Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözüm Önerileri

0 Yorum yapıldı
Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözüm Önerileri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 490ZİYARET

  • 0YORUM

Bebeklerde Gaz Sancısı Sorunu ve Çözüm Önerileri

 

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir ?

 

Bebeklerde gaz sancısı 3. haftada ortaya çıkıp, 4 aylık oluncaya kadar devam eder. Gaz sancısı genellikle günün aynı saatlerinde ortaya çıkar. Gaz sancısı günlük olarak 3 saat sürer. Gaz sancısı olan bebekte ağlama nöbetleri ortaya çıkar. Yüksek tonlu ağlama, ayakları karın bölgesine çekme, karın şişliğinin artması, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık, sık kaka yapma gibi belirtiler ortaya çıkar. Kabızlıkla mücadele etmek için konunun iyi anlaşılması gerekir. Sebep olan etmenler ortadan kaldırılır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Oluşur ?

 

Bebeklerde gaz sancısı 3 ana nedenden kaynaklanır:

 

1- Sindirim Sisteminde Kaynaklanan Nedenler : Bağırsak sisteminin hareketli çalışması, annenin gaz yapan besinker tüketmesi bebekte gaz sancısına neden olur.

2- İnteraksiyonel Nedenler: Evlilik sürecinin sıkıntılı geçmesi, annenin çocuğa yeteri kadar zaman ayırmaması, bebekle yeteri kadar ilgilenmemek.

3- Merkezi Sinir Sisteminden Kaynaklanan Nedenler: Bağırsakta melatonin yetersizliği

 

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Azaltılır ?

 

Emziren annelerin bebeklerinde gaz sancısı daha az görülür. Emen bebek kendini güvende hisseder. Bebeğin gazını çıkartmak için kucakta dans eder gibi hafifçe sallanılır. Okşamak bebekte görsel, işitsel, dokunsal uyaran sağlar. Bebek kucakta yüzü yere bakacak şekilde kol üzerine yatırılır. Bebekler için eczanelerde satılan gaz gideren ilaçlardan uzak durmak gerekir. Ağlama nöbeti geçiren bebeklere masaj ve banyo yaptırılır. Çevremizde bulunan uyaranlar azaltılıp bebek sakinleştirilir. Anne gaz yapan besinlerden uzak durması gerekir. Gerek olmadıkça ilk 6 ay anne sütünden başka ek gıda çocuklara verilmez. Soya fasulyesi, kahve, fındık, fıstık, çikolata, brokoli, yeşil biber, kabuklu deniz ürünleri ve baharatlı yiyecekler gaz sancısına neden olur.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

490 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz