Folik Asit Takviyesine Başlama Zamanı!

0 Yorum yapıldı
Folik Asit Takviyesine Başlama Zamanı!

Folik Asit Takviyesine Başlama Zamanı!

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 474ZİYARET

 • 0YORUM

Folik Asit Takviyesine Başlama Zamanı!

Hamilelik öncesi başlandığını belirterek; hamileliliğin ilk dönemlerinde folik asit takviyesine başlayan anne adaylarının bebeklerinde normal gelişişm şansı daha yüksektir. Planlı bir gebelik söz konusu ise gebe kalmadan 3 ay öncesinden alınması ve hamileliğin ilk 12 haftası boyunca sürdürmelisin.

 

Hamileliğin ilk dönemlerin de, ilk 28 gününde özellikle nöral tüp defektinin ( omurga ve beyin ile ilgili doğumsal kusurlar) önlenmesi açısından en kritik zaman dilimidir.

 

Ayrıntılı bilgi mi istedin; Folik Asit Nedir?

 


Hamilelikte kaç mg folik asit alınmalı?

 1.  Hamilelik öncesi ilk 3 ay ve hamilelik sonrası ilk 3 ay faolik asit alımı için oldukça kritik bir dönemdir ve günlük 400mcg miktarında folik asit alımı yeterli olacaktır. 
 2.  Daha önceki hamileliğinden folik asit eksikliği nedeni ile merkezi sinir sistemi hasaralı bebek doğumu yaptıysan şayet, doktorunun da tavsiyesi ile 0,4 miligramın üstüne çıkabilirsin.
 3.  Folat yönünden zengin yiyecekleden 2 porsiyon yiyerek bunu 600 mg' e çıkarabilirsin. Ya da 400mg ek olarak folik asit içeren gıdalardan da 200mg'lık alımla bu oranı tamamlayabilirsin. 

 


Peki hamilelikte folik asit fazla alınırsa?

Çok nadir görülen folik asit fazlalığı, bunun artımı ile ilgilide tüketilen ek gıda ve alınan takviyelerinin miktarı düşürüldüğü taktirde herhangi bir sorun oluşturmaz. Ama denildiği gibi pek fazla görülen bir sorun değildir dolik asit fazlalılığı. 

 

Ama bunlara rağmen folik asit oranında bir düşme görülmezse uzman bir hekime gitmekte fayda var. Çünkü hamileikte alınan fazla folik asit bebeğinin gelişimini etkilediğine dair görüşler var. 

 

Buna da bir bak istersen: Plasenta Kireçlenmesi Nedir?

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

474 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz