Yeni Doğan Bebeklerde Sık Görülen Sorunlar

0 Yorum yapıldı
Yeni Doğan Bebeklerde Sık Görülen Sorunlar

Yeni Doğan Bebeklerde Sık Görülen Sorunlar

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 445ZİYARET

  • 0YORUM

Mucizevi gelişi ile her bebek özeldir ve geldikleri ilk andan itibaren mücizevi bir gelişim sağlıyor. Hamileleiğin belli olduğu ilk 1000 gün içinde bebeklerin yaşamların da hiç olmadığı kadar gelişim ve değişim gösterdiği zamanı gösteriyor.  Bu hızlı değişim sonucu ebeveynler nasıl uyum sağlayacakları bilmemekte hatta kararsız olmamaları gayet doğal. Bu durum karşısında sakin ve araştırmacı olmak düşüyor ebeveynlere. Bebeklerin gelişim sürecin de olabilecek sorun ve çözümleri sizin için derledik. 

Bebeğim neden uyumuyor?

Yeni doğan bebek ilk zamanlar 1-2 saat aralıkla uyanıp yaklaşık olarak 1 saat sonra uykuya dalabilir. Bebeklerin bu şekil de dünyaya alışkanlık sağlamaya çalıştığını az çok biliriz. Bunun yanı sıra yeni bir uyku düzeni sağlar bebek. Fakat kolik sancılar (bebeklerin ağlama krizi, yediği bir şeyin gaz yapma sonucu vs.) çok sık acıkması, ıslatılmış bezin değişmesini isteme belirtileri ve gece-gündüz farkını bilememe gibi durumlarda uykusuzluğuna sebep olabilir.  Kolik krizleri yaşandığın da bütün bu ihtimalleri göz önünde bulundurun. 


 

Bebeğim ağlıyor, ne yapmalıyım?

 

Farklı ses ve tınılar kullanarak bebekler bütün istek ve ihtiyaçlarını ağlayarak belirtirler. Yeni doğan bebek her ağladığın da önceleri bunu anlayamaz hatta tedirgin olsunuzuz. Fakat zaman geçtikçe sizlerde her ağlamasın da ne demek istediğini anlayacaksınız. Bütün ihtiyaçlarını hallettiğinizi düşündüğünüz de bile bebeklerin ağlaması devam edebilir, işte o zaman kişisel bir etkilişe ihtiyaç duyuyor olabilir. Bebeklerin ağlaması biz yetişkinlerde olduğu gibi sadece mutsuzluk belirtisi değildir. Küçük bir sarılma, uyku ve en sevdiği oyuncağı bile ağlaması için bir neden olabilir. Bütün ihtimalleri göz önün de bulundurun. 


 

Bebeğimin doyduğundan nasıl emin olabilirim?

Bebeğinizi emzirdiğiniz halde doyduğundan emin değilmisiniz?  İşte tam da burda bebeğinizin hareketlerinden yola çıkarak doyup doymadığını anlayabilirsiniz. İlk 3 aylık bebeğiniz karnını doyduğunu göğsüne dokunmayı bırakıp uyku dalarak  belirtir.  Bebek 4-6 aylık  olduğunda ise göğsünüzü itecek tekrar vermek isteseniz de almayacaktır göğsünüzü. Artıl verimli bir şekilde emmeye başladığın da ise yani 6-12 aylık olduğun da emmeye başadığı andan itibaren 10-15 dakika sonra istemediğini belli edecektir. 


Ek gıdaya geçiş sürecinde nelere dikkat etmem gerekir?

Anne adayları için katı besine geçis zamanı olsa da bu geçiş aslın da bebeklerin bağımsızlığa giden yolcuğu başlamıştır artık . Anne sütün dışın da farklı tatları tatacağı bu dönem de artık "karar verme gücü"ne sahip olduklarını keşfedecekler. Emme aşaması sonunda artık masada oturmuş bir bebek ve yemesi için gösterilen gayretler; “Uçak dönüyor, dönüyor, dönüyor” gibi annenin hayal gücünü zorlayacak, yedirme taktiklerin başlangıcı gelmiş demektir. Taktikler bir yana sanatsal şölene dönüşecek yemek izleri ve mamalarla dolu yemek masası ve bebeğinizin püre içine girmiş çıkmış hallerine hazırlıklı olun. 


 

Not: Kolik krizlerini ayrıntılı ele alacağımız bir yazımız daha olacaktır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

445 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz