Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

Gebelikte 12. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 193ZİYARET

  • 0YORUM

12 haftalık gebelik dönemi, hamileliğin ilk aşamasının; yani ilk trimster döneminin sonu anlamına gelir. Bu hafta bebeğinizin uzunluğu 5 – 5.5 cm. Civarına ulaşmışken ortalama vücut ağırlığı ise 13 – 15 gram civarıdır. Şu an oldukça küçük görünse de yakında hızla büyüyecek ve orantılı bir görünümü olacak. Hatta bir iki hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini bile net bir şekilde öğrenebileceksiniz. Bu hafta ana iç organları ilk hallerine ulaşıp gelişmeye devam edecek kıvama gelmiş durumdadır. Hatta şimdi cinsiyetini öğrenemeseniz bile bebeğinizin cinsel organı da gelişmeye başlamış haldedir. Çok yakında onun daha orantılı, daha belirgin hatları olduğunu göreceksiniz; şimdilerde gelişimini devam ettirmeye çalıştığını unutmayın.

’12 haftalık gebelik nedir, gebeliğin 12. haftasında neler olur, 12 haftalık gebelik süreci nasıldır?’ diye merak ediyorsanız; işte anne ve bebekte gerçekleşen tüm değişimleriyle gebeliğin 12. haftası

12 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bebeğinizin gelişmeye devam eden kasları, artık el- ayak ve parmaklarını kıpırdatabilmesine olanak tanıyacak hale gelmiş bulunuyor.

Henüz bebeğiniz çok küçük olduğu için siz dışardan fark edemeseniz de bebeğiniz kıpırdanıp hareket etmeye başlamış durumdadır.

Hamileliğin 12. haftasında bebeğinizin bağırsakları karnında olması gereken yere doğru hareket ederken mesanesi idrar üretimine başlamak üzere.

Gelişmeye devam eden sinir hücreleri ve büyümeye devam eden beyni etkileşime geçiyor. Bununla birlikte bebeğinizin başının yanlarında oluşmaya başlayan gözleri olması gereken yere doğru hareket ediyor ve çok yakında gerçek yerini bulacak.

12 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

 

12 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

12 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Henüz bebeğinizin küçüklüğü söz konusu olunca belirgin bir hamile karnınız olmasa da, bu hafta itibariyle kalınlaşmış bir bel ya da biraz belirginleşmiş göbek gibi belirtiler görebilirsiniz.

Hamileliğin 12. haftasında mide yanması ve reflü gibi sorunlar yaşamanız mümkün. Bunun nedeni ise bebeğinizin plasentasının ürettiği hormonlar ve büyümeye başlayan rahminizin midenize yapacağı baskılar…

Bebeğinizin büyümeye devam etmesi nedeniyle iştahınızda bir artış gözlemleyebilirsiniz. Artık sizin vücudunuzdan daha fazla beslendiğinden bu durum oldukça normal.

Çoğu anne adayı 12 haftalık gebelik döneminde vajinal akıntı yaşamaya başladığından şikayet eder. Bu durum sizde de görülürse doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyin.

12 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Hamilelikte oluşabilecek riskler ya da bebekte meydana gelebilecek komplikasyonlar gibi olumsuz durumların çoğu, hamileliğin 12. haftasında yapılan test ve taramalar sayesinde önlenebiliyor ya da görülebiliyor. Bu nedenle bu haftalarda doktorunuz sizden birçok test isteyebilir.
  • Beslenme düzeninizi artık oluşturmanız gerektiğini unutmayın. Eğer bu haftalarda düzenli bir hayata geçerseniz, doğuma kadar aynı alışkanlıkları devam ettirebilir ve bebeğiniz için en iyisini yapabilirsiniz.
  • Şimdi belirginleşmeye başlayan karnınız haftalar içinde anlayamayacağınız bir hızla büyüyecek ve size sırt, bel ağrısı ya da fazla kilo alımı gibi birçok sorun yaşatacak boyutlara ulaşacak. Şimdiden yapacağınız yürüyüş ve ufak egzersizler kas ve iskelet sisteminizi bu yoğun tempoya hazırlayacak ve sizi doğuma hazırlayacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

193 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz