Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri!

0 Yorum yapıldı
Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri!

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri!

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 509ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri!

Her ne kadar Preeklampsiye ( gebelik zehirlenmesi) neden olan durumlardan emin ve kesin bir bilgi olmamakla birlikte aşağıda sayacağımız nedenlerden de ilişkin olabileceği de bilinen gerçekler arasındadır. Peki, hamilelik zehirlenmesi neden olur? Hep birlikte bakalım; 

 

1- Genetik etkiler:

 

Genetik etkilere bağlı fetüs olunduğu düşünen, araştırmacılar vardır. Yani anne adayının annesi yada babanın annesi geçmişte yaşadığı preeklampsi nedeni ile, senin de geçirme olasalığın var. 


 

2- Damar sorunu:

 

Genel olarak bakıldığın da hamile kadınların damarları genişler, fakat gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adaylarının ise damarın daraldığı gözlemlenmiştir. Bu da preeklampsi oluşmuna etki ettiğini düşündürüyor. 


 

3- Diş eti rahatsızlığı:

 

Diş eti rahatsızlığı geçirmeyen hamile adaylarına oranla, diş eti rahatsızlığı olan kadınların daha çok preeklampsi sorunu yaşadıkları tespit edilmiştir. Diş eti sorunun gebelik zehrilenmesine sebep olabilecek kimyasalları ürettiği düşünülüyor. 


 

4- Bağışıklık sisteminin hamileliğe etken olması:

 

Plasentan ve bebeğin, anne vücuduna alerji yaptığına dayalı varsayıma dayanır. Kısacası bağışıklık sistemi bebeği yabancı bir varlık olarak algılanır ve buna karşı tepkime oluşturur. 


 

Peki Gebelik Zehirlenmesi Tekrarlar mı?

Anne adayının ilk hamileliğinde gebelik zehirlenmesi geçirmesi ile ikinci hamileliğinde geçirme olasılığı 3’te 1’dir.

Anne adayının ilk hamileliğinde preeklampsi teşhisi konulduysa veya hamileliğinin erken dönemlerin de preeklampsi başladıysa bu risk daha da yüksek demektir. 

 

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik başlangıcından doğru sık doktor kontrolu altındaysan şayet erken tanı ile erken tedavi uygulanabilir. Bu yüzden sık sık kontrolde olmak erken teşhis gerektiği için oldukça faydalıdır. Ve tedavi için erken tedbirler alınabilir. 


Bunun yanı sıra oluşan semptomları takip ederek ve vücudunda belirlediğin değişikliklere dair doktoru bilgilendirmen hem gebelik zehirlenmesi için hem de olası diğer hastalıklar için karılaşma riskinin azaltmış ve erken teşhis sağlanmış olur. 


Teşhis konulan preeklampsi hastalığı sonucu, her doğum öncesi muayenede kan basıncın ölçülecektir. Evde uygulanacak yatak istirahati ile tansiyonun ve fetüsün kontrol altında ve izlenmesi sağlanarak preeklampsi tedavisinde görülen diğer yöntemlerdir.


Rahme giden kan akışının artmasını sağlamak adına yatak istirahatı en uygun yöntemdir. Diğer bir faydası ise böbreklerin faha iyi çalışmasını sağlamaktır. 


Fakat bu yöntem hala belirtileri iyileştirmiyorsa şayet hastanede yatış kacınılmazdır. Diğer yandan bebek büyüyünceye kadar yada büyükse doğumu gerçekleştirmeyi önerecektir. 


Yani kısacası bebeğin doğumunu gerçekleştirmek dışında preeklampsinin kesin bir tedavisi yoktur. Doğum sonrası preeklampsi tedavisine gerek kalmadan, doğumdan sonra hızla normal tansiyon düzeyine dönüldüğü görülür.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

509 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz