Gebelik ve Kalıtsal Trombofili (Pıhtılaşma Bozuklukları)

0 Yorum yapıldı
Gebelik ve Kalıtsal Trombofili (Pıhtılaşma Bozuklukları)

Gebelik ve Kalıtsal Trombofili (Pıhtılaşma Bozuklukları)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 292ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik, anne adayı için oldukça dikkat edilmesi ve takip edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç içerisinde anne adayında meydana gelen tüm sorunlar çözülmeli ve oluşma ihtimali olan tüm problemler de bir şekilde çözüme ulaştırılmalıdır. Anne adayında oluşan fizyolojik değişiklikler olumsuz yönde geliştiği zaman, bu durum doğrudan anne karnındaki fetüsü etkileyecektir. Bunun nedeni; fetüsün tüm beslenme ve boşaltım dahil her ihtiyaç kanalı anne ile direkt olarak temas halindedir ve fetüs her konuda anneden beslenir. Annede oluşan bir yapısal bozukluk fetüs içinde ciddi problemlerin meydana gelmesine yol açmaktadır. Önlem alınmayıp tedavi uygulanmadığında hem annenin hem de fetüsün hayati tehlikesi meydana gelebilmektedir. Özellikle annenin kan değerleri ve bu kanın akışkanlığı gibi bazı temel durumlarda meydana gelen bozukluk ya da eksiklik ciddi riskler barındırabilir. Anne adaylarının gebelik planlamadan önce gebeliğe hazırlık için tam bir kan tahlili yaptırması ve değerlerinin doktor tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Anne vücudunu, oluşacak bir gebeliğe hazırlamak ve eksik olan değerleri belirlemek hem anneyi hem bebeği hem de gebelik sürecini daha rahat hale getirecektir.

Kalıtsal Trombofili Nedenleri

Trombofili, kandaki akışkanlığın bazı nedenlerden dolayı bozulup kişinin bedeninde tıkanmalar ve pıhtılaşmalar gibi sorunların oluşmasına denmektedir. Trombofili hastalarında en sık karşılaşılan neden, kalıtsal trombofililerdir. Kalıtsal trombofili, hastaların büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Kalıtsal trombofili anne ya da babanın bu hastalık genini çocuklarına aktarmaları ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Anne ya da babadan sadece biri taşıyıcı olduklarında çocukta heterozigot hastalık görülme olasılığı fazladır. Anne ve baba ikisi de hastalık genini paylaştığında çocukta homozigot trombofili görülme olasılığı daha sık artar. Bu çocuklar büyüdüklerinde kendilerinde pıhtı ya da trombofili hastalığı ortaya çıkabilir.

Trombofili Belirtileri

Trombofili bazen kişide sessizce yatarken ve herhangi bir semptom göstermezken, gebelik gibi büyük bir değişim içerisine girildiğinde anne adayında trombofili hastalığı patlak verebilir ve bu da düşük gibi istenmeyen bazı sonuçlara sebep olabilir. Trombofili hastalarının çoğunun semptomları ve sağlık sorunları yoktur. Belirtiler sadece trombofili, kan pıhtılaşmasına neden olursa ortaya çıkar.

Trombofili Teşhisi

Aslında en önemlisi gebe kalmadan önce tüm testlerinizi yaptırmanızdır. Böylece olası bir rahatsızlığın önüne geçilebilir. Kimyasal dengesizlikleri aramak için bir kan örneği alınır.

Kan testi sonuçlarında trombofili bulunduğunun göstermesi durumunda, kan bozukluklarının teşhisi ve tedavisinde bir uzmana (bir hematolog) yönlendirilebilirsiniz. Trombofili için mevcut testlerin sınırlamaları vardır. Hastalığın tanımlanmasına yardımcı olabilirler, ancak kanın pıhtılaşma eğiliminin artmasının nedenini her zaman belirleyemezler.

Kalıtsal Trombofili

Kalıtsal trombofili özellikle gebe adaylar için oldukça önem arz eden ve önlem alınması gereken konulardan bir tanesidir. Trombofili, gebelik sürecini olumsuz yönde etkilemekte ve düşük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedirler. Bazı çalışmalar kalıtsal trombofililerin düşüğe sebep olmadığını söylese de bazı çalışmalar özellikle bazı kalıtsal trombofili türlerininin düşükte oldukça yüksek etkisi olduğunu ortaya koymuştur. En sık rastlanan ve dikkat edilen üç kalıtsal trombofili şunlardır;

Faktör V Leiden Mutasyonu

Faktör V aslında kanımızda var olan bir çoklu proteindir. Yani glikoprotein yapılı bileşiktir. Bu bileşik bizim kan plazmamızda bulunmaktadır ve ortalama yarılanma ömürleri vardır. Faktör V bileşiklerinin görevi kanımızın asidik olan kısımlarındaki bazı yapıların trombin ile etkileşime girmesine yardımcı olmaktadır. Faktör V mutasyonlu olan mekanizmalar daha yavaş ilerler ve kanda var olan pıhtılaşmanın daha da fazla artışına sebep olmaktadırlar. Gebeliklerde en fazla düşüğe sebep olan mutasyon Faktör V Leiden mutasyonudur. 

Protrombin G20210A Mutasyonu

Prototrombin karaciğere bağlı bir glikoptoein yapılı bileşiklerdir. Yapılan çalışmalarda kan plazmasında oluşan G20210A mutasyonuyla kişinin tromboza yani pıhtılaşmaya daha fazla yöneldiği bulunmuştur. Gebelik sürecinde anne ve fetüs sağlığı için dikkat edilmesi gerekir.

MTHFR Mutasyonu 

MTHFR mutasyonu kanda bulunan homosistein seviyesinin artmasına sebep olmaktadır ve kanda artan homosistein hastanın kanında  var olan bazı enzimlerin çalışmasını inhibe etmektedir. Bu da gebelerde tromboz (kan pıhtısı) riski oluşturmaktadır.

Trombofili Tedavisi

Tedavi yöntemi, trombofilinin türüne göre belirlenmekle birlikte, doktorunuz kan inceltici veya pıhtı oluşumunu önlemek için heparin enjeksiyonu önerebilir. Gerekli tüm testleri yaptırdıktan sonra doktorunuzla konuşup tedavi sürecini planlamanız, sağlıklı bir hamilelik geçirmenize olanak sağlamaktadır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

292 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz