Fetal Ense Kalınlığı

0 Yorum yapıldı
Fetal Ense Kalınlığı

Fetal Ense Kalınlığı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 61ZİYARET

 • 0YORUM

Fetal ense kalınlığı nedir? Fetal ense kalınlığı kaç olmalı? Fetal ense kalınlığı ölçümü nasıl yapılır? Fetal ense kalınlığı yüksek olup sağlıklı doğan bebekler var mı? Gibi sorular özellikle ikili test yapıldıktan sonra pek çok anne adayının zihnini kurcalamakta ve endişeye sevk etmektedir. Bu nedenle bu makalede sizlere fetal ense kalınlığıyla ilgili gereken bilgileri vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. İyi okumalar…

Fetal Ense Kalınlığı Nedir?

Fetal ense kalınlığı her bebeğin ense kısmında deri altında bulunan bir sıvının ölçülmesi ile belirlenen bir kavramdır. Bu kalınlık gebeliğin 11. haftası ile 14. haftasında yapılan ikili tarama testi esnasında ultrason cihazı ile ölçülmektedir. Bu ölçümün 11. hafta ile 14. hafta arasında yapılmasının nedeni en doğru sonucu bu aralıkta vermesidir. Çünkü 11. hafta öncesinde bebeğin ense kısmı henüz oluşmaya başladığından herhangi bir ölçüm alınamamaktadır. 14. haftadan sonra ise bu ölçüm hatalı sonuçlar vererek yanıltıcı olabilmektedir. 

Fetal Ense Kalınlığı Kaç Olmalı?

Fetal ense kalınlığı sağlıklı bir bebek için 1.8 ile 3.0 mm arasında olmalıdır. Eğer 11-14. haftalarda yapılan ölçümlerde bu kalınlık 3 mm den fazla ise bebeğin Down sendromu ya  da Edwards sendromu gibi anomaliler taşıma riski fazla demektir. Bebeğin baş ve popo arasındaki mesafe arttıkça yani bebek büyüdükçe ense kalınlığı da artmaktadır. Down sendromlu bebekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bu bebeklerin %77 sinde ense kalınlığı saptanmıştır. Ancak yine de sadece ense kalınlığı ölçümü ile böyle bir kanıya varmak yanıltıcı olacağından bununla birlikte ikili testte kan numunelerinin laboratuvar ortamında bazı deneylere tabi tutulması sonucunda saptanan serbest beta HCG ve PAPP-A proteini değerlerinin bir bilgisayar programı yardımıyla birleştirilmesi daha doğru sonuçlar verecektir. 

Fetal Ense Kalınlığı Ölçümü Nasıl Yapılır?

Fetal ense kalınlığı ölçümü ultrason cihazıyla yapılır. Bebeğin boynunda siyah renkte görülen alanın ölçülmesiyle belirlenir. Ense kalınlığı normal değerleri 1.8 ile 3.0 mm arasında olmalıdır demiştik. Buradan da görüldüğü üzere bu kalınlık mm ile ölçülen bir kalınlık olduğundan yapılacak en ufak ölçüm hatası sizleri çok yanıltacaktır. Bu yüzden bu ölçümün çok hassas bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu ölçümün yapılması için en ideal zaman dilimi 11-14 hafta arasıdır. 

Fetal Ense Kalınlığı Yüksek Olup Sağlıklı Doğan Bebekler Var Mı?

Fetal ense kalınlığı yüksek olduğu halde sağlıklı doğan bebekler vardır. Ense kalınlığı (NT) testi bir tarama testidir. Değerlerin normalden yüksek çıkması bebeğinizin kesinlikle trizomi 21, ya da trizomi 18 gibi kromozomal bir anomali taşıdığı anlamına gelmez. Çünkü bu test bir tarama testidir ve bu testle sadece risk değerlendirmesi yapılır. Size olasılıklar üzerinden bir bilgi sağlar. Ancak ebeveynler de bu testin sonucuna göre bundan sonra yapmaları gerekenler konusunda doktorları tarafından daha doğru bir şekilde yönlendirilirler. Yani ense kalınlığı yüksek çıkıp yüksek risk grubuna giren annelerin sağlıklı bebekler dünyaya getirme şansı vardır. Fetal ense kalınlığı normal değerlerine sahip olup ancak sendromlu bebekler de dünyaya gelebilir. 

Fetal Ense Kalınlığı Hangi Anomalileri İşaret Eder?

Bir bebeğin fetal ense kalınlığının normalden fazla olması sadece Down sendromuna işaret eden bir durum değildir. Down sendromu dışında;

 • Diğer kromozomal anomaliler yani trizomi 18 (Edwards sendromu), trizomi 13 (patau sendromu)
 • Turner sendromu
 • Kalp anomalileri
 • Noonan sendromu gibi genetik hastalıklar
 • Böbrek anomalileri

Gibi hastalıkları da işaret eder. Bu sebeple anne adaylarının en çok endişelendiği konu olan bebeklerinin sağlığıyla alakalı herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilmek adına fetal ense kalınlığını mutlaka doğru bir şekilde ölçtürmesi gerekir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

61 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz