Doğum Sonrası Adet Düzeni

0 Yorum yapıldı
Doğum Sonrası Adet Düzeni

Doğum Sonrası Adet Düzeni

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 442ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum Sonrası Adet Düzeni!

Doğum sonrası kucağına aldığın bebeğin ile artık vücudunun eski haline ve düzenine ne zaman geleceğini düşünüyor olman gayet olağan. İşte en çok merak edilen adet düzeni ile ilgili 7 soruyunun cevabını sizler için derledik!

1- Doğum sonrası ne zaman adet olunur?

Kişişsel bir değişim ve farkındalık olduğunu önce belirtelim. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu adet düzeni aslında annenin emzirmesi ile doğrudan alakalı bir durumdur. Çünkü emzirme aşamasında salgılanan hormonlar adet kanamasını engeller. Düzenli bir emzirme süreci takip eden annelerde 1 yıla yakın adet görülemeyebilir. Fakat emzirmiyorsa daha kısa sürede görülebilir. Tamamen emzirme sürecine bağlıdır normal yada sezeryan olmanla alakalı değildir. 

 

fakat şunu da söylemeliyiz ki doğumdan sonra adet görmen için vücudunun, hormonlarının ve rahminin toparlanması gerekir. Ki bu da yaklaşık 6 hafta sürer. 6 hafta sonra adet görme olasılığında yükselir. 

 

Bilgin olsun: Plasenta nedir?

 

2- Doğum sonrası adet düzensizliği nedenleri!

Doğum sonrası adet düzensizliği yaşaman gayet normaldir. Yukarda belirtiğimiz gibi bu adet bozukluğu tamanem emzirme ile ilgilidir! Emzirme sıklığından tutun süresine kadar adet şeklini belirler. fakat bebeğinini anne sütünü alması devam ettiği sürece de adet düzeninde farklı değişimler yaşayabilirsin. Yani emzirirken adet olmak da normal, adet gecikmesi de!

 

3- Doğum sonrası adet olmadan da hamile kalınır mı?

Bu merak edilen sorunun cevabı “Emzirirken hamile kalınır mı?” sorusu ile aynıdır. Emzirme aşamasında salgılana hormonlar adet gecikmesi sağlar fakat yumurtlaman devam eder. Kısacası korunmadığın sürece ilişikiden hamile kalma riskin oldukça yüksek ihtimaldir. Genel bilgi olarak yaygın olan emzirme hamile kalmanın önüne geçer bilgisi yanlış ve geçerliliği yoktur.  Emzirme aşamasında hamile kalmak istemiyorsan doğum kontrol yöntemlerini uygulamasın. 

 

4- Doğum sonrası ilk adet kaç gün sürer?

Doğum sonrası vücudun menstürasyon döngüsüne tekrardan dönmesi için adapte sürecinde doğum sonrası ilk adet Kısa ve pıhtı şeklinde olabilir. Tam da bu yüzden doğum sonrası ilk adet yaklaşık olarak 3-5 gün sürebilir. Fakat bunu lohusa kanaması olan loşiya ile karıştırmamak gerekir. Adet kanamasına göre daha yoğun olan bu kan 6 hafta kadar sürebilir.

Doğum sonrası ilk adetin belirtileri:

 

Normale göre daha ağır adet sancıları olur.

Akıntı yerine daha küçük pıhtılar görülebilir.

Kısa aralıklı olup ve duraksamalar olabilir.

 

Doğum sonrası çok gelen adet kanaması normal midir?

Normal kanamanın dışında daha yoğun ve farklı bir kanama oluşur ve günü uzun sürüyorsa bu kanamanın sebebi farklı olabilir. Oluşabilecek böyle bir durumda doktoruna başvurman en iyisi olacaktır. 

 

6- Doğum sonrası gelmeyen adet kanaması şişikinlik yapar mı?

Bu durum her zaman için geçerlidir. Yani kanama olmaması durumunda şişkinlik olması. Fakat normalin dışında bir şişkinlik oluşursa bunun sebebi adet görememe olmayabilir. Doktora danışman en doğrusu olur. 

 

Bu yazı tam sana göre: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği Şeyler

 

7- Doğum sonrasında adet görmek için ilaç kullanmak doğru mudur?

Emzirme süreci boyunca herhangi bir ilaç kullanman tavsiye edilmez. Çünkü ilaç içerisinde bulanan maddeler süt aracılığı ile bebeğin de etkilenmesini sağlayacaktır. Fakat adet göremediğin için kendini fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız hissedersen, doktorunun onayıyla adet söktürücü ilaçlar kullanabilirsin.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

442 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz