Gebelikte 1. Trimester

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 1. Trimester

Gebelikte 1. Trimester

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 872ZİYARET

  • 0YORUM

BİRİNCİ TRİMESTER (1-13. HAFTA)

Gebelik dönemi ortalama 40 haftalık yani 9 ay 10 günlük bir süreçtir. Bu süreç bebek gelişiminin daha kolay gözlemlenebilmesi açısından tıbbi olarak ortalama 3 aylık zaman dilimlerine bölünmüştür. Hamilelikte 1. Trimester gebeliğin ilk 13 haftasını tanımlamaktadır. Bu dönem kadının son adet tarihinin ilk günü başlamakta ve 13. Hafta sona ermektedir. Gebelik hesaplamasının adetinin ilk günü başlamasının sebebi genellikle ilişki tarihinin hatırlanmamasıdır. Gebelik sürecinin standart bir şekilde izlenebilmesi için hekimler bu yöntemi benimsemiştir.

Hamilelikte 1. Trimester gebeliğin en önemli dönemi olarak görülmektedir. Bebeğin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı genellikle bu dönemde anlaşılmaktadır. Ayrıca gebeliklerde düşük tehlikesinin en yüksek olduğu dönem de ilk 3 aylık dönem olduğu için hem anne hem de bebek sağlığı açısından bu dönem oldukça önemlidir. Hamilelikte 1. Trimester döneminin ilk 4 haftasında yumurtanın spermle döllenmesi, zigotun oluşması, uterusa ulaşması ve tutunması, plasentanın ve amniyotik kesenin oluşması gibi önemli olaylar gerçekleşir. Bu dönemde annede mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, halsizlik ve baş dönmesi gibi belirtiler görülmesi son derece normaldir. Bu durum kadın vücudunun gebeliğe hazırlanmasından ve pek çok sistemin bu değişikliğe ayak uydurmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Hamileliğin 5. Haftasında bebek 1,5 ile 2 mm arasında bir boyuta ulaşmaktadır. Bununla birlikte bebekte kalp atmaya ve kan dolaşımı harekete geçmeye başlar.

Hamilelikte 1. Trimester döneminin 6. Haftasında plasenta büyük bir hızla büyümeye devam eder. En önemli gelişmeler burun, kulak ve göz bölgelerinde olmaktadır. Baş bölgesindeki gelişimlerin yanında iç organlar, gövde, kol ve bacak gibi bölgelerde önemli gelişimler meydana gelir. Bu dönemde bebek 5 ile 6 mm arasında değişen bir boyuta ulaşmaktadır. 7. Haftada bebeğin el ve ayak parmakları ve akciğerleri oluşmaya başlar. 8.Haftada bebeğin kemikleri oluşmaya başlar ve boyu 10 ile 13 milimetreye ulaşır.

Hamilelikte 1. Trimester döneminin son ayında annedeki mide bulantıları, sık idrara çıkma hissi ve iştahsızlık gibi belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. 9.Haftada bebeğin dış genital organları gelişse de henüz bebeğin cinsiyeti ayırt edilebilecek ve gözlenebilecek konuma gelmemiştir. 10. Haftada bebeğin karaciğer ve böbrekleri çalışmaya başlamaktadır. 11. Haftada bebeğin kemikleri sertleşmeye, el ve ayakları belirginleşmeye başlar. 12. Haftada bebeğin refleksleri ortaya çıkmakta ve bebek hareket etmeye başlamaktadır. 13. Haftada bebek yaklaşık 7 cm boyutuna ulaşır ve düşük riski oldukça azalır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

872 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz