sonra, gerekli sağlık ve güvenlik kontrollerini yaparak ve gerektiğinde işinizde değişiklikler yaparak sizin ve bebeğinizin iş yerinde güvende olmanızı sağlamak zorundadırlar.
 • 12. Haftada hedefiniz, şu anda ne kadar fazla yemek yiyeceğinize bakılmaksızın dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak olmalıdır. Aşağıda size yardımcı olabilecek bir öneri var.
 • Abur cubur yemekten kaçının ve fındık, yoğurt ve ayçiçeği tohumu gibi atıştırmalıklar seçin. Besleyici ve tatmin edicidir ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.
 • Bebeğin kemikleri ve kaslarının gelişmesine yardımcı olduğu için diyetinize balık gibi yağsız protein eklemeyi unutmayın .
 • Fetal gelişim için gerekli olan kompleks karbonhidratları yiyin.
 • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olduklarından, daha fazla lif içeren yiyecekler
 • Demir alımınızı artırın: Günlük olarak 27 miligram demir almak, anemi gibi demir ile ilgili eksiklikleri uzak tutmak için esastır. En iyi demir kaynakları arasında yağsız kırmızı et, ıspanak, mercimek gibi baklagiller, turunçgiller ve tatlı biber bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için yeterli olmasına yardımcı olduğundan günlük olarak oldukça fazla demire ihtiyacınız vardır. Vejeteryan olmayan kaynaklardan gelen demir almak için balık ve kırmızı eti deneyin. Vejeteryanlar için iyi demir kaynakları kurutulmuş meyveler, kuruyemişler, bakliyatlar, soya ve soya ürünleri ile birlikte tarih, kuru üzüm ve incir olabilir. C vitamini demir emilimini arttıracağından yemeklerinizin yanında bol limonlu bir salata tüketebilirsiniz. Demir kaplarda yemek pişirmek, yiyeceklerinizdeki demir içeriğini iyileştirmek için de harika bir yoldur. Son olarak, çok fazla çay ve kahve içmeyiniz, zira bunlardaki tanenler demir takviyenizi engelleyebilir. Öğünlerle çay ya da kahve seansınız arasında en az bir saatlik bir boşluk bıraktığınızdan emin olun.
 • Kalsiyum: Ayrıca günde en az 1.000 mg kalsiyum almanız gerekir; bu, vücudunuzdaki kemik ve dişlerin oluşumu için oldukça önemlidir. İyi kalsiyum kaynakları badem sütü, soya sütü, peynir, deniz ürünleri, baklagiller ve yeşil yapraklardan oluşur.
 • Yaşam tarzı seçimleriniz kesinlikle küçük bebeğinize yansıyacaktır, bu yüzden her şeyden önce kendinize iyi bakmanız önemlidir.
 • Ağız sağlığına dikkat edin, çünkü hormonlarınız diş eti kanamalarına katkıda bulunabilir.
 • Sigara içmeyin, çünkü bebeğiniz için solunum problemlerini önemli ölçüde arttırır.
 • Beynin büyümesini ve omurilik hücrelerini etkilediği için alkol almayın.
 • Bebeği olumsuz yönde etkileyebileceğinden açlık gibi aşırı zayıflama seçeneklerini denemeyin.
 • Havalandırma eksikliği gibi kötü koşullarda veya çok sıcak veya çok soğuk yerlerde yaşamaktan kaçının.
 • Vücut, artan kan temini ve hormonlar nedeniyle düzgün şekilde terleyemediğinden, saunalardan veya jakuzili havuzlardan kaçının. Bu, vücudun etkili bir şekilde ısı kaybedemediği ve bebeği vücut ısısı arttıkça etkilediği anlamına gelir.
 • Alışveriş: 12. haftanın sonunda hamilelik alışverişi genellikle son birkaç aydan farklı değildir. Bununla birlikte, iyi ayakkabılara yatırım yapmak önemlidir, çünkü rahatsız edici ayakkabılar baş ağrısına neden olabilir, vücudun dengesine müdahale edebilir veya hatta bacak kramplarına ve ayaklarınızın şişmesine katkıda bulunabilir.
 • Doğum öncesi bakım, sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için çok önemlidir. Muhtemelen şimdi bulantılarınız azalmaktadır ve iştahınız geri dönüyorsa daha fazla enerji kazanıyorsunuzdur. Öyleyse, duyduğunuz hamilelik isteklerini yaşamaya başlarsanız şaşırmayın! Bulantı yaşamaya devam ederseniz, endişelenmeyin. Maalesef birçok kadın hamileliği boyunca bir mide bulantısı hissedecektir. Sadece doktorunuza söylediğinizden emin olun.
 • Egzersiz rutini: Yavaşça daha iyi hissetmeye başlayacaksınız, yeni bir egzersiz denemek ve enerji seviyenizi yükseltmek için harika bir zaman. Her ikisi de oldukça düşük etkili aktiviteler olduğu için yoga yapmayı veya yüzmeyi deneyebilirsiniz, bu sizi doğum için hazırlarken sakin ve huzurlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1045 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz