Doğum Sonrası Vücudu Hızla Toparlamak

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Vücudu Hızla Toparlamak

Doğum Sonrası Vücudu Hızla Toparlamak

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 498ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum Sonrası Vücudu Hızla Toparlamak 

Hamilelik öncesi ve sonrası anne adayının vücudunda oldukça belirgin değişimler oluşuyor. Bir çok anne olan kadının tek derdi ise bu hamilelik sonrası kalan değişimi eski formuna getirebilmektir. 

Kadınların lohusalık evresi ise doğum sonrası başlayan ve yaklaşık 40 gün sonunda biten bir dönemi kapsıyor. Doğumun gerçekleşmesi ile rahim göbek hizasında olması ile birlikte yaklaşık 4-6 hafta sonra ise normal boyutuna dönmüş oluyor.

 

Leğen kemiği ve karın duvarında bulunan bağ dokusu ligamentleri gebelik süresi boyunca yumuşak ve oldukça elastik bir hal alır. Bu elastik ve yumuşaklık yaklaşık olarak 4-5 ay sonunda eski sağlamlığına ulaşır. Bu bölgelerin kas dokusu, elastik büyümeye bağlı hafif aralıklı durumda olabilir.

 

Doğum sonrası uygunsuz hareketler yapılmamalı bu hareketler o bölgenin yaralanmasına sebep olabilir. Leğen kemiğini oluşturmakta olan dokular yaklaşık olarak 6 kilo yükle bile yani (bebek ve anne dokularının kilo artışı) taşımaya bağlı olarak zayıflaması mümkündür.

 

Hamilelik süreci boyunca bu bölge oldukça hassasiyet kazanır. Fakat doğum sonrası yapılacak kegel egzersiz ile bu bölge kasları güçlendirmek mümkün. Ayrıca ağrıyı ve oluşan ödemi azaltarak dolaşımı artırır, kas zayıflığını önler.

 

Doğum öncesi ve sonrası için çok faydalı bir egzersiz: Kegel Egzersizi!

 

Doğum sonrası oluşabilecek idrar ve gaita (dışkı) kaçırması engellenmiş olur. Yapılacak egzersizlerin bir başka faydası ise dış genital bölgesinde oluşabilecek hemaroid (basur) ve hematom (kan toplanması) rahatsızlıklarının da önüne geçilebilir. Bu bölgeye yapılacak buz uygulaması yedavisi ise doğum sonrası oluşn ağrıların önüne geçilebilir. 

 

Ayrıntılı bilgimi istediniz:Doğum Sonrası Hemoroit Neden Oluşur! 

 

Doğum sonrası oluşabilecek bel ve sırt bölgesi için istirahat edilmeli ve gerekirse ağrı kesici desteğiyle ağrı oluşumunun önüne geçilebilir. Fakat normal doğumda anneye epidural yöntem yapıldıysa, yüzeysel ağrılar bu bölgede görülebilir. Oluşabilecek böyle bir sorunda nemli sıcak yada buz komresi uygulaması yapılması faydalı olacaktır. 

 

Hatalı emzirme ile bu bölgelerde ağrılar oluşmasına sebep olabilir. Doğum sonrası anneye yeni doğan hemşiresi tarafından doğru şekil öğretilmelidir. Hatalı duruş pozisyonlara dikkat edilmesi gerektiği söylenmelidir. Emzirme sırasında bel ve sırt bölgesi yastık yardımı ile desteklenmelidir. Bebek emzirme uygulamasında gövde öne doğru eğilmemesi lazım. 

 

Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

 

Sezeryan ve spinal anestezi sonucunda oluşan ağrılar için egzersiz

Sezaryan sırasında uygulanan genel anestezi; öksürük, omuz ağrısı, boğaz ağrısı sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Yapılacak solum egzersizleriyardımı ile şikayetler giderilebilir. Bazı durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

 

Bağırsak nedeni ile yaşanan sıkıntılardan, gaz probleminin yaşanması sonucu oluşabilecek sorunlara yönelik erken sıvı alımı ve zamanında boşaltma buna ek olarakda düzenli yürüyüşler yapmak oldukça faydalı olacaktır. Spinal anestezi yapılması sonucu baş ağrısı problemi ile karşılaşılabilir. Bol sıvı ve ağrı kesiciler alınmalıdır böyle bir durumda. 

 

Doğum sonrası dikkat edilecek birşey daha: Doğum sonrası Kabız Olma Nedenleri!

 

Varis ve hemeroid problemleri için neler yapılmalıdır? 

Zorlu bir  doğum yaşanmışsa, yaşanmış şiddet oranına bağlı bacaklarda varis ve  pelvik problemi olabilir. Lohusalık evresinden sonrada devam eden varislere karşı uygulanacak tedavi, damar cerrahisi tarafından yapılmalıdır. Yüzeysel varisler; varis çorabı, düzenli yürüyüş ve soğuk uygulamalarla kaybolabilir.  Doğum sonrası ayak bilekleri ve alt bacak bölgelerinde ödem nedeniyle şişlikler oluşabilir.

 

Hamilelikte Ayak Şişmesi iyi Gelen Şeyler!

 

Oluşan bu durum karşında anne bacaklarını aşağı sarkıtmalı ve bol sıvı alarak proteinli gıdalar tüketmelidir. Doğum sonrası oluşabilecek hemaroid premblemi için ise bol sıvı ve lifli gıdalar ile birlikte, gerektiğinde hemaroid giderici ilaçlar kullanılabilir.

 

İdrar kesesi doğum esnasında aşırı gerileceğinden doğumdan sonra idrar yapamama zorluğu yaşanabilir. Bebeğin iri olması, zor ve ağrılı bir doğum, bu rahatsızlığa neden olabilir. Doğum sonrası mesane eğitimi verilerek bu sorun çözülebilir.

Doğum sonrası hemoroite dikkat: Doğum Sonrası Hemoroit Neden Olur?

 

Bilinçsiz yapılan diyet ile süt üretimini azaltabilirsin!

Emzirme sağlandıkça sütün verimi çoğalır bunu daha önce de yazmıştık. İlk 24-72 saat içinde süt verimi başlar. Süt verimini arttırıcı çaylar içilebilir. Doğum sonrası süt oluşumu ile birlikte memelerde büyüme ve hassasiyet meydana gelebilir. Emzirme gerçekleşmediği taktirde, pompa ile süt boşaltılması sağlanmalı, buz uygulaması ve ilaç tedavisi yapılmalıdır.

 

Daha fazlasını mı istedin: Anne Sütünü Arttıma Yolları!

 

Doğum sırasında alınan kiloların ölçümü ile doğum sonrası verme şeklini oldukça etkiler. Hızlı kilo vermek adına yapılan düşük kalorili diyetler anne sütü verimini olumsuz etkilemesi bir yana azaltmaktadır da. İlk 4 ayda ayılık 1 kilo vermek nırmaldir.

 

Aşırı kilo sahibi anne ise ayda 2 kilo vermesi normal karşılanır. Fakat 2 kilo fazlası vemrk anne için ve bebek sütünün verimi için kötü etkiler bırakabilir. Doktor tavsiyesi ile düzenli yürüyüş ve egzersizler yapılarak kilo verilebilir.

 

Fakat hergün et tavuk veya balıktan biri tüketilmelidir. Gün içerisinde alınan 3 litre su tüketmenin sütü arttırma etkisi olmadığı gibi, şekerli içeceklerden de uzak durulmalıdır. Protein ve kalsiyum açısından süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi besinler tüketilmelidir.

 

Hamilelikte yapılan egzersizin anne ve bebeğe sağladığı 12 fayda!

0 KİŞİ Yorum Yaptı

498 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz