Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

0 Yorum yapıldı
Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 438ZİYARET

  • 0YORUM

Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

Her ne kadar kulaktan dolma sözlere güvenip hamile kalınmayacağını düşünülse de yeni doğum yapmış ve emziren annelerin hamile kalma ihtimali bulunuyor. Emzirme sürecinde hamile kalınması sonucu bebeği emzirmeye devam etmeniz kararı siz ve doktorunuz vermelisiniz. 

 

Emzirme döneminin doğurganlığınızı normale dönmesini belli bir süre ertelediği – ki genel olarak halk arasında “sütün koruması” diye de söylenir – bu durumun kısmen doğru olduğu fakat emzirirken hamile kalma ihtimali tamamen göz ardı edilmemelidir. Fakat planlı bir hamilelik yapılıyorsa bebeğinizi sütten kesmeyi yada kesmemeyi doktorunuza danışmanız önemlidir.

 

Fakat regl döneminiz eski düzenine döndüğünde, ovulasyon döneminizine yeniden girdiğinizin işaretidir; Amam regl dönemi düzensiz ve kısa süreli ise, yumurtlama döneminiz başlamamış olanilir henüz. Bunun için planlı bir hamilelik için aile planlama takvimi gibi emzirirkem ovulasyon döneminizi hesaplamanıza yardımcı olabilecek  araçları araştırabilir ya da sağlık uzmanınızdan destek alabilirsiniz.

Doğum Sonrası Lohusalık Kanaması Hakkında Herşey!

 

Bunu tekrardan belirtmekte fayda var; emzirme döneminde hamile kalınması sonucu bebeğinizin emzirmeye devam etmenizde doktorunuzla vereceğiniz karar ile hareket etmelisiniz. Emzirme döneminde hamile kalınması ile değişebilecek hormonların nedeni ile gebelik süreci doktor kontrolü çerçevesinde olması şart. Değişen hormonlar nedeni ile sütün tadında da değişiklik olacaktır. Ayrıca bazı durumlar da bebek emzirme aşamasında iken hamile kalınması ile bebek kendi isteği ile bırakmasıda olası bir durumdur. 

 

Bebeklerde Meme Reddi İçin Öneriler! tıklayın...

 

Bazı durumlarda görülen ikili emzirme olasılığı da vardır. Yeni doğan bebekle, önceki bebeği aynı anda emzirme de görülen bir durumdur. Tandem (ikili emzirme) olarak da bilinir bu durum. 

 

Fakat emzirme döneminde hamile kalmak istemiyorsanız da hangi doğum kontrol yöntemini kullanman gerektiğini doktorunuzla irtibata geçebilirsiniz. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

438 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz