Gebelik ve Yüzme

0 Yorum yapıldı
Gebelik ve Yüzme

Gebelik ve Yüzme

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 64ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik dönemi kendi başına farklı bir dönemdir. Anne adayları ne yapıp yapmayacakları konusunda bazen bir takım yanılgılara düşerler ve ne yapacaklarını bilemezler. Bu konular hakkında genellikle doktorlarından bilgi almalarını tavsiye ediyoruz. Gebelikte anne adaylarının merak ettiği bir diğer konu da yüzme konusudur. Gebelik ve yüzme bir arada gerçeklebilecek bir şey midir ya da gebelik süresince yüzme gibi aktivitelerden uzak mı durmak gerekir? Anne adaylarının bu konular hakkında kafalarındaki soru işaretlerini gidermek amacıyla bu yazıyı yazıyoruz. Öncelikle şunu söylemekte fayda var gebelik ve yüzme bir arada rahatlıkla gerçekleşebilir diyebiliriz. Fakat yine de bazı durumlarda bazı şeylere dikkat edilmeli bunu da detaylıca anlatmaya çalışacağız.

Gebelikte Yüzmenin Faydaları 

Gebelikte yüzme zararlı olmadığı gibi hem anne adayları hem de karınlarındaki çocukları için birçok faydası bulunmaktadır. Bazen anne adayları gebelik süresince çok fazla kilo alacaklarını düşünerek diyet yapmayı düşünürler. Fakat diyet yapmak bir anne adayı için en son düşünmesi gereken şeylerin başında gelir. Diyet yaparak çocuğunun alması gereken besinlerini engelleyeceği için çocuğun gelişimini büyük bir riske atarlar. Hamilelik süresince anne adayları beslenmelerine çok dikkat etmeli ve her tür vitaminden,besinden almalıdır. İşte bu yüzden aslında gebelikte yüzme çok önemlidir. Gebelikte yüzmenin faydaları diyince akla gelen ilk şey fazla kilo alımının önüne geçmesidir. Yüzme doğal bir egzersizdir ve böylece anne adayının yapabileceği belki de en iyi spordur. Yüzerek anne adayları dengesiz kilo alımının önüne geçerler. Bir diğer faydası da kasları güçlendirmesidir ve kan dolaşımını da baya bir olumlu yönde etkiler.

 

Gebelik döneminde anne adaylarının en şikayetçi olduğu konuların belki de başında uyku problemi gelir. İşte yüzme bunun için de bulunmaz bir ilaçtır. Anne adayları düzenli bir şekilde yüzerek uyku probleminin de önüne geçerler. Anne adaylarına bir diğer önerimiz de yüzmeyi gerçekleştirdikten hemen sonra ıslak mayolarını değiştirmelidir böylece herhangi bir mikrobun etkisinden hemen kurtulmuş olacaklardır. 

Gebelikte Yüzmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 3 ay imkanınız varsa güne yüzerek başlamanız sizin için iyi olacaktır. Böylece hamileliğin başındaki bulantı sorununuzu azaltırsınız ve güne zinde başlarsınız. Bu süreçte ideal yüzme süresine 30-45 dakika arası diyebiliriz. 3-6 ay arasındaysa bebeğinizin büyümesiyle karnınızdaki yük artmaya başlayacaktır. Bu dönemde size önereceğimiz yüzme şekli sırt üstü yüzme olacaktır. Böylece hem daha az yorulmuş olursunuz. Ayrıca sırt üstü yüzme şekli başlayan sırt ağrılarınıza iyi geldiğini göreceksiniz. Hamileliğin son üç ayındaysa kurbağalama yüzme stili siz anne adayları için en iyisi olacaktır. Tabii ki son 3 ayda eski dönemlere göre yüzme aralığınız azalacaktır. Boynunuzda yüzerken bir gerginlik hissediyorsanız şnorkel takarak yüzmenizi de tavsiye edebiliriz. 

Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz bunun için size belli bir süre vermemiz doğru olmaz. O yüzden vücut olarak ne zaman yorulduğunuzu düşünüyorsanız yüzmeyi o an bırakmanızda fayda vardır. Ve ayrıca hamilelik süresinde hangi evresinde olursa olsun denize atlamanız bebeğiniz için riskli olacaktır buna da dikkat etmelisiniz.

 

Mayo tercihine gelecek olursak da hamilelik süresince tek parça mayolar yerine iki parça mayo tercih etmeniz daha doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca gireceğiniz denizin veya havuzun temizliğinden emin olmanızda fayda vardır ve suyun sıcaklığı da normal düzeyde olmalıdır. Çok soğuk bir denizde veya havuzda yüzmeniz önerilmez. Ayrıca vücudunuzu iyi hissetmediğiniz anlarda yüzmeye başlamayın ya da yüzerken bulantı,rahimde kasılma,kanama gibi şeyler yaşamanız durumunda yüzmeye anında son vermelisiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

64 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz