Gebelik Nedir?

0 Yorum yapıldı
Gebelik Nedir?

Gebelik Nedir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 729ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik sırasında bütün vücut sistemlerinde değişme görülür. Bu yüzden, gebelik takibinin, yani doğum öncesi sürecin önemi gerçekten büyüktür ve düzenli şekilde takip edilmesi gereklidir.

Gebeliğin Oluşumu

Hamile kalmak için en elverişli zaman, iki adet dönemi arasında kalan zamandır. Bu ara dönemde kadının vücudundaki bir yumurta hücresi hazır hale gelir ve 2 gün boyunca canlılığını korur. Bu sebeple iki adet kanaması ortasında kalan yumurtlama (ovulasyon) gününün 2-3 gün öncesi veya sonrası döllenme için uygun zamanlardır.

Cinsel birleşme esnasında, erkeğin boşalmasıyla kadın rahmine inen spermler, ön hazneden geçip kadın yumurtası ile karşılaşır. Sadece bir sprem yumurtayı dölleyebilir. Spermin kadının içinde canlı kalma süresi yaklaşık olarak 3 gündür. Bu sebeple birleşmeden sonraki 3 gün içinde cinsel ilişki yaşanmasa bile kadının hamile kalma olasılığı vardır.

Döllenme işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra yumurta değişime geçer ve yaklaşık 5 ila 6 gün içerisinde rahim içine geçiş yapar. Rahmin iç tabasına gömülen yumurta, gelişimine burada devam eder. Bu rahim içinde yer etme ve döllenme aşamaları kadının yapısında değişikliklere yol açar. En bilinen ilk değişim adet görmenin durmasıdır. Zamanla rahim gitgide büyüyecek ve bebeğin gelişimi için gerekli olan alanı oluşturacaktır. Dokular bu sırada yumuşamaya başlar ve annenin kilosu da zamanla artar.

Gebelik oluşumunu kısaca anlatmaya çalıştık. Hafta hafta gebelik ilerleyişini, sitemizin üstünde bulunan hafta sayılarından seçip takip edebilir, hesaplaıyıcılar ile farklı takvimlere göre bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

729 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz