Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Yenilir?

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Yenilir?

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Yenilir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 401ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum sonrası depresyon nasıl yenilir?

Dokuz ay zorlu bir süreçten sonra artık dünyanın en ender dıygusu ile bebeğiniz kucağınızda, ve eşşiz bir duygu ile mutluluğunuz tarifi yoktur. Fakat kafadaki yorgunluk ile bedendeki yorgunluk o kadar içiçedir ki karmaşık duygular ile kendinizi mutlu hissederken bir anda depresif olabiliyorsunuz.

 

Doğum sonrası bu mutsuzluk artıyor ve kronikleşiyorsa doğum sonrası depresyonu (Post Partum) olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Sürekli değişen ruh hali, gel-gitler yaşanıyor ve bazı kararları tam veremiyorsanız, bünyeniz sürekli tedirgin olmaya müsaitse doğum sonrası depresyonu (Post Partum) durumu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

 

Her on kadından birinin yaşadığı bir durumdur 'doğum sonrası depresyonu'. Bebeğe karşı kendini yetersi hissetmek devamlı olarak yaşanan ağlama krizleri, olur olmaz yerelrde sinir krizlerine girmek depresyonunu belli başlı nedenlerindendir… Kendi kendinize depresyonu yenmek için neler yapılmalı? İşte sizi daha iyi hissettirecek tavsiyeler…

 

Hayata biraz mola! Kendinize zaman yaratın

Bütün kadınlar için anne olmak çok yüce ve özel bir duygudur. Belki de daha önce hiç yaşamadığınız bu duygu selini ilk kez yaşıyor ve anne olma sevincinin eşsizliğini ilk kez tadıyorsunuzdur, fakat bir o kadar da sinirli ve acı mı çekiyorsunuz?

 

Sürekli bir tempo ile hiç birşeye yetişemediğinizi düşünüyor ve panikliyorsunuz. Sürekli bir emzirme zorunluluğu ve üzerinize üzerinize gelen ev işleri artan sorumluluklarınızdan ve bebeğinizin huzursuzluğundan dolayı kendinizi mutsuz hissetmeye başladınız.

 

Emzirme Döneminde Hamile Kalınır mı?

Bu durumu atlatmanın ilk yolu; dünyada sizin gibi milyonlarca yeni çocuk sahibi olan anne var ve hepsinin tam olarak görevi bu! Ve en basiti herşey düşünüldüğü gibi mükemmel olmak zorunda değil. Hem bebeğinize hem kendinize yüklenmenin bir anlamı yok. Kendinize özel zaman dilimleri oluşturun. 

 

Yakladığınız 10 dakikalık bir süre bile için mutlaka kendiniz için birşeyler yapın. Ve bir birey olduğunuzu unutmayın. En azından bebeğiniz uyuduğu zamanlar kendiniz için birşeyler yapın. Ve bebek bakımında mutlaka yakınınızdan, eşinizden veya akrabalarınızdan yardım alın. Bebek bakımı, tek başınıza üstlenmeniz gereken bir şey değildir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

401 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz