Hamilelik Sonrasında Saç dökülmesi

0 Yorum yapıldı
Hamilelik Sonrasında Saç dökülmesi

Hamilelik Sonrasında Saç dökülmesi

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 431ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikten sonra saç neden dökülüyor? 

Söz konusu hormon düzeylerinin değşimi sonucu doğum sonrası bir kaç ay sonra bu dengeler düşer ve saç dökülmesi başlar. Tıbbi adı telogen effuvium olan bu durum geçici olup yoğun hormon değişikliğin yol açtığı bir reaksiyondur. Genle olarak bir ameliyat, yaşanan bir gerilim,uzun süreli bir hastalık, şok dönemi sonrası yada kullanılan bazı ilçaların da neden olabileceği bu saç dökülmesi net sonuç olarak incelip dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yaklaşık olarak kadınların % 50'si doğum sonrası bu sorunu yaşar ve yapacaklarını bilemezler. Panik yapmak yerine sadece bunu geçici bir dönem olduğunu bilmeniz yeterli ve vücudunuzun, günlük yaklaşık 100/125 saça tekabül eden normal saç dökülmesi döngüsüne tekrar ayarlandığının işareti olduğunu bilin. 

Peki ne zaman normal döngü sağlanır?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren bu durum 3 ay ile 1 yıl arası gibi kısa bir sürede normale dönecektir. Sütten kesilen annelerin, süt vermeyen annelerden oranla daha erken başlar saç dökülmemesi. Uzmanların bununla ilgili açıklaması da; bebeğin ilk yaş gününden önce normale dönemsi gerektiği kanaatindeler. Fakat gebelik süreci içerisinde değişkenlik gösteren saç yapısı (kıvırcıkken düz, düz saçların kıvırcık olması gibi)  kalıcı olabilir. Yoğun saç dökülmeleri ve uzun süreli dökülmeler için bir doktorora danışın. 

Peki bunun için ne yapılabilir? 

Kaçınılmaz olan bu döngüden daha az saç kaybetmek için saçlara yumuşak davranılabilir yada doğal şampuanlarla koruyabilirsiniz. Dökülmeyi daha az görünür hale getirebilmenin bir başka yolu da, saçınız normale dönene kadar doğal yolla kurumaya bırakın. Yüksek güç kurutucular, maşalar ve benzeri düzleştiricilerden uzak durun. Şok diyetlerinde saç dökülmesine sebep olduğunu unutmayalım diyette klmak için yüksek ve çeşitli besinler tercih etmeyi unutmayın.  

Güzel saçlar için ipuçları

Kaybedilen saçların eski şekline dönmesi için  ve saçınıza eski ışıltısını vermek istiyorsanız aşağıda belirteceğimiz bazı ipuçlarını deneyin:  

 • Saça hacim vermek: Kuaförünüze yumuşak katlar verdirerek yeni bir şekil ile hacim kazandırabilirsiniz. 
 • Farklı renk ekleyin: Verilmiş hacimli katlarla birlikte kullanılacak gölge yada iki renkli röfle ile daha gür ve canlı saçlar sağlayabilirsiniz. 
 • özel formüle şampuan ve saç kremi kullanın: Özel olarak formüle edilmiş saç bakım kremleri veya şampuanla geçici hacim sağlanabilir. 
 • Saçlarınızı baş aşağı alıp havluyla kurutun: Kurutulan saçlarınıza hacim eklemek için saç şekillendirici köpükle ovun.

Sağlıklı saçlar için takviyeler

 • Doğum sonrası destek: Doğum sonrası/ emzirme dönemi için istenirse özel olarak formüle edlilmiş takviyeler doktor kontrolu altında alınabilr. 
 • Demir takviyesi: Demir eksilikliğinin ilk belirtilerinden olan saç dökülmesi için k takviye alınabilr. Saçın uzaması için gerekli olan oksijen, kanda bulunan hücrelere oksijen taşıyan hemologlobinin yapısına demir katılarak sağlanır. Demir eksikliğinin olup olamdığını bir doktordan öğrenip, yapılacak olan tahliller sonucu takviyeler tavsiye edebilir. Demir açısından zengin besin kaynakları ise; sığır eti, kırmızı et, midye, sardalye, kepek taneleri.
 • Çinko takviyesi: Saç uzaması için gerekli olan bu mineral, kabuklu deniz ürünleri, ay çekirdeği tohumu ve biftek çinko açısından zengin besin kaynakları arasında bulunur ve takviye olarak alınabilir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

431 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz