Bebeklik Döneminde Büyüme ve Gelişme

0 Yorum yapıldı
Bebeklik Döneminde Büyüme ve Gelişme

Bebeklik Döneminde Büyüme ve Gelişme

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 528ZİYARET

  • 0YORUM

 Büyüme Nedir, Büyümeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Büyüme insan gelişiminde temel sağlık göstergelerinden birisidir. Büyüme ve gelişme sorunu olan kişilerin mutlaka bir sağlık sorunu vardır. Büyüme doğumdan itibaren gençlik yıllarına kadar devam eden bir süreçtir. Büyüme genetik ve çevresel faktorlerden etkilenir. Büyüme; beslenme, enfeksiyonlar, annenin gebeliğinin sıkıntılı geçmesi, sigara ve alkol kullanımı gibi çevresel faktörlerden etkilenir. Büyüme hızı her bireyde farklı gerçekleşse de büyüme aynı aşamalarda gerçekleşir.

 

BESLENME :Bebeklerin kemiklerinin uzaması ve kas- iskelet sisteminin olgunlaşması için proteine ihtiyaç vardır. Bu dönemde beslenme çok önemli bir iştir. Aşırı beslenme de yetersiz beslenme de büyümeyi olumsuz etkiler. Aşırı beslenme bebeklerde oboziteye neden olurken, yetersiz beslenme bebekte organların olgunlaşıp gelişmesini engeller.

EGZERSİZLER: Spor ve fiziksel aktiviteler büyümeyi olumlu yönde etkiler. Düzenli egzersizler Çocuğun boy ve kilo artışını dengede tutar.

HASTALIKLAR: bebeğin ve annenin geçirmiş olduğu hastalıklar bebeğin büyümesini olumsuz yönde etkiler. Bebekte büyüme hızı yavaşlar durma noktasına gelebilir. Bazı hastalıklad bebeğe anne sütünden geçebilir. Hastalıklar anne sütünü olumsuz etkiler. Bu durum bebeğin beslenmesini yetersiz kılabilir.

Gelişim Nedir, Gelişimi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gelişim fiziksel gelişim, zihinsel gelişim, duygusal gelişim, sosyal gelişim gibi tüm alanların bir bütün içinde gelişmesini kapsar. Bütün gelişim alanları birbirini etkiler. Fiziksel gelişimi sorunlu olan bireyler bu sorunları yüzünden sosyal gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayamaz. Fiziksel gelişim denilince akla; boy, kilo, kemik gelişimi, kas, beyin, sindirim, solunum gibi organlarda meydana gelen rakamsal artış gelir. fiziksel gelişim en hızlı bebeklik döneminde 0- 2 yaş aralığında gerçekleşir. Fiziksel gelişim bireyin kişilik gelişimini etkiler.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

528 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz