Gebelik Şekeri Ve Nedenleri!

0 Yorum yapıldı
Gebelik Şekeri Ve Nedenleri!

Gebelik Şekeri Ve Nedenleri!

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 443ZİYARET

  • 0YORUM

GEBELİK ŞEKERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gebelik şekeri nedir, neden olur? Gebelik şekeri kimlerde görülür? Hamilelikte merak edilenler bu yazımız da.

gebelik şekeri bir diğer adı ile gestasyonel diyabeti, ilk kez gebelik dönemin de saptanmış kan şekeri yüksekliği demektir. 24. haftada özellikle rastlanan ve bebeğin plasentası (döleşi) tarafından salgılanan hormonların sebep olduğu bir durumdur. Genel olarak gebelerin yüzde 5'de görülen bu faktörün, çoklukla riskli gebelerde görülen bu sorun, risk taşımayan gebelerde de sonradan çıkması nedeni ile diyabetin her gebede taranması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.


 

PEKİ GEBELİK ŞEKERİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Riskli gebelik geçiren anne adayları,

Genetik yani aileden şeker hastalığı olanlar,

Aşırı kilolu olanlar,

Polikistik over (yumartıklıklarda kist olanlar) hastalığı bulunanlar,

Gizli şekeri olanlar,

Hipertansiyon, ileri yaş grubu,

Önceden büyük bebek doğuran anne adaylarında,

Öncesinden sebepsiz düşük yaşayanlarda katılabilir.

Gebeliğin belirtileri olarak algılanan, sık su içme, sık tuvalete gitme gibi işlevlerin yanı sıra sık acıkma gibi duumların nedeni olası şeker hastalığının sebebi olabilir. Gebelik belirtisi olarak düşünüldüğü için şeker hastalığı lehine yorumlanmamaktadır.

 

Gebelikte adet kanaması olur mu? tıklayın.

 


 

GEBELİK ŞEKERİ TANISI KOYULMASI

Gebenin risk değerlendirmesi yapıldığı ilk muayenesinde, bu bağlamda kan şekeri ölçümü yapılır. Şeker hastalarının yüzde 75'nin, açlık kan testi ile tanıbildiği gibi, yüksek riskli grupta olan adayaları ilk haftalarda şeker yükleme testi yapılması gerekebilir. Aksine yüksek risk altın da olmayan gebelerde ise 24 – 28. haftaların da şeker tarama testi yapılması gerekmektedir. 50 gram ve gerekirse 100 gram şeker olmak üzere iki basakmaklı olarak yapılabileceiği gibi, tek seferde 75 gram şeker yüklemesi de yapılabilir.


Bilimsel çalışmalarda anne yada bebeğe bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. Yüklenen miktarın birimi 3 dilim baklavanın verdiği emilim oranı le eşittir ki bu miktar metabolizma tarafından hızlı bir şekilde normale döndürülebilmektedir. Bebeğe yükleme yapılmaz, gebelere yapılır., bu yükleme bazı gebeleri zorlayabilir. Çünkü gebeye aç karnına şerbet içirmek mide bulantısı, tansiyon düşmesi gibi şikayetlere yol açabilmektedir.

 

Anneni hamile blog'u nedir? tıklayın.

 


 

PEKİ GEBELİK SÜRECİNDE ŞEKER YÜKLEME TESTİ ZARARLI MI?

Gebelikte yapılan bu test ile anne adayının kan şekeri normal değerlere ulaşmayı hedefliyor. Yüzde 85-90 gebelerin sağlıklı diyet ve ergzersiz ile bu normal değerlere ulaşabilirler. Fakat bu iki işleve rağmen gebeler de düşmeyen şeker oranı için insülin tavsiye edilebilir. Plasentadan geçmeyen insülin, bebeğe herhangi bir zararı olmaz.


Gebelikte kan şekeri seviyesi normal seyreden anne adaylarının kendileri ve bebekleri gebelik şekerinden pek etkilenmez. Aksine teşhiş yada tedavisi yapılmamamış şeker hastalığı durumu ise anne ve bebek için ciddi risk taşıyor. İdrar yolu enfeksiyonu, yüksek şekere bağlı organ hasarları, şeker koması, doğum sonrası kanama, sezeryan doğum gibi risklerin taşıdığı anne adayı için; bebek için oluşabilecek riskler ise; anne karnında aşırı kilo alımı, suyunun normalden fazla olması, doğumsal anomaliler, doğum travması, doğum sonrası solunum sıkıntısı, şeker düşmesi, sarılık ve hatta kontrolsüz diyabette ölüme kadar gidildiği bilenenler arasında. 


Kontrol altında ki şeker hastalığının aksine kontrolsuz ve taşhisi konulmamış şeker diyabeti, bebeğe ve anneye sinsi sinsi ciddi zararlar verebilir. Bazı kadınlarda gebelik şekeri doğumdan sonrada devam edebilir. Bu yüzden doğum sonrası lohusalık dönemi yani 6. haftasında tekrar şeker testinin yapılması en sağlıklısı olur anne için.  

0 KİŞİ Yorum Yaptı

443 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz