Bebekte Gece Beslenmesine Ne Zaman Son Verilir?

0 Yorum yapıldı
Bebekte Gece Beslenmesine Ne Zaman Son Verilir?

Bebekte Gece Beslenmesine Ne Zaman Son Verilir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 397ZİYARET

  • 0YORUM

BEBEKTE GECE BESLENMESİNE NE ZAMAN SON VERİLİR? 

Yenidoğan bebekler gece beslenmesi oldukçaönemli bir süreçtir. Bebeklerin ilk 3-4 ayı gece gece sık sık uyandıkları dönemdir. Fakat belli bir süre sonra bebekler bu alışkanlığa kendi kendie son verirler. Bunun için ilk aylar geceleri bebek uyanmadığı halde annelerin acıktığını düşünerek uyandırıp beslenmeye devam ederler.  Annelerin 'bebeğim açtır' endişesi sonucu bebek tarafından belli bir süre sonra alışkanlığa dönüşüyor ve beraberinde zorlu bir sürecin başını çekiyorken sağlık problemleri ile birlikte sorun teşkil ediyor. 

 

Hamilelikte idrar kaçırma nedenleri için, tıklayın.

 

BEBEĞİN 6. AYINDAN SONRA UYANMAMASI

Sindirim sistemlerinin henüz gelişmemiş olması ve midelerinin kapasite bakımından küçük olması nedeniyle, anne sütünün sindirmi kolay olduğundan, az ve sık beslenirler. İşte tam da bu nedenler gece acıkırlar. Kendi kendine uyanmayan yenibebeği 2-3 saatte bir bir uyandırıp emzirmek gerekir. 4-6 aylık olan bebeğin artık gece 5-6 saat kadar bir süre beslenmeden uyuyabilir. Bu süre içinde uyanmayan bebeği uykusundan kaldırıp emzirmekten kaçınmak gerekir. 

 

Hamilelikte idrar kaçırmaya karşı farklı önlemler, için tıklayın.

 

ANNELİK İÇGÜDÜLERİNE GÜVENİN 

Büyüyen bebeğin mide kapasitesi artar ve buna bağlı olarak beslenme sıklığı da paralel azalır. Bebeğin 6 aylık olması ile ek gıda dönemi başlamış ve bebeklerin gelişimi için artık tüm gerekli besinleri zaten alacaktır. Tabi bu durumda acıktğı zaman emzirmeye devam edilmeli fakat, emzirmek için uyandırılmalıdır. Aynı saatte uyanıp ısrarla emziyorsa bebek, bu acıktığı ve bu yüzden uyandığı anlamına geliyor. Fakat aksine düzensiz ve az bir emzirme gerçekleşiyorsa, bu alışkanlıktan kaynaklıdır. İşte tam burada annelerin içgüdülerine güvenmesi gerekir. Bu durumu iyi gözlemlemekle kolaylıkla farkına varabilirsiniz. Yatmadan önce süt içmeye alışan bebeğe yatmadan önce yarım saat önce süt verilebilir. Bunun yanı sıra gece uyanmaması adına gereğinden fazla miktarda beslenmemelidir. 

 

Ev yapımı yulaf ezmeli bebek kurabiyesi, için tıklayın.

 

YENİDOĞAN BEBEKLERİN GECE BESLENMESİNİ BIRAKMA ÖNERİLERİ

1. Sabır ve sakinlik ilk kuraldır. 

2. Biberonla beslenen bebek için süt miktarı azaltılır ve sulandırılır. Süt miktarını giderek azaltıp, su miktarı artırılabilir. Bu durum sonucu bebek sadece su içiyor olacak ve bunu için uyanmamaya başlayacak.

3. Her uyandığın da bebek beslenmemelidir. Bu durumda bebeğe verilen zaman ile başka bir isteğinin karşılanması için uyandığını göreceksiniz. Bu, oda sıcaklığı, ıslak bez, gaz sancısı ya da rüya gibi birçok farklı nedenle uyanmış olabileceğini unutmamak gerekir.

4. Bebeğin her uyanması ile beslenme işlevi uygulanırsa, uyku ve beslenmeyi ilişkilendirir ve bunu her uyandığında talep eder.

5. Gereğinden fazla beslenen bebeğin gaz sorunu yaşayacağını ve bu nedenle daha çok uyanacağını unutmamak gerek. Bu durumun devamı demek kısır döngünün başlaması demek ki bu da anne ve bebek için dayanılmaz çile dolu, uykusuz geceler demektir. 

 

Hamilelikte idrar kaçırmayı arttıran durumlar nelerdir? tıklayın.

 

BEBEĞİN GECE BESLENMESİNİN OLUMSUZ YANLARI

• Uykusu bölünür, 

• Gece, bebeğe verilen besin enerji etkisi yapması ile tekrar uykuya dalmasını engeller yada gecikir, 

• Gece aldığı hergangi bir sıvı nedeniyle bez ıslatması sonucu uykudan uyanması,

• Dişi çıkıyor yada varsa, diş çürümesine neden olabilir, 

• Orta kulak enfeksiyonun yaşanması sıklaşabilir,

 

Hamilelikte alınan kiloları verme yöntemleri için tıklayın. 

 

PEKİ GECE BESLENME NE ZAMAN SONLANDIRILMALI?

2-3. ayındaki bir bebeğin büyümesi normal sınırlardaysa şayet, beslenme saatlerini ona bırakabilirsiniz. 12. aya kadar bebeklerin gece emmeleri, sürekli olarak değişiklik gösterirken, 1 yaşından sonra tamamen emmezler. Geceleri kalma saatleri ay ay; ilk 3 ayda 2-3 saat ara ile emerler. 3-4. aylarda geceleri 2-3 kez, 5-6. ayda 1-2 kez, 7-9. ayda 1 kez, 10-12. ayda bazen 1 kez emerler.

 

EMMEK İÇİN GECE UYANMAYAN BEBEK SABAH ERKEN UYANIR

Annelerin memelerinde depolanan süt miktarı ile orantılıdır bebeklerin emme sıklıkları. Annenin memesinde depolanan süt meme büyüklüğünden bağımsız az yada çok olabilir. Anne memesinde depolanan sütün az yda çok olmasınından ziyade bebek almak istediği miktari alır. Ama anne memesinde büyük miktarda süt depolanıyorsa ilk aydan sonra bebekler tek memeden de kısa sürede doyarlar. Bu nedenle geceleri daha uzun uyur ve aylık kontrollerinde iyi kilo alırlar. Fakat aksi halde memede depolanan süt oranı düşükse, bebek günde en az 8 veya her iki memeyi yaklaşık olarak 15-20 emer, bu durmda geceleri 2-3 kez uyanması görülebilir bir durumdur. 6. aydan sonra ek gıdaya başlanma ile artık bebekler gece uyanmaz yada az sıklıkta uyanır. Bir başka uyanmam sebei de, annenin çalışmaya başlaması ile gündüz birlikte olmadı annenin gece memesini emmesi. Gündüz iyi beslnen bebek demek, sabah erken uyanmak gece uyanmamak demektir. Anneleri ile yeterli zaman geçiren bebekler 12. aydan sonra geceleri emmezler. Gece uyanmayan bebekler sabah erken kalkar ve iştahlı olurlar, düzenli ve sağlıklı bir besin alışı sağlanır. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

397 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz