Doğum Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 Yorum yapıldı
Doğum Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 472ZİYARET

  • 0YORUM

Sağlıklı bir doğum için önemli vitamin takviyesi

Anne adayı için, hamilkelik öncesi dahil olmak üzere, hamilelik, doğum öncesi ve doğum sonrası için dikkat edilmesi gereken vitamin değerleri vardır. Karşınızda hamilelerin ve yeni aday olacakların dikkat etmesi gerektiği vitaminler.

Günümüz anne adayları gebelik öncesi planlama yaparak hamileliğe ilk adımı atarlar. Anne adaylarının planlı gebek için caba sarfetmeleri hem ane hem bebek için oldukça büyük bir avantajdır. Anne adaylarının kan değerlerinden yola çıkarak, gebeliğin sorunuz gitmesini ve bebeğin sağlığını riske atmamak adına, sorun teşkşil edebilecek sağlık durumlarının önüne geçilmiş olur. Bunlar yanı sıra sağlıklı bir gebelik için uyulması gereken kurallar da belirlenmiş olur.  İşte gebelik öncesi, gebelik dönemi ve doğum sonrası için anne bebek sağlığı için dikkat edilmesi gereken vitamin değerleri. 

 

Normal doğum nsıl gerçekleşir? tıklayın.

 

Gebelik öncesi 1 ay, gebeliğin ilk 3 ayında folik asit takviyesi

Anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik yada omurgasının herhangibir sorun çıkmasına karşılık ve yüksek riskli hastalıkların azaltmasına yardımcı olur, folik asit. İşte tam da bu yüzden gebelik öncesi ve sonrasında ki ilk 3 ayda günde 0,4 mg. folik asit alınması önerilir. Beyin ve omuriliği oluştaracak olan noral tüpünün kapanması ile  gebeliğin 26-28’inci günlerinde gerçekleştiği için gebe kalmadan önce mutlaka folik asit takviyesine başlanmalıdır.

 

Bebeklerde kabızlık ve çözüm önerileri için tıklayın.

 

Başlayan gebelik ile birlikte D vitamini alımı başlamalı

Bağırsaklarda kalsiyum emilimini artaran D vitamini diğer yandan kemik mineralizasyonu ile büyümeyi uyaran bir vitamindir. Güneş ışınına maruz kalarak sentezlenen D vitamini, diyet alımından sağlanan çoğu vitaminden farklıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği gebelik durumunda çok sık rastalanan bir problemdir. Bundan dolayı gebelik dönemi başlaması ile günde 1200 IU D vitamini takviyesi önerilir.

 

Hamilelikte K vitamini önemi için tıklayın.

 

İyot ihtiyacının gebelik ve emzirme döneminde karışlanması

Anne karnında olmak üzere yenidoğan bebeğin sinir sistemi gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir. Anne adaylarında gebelik ve emzirme döneminde artan iyot gereksinimi, sadece iyotlu tuz ile karşılanamaz. Bundan dolayı doktor kontrolün de günde 150mg iyot takviyesi alınmalıdır. 

 

Hamilelikte kafein alımın için tıklayın.

 

Beyin ve göz için gerekli olan omega 3 takviyesi

Bazı yağ asitleri vücut için gerekli olmakla birlikte, vücut bu yağları sentezlenme yapamadığı için beslneme yolu ile dışardan almaları gerekir. Bu yağların başında omega 3 ve omega 6 yağ asiteleri gelir. En önemli omega 3 yağ asitlerini içerenler ise DHA ve EPA'dır. Fetüsün beyin ve retinanın gelişimi için özellikle DHA oldukça gereksinim gerektiriyor. Bu iki önemli yağ asitlerin kaynağı ise balıktır. Gebelik döneminde gelen de düşük cıva içeren somon, hamsi ve istavrit gibi balık türleri tercih etmelidir. Balık tüketmeyen gebelerin ise günlük 200-300 mg. DHA içeren balık yağı veya alg yağı gibi takviyeler almaları gerekir. Omega 3 desteği balığın gövedesinden olan balık yağları tercih edilmelidr.Gebeliğin ilk ayların da ise özellikle balığın karaciğerinden üretilmiş olanları tercih edilmelidir.

 

Hamilelikte alınan kiloları verme yöntemleri için tıklayın.

 

Demir eksikliği anemisi varsa tedavi edilmeli

Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinde ki hemoglobinin üretimi için, vücut demiri, gebelik dönemi boyunca en sık görülen evreye girer. Vücutta demir eksikliği kanda anemiye neden olur. Gebelikte en sık görülen anemi, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Bebeğin ihtiyacı yanı sıra, anne adayının da kan hacıinde ki artış dolayısıyla çok fazla demire ihtiyacı vardır. Klinik anemi dışında günlük demir gereksinimi göz önünde bulundurulursa, günde 30- 60 mg demir takviyesi önerilmelidir. 60-120 mg ek demir takviyesi alması gerekir, demir eksikliği anemesi olan anne adaylarının. Özellikle C vitamini demir emilimini yükseltmeye yarar. Demirden zengin besinlerin (Portakal suyu, salata) ve demir takviyelerinin C vitamini içeren besinlerle alınması, emilime yardımcı olur. Demir emilimini alatıcı özelliği olan çay ve kahveden bu dönemde uzak durulmalıdır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

472 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz