Doğum Sonrası Annelerin En Çok Merak Ettiği Şeyler

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Annelerin En Çok Merak Ettiği Şeyler

Doğum Sonrası Annelerin En Çok Merak Ettiği Şeyler

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 443ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum Sonrası Annelerin En Çok Merak Ettiği Şeyler

Hamilelik sürecin de, bir çok sorunun kafanda oluşması kaçınılmaz. Doğum sonrası bebeği kucağına aldığında da yeni sorular beliricektir. Doğum sonrası soruların bütün cevaplarını bu yazımızda derledik. Mutlaka oku, bu bilgiler sana lazım olacak!

 

1- Doğum sonrası kanamaları ne kadar sürer?

Normal yada sezeryan farketmeksezin, bir süre kanaman olacaktır. Rahmin eski haline geri dönmesini sağlayan bu kanamalar yaklaşık 4-6 hafta sürüyor. Bu sğreçten fazla sürüyorsa şayet ve azalma olmuyorsa doktoruna görünmelisin.

 

2- Doğum Sonrası Duş Alınır mı?

Halk ağzında 40' ı diye geçen bu süreçte banyo yapılmaması gerektiği söylenir. Doğru olmayan bu inanışın aksine doktorun belirttiği süre içericisnde kısa ve dikişlerin ıslanmamasını sağlayarak dul alınabilir. 

 

3- Normal doğum sonrası dikişler nasıl iyileşir?

Bebeğin daha kolay gelmesi olsun yada vajinanin zarar görmemesi adına olsun ufak bir kesi atılabilir. Epizyotomi denilen bu ufak kesiye doğum gerçekleştikten sonra dikiş atılır. 

 

Bu dikişlerin atmaması yada enfeksiyon kapmamadı adına iyi bakım gerektirir. Lohusalıkta kullanılan pedler sık sık değiştirilmelidir. Ve özellikle bu bölge kuru tutulmaya özen gösterilmelidir. Tuvaletten sonra temizliği sadece su ile önden arkaya doğru yapılmalıdır. Sert veya kimyasal maddeler içeren ürünler kullanırsan bu bölge tahriş olabilir.

4- Lohusa Depresyonu (doğum sonrası depresyonu) nedir?

Bu doğum sonrası oluşabilecek lohusa depresyonu oldukça ciddi bir durum olduğunu belirtelim. Doğum sonrası oluşan 15 günlük (lohusa hüznü) ile karıştırlmamalıdır. Hafif hüzünlü, yorgun ve sinirli olma belirtileri olan lohusa hüznün aksine lohusa depresyonu çok daha ağır ve uzun sürer. 

 

Ağlama krizlerinin, öfke patlamaları, bebekle bağ kuramama, korku, kendine veya bebeğe zarar verme isteği, ölümü düşünme gibi belirtilerle ortaya çıkan lohusa depresyonun aşılamaması sonucunda bir uzmandan destek almayı gerektirebilir.

 

5- Doğum Sonrası Oluşan Göbek Nasıl Gider?

Doğum sonrası kalan kilolar kafanı sık sık kurcalayacaktır. Ama uygulanacak bazı yöntemlerle kolay bir şekilde kilo verilebileciğini unutma. 

 

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri!

 

Herşeyden önce egzersiz yapmadan göbek toparlama mümkün olmadığını bilmeni isterim. Çünkü hamilelik süreci boyunca derin hayli gerildi ve bol yeme içmeden dolayı kilon da baya arttı, belli bir miktar kilo versen bile göbek sabit kalır. İşte bu yüzden bazı egzersizlerle bu sorunun üstesinden gelebilirsin. Fakat egzersizlere başlamadan önce dikişlerinin iyileşmesini beklemen gerekiyor. 

 

Düzenli bir emzirme ile kalori yakacağını biliyorsun sanırım. Emzirme, doğum sonrası kilo vermenin en faydalı yöntemlerinden birisi. Hem sana hem bebeğine yaraycak düzenli bir emzirme ile kilolalrından kurtulabilirsin. 

 

Anne Emzirme Döneminde Neler Yemeli/İçmeli? 

 

Doğru ve sağlıklı beslenme kilo vermene yardımıncı olabilir. Taze meyve-sebzeler tüketerek, bol sıvı alarak, içerisinde  protein ve karbonhidrat bulunan besinleri ihtiyacın olduğu kadar tüketerek eski formuna dönmen yanı sıra süt üretimini de artmış olursun. 

 

6- Cinsel ilişkiye Ne Zaman Başlamalı?

Doğum sonrası cinsel ilişkiye girebilmen için 4-6 hafta geçmesini yani kanamalrının bitmesini ve vücudunun toparlanmasını beklemelisin. 

 

Fakat bu dönemi sonuda bile yaşadığın birliktelik nedeni ile ağrı yada kanama oluşursa doktora bildirmende fayda var. 

 

Merak ediyorsan okumalısın: Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı? 

7- Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Doğru mu?

Bu konuda uzamanlar ikiye ayrılmış durumda. Bir kesim uzmanlar korsenin doğum sonrası göbeği toparladığını savunurken diğer bir kesim ise estetik görünümü için faydalı olduğunu kilo vermeye yaramadığın savunmaktadır. 

 

En doğru seçimi doktoruna sorarak uygulayabilirsin.

 

8- Doğum Sonrası Adet Ne Zaman Başlar?

Hormonların eski düzeninen dönmesi ile uzun bir süre sonra adet görmeye başlayabilirsin.  Bu da yaklaşık 2,5-3 aya denk geliyor.

 

Her kadının fiziksel değişikliği gözönünde bulundurursak bu durum farklılık gösterebilir. Korkmana gerek yok. Ayrıca emziren anneler prolaktin hormonu salgılamaya devam ettikleri için daha geç adet görebilirler.

 

9- Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Doğum sonrası 2 ile 6 ay sonrası yaşabileceğin saç dökülmesi seni korkutmasın! Hamilelik dönemi boyunca salgıladığın östrojen hormonu nedeni ile dökülme başlar. 

 

Bu hormonun salgılanması ile saçlar hızlı bir şekilde büyür ve doğum sonrası normale dönen hormonun etkisi ile kısa sürede toplu dökülme gerçekleşir. Saçlar yine kısa sürede yenileme aşamasına gireceği için geri gelecek, merak etme. 

 

10- Doğum sonrası oluşan ödem ne kadar süre sonra geçer?

Doğum ile beraber vücuttaki kanını çoğalması ile damar yollarının genişlemesine sebep olacaktır. 

Oluşabilecek fazla sıvı nedeni ile hücrelerde birikim olacak ve bu da vücudun şişmesine sebep olacak. Bu oluşan ödemin geçmesi tamamen senin hayat tarzına bağlı olduğunu belirtmekte fayda var. Tüketilen sıvı ile bolbol hareket ile ve rahat kıyafetler ile uzun süre ayakta kalmamakla bu ödem kolaylıkla geçecektir. Diğer bir geçirici yöntem ise ödem geçiren maydanoz. Bol bol tüketmekte fayda var. Ekinezya, karahindiba çayları da süreci hızlandıran çaylardan.

 

11- Doğum sonrasın da oluşan gaz sancısı nasıl giderilir?

Doğum sonrası gaz problemi olmaya sebep olacak pelvik taban hasarı, kabızlık, ishal, idrar bozuklukları, yanlış beslenme gibi nedenler yüzünden sorun yaşayabilirsin. Sezaryan doğum uygulamasında da bir süre dışarı çıkarılan bağırsaklar nedeni ile havaya mazur kalabildiği için ciddi bir gaz sorunu yaşamaya neden olabilir. 

 

Herşeyde olduğu gibi bu sorunu gidermende tek yardımcın doğru ve sağlıklı bir beslenme olacaktır. Kaçınman gereken yiyecekler ise lifli gıdalar ve kuru baklagillerdir. Soğuk içecekler de ayrı bir gaz sorunu yaşamana sebep olacağından uzak durmalısın. Bağırsaklarını çalıştırabilecek küçük egzersizler, yürüyüşler de faydalı olacak. 

 

Gebelikte Depresyon! Ayrıntılı bilgi için tıkla..

0 KİŞİ Yorum Yaptı

443 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz