Hamileliğe Hazırlanırken Hangi Vitaminleri Almalısınız?

0 Yorum yapıldı
Hamileliğe Hazırlanırken Hangi Vitaminleri Almalısınız?

Hamileliğe Hazırlanırken Hangi Vitaminleri Almalısınız?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 513ZİYARET

  • 0YORUM

Her kadın hamileliğini öğrendikten sonra vitamin ve ek besin desteğine başlar. Ancak ideal zaman bu değildir. Gebelik öncesinde folik asit, demir ve vitaminleri yeterince alımı hamilelik sürecini etkilemektedir. Üstelik zaten vitamin ve ek besin kullanımına hamilelik döneminde dikkat edeceksiniz, o zaman bir sıfır önde başlamanın hiçbir zararı olmaz. Hadi, hamilelik öncesi hangi vitaminleri ve ek besinleri almanız gerektiğinden bahsedelim.

Gebelik Öncesi Vitaminleri Almaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Gebe kalmaya çalışmadan önce en az 1 ay folik asit almaya başlayın. Gebeliğin ilk birkaç haftası, fetal sağlık ve gelişim için gerçekten önemli bir zamandır. Folik asit ve diğer gebelik öncesi vitaminleri almak, bazı doğum kusurları riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Tüm hamileliğiniz boyunca vitaminlerinizi almaya devam edin.

Multi Vitaminler

Multi vitaminler, hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında ihtiyacınız olan günlük vitamin ve mineralleri içeren takviyelerdir. Mullti vitaminleri gebelik süresince doktorunuzun önerisiyle kullanacaksınız. Ancak, bedeninizin hamileliğe hazırlandığı süreçte gebelik öncesi vitaminleri kullanmanız yararınıza olur. Folik asit, kalsiyum ve demir eksikliği yaşamamak için şimdiden vitamin desteğine başlayabilirsiniz. Böylece ileride daha sağlıklı bir gebelik geçirirsiniz. Hamilelik döneminde vitamin desteği alma alışkanlığını da şimdiden kazanırsınız.

Folik Asit

Folik asit, hamileliği planlarken alınacak en önemli vitamindir. Vücudunuzdaki hücrelerin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu bir B vitaminidir. Folik asit, bebeğinin sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar. Hamilelik öncesinde folik asit eksikliği yaşamanız gebelikte ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Hamilelikten en az 1 ay önce her gün 400 mcg folik asit almak, bebeğin beyni ve omurga denilen nöral tüp defektlerinde sorun oluşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Beklenmedik şekilde hamile kalsanız bile, hemen ek almaya başlamalı ve 12. haftanın sonuna kadar almaya devam etmelisiniz. Önerilen folik asit miktarı günlük 400 mikrogram olmasına rağmen bazı kadınlar daha fazla folik aside ihtiyaç duyabilirler. Doktorunuzla, sizin için uygun olan doz hakkında konuşun ve folik asit odaklı beslenmeye özen gösterin.

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey yazımıza göz atarak daha fazlasını öğrenebilirsin.

D vitamini

Hamile ve emziren kadınlar da dahil olmak üzere tüm yetişkinler günde 10 mikrogram D vitaminine ihtiyaç duyar ve bu miktarı içeren bir takviye almayı düşünmelidir. D Vitamini, kemikleri, dişleri ve kasları sağlıklı tutmak için gereken vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenler. Cildimiz yaz güneşine maruz kaldığında vücudumuz D vitamini yapar (Mart ayının sonundan nisanın başından eylül ayının sonuna kadar). Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda D vitamini almak için güneşte ne kadar zamana ihtiyaç duyulduğu tam olarak bilinmemektedir. D vitamini yalnızca az sayıda gıdada bulunduğundan, ister doğal isterse ilave olsun, yalnızca yiyeceklerden yeterince almak zor olabilir. Doktorunuzla konuşarak ve öncesinde tahlil yaptırarak sizin için uygun D vitamini takviyesi almaya başlayabilirsiniz

D vitamini ayrıca aşağıdakileri de içeren bazı yiyeceklerde bulunur:

Yağlı balıklar (somon, uskumru, sardalye gibi)

Yumurtalar

Kırmızı et

Peynir,

Süt,

Tereyağı,

Omega-3 Yağ Asitleri

Multi vitaminler DHA- omega-3 yağ asidi içermez. Omega 3 ün doğumdan önce ve sonra bebeğin beyin gelişimine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Doktorunuza da danışarak omega-3 takviyesine başlayabilirsiniz. Omega 3 açısından zengin başlıca gıdalar ise şunlardır:

Balık,

Ceviz,

Keten tohumu.

A vitamini

Gebe kalmaya çalışıyorsanız, A vitamini içeren bir multivitamin veya balık yağı takviyesi almadığınızdan emin olun. A vitamini bebeğinizin gelişimi için önemli olsa da, muhtemelen besinlerden alıyorsunuzdur. Çok fazla A vitamini doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine neden olabilir, bu nedenle karaciğer gibi yiyecekleri kesmeyi deneyin ve satın aldığınız herhangi bir vitamin üzerindeki etiketleri dikkatlice okuyun. Aşırıya kaçmadan yemeniz gereken A vitamini deposu besinler ise şunlar:

Sarı ve turuncu renkteki meyve ve sebzeler,

Süt,

Tereyağı,

Yumurta,

Peynir,

Yoğurt.

C vitamini ve Demir

Hamileliğe hazırlık döneminde birçok kadın demir eksikliği yaşar. Demir eksikliği yaşayarak hamile kalırsanız bebeğinizin demir talebini karşılamakta sıkıntı çekersiniz. Doğru miktarda demir aldığınızdan emin olmak için, doktorunuz basit bir kan testi ile demir seviyenizi test edebilir ve ne kadar demire ihtiyacınız olduğunu belirler. Demir alımını, C vitamini yönünden zengin gıdalarla birlikte karşılarsan demir emilimini arttırabilirsin. C vitamini hücreleri korur ve sağlıklı olmalarına yardımcı olur.

Demir oranı yüksek besinler:

Yağsız kırmızı et ya da tavuğun but eti,

Yumurta,

Ispanak,

Pazı,

Kuru fasulye,

Kırmızı erik suyu,

Kuru üzüm.

C vitamini oranı yüksek besinler:

Çilek,

Kivi,

Greyfurt,

Portakal,

Kavun,

Taze baharatlar,

Brokoli,

Dolmalık biber,

Yeşil ve kırmızı acı biber,

Karnabahar.

B Vitaminleri (B1, B2, B3, B6 ve B12'yi içerir)

Folik asitle (B9 vitamini)  birlikte, bu bütün vitamin grubu, vücudu gebe kalmak için hazırlarken ve sağlıklı yumurta ve sperm üretirken çok önemlidir. B grubu vitaminler, enerjiden besinlerin serbest bırakılmasında, hormonların düzenlenmesinde ve B12 durumunda kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde ve folik asidin işlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yeşil yapraklı sebzeler,

Kuru yemiş,

Muz,

Kırmızı et, balık, tavuk, hindi,

Süt, yumurta, yoğurt.

Vitamin Takviyelerinin Yan Etkileri Var mı?

Birçok insan gebelik öncesi vitaminlerin yan etkilerinin olup olmadığını merak ediyor. Bazı insanlar bu vitaminleri alırken bulantı veya kabızlığa yakalanır. Bu tarz şikayetleriniz olursa, marka değiştirebilir veya aldığınız vitamin türleri hakkında doktorunuzla konuşabilirsiniz. Gebelik öncesi vitaminler, tabletler veya kapsüller içinde gelir, bu nedenle vücudunuzla en iyi şekilde çalışan türü bulmak yan etkileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gebelik öncesi vitamin takviyelerinin sağlıklı bir beslenme düzenini tamamladığını ancak bunun yerine geçmediklerini unutmayın. Gebelik öncesi ve gebeliğiniz boyunca dengeli ve besin öğeleri açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturmak çok önemlidir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

513 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz