Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 488ZİYARET

  • 0YORUM

BEBEKTE GÖZ ÇAPAKLANMA SEBEPLERİ VE GEÇME YÖNTEMLERİ

Yeni doğan bebekte göz çapaklanması ve nedenlerini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr Mehmet Ali Talay' dan dinleyelim;

 

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NEDEN OLUR?

 

Gözyaşı kanallarının tıkanması sonucu meydana gelen göz çapaklanması yeni doğan bebeklerde sık görünen bir durumdur. Gözlerin göz çukurun da rahat hareket etmesinni sağlayan gözyaşının bu görevi tamamlaması ile gözyaşı kanalları yolu ile burun içerisine akar. Tam da bu işlev esnasında bır sorun yaşanırsa çapaklanma meydana gelir. Bebeklerin göz kanalları çok küçük olduğundan sıklıkla tıkanma yaşanması normaldir. 

 

 

BU BELİRTİLER ÇAPAKLANMAYA İŞARET EDİYOR

• Sarı yada yeşil renkte gelen akıntı (gözde),

• Uyku esnasın da birbirine yapışan kirpikler,

• Şişen göz kapakları,

• Göz aklarında kızarıklık

• Göz kirpiklerinde ve kapaklarında kurumuş iltihap,

• Gözde sulanma

 

BEBEKLERDE OLUŞAN GÖZ ÇAPAĞI NASIL TEMİZLENİR?

Göz çapaklanması yaşayan bebeklerde öncelikle hijyen bir silme işlemi yapılır. Bunun için de temiz pamuklu bezi ıslatarak gözlerini nazikce silebilirsiniz. Genel bir bilgi daha olan anne sütü ile silmek. Oldukca önemli bir besin olan anne sütü doktor izni ile göz çevresine sürebilirsiniz. Antibiyotik etkisi ile anne sütünün sürümü ile çapaklanma sorunu azalacaktır. bu işlevi temiz bir bez yada pamuğa anne sütü sürülerek göz çevresine yedirilerek bebeğin daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir. Fakat tıkalı olan göyaşı  kanallarının devamlılığı sürerse çapaklanmada devam eder. Tıkalılığın devamını anlamak için göz pınarlarının altında ki kabartılardan anlayabilirsiniz.  Bu problemi çözmenin yolu ise masajdır. Temiz yıkanan eller ile parmak uclarının yardımı ile gözden burna doğru hafifçe dairesel hareketler yapılabilir. Bu hareketi tek seferde 10 kere tekrarlayın ve günde 5 kez uygulayın. Bunlar yanı sıra doktorunuzun tavsiye ettiği melhem ve göz damlalarını da uygun bir şekilde kullanılmaya devam edilebilir. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Çolakoğlu, bebeklerde göz çapaklanması ile ilgili en merak edilen iki soruyu yanıtladı.

 

ANNE SÜTÜYLE GÖZ ÇAPAKLANMASI GEÇER Mİ?

 

Yukarda da belirtiğimiz gibi doktor izni ile yapılması gereken bir uygulama olup her göz rahatsızlığında anne sütü sürülmemelidir. Yaygın ve yanlış olan bir geçmişten gelme bilgi ile uygulanan bu yöntem farklı sorunlara yol açabilir. Çünkü anne sütünde bol miktarda mineraller, vitaminler, şeker, protein ve yağ mevcut. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Emel Çolakoğlu, enfeksiyon kapmış olabilecek bu bölegeye anne sütü damlatıldığında anne sütünün içerisinde bulunan bu enzimlerin mikropları besleyerek daha da çoğalmasını sağlayabilir. Göz çapaklarını gelişimi sonucu bir hekime gidinceye kadar kaynatılmış ve ılıtılmış su ile temiz bir bez yardımı ile göz etrafı silinebilir. 

 

GÖZ ÇAPAKLANMASINA PANSUMAN İYİ GELİR Mİ?

 

Alerjik  göz çapaklanmasının, kaynanmış ve soğutulmuş su veyaz çayla (papatya çayı) soğuk pansuman uygulanabilir. Mikrobik göz çapaklanmalarında ise kaynatılmış ve dayanılır bir ısıya getirilmiş suyla sıcak pansuman yapılır. Ilık çaya batırılmış pamukla pansuman, çapaklanmayı yumuşatmada ve gözlerin çapaktan temizlenmesinde fayda sağlıyor.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

488 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz