Gebelikte 10. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 10. Hafta Hamilelik

Gebelikte 10. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1084ZİYARET

 • 0YORUM

Gebeliğin 10.haftası artık hamileliğinizin dörtte birini bitirdiğiniz anlamına geliyor. Bu hafta bebeğinizin gelişiminde heyecan verici bir dönüm noktasıdır. Bu haftanın sonunda bebeğiniz artık bir embriyo sayılmaz. O şimdi bir fetüs. Bu hafta muhtemelen bazı yeni belirtiler fark etmekle birlikte semptomların bazılarının da devam ettiğini göreceksiniz. 

Gebeliğin 10. Haftasında Annedeki Değişiklikler:

 • Ten rengi: Artan hormonlar bazı kadınların tenine zarar verir. Cildinizin artık lekeli göründüğünü veya ergenlikteki gibi aniden sivilce geliştirdiğini görebilirsiniz! Vücudunuzdaki yüksek gebelik hormonları cildinizin fazladan yağ üretmesine neden olabilir - bu da sivilcelere yol açar.  Endişelenmeyin - sivilce hamilelikten sonra kaybolabilir ve bebeğiniz doğduktan sonra cildiniz normale döner.
 • Kilo: Beliniz şimdi kaybolmaya başlayabilir. Çoğu kadın bu süre zarfında kilo alımını fark etmeye başlayacaktır. Ortalama bir kilonuz varsa, hamileliğiniz sırasında 9 ila 14 kg almayı beklemelisiniz.
 • Ruh hali: Ne yazık ki, vücudunuzda dolaşan hormon seviyesiyle, büyük olasılıkla bir miktar karamsarlık yaşayacaksınız. Sadece derin bir nefes alın ve bunun da geçeceğini unutmayın!
 • Diş etlerinin yumuşaması: Bu, hamileliğin oldukça garip bir semptomudur. Hormonal değişiklikler diş etlerinizin şişmesine ve iltihaplanmasına neden olabilir. Diş etlerinin şişmiş ve iltihaplı olduğunu fark ederseniz, diş hekiminize başvurun. Gereken tek şey bir temizlik olabilir.
 • Baş dönmesi: Ara sıra baş dönmesi oluşabilir. Endişe verici olsa da, bazen baş dönmesi normal bir hamilelik belirtisidir ve kardiyovasküler ve sinir sisteminizdeki değişikliklerden kaynaklanır. Başınız dönmeye başladığında, sol tarafınıza uzanın (kalbe giden kan akışını artıracaktır). İşleri yavaşlatmayı unutmayın ve çok fazla ani hareket yapmayın. Bazen çok uzun süre ayakta durmak, bacaklarınızın içinde kan birikmesine neden olabilir ve bu da hamilelikte baş dönmesine neden olabilir. 
 • Sabah bulantıları: Mide bulantısı sizi rahatsız edebilir ve başa çıkmak zor olabilir, ama sonsuza dek sürmeyecek. İlk trimesterde mide bulantısı veya kusması olan gebe kadınların yüzde 50'sine kadar olanları, 14 haftalık gebe iken belirtilerden tamamen kurtulur. Sadece çok az kadın doğuma kadar bulantı hisseder. 

 • Görme değişiklikleri: Bazı kadınların gebe kaldıkları 10. haftada yaşadıkları bir başka hamilelik belirtisidir. Hamilelikte kan hacmini ikiye katlarsınız ve bu artan kan dolaşımı korneaları kalınlaştırabilir ve eğebilir ve görme bulanıklığınızı artırabilir. Görüşünüz doğumdan sonra normale dönmelidir.
 • Büyüyen memeler: Göğüsleriniz muhtemelen hamileliğin 10. haftasına kadar büyümüştür, çünkü zaten haftalardır emzirmeye hazırlanıyorlar!
 • Gaz: Karnınızda sürekli gaz olduğunu veya en uygunsuz zamanlarda sıkıştırdığını hissediyorsanız yalnız değilsiniz. Hamilelik hormonlarınızı gazlılığınız için suçlayabilirsiniz. Gazı önlemek için, çok fazla gaz üreten yiyeceklerden kaçınmak iyi bir fikirdir - kızartılmış ve yağlı yiyecekler gibi. Midenizin yiyecekleri daha iyi sindirmesine yardımcı olan, gün boyunca daha küçük öğünler yemek, bu sinir bozucu hamilelik belirtisiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. 
 • Damarlarınızı daha fazla fark etmeye başlamış olabilirsiniz. Kan hacminiz hamileliğiniz sırasında yüzde 40 ila 50 artar, bu nedenle damarlarınızı göğüslerinizde, bacaklarınızda ve karnınızda daha fazla fark ederseniz endişelenmeyin.
   

Gebeliğin 10. Haftasında Bebeğin Gelişimi:

Bu hafta embriyonik dönemin sonu ve bebeğinizin organlarının büyümeye ve olgunlaşmaya devam ettiği fetal dönemin başlangıcıdır. Bebeğiniz  yaklaşık 3 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 5 gram ağırlığıdır. Bu kabaca bir erik boyutudur. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin uzunluğu katlanarak büyüyecek. 

Bebeğinizin hayati organlarının büyük çoğunluğu (böbrekler, karaciğer, beyin ve akciğerler dahil) oluşmuş ve çalışmaya başlamışlardır. Hamilelik devam ettikçe bu iç organlar daha da gelişecektir.

Bebeğinizin başı vücudun yarısı uzunluğundadır ve alında beyin gelişimi için izin veren bir şişkinlik vardır. Tırnaklar, ayak tırnakları ve saç bu hafta görünmeye başlayacak. Parmaklar artık perdeli değil. Başın biraz yanında kalan gözler şimdi yüzün önüne geçti. Damak ve ağız çatısı şimdi oluşur ve tat tomurcukları dil üzerinde oluşmaya başlar. Artık boyun kasları gelişmiştir - böylece bebeğiniz başını ileri geri hareket ettirebilir - ve akciğerler artık bronşiyol denilen tüplerden oluşmaya başlamıştır.

Bebeğiniz aktif olarak amniyon sıvısını yutuyor. Bu, bebeğinizi daha sonraki aşamalarda nefes almaya hazırlar. Amniyotik sıvı bebeğinizin sindirim ve solunum sistemlerinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

 Bebeğiniz kollarını ve bacaklarını bükme yeteneğine sahiptir.  Bebeğiniz artık rahminizde çok aktif, kollarını sallıyor, bacaklarını tekmeliyor. Ancak henüz bir şey hissetmeyi beklemeyin, bu hareketler hala çok az.  

Bebeğinizin derisi artık çok saydamdır ve bazı bebeklerin derileri boyunca küçük tüyler üremeye başlar. Bu yumuşak tüy, bebeğinizin cildini korur. 

Bu hafta bebeğiniz bir erkek veya kız olacak. Genital tüberkül (bebeğinizin üreme organlarını oluşturan doku) fark edilir hale gelir. Bir dişi fetüste, klitoris ortaya çıkacak ve yumurtalıklar inecektir. Bir erkek fetüste testisler görünür ve testosteron hormonunu üretmeye başlar.

 

Gebeliğin 10. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Hamilelikte Düzenli Egzersiz: Hamileyseniz bile, formda kalmak için katılabileceğiniz çok çeşitli aktiviteler vardır. Hamilelikten önce aktif olsanız da olmasanız da, sizin için en uygun aktiviteler konusunda doktorunuza danışın. Birçok doktor, yürümeyi ve yüzmeyi tavsiye eder, çünkü bunlar  tüm hamilelik boyunca yapılabilecek düşük etkili egzersizlerdir. Birçok hamile kadın yüzmeyi, dans etmeyi, yoga yapmayı, Pilates'i ve bisikleti sever. Hamilelik sırasında egzersiz yapan kadınlar hamilelik öncesi vücutlarını daha çabuk kazanma eğilimindedir. Bu kadınlar aynı zamanda daha az kilo alırlar ve kendilerini daha iyi hissederler ve daha iyi görünürler. 
 • Hamilelik sırasında bazı temizlik ürünlerinden kaçının. Araştırmalar, hamileyken çamaşır suyu ve oda spreyleri kullanılmasının, bebeklerin daha sonra yaşamlarında astım gelişmesine neden olabileceğini göstermektedir. Temizlediğinizde eldiven giydiğinizden ve toksik ürünler kullanmaktan kaçındığınızdan emin olun. Örneğin, bazı fırın temizleyiciler gelişmekte olan bebeğinize zarar verebilecek toksik kimyasallar içerir. 

  Evinizi temizlemek için bazı ipuçları:
 • Temizlerken daima lastik eldiven kullanın.
 • Ürün etiketlerini okuyun. Kullanmakta olduğunuz ürünle ilgili uyarılara dikkat edin. Temizlemek için toksik kimyasal kullanmayın.
 • Temizlemekte olduğunuz odayı iyi havalandırın. Gerekirse pencereleri ve kapıları açın.
 • Dumanları solumaktan kaçının. Toksik dumanlar üretebilecek kimyasalları (çamaşır suyu ve amonyak gibi) karıştırmayın.
 • Sirke, kabartma tozu ve limon suyu gibi çevre dostu temizlik malzemeleri ve gereçleri kullanmaya çalışın.
 • Temizlerken baş dönmesi veya mide bulantısı hissetmeye başlarsanız, daha iyi hissetmeye başlayana kadar bölgeyi terk edin ve biraz temiz hava alın. 
 • Eğer bütçeniz uygunsa, temizlik yardımı almayı düşünebilirsiniz. 
 • Yemek isteği:  İlk üç aylık döneminiz sona erdiğinde, mide bulantısı belirtilerinizde çarpıcı bir düşüş göreceksiniz. Haftalar boyunca ilk kez, tekrar yemek yiyebileceğinizi hissedebilirsiniz. İştahınızı yeniden kazanırken, aşermelere dikkat edin. 
  Aşermenin amacı
  Tekrar yemeye başladığınızda, bir zamanlar sevdiğiniz yiyeceklerin artık size hitap etmeyebileceğini fark edebilirsiniz. Bazen vücudun, sizi gelişmekte olan bebeğiniz için iyi olmayan yiyeceklerden uzak tutacak doğal bir filtreleme sistemi vardır. Bazı besinlerden yoksunsanız, onları sağlayan yiyecekleri de arzulamaya başlayabilirsiniz.
  Bir vejeteryansanız, hamilelik sırasında büyük bir biftek parçası yemeye başlarsanız çok şaşırmayın. Vücudunuzda ette bulunan proteinlerden yoksun olabilir. Soya ürünleri gibi et dışı protein kaynaklarını tüketmek isteyebilirsiniz. 
 • Yiyecek isteklerinizi nasıl tatmin edersiniz? İsteklerinizi tatmin etmek için buzdolabınızı çok çeşitli fakat sağlıklı yiyeceklerle dolu tutmalısınız, böylece istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. Buzdolabınızın daima sağlıklı meyve ve sebzelerle dolu olduğundan emin olun!

 • Eşiniz veya çevreniz sizi eleştirse bile, yiyecek kombinasyonlarınız konusunda utanmayın! Hamile kadınlar garip yiyecek istekleriyle bilinir. Turşu ve dondurma yemek istiyorsanız, lütfen yapın! Sadece diyetinizin geri kalanını ihmal etmediğinizden emin olun! 
 • Tuhaf yiyecek istekleri için dikkatli olmalısınız. Bazı kadınlar hamileyken "pika" olarak bilinen bir durum geliştirir. Bu kadınlar kil, tebeşir ve toprak gibi gıda dışı ürünleri yemek isterler. Bu durum çok sağlıksız ve araştırmacılar bunun demir veya çinko eksikliği gibi bir beslenme eksikliğinin işareti olduğunu düşünmektedir. Yenmeyen maddeleri sevmeye başlarsanız, tıbbi yardım almalısınız. Zehirlenmenize ve bakteriyel veya paraziter hastalıklara yol açabileceği için dikkatli olmalısınız. Bu tuhaf yiyecek istekleri hakkında doktorunuzla konuşun. Gerçekten de pikadan muzdaripseniz, demir veya çinko takviyesi almanız gerekebilir. Genellikle, beslenme yetersizliği tedavi edildikten sonra, pika uzaklaşır ve hamile kadınlar düzenli yiyecek isteklerine geri döner.
 • Eskiler "iki kişilik yemeniz gerektiğini" söylese de, hamilelik sırasında yalnızca  300 ekstra kalori eklemeniz gerektiğini unutmayın. Bu 300 kalori günlük bir veya iki atıştırmalık yiyecekle diyetinize kolayca eklenebilir. (İkizler bekliyorsanız, 600 ekstra kalori eklemeniz gerekebilir). 
  Hamilelik sırasında aşırı kilo alımının sizi daha yorgun ve ağrılı hissetmenize neden olabileceğini unutmayın. Araştırmalar, tavsiye ettikleri hamilelik kilolarından daha fazla kilo alan hamile kadınların, özellikle o hamilelik kilolarını kaybetmedikleri takdirde, hayatlarının sonraki dönemlerinde aşırı kilo alma riskinin arttığını tespit etti.
 • Hamilelik sırasında sivilce normal ve beklenen bir durumdur, ancak hamilelik sırasında sivilce ilaçları kullanırken ekstra dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışana kadar oral veya sürülebilir akne ilacı kullanmayın. Kullanımı güvenli olan bazı ilaçlar var; Ancak, günümüzün sivilce ürünlerinin çoğu, doğmamış bebeğiniz için zararlı olabilir. Oral sivilce ilaçları hamileyken alınmamalıdır. Ek olarak, akne tedavilerinde kullanılan kremlerde bulunan bebeğiniz için doğum kusurları riski taşıyan zararlı bileşenler, cilt yoluyla emilebilir. Sivilceler için daha sağlıklı ve güvenilir bir tedavi yöntemi olan aromaterapiyi araştırabilirsiniz.
 • Yeni bir bebek için hazırlık yapmak, gelecek hakkında çok fazla heyecan getiriyor,  ancak bu, bebeğiniz gelmeden önce, bir çift olarak birlikte biraz zaman geçirmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bazı anne-babalar, hamileliğin ilk aylarında, bebek öncesi son bir tatile çıkıp birlikte vakit geçirebiliyorlar. Bebekler küçük ve taşınabilirdir, ancak bir bebekle seyahat etmek kesinlikle tatil dinamiklerini değiştirir. Kendinizi bu değişikliklere hazırlamak, biraz dinlenmek ve rahatlamak için ufak bir kaçış planı yapabilirsiniz. Peki bu kaçışı nasıl planlıyorsunuz? Doktorunuza danışın. Riskli olmayan sağlıklı bir hamilelikte bile, doktorunuz ne zaman ve nereye seyahat ettiğiniz konusunda bazı kısıtlamalar getirebilir. Çoğu doktor, hamileliğin sonraki aşamalarına geldiğinizde evden çok uzaklara seyahat etmenizi ve uçak yolculuğunu tavsiye etmez. Bu nedenle ikinci trimesterinizin bitiminden önce bir kaçış planlamanız daha iyi olur. Hamilelik sadece fiziksel bir değişim değildir. Doğada vakit geçirebilir, bir hamakta yavaşça sallanabilirsiniz. Merdiven çıktıktan sonra yoruluyorsanız, tarihi bir şehirde uzun saatler yürüyeceğiniz kültür gezilerinizden vazgeçmek isteyebilirsiniz. Hamilelik, tüm fiziksel aktivitelerinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak ilk kez kayak denemek için en iyi zaman değildir. Size bolca zaman kalacak, eğlence ve rahatlama sunacak bir gezi planlayın. Asıl fikir, eşinizle yalnız zaman geçirebilmenizdir. Uzun bir yolculuk yapamaz veya işten izin alamaz mı? Yakınınızdaki bir otelde gecelik konaklama rezervasyonu yapın. Ya da bir hafta sonu evde ya da yatakta hiç dikkat dağıtmadan geçirin.
 • Bu sizin ilk hamileliğiniz değilse, karnınızın biraz daha erken göründüğünü fark edebilirsiniz ve bu tamamen normaldir. Eğer ilk hamileliğinizse karnınız hala belirgin olmayabilir. Hamile kıyafetleri giymeye başlamak için "doğru" veya "yanlış" bir zaman yoktur, bu yüzden sizi en iyi hissettiren şekilde giyinin. Hamile kıyafetleri için hazır değil misiniz? Elastik kemerlere sahip giysiler arayın. Ayrıca, hamile kıyafetlerine geçmeden önce, karnınıza biraz daha fazla yer açmak için düğmeli pantolonları elastik bir saç bağıyla bağlayarak mevcut giysilerinizi bir süre daha kullanabilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1084 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz