Bebeklerde Uyku Sorunu Ve İpuçları

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Uyku Sorunu Ve İpuçları

Bebeklerde Uyku Sorunu Ve İpuçları

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 421ZİYARET

 • 0YORUM

BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ VE İPUÇLARI

En çok karşılaşan sorunlardan biri bebeklerde uyku sorunudur. Bebekten bebeğe değişkenlik gösteren uyku sorunu bazı bebeklerde hiç görülmez. Peki uyku düzenini sağlamak için neler yapılmalıdır?

İlk aylarda 16-18 saat arası ol uyku sonraki aylarda değişiklik gösterebilir. Yani bebekler büyüdükçe uyku saatleri azabilir. 5 yaşına ulaştıklarında ise 11 saat civarında olur. ilk aylardaki uyku düzeni, alt değişimi, gaz çıkarma ve emzirme süreci sonrasıdır uyku zamanı. Fakat bu durum bütün bebekler için geçerli değildir.

 

BEBEKLERDE UYKU DÜZENİNİ BOZABİLECEK DURUMLAR:

 

• İnfantil kolik bir bebek olması yada gaz sorunu yaşaması, 

• Yeterli miktarda beslenememesi ve aç kalması ile bebeğin sık sık uyanarak bunun da uyku düzenini bozarak dolasıyla erken uyanması ve sık sık bunu tekrarlaması,

• Sık sık altı değişmeyen bebekte pişik olması ve tahriş sonucu rahatsız olup sık sık uyanması, 

• Çevresinde yüksek sesle konuşulması, müzik dinlenmesi, oda ısısının gereğinden yüksek veya düşük olması gibi bebeğe uygun bir ortamın sağlanmaması,

• Bebeğin uyku apnesi olması olması da büyük bir uyku sorunu teşkil edebilir.  20 saniye üzeri apne süresi hastalık seviyesinde olup bu durumun tedavi ve takip gerektirdiğini söyelmemiz gerek. 15 saniyeyi geçen kısa süreli apneler ise uyku düzenini bozmaya yeterlidir. Bu apneler genellikle hava yolunun salgı sümük ile kapanmasından dolayı meydana gelir,

• İdrar yolu enfeksiyonu, gastroözofagealreflü , kulah iltihabı gibi sancı ve ağrı yapacak hastalıkların yaşanması sonucu da uyku düzeni bozulma gösterebilir.

• Aniden yapılan kaka ile uykudan ağlayarak uyanılması ile bebeğinizin uyku düzeni bozabilir.

 

BEBEK VE EBEVEYNİN UYUYABİLMESİ İÇİN İPUÇLARI

Düzenli bir beslenme için gösterilen gayretin aynısı düzenli bir uyku için de gösterilmedir. Ağlama sonucu verilen beslenmeden çok düzenli bir programla uygulana yöntemlerle beslenme gerçekleşmelidir. Eğer doyurucu bir besin ile düzenli beslenirse bebek ortalama 2 veya 3 saat uyur, bunu sonucun da dinç uyanır. Ve yeni öğün için hazır hisseder. Aksine kısa süreli emzirme sonucu çabuk acıkır ve sık sık uyanarak uyku düzeni bozulur. 

 

Uyku düzeni bozulan bebekte belli bir süre sonra aşırı halsizlik huzursuzluğa sebep olacak ve emmek istemeyecektir. Tam bu nokta da dikkat edilmesi gereken şey: ağlayan bebek acıkmış anlamına gelmez, uykuya muhtaç, bez değişim zamanı gelmiş hatta sancı sonucu ağlayabilir. Ve bu yüzden bizim için en uygun beslenme programı günde 8 defa 3’er saat aralıklarla yapılan beslenme programıdır. İkinci seçenek ise günde 12 defa 2 saat arayla da yapılabilir.

Büyüklerde olduğu gibi güvenli ortam iyi bir uyku demektir. Bebeklerin de güvende hissetmesi önemli ve bunu için aşağıdakileri sağlamak gerekir:

 

 1. 30 derece açı sağlayarak bebekleri sırt üstü yatırılmalı, yüz üstü yatırılan bebekler oldukçe tehlike arzeder ve önerilmemelidir. 
 2. Kendi odanızda olan bebekler bile kesinlikle ayrı yatakta yatırılmalıdır. Fakat 4. aydan itibaren imkan varsa  kendi odasın da yatırılmalıdır.
 3. Bebeğin kendi yatağı ortopedik bebeğin içine gömüleceğinin aksine ne çok sert ne çok yumuşak olmalıdır. 
 4. Yatak çarflarının kenarları düzgün katlanmış olduğuna dikkat edilmelidir. 
 5. Bebeğin yatacağı yatak içinde oyuncak ve benzeri rahatsız edici şeylerin olmadığına dikkat edilmelidir. 
 6. 23-25 derece oda ısısı ayarlanmalı, soğuk yada aşırı sıcak ortamdan uzak tutulmalıdır. 
 7. Kendi odasında uyuyan bebeğin ortam olarak karanlık ve sessiz olması lazım. Uyanan bebeğin yanına hemen gidilmemeli, göz teması sağlanmamalı, bez değişimi yapılacaksa bile loş ışıkta ve sessiz bir şekilde yapılmalıdır. Konuşma gerektirecek bir şey olursa bunu oldukca sessiz bir şekilde yapmaya özen gösterin.
 8. Emzirilen ve gazı çıkarılıp bezi değiştirilen bir bebek uykuya hazır demektir. Uykusuzluktan bitkin hale gelen gelmeden bebek yatağına götürülmeli ve kucakta yada ayakta uyutulmamlı, gerekirse başında ninni söylenmelidir. Burda dikkat edilmesi gerek husus bebek kendi yatağında olması ve en önemlisi, komşunuz, anneniz, babanız, akrabanız geldiyse bile bebeğinizin uyku saatini geciktirmeyin. 
 9. Bebeğin psikolojik olarak uyuması gerektiğini aşılamak ve uyku düzenini sağlamak için bütün işleri rutün halin de yapmanız gerek.  Mesela başlangıç olarak bebeğinizi karanlık odasına alın, orda loş ışık da bezini değişimini sağlayıp elbiselerini değiştirin. Emzirme sonrası gazını çıkarıp sırtına veya vücuduna hafif bir şekil de masaj yaparak sevgi dokunuşları ile rahatlatın. Bu işlevi rutün haline getirdikten sonra daha kolay uykuya geçtiğini göreceksiniz. 
 10. Bir diğer husus bebeği gözleri açık yatağına koymak. Bu uygulamada bir önceki gibi alışkanlık kazandıracak. Büyüdükce sizler için de rahat olduğunu göreceksiniz. En büyük hatalardan biri olan ve oldukca yaygın olan ayakta yada kucakta uyutmaktır. Fakat yatığına taşınan bebek tekrar uyanır ve bu durum sürekli tekrar eder.
 11. Başka bir husus daha gece kavramını aşılamak bebeğe. Gece uyanan bebeği ışıksız müdahale etmek, çok gerekirse şayet loş ışıkta ve mümkün oldukca sessiz bir şekilde ihtiyacı giderilmelidir. Uyuyan bebek ortamından telefonu ve müzik dinlemeyi uzak tutun. İlk ağladığında değil; gerçekten uyandığını bildiğinde yanına gidin. Bebekler uykuda ağlar da güler de, bunu da unutmayın!

0 KİŞİ Yorum Yaptı

421 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz