Doğum Sonrası Hemoroit Neden Olur?

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Hemoroit Neden Olur?

Doğum Sonrası Hemoroit Neden Olur?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 426ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum sonrası hemoroit neden olur?

Makatın üst kısımında bulunan ve varislerşmiş damarların yumak olmuş haline Hemoroit (basur) denir. Bazı sebeplerin yol açtığı, bu yumakları zamanla makatın dışına doğru çıkarmasıyla kanamai makatta kaşıntı, dolgunluk hissi gibi sorunlara yol açabiliyor. 

Bu durumla hamileliğin son 3 ayında karşılaşabilirsin. Eğer bu sorun doğum öncesi belirmişse doğum esnasın da kötüleşebileceğini bilmen lazım. Çünkü doğum sırasında rektum ve anüs üzerine binen yük nedeni ile hemoroidin dışarıya fırlaması yada ilk kez ortaya çıkmasına neden olabilir ki bu da sonrasında tuvalete çıkman için oldukça sorun teşkil edecektir.

 

Diğer yandan hamilelik sırasında ve doğum sonrası kabızlık da hemoroidin ortaya çıkmasına neden olan etmenlerden. Özellikle tuvaleti yapmaya çalışırken ıkınmak, hemoroidin başlıca sebeplerinden biri.

 

Doğum sonrası kabızlık için ayrıntılı bilgimi istiyorsun?

 

Peki doğum sonrası hemoroit nasıl geçer?

Kabızlık hemoroidin başlaması için ilk sebep olduğunu belirtmiştik. İşte tam da bu yüzden kabızlık için verdiğimiz önerileri uygulamaya devam etmelisin.

Bu sorunu yaşayanlar için soğuk yada sıcak oturma banyosu tavsiye edilebilir. Bir kap içerine koyacağın sıcak yada buz kütlelerini koyarak içerine oturarak hemoroitin acısını dindirebilirsin. BU iki uygulamayı da maksimum 20 dakika yapman yeterli olacaktır.

 

Diğer yandan perina bölgesinin hijyenine dikkat etmekde fayda var. Mutlaka her dışkı yapımı sonunda önden arkaya doğru su ile temizliğe dikkat etmen gerekiyor. Bu temizlik esnasında kokusuz ve yumaşık tuvalet kağıdı kullanmalı yada pamuk ile bu işlevi yapmalısın. 

 

Perine bakımı için bilmen gerekenler bu yazıda: Perine Bakımı ve Önemi

 

Çok uzun süreli oturmalardan kaçınmalısın. Üstelik oturduğun zeminin sert olmamasına dikkat et. Diğer yandan uzanırken sırt üstü olmamasına özen göster. Mümkün oldukça yan dönerek uyumaya çalış. 

 

Kullanılan güysi yada çamaşırlar rahat ve bol olmasına özen göstermelisin.

 

Kegel egzersizini makatta kan dolaşımını sağlamak için uygulamalısın. 

 

Kegel egzersizini mi merak ettin?

 

Doktor tavsiyesi ile fitil ve anestezik ilaçlar kullanabilirsin.

 

Zeytinyağı ve pamuk yardımı ile hemoroit bölgesindeki acıyı hafifletebilirsin. Bir pamuğu saf zeytinyağına batır ve 20 dakika bu pamuğu hemoroit bölgesinde tut.

 

Dikkat edilmesi gerekn bir konu daha vardır ki; hemoroidin kanama yaparsa ciddi bir tedavi gerektiğinin belirtisidir, muhakkak doktoruna görünmelisin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

426 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz