Alternatif Doğum Seçenekleri

0 Yorum yapıldı
Alternatif Doğum Seçenekleri

Alternatif Doğum Seçenekleri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 534ZİYARET

  • 0YORUM

⇒ Doğum; hamilelik süreci sonunda bebeğin ve plasentanın uterus içi ortamdan, dış ortama geçişi ile sonuçlanan fizyolojik bir süreçtir. Normal doğum dışında bir yöntem arayanlar için birkaç alternatif seçeneği sıralayacağız siz sevgili okurlara; Doğumun yapılacağı yer açısından alternatiflere bakılacak olursa bunlar; hastane, evde ve bazı ülkelerde bulunan doğum merkezlerinde doğum sayılabilir.

⇒ Evde Doğum: Eski çağlardan bugüne hala devam eden evde doğum alternatifi günümüz için oluşan bebek ölümleri sonucu artık çok fazla tercih edilmemektedir. Fakat bazı ülkelerde politik nedenlerden dolayı evde doğum zorunlu hale gelmiştir. Bunlardan bir tanesi de Hollanda'dır.

⇒ Dick Read yöntemi: Bu alternatif doğumda korkunun aşılması esasını öngörmüş bir seçenek olarak biliniyor. Dr. Grantly Dick Read doğumun ağrılı geçmesine sebep korku duygusunun olduğunu savunmuş ve bunun gerginlik ve stere sebep verdiği için ağrıların çoğalmasına sebep olduğunu belirtmiş.

⇒ Leboyer yöntemi: Frederick Leboyer; hassas bir doğum amaçlayan bu yöntem de; doğum odasındaki kuvvetli ışıkların, gürültünün, bebeğin ilk solunumuna başlaması için vurulmasının ve bebeğin solunumuna başlamadan umblikal kordun kesilmesinin olumsuz etkilendiğini, bebeğin ağrı ve travmasının azaltılmasının gerektiğini savunur.

⇒ Bradley yöntemi: İlaçsız ve anestezisiz bir yöntemin savunucu olan bu alternatif , eşlerin doğum da destek sağlamasını ön gürmüş olup her hangi bir cerrahi müdahale olmamasını savunur. Zihinsel rahatlığın oluşması adına hazırlanan sessiz, ışıksız, yalnız ve sessiz bir ortam hazırlanır.

⇒ Odent yöntemi: Özel bir süreç olan doğum uyarı olmaksızın sevgi ile yaşayarak ve en iyi fiziksel ortamda yaşamayı savunan bir alternatiftir. Doğumun içgüdüsel olduğunu savunan Michel Odent , doğal fizyolojik sürecin bozulmaması gerektiğini belirtir. Bu özel duyguyu keyifli hale getirmek adına doğal yöntemlerle gelecek olan bebeğin de mutlulukla karşılanması hedeflenmiş bir sistemdir.

⇒ Suda doğum: Hem hastanede hem evde gerçekleşen bu doğum sistemi son zamanlar da oldukça popüler bir alternatiftir. Genellikle doğumun tamamının yapıldığı suda doğum bir başka seçenek olarakda anne oluşacak travmaları suyun verdiği rahatlatma ile atlatılarak su dışında devamı getirilir. Sıcak suyun verdiği rahatlıkla acısız bir işleyişi olduğu savunulan bu sistem için avantaj ve dezavantajları belirtildikten sonra doğum işlemi başlar. Aynı zamanda travay ve doğumu yönetecek profesyonelin yetkinlik sertifikasına sahip olması gerekir. Bu doğum da dikkat edilmesi gereken hususlar suyun vücut ısısına uygun hale getirilmesi, hijyen ve miktarıdır. Su sıcaklığı vücut ısısına uygun olarak 36-37 derece, kadın göğsü hızasın da su miktarı belirlenmelidir. Düzenli solumun ve rahatlatıcı etkisi ile kas gerginliğini azaltır, doğum ağrısını aza indirger. Analjezi ihtiyacı azalır. Suyun içinde olmak kadına içgüdüsel olarak davranabileceği ve doğum sürecini kontrol edebileceği bir ortam sunar. Doğumun süresini kısaltır, doğum sonrası kadın kendini daha iyi hisseder. Su bebeğin dünyaya daha yumuşak geçişini sağlar. Suda doğumun anne ya da bebek için zararlı etkilere neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır. Araştırmacılar konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir. Ülkemizde ise az sayıda yapılan suda doğum ile ilgili çalışma bulunmamaktadır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

534 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz