Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1028ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 11. haftası, size ve bebeğinize heyecan verici değişiklikler getiriyor. Sizin için iyi haber, hamileliğin tehlikeli döneminin artık geçmesi ve düşük yapma olasılığının azalmasıdır. 11. haftada bazı küçük fiziksel değişikliklerin farkına varabilirsiniz, ancak daha da heyecan verici olanı, mide bulantılarının geçmeye başlamasıdır.

Gebeliğin 11. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Gebeliğin 11. haftasında, bazı hafif fiziksel değişiklikler görmeye başlayacaksınız. Hala fazla kilo alımı olmayabilir, ancak karnınızdaki şişliği fark etmeye başlayabilirsiniz. Rahminiz artık pelvisinizdeki boşluğu dolduracak kadar büyük ve pelvik kemik üzerinde çıkıntı yapmaya başlıyor. Karnınızda meydana gelen değişiklikler göz önüne alındığında, gaz ve diğer bağırsak hareketleri normalde olduklarından farklı hissettirecektir. Genellikle bu aylarda hissettiğiniz bebeğinizin hareketleri değil, bağırsak hareketleridir.
 • Cildiniz şimdi belirgin şekilde farklı olabilir; kuru ve kaşıntılı veya normalden daha yağlı. Ayrıca saçlarınızın, tırnaklarınızın ve ayak tırnaklarınızın değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu değişiklikler normaldir ve vücudunuza eklenen hormonlardan kaynaklanmaktadır. Ek olarak, normalden daha sıcak hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, vücudunuzun içinde fazla miktarda kan pompaladığından dolayı olur.
 • Linea Nigra: Karnınızda koyu dikey bir çizgi oluşmaya başladığını fark edebilirsiniz. Buna Linea Nigra denir ve tüm gebeliklerin yaklaşık % 75'inde görülür. Çizgi pelvik kemikten karnınıza doğru ilerler ve göbek deliğinize kadar gidebilir. Bu çizginin, östrojen üretiminin, pigment üretiminde bir artışa neden olmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Pigmentteki bu artış, hamilelik sırasında cilt renginin değişmesine de neden olmaktadır.
 • Mide Bulantısı: Eğer şimdiye kadar mide bulantısı yaşadıysanız, hamileliğin 11. Haftasında bulantıların azaldığını fark edebilirsiniz. Aslında, hamileliğin erken belirtilerinin çoğu bu haftalardan sonra azalmaya başlar. Henüz fazla kilo almadıysanız endişelenmeyin; mide bulantısı önümüzdeki haftalarda azalmaya devam ettikçe, yine sağlıklı bir iştahınız olacak!
 • 11. haftada karın çıkar mı: Bu haftadan sonra etrafınızdaki insanlar büyüyen karnınızı fark etmeye başlayabilir. Daha önce hamilelik yaşadıysanız, karın kaslarınız rahatladığından karnınız çok daha erken büyümeye başlayabilir. İkiz veya katları taşıyorsanız, daha önce de göstereceksiniz. Hamileliğinize devam ettikçe rahminiz her gün genişliyor. 
 • Gaz, şişkinlik ve kabızlık: Gaz ve  kabızlık şimdi beklenecek iki normal hamilelik belirtisidir. Progesteron hormonundaki artış sindiriminizi yavaşlatır, bu yüzden beslenmenize dikkat etmek isteyeceksiniz. Gaz ve kabızlıktan kaçınmak için gün boyunca daha küçük öğünler yemeli, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve yüksek lifli bir besinler tüketmelisiniz. 
 • Baş Ağrıları ve Migrenler: Gerilim tipi baş ağrıları ve migren, hamileliğin erken döneminde sizi rahatsız edebilir. Baş ağrısı veya migren öyküsü varsa, hamile kalmak bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Hormonlar, kafein, stres ve halsizlik baş ağrısının nedenlerindendir. Neyse ki, birçok kadın ikinci üç aylık dönem başladıktan sonra baş ağrısından kurtuluyor.
 • Duygular: Hamileliğiniz hakkında  karışık duygular yaşamaya devam edebilirsiniz. Birçok kadın kendilerini hamilelikten bahseden ebeveynlik sitelerine yönlendirir. Moralinizi olabildiğince yüksek tutun ve ara sıra bir gözyaşı dökmenin tamamen normal ve sağlıklı olduğunu unutmayın.
 • Gebelikte Kilo Alma: Gebelikte her anne adayının alması gereken kilo farklılık gösterebilir. Daha az veya daha fazla kilo alma eğiliminde olmalarına rağmen çoğu kadın bu haftaya kadar 1-2 kilo alır. Ortalama olarak, hamileliğiniz devam ederken haftada en az 450-500 gr kazanacaksınız. Bazı kadınlar yüzlerinde ve göğüslerinde daha fazla kilo alırken, diğerlerinde ise popo ve kalçalarında kilolar toplanır. Ortalama kiloda bir kadın için hamilelikte önerilen kilo artışı 9-14 kg arasındadır. Bedeninizin, bebeğinizin doğum ağırlığının bir göstergesi olmadığını unutmayın. Bazı kadınlar hamilelik sırasında küçük görünüyorlar, ancak 4 kiloluk bebekleri doğuruyorlar!
 • Burun kanaması ve gebelik dişeti iltihabı: Hamilelik sırasında kan akışındaki artış, vücudun hemen her bölümünü etkiler ve burnunuzun hassas mukoza zarlarında hafif şiddetli bir hapşırık burun kanamasına neden olabilir. Bu artan kan akışı, vücudunuzdaki tüm dokuları yumuşatan hormonlarla birleştiğinde, dişlerinizi fırçaladığınızda hamilelikte kanamalara neden olabilir. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmak bu sorunu önlemeye yardımcı olabilir. Diş tedavisine ihtiyacınız varsa, diş hekiminizin hamile olduğunuzu bildiğinden emin olun. Genel anestezi ve X ışınlarından kaçının ve antibiyotik veya ağrı kesici kullanmadan önce doktorunuza danışın. 

 • Nefes darlığı hissetmek: Nefes darlığı hissetmeye başlayabilirsiniz, çünkü vücudunuz bebeğinize ve büyüyen rahime tedarik etmek için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. 
 • Bacak krampları: Bu muhtemelen hamileliğinizin 11. haftasının en büyük olaylarından biridir. Bu kramplar, özellikle normal çalışma programınıza devam ederseniz, gün boyunca ortaya çıkar. Ancak, bu ağrılar gece de devam edebileceğinden uykunuzdan uyandırabilir.
 • Yorgunluk: Bu, hamileliğin her dönemi olabilecek bir belirtidir. Bebeğiniz büyüdükçe, vücudunuz da daha ağır hissedecek ve dinlenmeye çalışacaktır.
 • Vajinal akıntı: Gebeliğiniz boyunca akıntı olması normaldir. Normalden farklı olduğunu ya da kırmızı olduğunu fark ederseniz doktorunuza danışınız.
 • Varisli damarlar hamilelik sırasında birçok kadını rahatsız eder. Hamilelikten önce varisli damarları olan bazı kadınlar hamilelik sırasında kötüleştiğini fark eder. Bazı kadınlar ise hamileliği sırasında ilk kez varisli damar geliştirir.

Gebeliğin 11. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

11. haftada, bebeğiniz 4 cm uzunluğa ulaşmıştır. Kilo alımı, geçen haftadan bu yana neredeyse iki kat arttı. Şimdi bebeğiniz yaklaşık 7 gram ağırlığında. Bu noktadan itibaren, bebeğinizin büyümesi hızlı olacaktır. Aslında, önümüzdeki üç hafta boyunca bebeğiniz iki katına çıkacaktır.

Tüm iç organlar artık daha büyük ve geçen hafta olduğundan daha verimli çalışıyor. Plasenta artık tamamen gelişmiştir ve bebeğinize gerekli olan tüm besinleri ve oksijeni sağlar. Ve bebeğiniz şimdi amniyon sıvısını yutabilir ve sonra amniyon kesesi içine tuvaletini yapabilir. Amniyon sıvısı sürekli olarak filtre edilir ve toksinleri gidermek için vücudunuz tarafından değiştirilir. Bebeğinizin diyaframı da gelişiyor, bu da bebeğinizin hıçkırıklara sahip olabileceği anlamına geliyor! Uzmanlar hıçkırığın bebeği doğumdan sonra nefes almaya hazırladığına inanıyor. Ancak, küçük çocuğunuz hıçkırıyor olsa bile, şimdi hissedemezsiniz. Ancak ikinci üç aylık dönemde bebeğinizin hareketlerini ve hıçkırıklarını hissetmeye başlayabilirsiniz. 
11 haftalık hamilelikte bebeğiniz avucunuzun içinde tutacak kadar büyüktür!  Yani rahminizin içine bakacak olursanız, bebeğinizin dış cildini görebilir ve minik kan damarlarını ve kıkırdak ve organ oluşumunu görebilirdiniz. Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde, küçük çocuğunuzun cildi yakında saydamlığının çoğunu kaybedecek, çok katmanlı bir zar haline gelecektir.

Bebeğinizin parmakları ve ayak parmakları şimdi perdelenmek yerine ayrılmıştır. Küçük çocuğunuz da bu noktada yumruklarını açıp kapatabilir. Bebeğinizin kulakları şimdi başın yan tarafına geçti ve yakında bebeğiniz sizi konuşurken duyabilecek!

Bebeğinizin kalbi dakikada 168 atış atıyor - bu oldukça hızlı! 

Bebeğiniz amniyotik kesenin içinde bazı ağır akrobasi olaylarına giriyor, rahminizde tekme atıyor ve uzanıyor. Unutmayın, daha da büyüyor olsa da, karnınızda hareket ettiğini hissetmeniz birkaç hafta sürebilir.

Dişlerinin nerede oluşacağına dair ilk işaretler bu hafta belirir, minik diş tomurcukları diş etlerinin altından çıkmaya başlar.

Gebeliğin 11. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamileliğinizin ilk üç aylık dönemini bitirdiğinizde, libidonuzun geri döndüğünü fark edebilirsiniz. Aslında, şimdi her zamankinden daha da istekli olabilirsiniz. İlk kez hamile olan çiftlerin çoğu, seks yapmanın doğmamış bebekleri için tehlikeli olduğu konusunda endişe duyuyor - bu böyle değil. Hamileliğiniz için herhangi bir komplikasyon olmadığı ve cinsel ilişkide rahat olduğunuz sürece, bebek için hiçbir risk yoktur.
 • Artık iştahınız geri döndü, ne yediğinize dikkat etmek önemlidir. Aşağıda hamilelik sırasında kaçınılması gereken yiyeceklerin bir listesini bulacaksınız.
  • Pastörize edilmemiş peynir ve süt
  • Soğuk şarküteri (soğuk etler)
  • Çiğ veya az pişmiş balık (pişmemiş, tütsülenmiş veya salamura balık veya kabuklu deniz ürünleri dahil)
  • Köpekbalığı, kılıç balığı, kral uskumru ve altın veya beyaz balığı
  • Yıkanmamış sebzeler

Deniz ürünleri iyi bir protein kaynağıdır ve bebeğinizin görme ve beyninin gelişimini destekleyebilecek birincil omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Neyse ki, hamilelik sırasında yemek için güvenli birçok balık vardır. Köpekbalığı ya da kral uskumru gibi dip balıklarının cıva içeriği çok yüksektir ve çocuğunuzun gelişmekte olan beynine zarar verebilir.

 • Daha az ama daha sık yemek yiyin: Büyük öğünler yiyeceğiniz zaman, daha gazlı, hazımsızlık ve şişkinlik hissetmek zorunda kalırsınız. Lif bakımından zengin yiyecekler yiyin ve her gün en az sekiz ila dokuz bardak su için. Bebeğinizi bu faaliyetlerle sağlıklı tutun: 
 • Mümkün olduğunca yavaş yediğinizden emin olun, çünkü yemeğinizin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur. Yemeğinizden kısa bir süre sonra uyumayın, çünkü yiyeceğinizin düzgün bir şekilde sindirilmesi için en az yarım saatin geçmesi gerekir.
 • Fazla kilo almaktan kaçının: Gebeliğin 11. haftası normalden daha fazla yemek için en hassas zamanlardan biridir. Sadece doğru ve sağlıklı besinleri yemeye ve boş kalorilerle aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Gece geç saatlerde atıştırmaktan, abur cubur yemeklerinden ve çok fazla yağ ve şeker yemekten kaçının.
 • Kegel egzersizlerini tercih edin: Alt karnınıza daha fazla güç vermek için harika bir yol, hamilelikten önce, sırasında Kegel egzersizlerini yapabilirsiniz. Sadece vajinal kasların güçlendirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Kegels, doğum sonrası şekillendirme için kasları toparlerken, kolay doğum yapmak için harika bir egzersizdir.

 • Sizin veya bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği için doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.
 • Egzersiz, hamilelik sırasında varis damarlarının önlenmesine yardımcı olmak için de kritiktir. Uzun süre hareketsiz kalmaya devam ettikçe, kanın bacaklarınızda toplanması sorun yaratır. Çok fazla oturmanızı veya ayakta durmanızı gerektiren bir işiniz varsa, dolaşımınızı teşvik etmek için molalarınız sırasında kısa yürüyüşlere çıkmayı unutmayın. Masanızda oturuyor olsanız bile her gün bir çeşit egzersiz yapmaya çalışın. Ayak parmaklarınızı ve baldır kaslarınızı pompalamak, dolaşımınızı iyileştirir ve bacaklarda kan birikmesini en aza indirir.
  Varistikleri en aza indirgemek için yapabileceğiniz bir diğer şey, otururken veya uzanırken bacaklarınızı yükseltmektir. Evdeyseniz, ayaklarınızı yukarı kaldırın. Ayrıca bacaklarınızı çaprazlamaktan kaçınmalısınız. Masanızda otururken bacaklarınızı yukarı kaldıracak bir şey bulduğunuzdan emin olun. Kan dolaşımını korumak için düzenli aralıklarla kalkmayı ve dolaşmayı unutmayın. 
 • Bu haftaya kadar eski pantolonlarınız lastikle tutturarak giyiyorsanız artık bu haftalardan sonra yeni bir pantolona ihtiyaç duyabilirsiniz. Öncelik olarak daha önce hamile olan arkadaşlarınızdan ödünç alabileceğinizi unutmayın. Böylece, kısa bir dönem giyeceğiniz için hamile kıyafetlerine çok masraf yapmanıza gerek kalmaz. Böyle bir imkanınız yoksa hamilelik alışverişine başlama zamanı gelmiş demektir. Şık ve kullanışlı bir gardropu, büyük bir yatırım yapmadan kolayca bir araya getirebilirsiniz. Alışveriş yaparken karnınızın gittikçe büyüyeceğini unutmayın. Her şeyi erkenden almayın, çünkü şu an size çok büyük gelen gömleklerin birkaç ay sonra karnınızı zorlukla örtebileceğini göreceksiniz.
 • Alışveriş: Hamile olmak, şık olamayacağınız anlamına gelmez. İyi sütyenlere yatırım yapın. Ayrıca, daha sonra işe yarayacak olan emzirme sütyenleri de alabilirsiniz. Ebeveynlik hakkında size bilgi verecek kitaplar satın alın. Doktorunuzun tavsiye ettiği vitamin ve gıda takviyelerini depolayın. Bacak kramplarına ve şişmesine engel olacak rahat ayakkabılara yatırım yapın. Ağız problemlerini uzak tutmaya yardımcı olabilecek iyi ağız bakım ürünleri alınız.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1028 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz