Doğum Sonrası Lohusalık Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Lohusalık Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Lohusalık Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 428ZİYARET

 • 0YORUM

Doğum Sonrası Lohusalık Kanaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lohusalık döneminde yaşanan kanamalar belirli bir seviyeye kadar normal kabul edilir ama bazı durumlarda bu kanamalar çeşitli rahatsızlıkların göstergesi de olabilir...

Bu dönemde gelen kanamalar lohusalık kanaması diye de bilinir. Doğum sonrası oluşan bu kanamalar, rahmin kendini toparlama aşamasın da normal görülür bu durumun oluşması. Doğum sonrası yaklaşık olarak 6 hafta sürülen lohusalık kanaması ilk günlerde yoğun regl kanaması şeklinde olur ve gittikçe rengi pembeleşir hatta kahverengi lekelenmelere dönüşür ve 6 haftanın sonunda tamamen normal sürecini tamamlaması, bitmesi gerekir.

 

Peki doğum sonrası kanamaların nedenleri ne?

Doğum sonrası bebeğin gelmesi ile toparlanmaya ve küçülmeye başlayan rahmin belirli bir süre kanaması normal bir süreçtir. Bebeğin dünyaya gelmesi ile rahim kasılmaya devam ederek rahmin damarları sıkılaştırır ve bu yüzden kanama zamanla durur. 

 

Bu kanamalar ne kadar sürer?

6 hafta gibi genel bitme süresi olan bu kanamaların sezeryan doğumların gerçekleşmesi ile, bir miktar daha fazla kanamanın devam ettiği görülmüştür. 

Peki bu kanamalar da hangi durumlar da fazlalık görülür?

Doğum esnasında bazı sorunların yol açtığı rahim kaslarının doğru bir şekilde kasılamamasına ‘uterin atoni’ adı verilir. Bu aşırı kanamaların sebebi ise genel olarak atonidir. Diğer yandan rahmin aşırı derece gerilmesine sebep olabilecek durumlar (çoğul gebelik, iri bebek, suyun fazla olması, çok hızlı veya çok uzun süren doğumlar, miyomlar vs.) nedeni ile rahim kasları düzenli kasılamamasından dolayı da fazla kanama meydana gelebilir.  

 

Diğer bir sebep ise rahim içi plasenta parçalarının kalması nedeni ile aşırı kanama oluşabileceğidir. Bu tür bir durumda kürtaj işlemi uygulanarak rahim içinde kalan fazla dokular temizlenebilir. 

 

Merak mı ettin? Bu yazımıza bakmalısın: Plasenta Nedir?

 

Bir diğer sebep ise doğum esnasında olaşabilecek farklı önlemler nedeni ile (epizyotomi, forceps veya vakum işlemi uygulandıysa), perine bölgesinde ciddi zedelenmeler oluşmuş olabilir ve bu da ikincil kanamalara neden olarak kanama miktarını artırır.

 

Buna da göz at: Perine Bakımı Ve Önemi!

 

Son olarak da pıhtılaşma bozukluluğuna bağlı olarak da doğum sonrası fazla miktarda kanamalar görülebilir. 

Peki kanama için tedavi nasıl olmalı?

 • Rahimde oluşabilecek sertleşmeyi önlemek adına masaj uygulanabilir. Doktor yada ebeniz nasıl uygulanması gerektiğini size gösterebilir. 
 • Doktor kontrolü altın da doğum sonrası oksitosin, ergometrin ve misoprostol gibi ilaçları verilerek rahim kasılmalarının düzene girmesi desteklenebilir.
 • Rahim içi kalmış olan parçaları kürtaj işlemi ile temizlenebilir. 
 • rahim ağzı ya da vajinada oluşan yırtıklar varsa dikiş atılabilir. 

 

Peki doğum sonrası kanamalar için neler yapılmalı?

 • Oluşan kanama miktarı takip edilmeli ve gelebilecek fazla kanama sonucu bir uzmana görülmelidir. 
 • Yoğun kanamalar için üretilen pedlerin kullanımı gereklidir, normal kanama devamında tampon kullanımından kaçınılmalıdır. 
 • Kanama aşamasında vajina bakımına dikkat edilmelidir. Yoğun kanamaların devam ettiği sürecin de enfeksiyon riskine karşı genital bölge temiz tutulmalıdır. Fakat genital bölgeyi herhangi bir hijyen ürünü ile yıkamaktan kaçınılmalı, sadece bol ve ılık su ile temizlenmelidir. 

Bu yeterli değil diyorsan detaylı bilgi için: Doğum Sonrası Adet Düzeni!

0 KİŞİ Yorum Yaptı

428 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz