Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

Gebelikte 11. Hafta Hamilelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 173ZİYARET

  • 0YORUM

11 haftalık gebelik dönemine geldiğinizde, bebeğinizin eskisine göre biraz daha belirgin formlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu hafta bebeğiniz 4 – 5 cm. boyutlarına ve 6 – 8 gram civarı bir ağırlığa sahip. Bununla birlikte ellerinde ve ayak parmaklarında belirginleşmeye başlayan tırnakları, yavaş yavaş oluşan saçları, gelişimine devam eden iç organları, ufak ve orantısız da olsa kıpırdamaya başladığı el, kol ve bacaklarıyla küçücük ama tatlı bir bebeğe dönüştü! Hatta sizin hissedemeyeceğiniz minicik tekmeler attığını da unutmayın. Yakında cinsiyetini öğrenebileceğiniz boyutlara ulaşacak ve belirginleşip ana hatları ortaya çıkan bedenini hissetmeye başlayacaksınız. Şimdi gelişimine devam ederken ana organlarını ve sistemlerini oluşturuyor. Bu haftadan sonra gebeliğin bir sonraki aşamasına geçeceksiniz ve bebeğinizin hızla büyüyeceği zamanlara çok yaklaştığınızı anlayacaksınız. Birçok anne adayının ilk haftalarda yaşadığı sıkıntıları 11 haftalık gebelikdöneminde geride bıraktığını söyleyebiliriz.

11 haftalık gebelik nedir, gebeliğin 11. haftasında neler olur, hamileliğin 11. haftası ne gibi değişiklikler getirir diye merak ediyorsanız; yazımızın devamını okuyabilirsiniz…

 

11 Haftalık Gebelik Döneminde Bebekte Neler Olur?

Bebeğinizin saçları gebeliğin 11. haftası içinde belirginleşecek hale gelecek.

Bebeğinizin bu hafta itibariyle böbrekleri çalışıyor; hatta idrar üretimine başlayarak yavaş yavaş amniyon sıvısına idrarını bile bırakmaya başlayacak.

Karnının dış kısmında gelişimini sürdüren bağırsakları bir hafta içinde karındaki yerine doğru ilerleyecek.

Bebeğinizin cinsiyetine göre cinsel organ yapıları bu hafta oluşuyor. Çok yakında onun cinsiyetini öğrenebilecek duruma geleceksiniz.

Bebeğiniz küçücük bir meyve boyutlarında olsa da, yakında ellerini kullanabilecek ve kemik ile kas sistemi daha güçlenmiş hale gelecek. Hatta diş yuvaları bile oluşmaya başlayacak.

 

11 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

11 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü

11 Haftalık Gebelik Döneminde Anne Adaylarında Neler Olur?

Hamileliğin ilk haftalarında bu duruma alışma sürecinde olan anne adayları, genellikle vücutlarının da alışmaya başlamasının bir tepkimesi olarak beliren bulantı gibi sorunlarla baş etmek zorunda kalırlar. Bu haftadan itibaren bulantınızın eskisine göre daha az olduğunu görebilirsiniz.

Eğer bulantı sorunları nedeniyle iştahsızlık yaşıyorsanız; sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturarak gelecek haftalar için ön hazırlık yapabilirsiniz.

11 haftalık gebelik döneminde kabızlık ve sindirim sorunları sık sık görülebilir. Bu tarz durumlara karşı sıvı takviyeleri ve lifli bir beslenme düzenininden yardım alabilirsiniz. Geçmeyen ya da sizi zorlayan her sorun için çekinmeden doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

11 Haftalık Gebelik Döneminde Neler Yapılmalı?

  • Bu haftadan sonra karnınız belirginleşmeye başlayacak; bebeğiniz hızla büyürken siz de aynı hızla kilo almaya başlayacaksınız. Unutmayın ki hamilelik boyunca çok kilo almak demek bebeğizin sağlıklı bir şekilde büyümesi nedeniyle o kiloları aldığınız anlamına gelmez. Tam tersi ortalama bir kilo alarak, sadece karnı belirginleşmiş halde fazla kilo almadan doğuma giren annelerin daha sağlıklı olabileceğini bile söyleyebiliriz. Bu nedenle şimdiden düzenli, dengeli, bol vitamin ve mineral içeren, protein ve sebze- meyve dengesini iyi kurduğunuz bir beslenme alışkanlığı için uzmanlardan yardım alabilirsiniz.
  • Hamilelikte önemli olan bir diğer etken de düzenli bir uyku uyuyabilmenizdir. Hem bebeğinizin büyümesi hem de sizin yeterince dinlenebilmeniz için düzenli saatlerde uyumanız ve uykunuzu almanız çok önemlidir.
  • Şimdiden edineceğiniz egzersiz ve yürüyüş alışkanlığı, sizi hamileliğin sonuna kadar götürecek ve sağlıklı olmanızda yardımcı olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

173 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz