Gebelikte 1. Hafta Hamilelik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte 1. Hafta Hamilelik

Gebelikte 1. Hafta Hamilelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 1126ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik süreci ortalama olarak 280 gün yani 40 haftada tamamlanan bir süreçtir. Kaç haftalık gebe olduğunuz, yumurtlama tarihi net olarak bilinemediği için, son adet tarihinin ilk günü hesaplanarak belirlenir. İlişki tarihinizi biliyor olsanız veya tüp bebek yaptırmış olsanız bile, doktorunuz son adet tarihinizin ilk gününü baz alarak kontrollerinizi yapacaktır. O yüzden gebeliğin ilk haftası, aslında henüz gebeliğin olmadığı bir haftadır. En son adet tarihinizi kaydetmeniz çok önemlidir. Bundan sonraki doktor kontrolleriniz, yapılacak ultrasonografik muayeneler, testler, tahmini doğum tarihi, her zaman son adet tarihine göre belirlenecektir.

Gebeliğin İlk haftası aylık döngünüz olduğu için adet kanamanızın olduğu haftadır ve normal kabul edilir. Sonraki 40 hafta için son kanamanız olup olmadığı en erken 3 hafta sonra netleşecektir. Son adetinizden 2 hafta sonra yumurtlama olacak ve döllenme süreci başlayacaktır.

Gebeliğin 1. Haftasında henüz embriyo oluşmadığı için yapılan testler negatif olacaktır. Çünkü testlerde bakılan hcg hormonu vücudunuzda bulunmaz. Bu hafta, adet sürecinde olduğunuz için, eğer yaşıyorsanız şişkinlik, bel, sırt ağrıları, memede hassasiyet görülebilir.

Gebelik, trimester olarak adlandırılan üç aşamaya ayrılır. Gebelik trimesterleri her biri kendi önemli gelişimsel dönüm noktalarına sahip olan gebeliğin üç aşamasıdır.

1.trimester (0 ila 13 hafta) : İlk üç aylık dönem bebeğinizin gelişimi için en önemli olanıdır. Bu dönemde bebeğinizin vücut yapısı ve organ sistemleri gelişir.

2. trimester (14 ila 26 hafta) : Gebeliğin ikinci trimesterine genellikle "altın dönem" denir, çünkü erken gebeliğin hoş olmayan etkilerinin çoğu ortadan kalkar. Sizde ve bebeğinizde birçok değişiklik göreceksiniz.

3.trimester (27 ila 40 hafta) : Bebeğinizin gelişiminin son aşamaları gerçekleşir. Doğuma hazırlık başlar.

Gebelikte 1.hafta

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Gebeliğinizi planladığınız bu haftalar, sağlıklı bir gebelik yaşamak için çok önemlidir. Rahim ve yumurtalıkların gebeliğe hazırlandığı dönemdir. Gebeliğin İlk haftasından itibaren dikkat etmeniz gereken unsurları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bir doktor kontrolünde değilseniz, yapacağınız ilk şey bir kadın doğum uzmanına muayene olmaktır. Adetin 3. Günü isteyebileceği testlerden dolayı bu hafta önemlidir.
 • Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmalı ve dumanlı ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz.
 • Alkol, uyuşturucu gibi gebelik sürecine ve bebeğe zarar verecek maddelerden uzak durmalısınız.
 • Mevcut hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları doktorunuza iletmelisiniz.
 • Folik asit (B9 vitamini) bu sürecin en önemli vitaminlerindendir. Doktorunuzun öngördüğü şekilde folik asiti ve diğer vitaminlerinizi düzenli kullanmalısınız.
 • Bu haftadan itibaren beslenme düzeninizi gözden geçirmeli ve sağlıklı gıdalara yönelmelisiniz. Kahve, çay tüketiminizi azaltmanız iyi olacaktır.
 • Her hangi bir sıkıntınız olmasa da diş doktoruna görünmelisiniz.
 • Bu ay bir gebelik için sabırsızlanıyorsanız, gebe kalıp kalamayacağınızı düşünerek endişelenebilirsiniz. Bu düşüncelerin strese neden olabileceğini unutmayın. Sakin kalmaya çalışın, kendiniz için zaman ayırın, dinlenin, güzel beslenin. Vücudunuza ve ruhunuza iyi gelecek yoga, meditasyon gibi etkinliklere yönelmek, kitap okumak, sevdiğiniz müziği dinlemek bu süreçte size iyi gelecektir.

1. haftanın yazısını paylaştık. Yukardan ya da bu linke Gebelikte 2. Hafta Hamilelik tıklayarak 2. hafta yazımıza gidebilirsiniz. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

1126 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz