Devam Sütü Nedir, Bozulmadan Nasıl Uzun Süre Durabilir?

0 Yorum yapıldı
Devam Sütü Nedir, Bozulmadan Nasıl Uzun Süre Durabilir?

Devam Sütü Nedir, Bozulmadan Nasıl Uzun Süre Durabilir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 420ZİYARET

  • 0YORUM

Ek Gıda Devam sütü nedir?

Bütün besinlerin toplamı bır yana anne sütünün temel gıda olarak vazgeçilmez bir bebek besini olduğunu bilmeniz gerek. Fakat bazı annelerde bebek sütünün olması yada yetersiz olması halin de sadece anne sütü ile yetinmemelidir. Kişisel karar dışın da bir uzman sağlık görevlisi denetimi altında  devam sütü alımı sağlanmalıdır. Toz ve sıvı içime hazır halde üretilen devam sütleri, altı aydan sonra bebeklerin beslenme ve büyüme ihtiyaçlarını karşılaması için üretilmiş özel formüllerdir. Önemli besin ögelerini içeren devam sütünün içindekiler sırayla; proteinler olmak üzere, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller gibi besin ögelerinden oluşur. Anne sütünün  yeteresizliği durumunda sağlık uzmanınızın önerisi doğrultusunda, bebeğinizin beslenmesi için 6 aydan 3 yaşına kadar kullanabilirsiniz.

Ek Gıda Devam Sütü Bozulmadan Nasıl Uzun Süre Kalabiliyor? 

Tarhana işleyişi gibi kurutularak elde edilen devam sütleri gibi geleneksel bir yöntemle kurutularak elde edilir. Tarhanın kurutularak hazırlanmasını ve bu şekilde uzun süre muhafaza edilip kulanıldığını düşünürsek, aynı şekilde ve aynı işlemlerden geçmiş devam sütü de güvenli bir tüketim için hava almayacak şekilde ambalajlanır. Bu işleyişin güvenirliği doğrultusunda uzun süre içinde besleyiciliğini korur. Serin ve kuru ortamda muhafaza edilmesi gereken devam sütleri, sıvı formlarının olduğunu hatırlatmakta yarar var . Fakat bu  tüketime hazır sıvı formları dayanma süreleri daha kısa sürelidir. 

Bir başka önemli ve dikkat etmeniz gereken bir şey daha vardır ki; o da devam sütünü için de yer alan ve farklı isimler ile adlandırılan bilimsel bileşenlerdir. Bu bileşen adları bir çok annenin kafasını karıştırır ve güvenirlik adına kafa karıştırır. Fakat bunlar bebeklerin ihtiyacı olan, anne sütünde de bulunan besin öğeleridir. Bebeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için devam sütlerine eklenir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

420 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz