Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması (Dekolman Plasenta)

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması (Dekolman Plasenta)

Bebeğin Eşinin Erken Ayrılması (Dekolman Plasenta)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 69ZİYARET

  • 0YORUM

Normal doğumun gerçekleştiği durumlarda plasenta rahim kasılmaları sonucunda bulunduğu yerden ayrılmaktadır. Ayrılma gerçekleştikten sonra rahimin içinde bulunan açık kalmış olan atar damarları kasılma sonucunda kas lifleri büzülmektedir. Böylelikle kanama da durur. Bebeğin doğum gerçekleşmeden ayrılması durumuna dekolman plasenta denir. Başka bir deyişle ablasyo plesanta olarak da adlandırılır.

 

Bu ayrılma genellikle alt uçtan başlar. Ayrıldığı yerin altındaki damarlarda bu ayrılmanın etkisiyle kanama meydana gelir. Ayrılma rahmin ortası gibi bir yerde oluşursa bu kanamanın gizli kalmasına neden olur. Ancak her şekilde oluşan kanamanın bir kısmı rahmin kas lifleri arasına geçer. Kas liflerinin arasına kaçan bu kanama liflerin yapısını bozar. İşlevlerini etkiler. Böylelikle rahim kasları gevşeyemez ve kasılı olarak kalır. Bu da rahime dokunulduğunda ağrı oluşturur. Rahim dokununca sert hissedilir. Ablasyo oluşur oluşmaz ayrılmanın şiddetine göre bebeğin kalp atışlarında azalma oluşabilir. Eğer yaşanan bu ayrılma bebeğin yarısından fazlasını götürüyorsa derhal müdahale yapılmalıdır. Aksi takdirde bebek kaybedilebilir. 

 

 

Ablasyo plasenta hemen hemen her gebelikte oluşma riski vardır. Hiç tahmin edilemeyen gebeliklerde dahi oluşabilir. Ancak bazı durumlar riski arttırabilir. Bu durumları şöyle sıralayabiliriz; gebeliğe bağlı gelişen hipertansiyon, kronik hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi, çok sayıda doğum yapmak, sigara veya kokain kullanımı ve şiddetli bir beslenme bozukluğu. Karın bölgesinde denk gelen şiddetli darbeler de bu duruma zemin hazırlayabilir. Ayrıca amniyon sıvısını artması durumunda doktorun müdahalesi rahmi hızlı boşalttığı için sıklıkla ablasyo plasenta oluşmasına neden olur. 

Araştırmalara göre 200 gebelikten birinde oluşan bir durumdur. Genelde gebeliğin son üç ayında oluşan kanamalarda ablasyo oluşur. Yaşanan vakaların sadece %20’lik bölümünde 28.haftadan önce yaşanır. Eğer önceki gebeliklerde yaşanmışsa tekrar ablasyo yaşanabilir. Ablasyo yaşandığının en önemli belirtisi ağrıya eşlik eden koyu renkli pıhtılaşmayan kanama görülmesidir. Şiddetli bir ayrılma durumu varsa rahim çok sert olur ve gevşeme yaşanmaz. Ayrılma rahim ortadında olmuşsa dışında kanama olmaz. Anne adayının ne kadar kan kaybı yaşadığı da tahmin edilemez. Şiddetli durumlarda kan azalması yaşanır. Ağır vakalarda şok belirtileri olmaktadır. Ayrılma şiddetliyse bebeğin kalp atışı yavaşlayabilir. Eğer çok sıkıntılı bir durum varsa bebeğin ölmüş olabilme ihtimali vardır. Ablasyo plasenta sıklıkla plasenta previa ile karıştırılır. Ancak ultrasonda plasenta previa fark edilir. Ama ablasyo farkedilmez. 

 

Tedaviye başlamadan önce anne adayının genel sağlık durumuna bakılır. Kan kaybını tahmin etmek için tansiyonu, nabzı ve tam kan sayımı ölçülür. Kan grubu tespit edilerek, kan istenir. Bundan sonra çift damar yolu açılarak sıvı tedavisi yapılır. Daha ağır durumlarda idrar çıkışına sonda takılarak durum kontrol altına alınır. Kanama çok yoğunsa kan nakline ihtiyaç duyulur. Pıhtılaşma bozuklukları mevcutsa pıhtılaşmayı sağlamak için taze dondurulmuş plazma kana eklenir. 

Anne adayına bu şekilde müdahale edilirken bebeğe de bakılır. Eğer 28. haftanın altında bir gebelik varsa anneye odaklanılır. Ancak gebelik ilerlemişse bebeğin kalp atış hızına bakılır. Bebeğin hayatta olduğu vakalarda ayrılma hafif olur. Kanama, kalp hızının yavaşlaması, pıhtılaşma bozukluğu hafif olur. Eğer plasentanın büyük kısmı ayrılmışsa bebek çoğunlukla ölü olur. Hemen doğuma başlanır. Eğer bebek ölmüşse kan kaybı daha ciddidir. Bu yüzden daha sıkı önlemler alınır. 

Bebekte kalp hızı yavaşlıyorsa hemen sezaryen ile doğum yapılır. Anne adayında kanama çoksa bu ciddi bir risktir. Bu riskin oluşmaması için elden geldiği kadar normal doğum gerçekleştirilmeye çalışılır. Bebeğin kalp atış hızı yavaş değilse ve kanama kontrol ediliyorsa normal doğum yapılır. Ablasyo plasenta için kesin tedavi doğumdur. Doğum yapıldıktan sonra pıhtılaşma bozukluğu varsa doğumdan sonra saatler içinde iyileşme olur. Eğer pıhtılaşma bozukluğu yoksa kanama kısa sürede durur.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

69 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz