Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

0 Yorum yapıldı
Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 447ZİYARET

  • 0YORUM

Doğum sancısı nasıl başlar?

"Doğum sancıları kaçıncı haftada başlar?" diye merak edenlere söyleyelim ki, hamileliğin son haftaların da (38-41. haftalar) çekmeye başlar bir anne adayı. Uzun aralıklarla ve kısa süreli sancılar geliyorsa sorun yok demektir. Fakat aksine kısa aralıklarla uzun sancılar çekiyorsan ve bu sancılar şiddetini artıyorsa, dayanılmayacak durumdaysa şayet artık hastane yolu göründü demektir!

 

Gerçek Doğum Sancıları!

 

Oksitoin hormonunu yardımı ile rahmin kasılmasının sonucu doğum sancıları başlamış olduğu yorumlanır. Peki doğum sancısı neye benzer?

 

Kişiden kişiye değişen ağrı tanımı; başlangıç olarak regl sancısı çeker gibi belden yayılacak ufak ufak ağrı ile daha sonrasın da çok şiddetli bir şekilde hissetmeye başlayacaksın. Farklılık göstermesinin sebebi ise ağrıya dayanıklı birinin, hassas birine göre ağrıyı daha hafif bir tanımlamada bulanabilir. O yüzden kişiden kişiye değişen bir durumdur. 

 

Bünye dışında da, doğum sancılarının şiddetini tetikleyen şeyler vardır. Buna örnek olarak, hamileliğin süreci boyunca anlatılan kötü hikayeler, duyulan zorlu ve ağrılı doğum hikayeleri, desteksiz geçen bir hamilelik süreci, yalnızlık gibi anne adayını psikolojik olarak etkileyen faktörlerde ağrı seviyesini değişterebilir. 

 

Peki Sancı Başladıktan Sonra?

Anne adayını yaşadığı kısa aralıklarla uzun süreli sancılar sonucu hastaneye gitmesi gerektiğini yukarda belirtmiştik. Hastanede, yaşadığın sancıların seviyesine, doğum ve rahim açılması için yeterli şiddette olup olamdığına NTS (Nonstrestest) adın da bir cihaz ile kontrol altında tutulur. 

 

NST'de sancı kaç çıkarsa doğum başlar?

Kontroller sonucu NTS cihazında %40 üzeri ve 20 dakika içerisinde en az 3 düzenli sancı varsa bu,doğum sancısının olduğu belirtisidir. Vücut artık doğum için hazırdır demektir. 


Doğum sırasında bol bol hissedeceğin bu sancı ve ağrıları daha aza indirgemek için doğru nefes alıp vermek ve doktorun talimatlarına uymak oldukça önemli. 

Doğum esnasında doğru nefes egzersizleri için bir göz at!


 

Bunu unutma; Doktorun talimatlarını dinledikten ve doğru nefes alışı sağladıktan sonra bütün bu ağrılı süreç ve sancılar sona erecek artık, heyecan ve büyük bir merakla beklediğin bebeğin artık kucağın da olacak!


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

447 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz