Çocuk Doktoru Seçimi

0 Yorum yapıldı
Çocuk Doktoru Seçimi

Çocuk Doktoru Seçimi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 62ZİYARET

  • 0YORUM

Anne adaylarının doğum sürecinde ve sonrasında öğrenecekleri bir çok bilgi bulunmaktadır. Bu ilk hamilelik veya sonraki hamilelik süreçleri içinde geçerlidir. Her bir doğum olayının ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir.  Annenin doğuma hazırlanması ve doğum süreci içinde yapılması veya yapılmaması gerekenler, her doğum olayı için farklılık göstermektir. Her bebek anne için öğrenilmesi gereken yeni bilgiler demektir. Bu sebeple kadın doğum uzmanının belirlenmesi ve doğum yapılacak hastaneye karar verilmesi oldukça önem arz etmektedir.

 

 

Anne adayları için gebelik sürecinin en sağlıklı ve bilinçli geçmesi için, süreci takip eden bir doktorun olması önemlidir. Seçilecek olan doktorun bilgi ve deneyimleri ile anneye yol göstermesi ve anne adayının bu öneriler doğrultusunda kendini ve vücudunu doğuma hazırlaması gerekmektedir. Kadın doğum doktorlarının anne adaylarının, genel sağlık durumlarını yakından ve oldukça detaylı izlemeleri, doğum yöntemi ve koşulları hakkında anne adayını kapsamlı bir biçimde bilgilendirmesi ve anne ile birlikte doğum yöntemine karar vermesi gerekmektedir. Doğum yönteminin tercih edilmesinde doktor kararının önemi ile birlikte zorunlu durumlar dışında annenin vereceği fikirler de oldukça önemlidir. Seçilecek olan doktorun annenin fikir ve tercihlerine saygı duyması ve gerekli koşullarda anneyi en doğru şekilde yönlendirmesi gerekmektedir.

Seçilecek doktorun anne ve bebek için sadece hamilelik ve doğum anında değil, bebeğin sağlıklı gelişiminin tamamlanması, hastalıklara karşı bebeğin korunmasının sağlanması, bebeğin bakım ve gelişimin en doğru ve eksiksiz biçimde yapılması için anne ve babaya yol göstermesi de oldukça önemlidir.

Doktor Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamillik planlı bir süreçte ilerliyor ise, hamilelik aşamasında doktor seçimi detaylı bir şekilde yapılmalıdır. Eğer ilk hamilelik ise, doktor seçimi referanslara dayanarak yapılmalıdır. Seçilecek doktorun deneyim ve başarılarının araştırılması doğal bir aşama olarak görülebilir. Bir anne adayı olarak çocuğunu güvenilir bir ele teslim etmek istemek anne adayının en doğal hakkı olacaktır. Doktorun deneyimlerinin yanında anne adayı ile kuracağı bağında oldukça önemi vardır. Belirlenen doktorun anne adaylarına ile bir güven bağı oluşturması, doğum sürecinin sorunsuz geçmesi için oldukça önemlidir.

Doktor ve Hasta İletişimi

Doktor ile kurulacak olan iletişim , yaşanılan herhangi bir sorun karşısında, çekinmeden fikir alınabilmesi, doktor adayına her konuda danışabilmesi açısından oldukça faydalıdır. Anne adaylarının endişe ve korkularını gideren cevaplar vermesi, onu rahatlatması ve doğuma uygun şekilde hazırlaması doktorun yapması gereken  en önemli şeylerdendir.

Anne adayının doktoru anlaması, verilen talimatları uygulaması ve gerekli tedbirleri alması, doğum için uygun koşulların oluşturulması açısından oldukça gereklidir. Tüm bu sebeplerden dolayı, doktor ve anne adayının karşılıklı kuracakları iletişim bağının güçlü ve anlaşılır olması gerekmektedir. 

Doktorun Ulaşılabilir Olması

Annelerin tedirginlik ve endişe duymaları oldukça normal bir durumdur. Beklenilmeyen veya anormallik gösteren bir durumda doktorunuza en kısa yoldan ulaşmak oldukça önemlidir. Bazı durumlarda hastaneye gitmeye gerek kalmadan doktorunuzdan alabileceğiniz bir bilgi ile olumsuz durumlar karşısında oldukça etkili önlemler alınabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında çocuk doktorlarının ulaşılabilir olması ve anne adaylarına her konuda en yakın desteği vermesi oldukça önemlidir. Yaşanılacak bir panik veya korkunun önlenmesi ve durumun bebeği etkilemesinin önüne geçilmiş olur.

Rahat Bir Ortam Oluşturması

Doktorun anne adayı için kendini rahat hissedebileceği bir ortamı oluşturması, anne adayının duygu ve düşüncelerini kendisi ile rahatlıkla paylaşılabilmesini sağlaması için önemlidir. Ayrıca doğum olayı en mahrem olaylardan biri olarak görüldüğünden, anne adayının kendi ve bedeni ile ilgili durumlarda rahat hareket edebilmesinin sağlanması oldukça önemlidir. Doktor adaylarının annenin bu konudaki hassasiyetlerini iyi bir şekilde anlamaları ve gereken özveriyi göstermeleri gerekmektedir. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

62 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz