Gebelik Belirtileri

0 Yorum yapıldı
Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 72ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelik dönemindeki erken gebelik belirtileri ilk 4 hafta içerisinde gerçekleşir. Hamilelik döneminin belirtileri kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte yine de uzman jinekolog hekimlerin belirlemiş oldukları ortak kıstaslar mevcuttur. Bunun yanında kesin hamile olup olmadığının anlaşılması için mutlaka gebelik testinin yapılması gerekir. Ayrıca idrar ve kan tahlilleri de hamile olup olmadığı açısından öne çıkan deliller olarak kabul edilir.

Gebelik belirtileri nelerdir?

Adet Gecikmesi ve Lekelenme Şeklinde Görülen Regl Kanaması

Hamile olup olmadığının anlaşılmasında adet gecikmesi, ilk belirti olarak jinekologlar tarafından kabul edilen durumdur. Kadınların her aybaşı hallerini periyodik aralıklarla tekrar etmesi ancak hamilelik sürecinde bu durumun uzaması hamilelik belirtisi olarak mutlak surette kabul edilmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki her adet gecikmesi kesin delil değildir.

Adet kanaması yani regl kanamasının renginde bir değişiklik gözlenmesi ise hamilelik belirtilerinden birisi olarak gebelik belirtileri ne zaman başlar diye sıkça merak edilen durumların başında gelmektedir. İşte ortada duran tüm bu özelliklerine bağlı kalındığı zaman gerçekten de öne çıktığını dikkate almamız mümkün kılınacaktır.

Göğüste Belirgin Büyüme Görülmesi

Hamileliğe bağlı olarak kadınsal hormonlar arasında gelen östrojen ve progesteron hormonlarının da ani iniş ve çıkışlara dayanan etkisine dayanarak göğüs uçlarında koyulaşma ve göğsün olduğundan daha iri hale gelmesi yani büyümesi de yine gebelik belirtilerinden birisi olarak kabul edilir.

Aynı zamanda yine bir diğer nokta olarak değerlendirildiği zaman meme uçlarında süt kanallarının meydana gelmesi de hamilelik belirtilerinden birisi olarak mümkün mertebe kendini göstermeye devam eder.

Baş Dönmesi Uykusuzluk Halleri

Hamilelik belirtilerinin klasik belirtileri arasında baş dönmesi yerli yersiz kendini gösterir. Bu metabolizmanın tamamen başkalaşım içerisine girmesinin etkeni olarak karşımıza çıkan durumlar arasındaki yerini korumaya devam eder.

Öte taraftan vücutta artan progesteron hormonuna bağlı uyuma isteğinin artış göstermesi de hamilelik belirtisi olarak mümkün mertebe önde gelen nitelikleri bir arada tutacaktır.

Vücutta Görülen Sivilce Akne ve Lekeler

Cilt problemleri normalin üzerinde salgılanan östrojen hormonuna bağlı olarak genellikle karın, göğüs ucu, göbek ve benzeri bölgelerde yoğun olarak görülür. Ayrıca yüzde yoğun miktarda görülen sivilceler de hamilelik döneminde yüzde yüz hamilelik belirtileri arasında yer alan belirtilerden bir diğeri olma özelliğiyle karşımıza çıkıyor.

Koku Hassasiyetinin Artması

Östrojen hormonunun olduğundan daha yüksek oranda salgılanması kadınlarda koku hassasiyetini tetikleyen faktörün başını çekiyor. Özellikle parfüm kokusu, sigara kokusu, ter kokusu gibi farklı farklı kokuların diğer insanlardan daha önce fark edilmesi hamilelik belirtisi olarak mutlak surette yer verilmesi gereken niteliği bir arada tutuyor.

Sık Sık İdrara Çıkma İhtiyacı Hissetme

Özellikle ilk 3 aylık dilimde yani birinci trimester döneminde bebeğin gelişimine bağlı olarak bebeğin baş kısmının mesaneye baskı uygulaması sonucu sık sık idrara çıkma şikayetinin arttığı görülür. İşte yer verilen tüm bu nitelikleri bağlamında değerlendirilecek olunursa idrara çıkmanın her halükarda bireyin karşı karşıya kaldığı durumlar arasında geldiği ortada duran varsayım olarak kabul edilmektedir.

Tüm bu üzerinde durulan kıstaslar hamilelik sürecinde anne adayının gerçekten de hamile olup olmadığının net bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunan özellik olarak karşımızdaki yerini korur. Bütünüyle yer verilen tüm bu kriterler neticesinde her halükarda en etkili çözüm yollarının sunulması mümkün hale gelir.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

72 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz