Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 459ZİYARET

  • 0YORUM

           Bebeklerde Pişik Sorunu ve Çözüm Önerileri 


* Pişik Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Pişik bebeklik döneminde çok sık görülen bir cilt sorunudur. Cildin tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Gelişimde daha çok 0-1 yaş bebeklerde görülür. Pişik bebeklik ve çocukluk çağında çok sık görülür. Pişik olan bebeklerin cildinde kızarma, akıntı ve kabuk bağlama sorunları görülür. Cilt ağır iltihap kapar. Pişik genelde derinin tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bebek bezinin cilde temas ettiği noktalarda görülür. İdrar ve dışkı içindeki mikro-organizmalar pişiğe neden olur. Bebeğin alt temizliğinin düzgün yapılmaması, ishal, bebek bezinin sızdırması, mantar enfeksiyonu bebeklerde pişik oluşumunu tetikler. Mantar enfeksiyon geçiren bebekler ile beslenmede ek gıdaya geçiş yapan bebeklerde pişik oluşur.


 

* Pişik Nasıl Önlenir?

Bebeklerde pişik önlemek için bebeklerin altı düzgün bir şekilde temizlenir. Bebek altı 3 saat arayla kontrol edilir. Bebek bezi olarak sızdırmayan bebek bezleri kullanın. Islak mendil olarak çok ıslak olmayan alkol içermeyenler tercih edilir. Uzman doktor kontrolünde pişik kremi kullanılır. İyileşmen pişik için bebek en yakın sağlık kontrolüne götürülür. Pişik olan bebek için kuvete sıcak su hazırlanır. Suyun sıcaklığı 39 dereceye ayarlanır. Alt değiştirme bezi serilir ve bebeğin altı açılır. Alt temizlenirken yukarıdan aşağı doğru temizlenir. Alt sabunlu bez ile silinir. Bebek duru su ile yıkanır. Kuru havlu ile kurulanır. Pişiğe uygun krem ve zeytinyağı sürülür. Bebek bezi bağlanır. Kıyafetleri değiştirilir. Bebek uyku pozisyonuna alınır.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

459 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz